Connect with Us

“Rama nuk na përçan dot”/ Gjata: Edhe me ndryshimet në Kodin Zgjedhor i fitojmë zgjedhjet

Politikë

“Rama nuk na përçan dot”/ Gjata: Edhe me ndryshimet në Kodin Zgjedhor i fitojmë zgjedhjet

Publikuar

-

"Rama nuk na përçan dot"/ Gjata: Edhe me ndryshimet në Kodin Zgjedhor i fitojmë zgjedhjet

Sekretari për Çështjet Ligjore në Partinë Demokratike, Çlirim Gjata thotë se miratimi i Kodit të ri Zgjedhor pa kompromisin e opozitës, thotë se Edi Rama ka shkelur marrëveshjen e 5 qershorit pasi ka  prekur çështjen e listave dhe koalicioneve.

Gjata tha se, marrëveshja e arritur me ndërhyrjen e ndërkombëtarëve përcaktonte se, çdo çështje për reformën zgjedhore duhej të kalonte nga tryeza e Këshillit Politik.

“Ai nuk mashtroi opozitën që u ulëm në tavolinë. Ne e dinim se  kush është Edi Rama, ne u ulëm aty për plotësimin e një prej kushteve të Bundestagut për çeljen e negociatave. Ai mashtroi faktorin ndërkombëtar që kontribuojë në arritjen e marrëveshjes më 5 qershor, mashtroi shqiptarët kur u th se do të hapte listat dhe  praktikisht nuk i hapi. Por  gjitha kjo ishte për të ndaluar koalicione. Mashtroi dhe opozitën parlamentare që i shërbyen me kaq zell për dy vjet”, deklaroi Gjata në Euronews Albania.

Sipas tij, ndryshimet e fundit në  Kodin Zgjedhor bien ndesh dhe me vetë ndryshimet kushtetuese të miratuara nga mazhoranca në korrik.

LEXO EDHE:  “S’do kesh vend ku të fshihesh”/ Qytetarët ‘gozhdojnë” Ramën

“Bie në kundërshtim me Kushtetutën dhe me vete nenin që ndryshuan vetë në korrik. Shpresojmë që Presidenti ta kthejë. Kjo është edhe arsyeja pse Edi Rama nuk lejon krijimin e Gjykatës Kushtetuese dhe e bllokon me mjetet e veta”, vijoi Gjata.

Sekretari për Çështjet Ligjore në PD theksoi se pavarësisht ndryshimeve në Kodin Zgjedhor, opozita do t’i fitoi zgjedhjet e bashkuar, por ende nuk është vendosur se si do të paraqiten në zgjedhje, koalicion apo veçmas.

“Ne jemi në koalicion dhe nuk na përçan koalicionin me këto mjete që ndërmerr. Se si do të realizohet teknikisht do të rregullohet më vonë. Nuk e ndalojnë fitoren e opozitës dhe rrëzimin e tij. Të gjitha këto janë dytësore ne do të shkojmë dhe fitojmë më 25 prill”, përfundon Gjata./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Goditi Berishën pas shpine/ Kikia: Basha nuk ka moral për të qenë kryetar i PD

Publikuar

-

Nga

Gazetari Mentor Kika ka komentuar situatën brenda Partisë Demokratike.

I ftuar në  studion e “Log”, ai tha se lëvizja e ish-kryeministrit Sali Berisha nuk duhet neglizhuar duke shtuar se ish lideri demokrat nuk është nga ata etër që “vritet” kollaj.

