Connect with Us

iPhone 12 është gati/ Zbulohet data e prezantimit

Teknologji

iPhone 12 është gati/ Zbulohet data e prezantimit

Publikuar

-

iPhone 12 është gati/ Zbulohet data e prezantimit

Thashethemet në lidhje me datën e ardhshme të daljes në treg të iPhone kanë vazhduar të rriten ndërsa afrohet njoftimi i mundshëm.

Raporte të shumta kanë sugjeruar që Apple po planifikon të zbulojë telefonin në 13 tetor, me pajisjet që vijnë afërsisht një javë e gjysmë më vonë, më saktë 23 tetor.

Kjo do të thoshte se iPhone 12 do të mbërrinte pothuajse saktësisht një muaj më vonë se zakonisht, me telefonat e njoftuar dhe të lëshuar në shtator.

Faqet e shumta të thashethemeve të Apple duke përfshirë MacRumors kanë raportuar atë datë. Ndërsa është larg nga konfirmimi dhe edhe nëse do të mund të ndryshonte nga tani deri në datën përfundimtare është pothuajse e sigurt që iPhone i ri do të shpallet në dy javët e ardhshme.

Vonesa lidhet të paktën pjesërisht me pandeminë globale, e cila çoi në probleme me fillimin e prodhimit në Kinë, si dhe vonesa të transportit që çuan në shtyrjen e prezantimit të iPhone 12 për në tetor.

LEXO EDHE:  Apple me surpriza/ Së shpejti do të sjellë rrjetin 5G

Kompania në fakt thuhet se po planifikon katër telefona të rinj: një version më të vogël dhe më të madh të iPhone 12 dhe iPhone 12 Pro, me katër aparate që vijnë në katër madhësi të ndryshme dhe me një larmi karakteristikash të shpërndara në të gjithë gamën.

Kompania mund të zgjedhë t’i lëshojë ato telefona në kohë të ndryshme, dhe jo të gjithë mund të vijnë në tetor. Ajo bëri të njëjtën gjë edhe me iPhone 8 dhe iPhone X.

Apple nuk ka përmendur ndonjë vonesë të mëtejshme./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Gjigantët e teknologjisë bashkojnë forcat për të luftuar kundër komploteve për vaksinat anti-Covid

Publikuar

-

Nga

Gjigantët e teknologjisë bashkojnë forcat për të luftuar kundër komplotevë për vaksinat anti-Covid

Tre nga rrjetet më të mëdha sociale kanë thënë se do të bashkojnë forcat me kontrolluesit e fakteve, qeveritë dhe studiuesit për t’u përpjekur të gjejnë një mënyrë të re për të trajtuar dezinformimin.Dezinformimi i vaksinave ka qenë i përhapur në Facebook, Twitter dhe YouTube, me shumë që vënë në dyshim efikasitetin e tyre.Në të njëjtën kohë, vendet po përgatiten të hapin vaksinat e koronavirusit në një përpjekje për t’i dhënë fund pandemisë.Është e paqartë se si nisma do të përmirësojë luftën kundër lajmeve të rreme.Bamirësia për kontrollimin e fakteve Full Fact do të bashkërendojë bashkëpunimin. Duke marrë pjesë në përpjekje së bashku me Facebook, YouTube dhe Twitter në pronësi të Google janë Departamenti i Mbretërisë së Bashkuar për Dixhitale, Kulturë, Media dhe Sport; Instituti Reuters për Studimin e Gazetarisë; Afrika Kontrolloni; Zyra e Këshillit të Privatësisë së Kanadasë; dhe pesë organizata të tjera ndërkombëtare për kontrollimin e fakteve.

Kjo iniciativë e fundit në përpjekje për të rënë dakord për një qasje të përbashkët ndaj koronavirusit dhe keqinformimit të vaksinave mund të mos i bindë kritikët e gjigantëve të mediave sociale se ata po bëjnë sa duhet.Deri në janar kur FullFact thotë se një “kornizë fillestare” duhet të ishte rënë dakord, vendet duhet të fillojnë të shpërndajnë vaksina për popullatat që u janë nënshtruar për muaj me radhë një përmbytje historish të frikshme rreth tyre. Ata do të kenë parë histori duke filluar nga sugjerimet se vaksinat kanë efekte anësore serioze ose nuk janë testuar siç duhet për pretendimet se ato janë pjesë e një komploti që përfshin Bill Gates për të implantuar mikroçipa tek njerëzit dhe për t’i ndjekur ato. FullFact, e cila është një nga organizatat që siguron verifikimin e fakteve për Facebook, thotë se ka botuar 160 kontrolle të fakteve në lidhje me koronavirusin dhe vaksinat këtë vit, me etiketat paralajmëruese që po zbatohen në mijëra postime.Por grupi i fushatës Qendra për Luftimin e Urrejtjes Dixhitale thotë se 95% e materialit të tillë në mediat sociale nuk hiqet dhe arrin një audiencë të gjerë.

Sfida tjetër për këtë iniciativë do të jetë që gjigantët e mediave sociale me qasje shumë të ndryshme për keqinformimin të bien dakord për një grup të përbashkët rregullash. Ndërkohë, politikanët po bëhen të padurueshëm – në Mbretërinë e Bashkuar Partia e Punës ka bërë thirrje për legjislacion emergjent për të zhdukur dezinformimin anti-vaksinë.Fakt i plotë tha se bashkëpunimi dhe sigurimi se njerëzit do të kishin një furnizim të mirë të informacionit të besueshëm do të ishin parimet thelbësore. Will Moy, shefi ekzekutiv i Full Fact, shtoi: “Informacioni i keq shkatërron jetë, dhe të gjithë kemi përgjegjësi ta luftojmë atje ku i shohim. Pandemia e koronavirusit dhe vala e pretendimeve false që pasuan demonstruan nevojën për një qasje kolektive ky problem.”

LEXO EDHE:  Shkodër/ Basha prezanton kandidaten Voltana Ademi

LEXO EDHE:  Apple me surpriza/ Së shpejti do të sjellë rrjetin 5G

Me një vaksinë koronavirusi potencialisht vetëm disa muaj larg, ai tha se shqetësimi ishte se “informacioni i keq mund të dëmtojë besimin në mjekësi kur ka më shumë rëndësi dhe përfundimisht të zgjasë këtë pandemi”.Facebook tha se e mirëpriti përpjekjen “për të diskutuar dhe zhvilluar strategji të reja” për të trajtuar dezinformimin./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

FOTOT-Mercedes Benz prezanton “bombën” e radhës/ Ky është modeli që do të konkurrojë Rolls-Royce dhe Bentley

Publikuar

-

Nga

Mercedes-Maybach S-Class i ri është zbuluar si kulmi i gamës së re të salloneve luksoze, duke ofruar më shumë hapësirë ​​dhe tipare premium për pasagjerët e sediljeve të pasme.Vendosur për të arritur në dyqanet e verës tjetër, rivali i Bentley Flying Spur synon të përfitojë nga kërkesa në rritje për variante anije ultra-luksoze nga tregje të tilla si Kina, Korea dhe Rusia. Ai bashkohet me Mercedes-Maybach GLS , SUV-në e parë të nën-markës, e cila u zbulua vitin e kaluar.

Me gjatësi 5469 mm, Maybach S-Class është plotësisht 18 cm më e gjatë se edhe versioni me rrota të gjata i Mercedes-Benz S-Class standard . Firma pretendon se kjo rritje “përfiton plotësisht nga pjesa e pasme”, duke e bërë atë ideale për shoferët e nivelit të lartë.

Përditësimi nuk është i kufizuar në më shumë hapësirë, megjithatë, ulëset binjake Ekzekutive të vendosura si standard lejojnë rregullimin e pavarur të skajeve dhe mbështetëseve.Mercedes gjithashtu pretendon që mbështetja e këmbës e bashkangjitur në sediljen e përparme dhe mbështetësja e shtrirë elektrike (vetë 50 mm më e gjatë se ajo në Maybach S-Class të vjetër ) lejon për një “sipërfaqe të vazhdueshme, të rehatshme të mbështetur për një pozicion të këndshëm gjumi”.