Kikia theksoi se kryedemokrati duhet të zhvillojë zgjedhje reale në parti, pasi nuk ka moral të jetë kryetar në këtë situatë.“Mendoj që në PD tashmë është shtruar një çështje për zgjidhje. Duhet të kemi parasysh faktin, rezultoj që Berisha nuk qenka nga ata etër që vritet me një të shtënë. E shtëna e parë erdhi natën dhe pas shpine. Basha duhet të ndeshet në duel tani. Që ta drejtojë PD duhet ti drejtohet zgjedhjeve reale në parti. Lëvizja që po drejton Berisha që unë mendoj se është e shkaktuar tregon që ka ende shumë mbështetës. Basha nuk ka nga sot moral megjithë se mund të ketë me  vete strukturat. Nuk ka moral për të qenë kryetar. As Berisha nuk ka, i përket të shkuarës, por Basha nuk ka moral të jetë kryetar i kësaj partie. Basha ishte një trashgimtar i vendosur aty nga Berisha dhe këtë po e tregon Berisha me gojën e vet.  

Ka një çështje shumë të madhe për të zgjidhur brenda shtëpisë së vet. Kjo çështje nuk m,und të injorohet. Basha nuk mund të pranojë të jetë kryetar kur ka kaq shumë njerëz në bazë. Mund ti drejtohet kutive të votimit në një proces zgjedhor. Duhet mbyllur një orë e më parë që PD të bëjë opozitën. Unë e konsideroj fatkeqësi që një pjesë e mirë i shkojnë pas dhe e shikojnë si njeriun që mund të sjellë modelin një njeriu ka shkuar. Kjo parti në 30 vjet nuk ka prodhuar lider, por një pinjoll,” tha Kikia./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Kemi debate në PS”/ Ahmetaj flet për përplasjen me Lelin

Publikuar

-

Nga

Rindërtimi/ Ahmetaj: Në maj të 2022-shit do jetë zhdukur çdo shenjë e tërmetit

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste, Damian Gjiknuri ka prezantuar koordinatorin politik të qarkut të Vlorës, Arben Ahmetaj. Në takim ishin të pranishëm kryetarët e bashkive dhe deputetët e qarkut.

“Pata kënaqësinë të prezantoj të deleguarin e ri për qarkun e Vlorës dhe për të dhënë porositë për riorganizimin e PS. Jam i kënaqur me Vlorën sepse ka pasur rezultate të mira”, është shprehur Gjiknuri në një deklaratë për mediat.

LEXO EDHE:  “S’do kesh vend ku të fshihesh”/ Qytetarët ‘gozhdojnë” Ramën

LEXO EDHE:  Manjani “shpërthen” ndaj Ramës e Metës/Dolët mbi ligjin!Ndërkohë Ahmetaj foli në lidhje me përplasjen me kryebashkiakun Dritan Leli duke theksuar se në PS nuk ka konflikte por vetëm debate.

“PS nuk ka konflikte ka debate. Asgjë nuk ka ndryshuar në raport me bashkinë e Vlorës dhe nuk do të ndryshojë”, është shprehur Ahmetaj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

A e mbrojti Rama Kosovën?/ Bushati: Ngërçi për të reaguar, çudi

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Analisti Andi Bushati thotë se ka vërejtur një ngërç për të reaguar tek kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama.

Bushati tha se në tekstin e reagimin në Twitter, Rama ishte pro Kosovës, por ishte një ditë e gjysmë me vonesë.

“U duk sikur Kosovës i dha të drejtë, ajo që më bëri përshtypje ishte ngërçi për të reaguar ose reagimi i vonuar. Ngjarjet kanë filluar të ndodhin në orën 6:30 të mëngjesit, Rama reagon 1 ditë e gjysmë me vonesë”, tha analisti.

LEXO EDHE:  Rama mungoi në ceremoninë e Metës/ Presidenca: E ftuam por po merrej me Bjellorusinë

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 14 maj 2021Kjo vonesë në reagim sipas Baton Haxhiut k ardhur për shkak se Rama ka qenë duke udhëtuar për në SHBA.

“Rama është në Nju-York dhe në momentin që ka ndodhur ngjarja ka qenë në avion”, tha ai.

Këtë argument Bushati e kundërshtoi duke thënë se udhëtimi për në Nju-Jork zgjat 8 orë, ndërsa Rama ka reaguar pas të paktën 36 orë./euronews

LEXO TE PLOTE