Karakteristikat e tjera të reja përfshijnë një funksion opsional masazhi për mbështetësen e këmbës dhe ngrohjen për qafat dhe shpatullat e pasagjerëve të pasmë. Gjithashtu për pasagjerët e pasmë janë shtuar “butakët e rripave” – ​​shtrirësit automatik të rripave të sigurimit që zakonisht gjenden në modelet Coupe dhe Mercedes të Mercedes .

Ekzistojnë gjithashtu dyer të pasme të asistuara në mënyrë elektrike që mund të operohen nga shoferi, plus ndriçim adaptiv për pasagjerët e pasmë me një gamë të gjerë rregullimi.

Duke përdorur të njëjtën ndërfaqe MBUX për pesë ekranet dispozicion part-OLED si të rregullt S-Class, i Maybach ofron një rrjet të gjerë të kontrollit mbi sistemet e mjeteve dhe karakteristikat dhe mund të njohin lëvizjet dhe gjestet nga pasagjerët e pasme nëpërmjet kamerave lazer 3D në rreshtim çati .

LEXO EDHE:  Zbulohet data dhe çmimi/Kur dalin në treg iPhonët e rinj dhe sa kushtojnë

LEXO EDHE:  Krijuesi i Android do sfidojë Apple

Jashtë, Maybach diferencohet nga S-Class standard me një dizajn të ri të kapakut që përmban një fin të kromuar, grilë me shirita vertikalë me nënshkrim të Maybach dhe dyer të pasme më të gjera. Ekziston edhe një semafor i ri i shtyllës C, ndërsa shënjimi me porosi zbatohet në të gjithë.

Në dispozicion opsionalisht është një përfundim bojë me dy ngjyra (siç është paraqitur në foto). Maybach S-Class do të ofrohet me dy motorë në Mbretërinë e Bashkuar në fillim: 496 kf 4.0 litra benzinë ​​binjak V8 nga S580 dhe një benzinë ​​binjak turbo 6,0-litër 603 kf, V12, i vendosur të vlerësohet si S650. Tregjet e tjera do të marrin një hibrid plug-in duke përdorur një motor 3.0-litërsh me gjashtë tenxhere turbo me benzinë ​​dhe një motor elektrik të montuar në kutinë e shpejtësisë për një 503 kf të kombinuar. Pezullimi i ajrit është standard, së bashku me teknikën e kontrollit të trupit E-Active që skanon sipërfaqen e rrugës së Mercedes. Drejtimi i rrotave të pasme është opsionalisht i disponueshëm.

Çmimi gjithashtu duhet të detajohet, por bazuar në çmimin e gjeneratës së mëparshme V12 Maybach S-Class, ka të ngjarë që modeli bazë V8 të kalojë 150,000./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

3 opsionet që mund t’ju rrezikojnë WhatsApp-in

Publikuar

-

Nga

3 opsionet që mund t’ju rrezikojnë WhatsApp-in

Siguria e fortë është një prej opsioneve më të mira të WhatsApp-it, por aplikacioni nuk është aq i sigurtë sa mendoni. Janë të paktën 3 opsione që mund ta bëjnë biseduat tuaja me të tjerë më pak të sigurta.

Imazhet e ruajtura të paracaktuara

Cilësimi i paracaktuar për të ruajtur fotot dhe videot që ju dërgojnë në telefonin tuaj mund të mos jetë një nga idetë më të mira. Fotot mund të shërbejnë si “Kali i Trojës” pasi përmbajnë kodin që mund të lejojë hakerat që të futen në telefonin tuaj.Duhet që të qëndroni të kujdesshëm nëse dikush ju dërgon materiale të çuditshme. Për ta hequr këtë opsion mund të shkoni tek cilësimet për WhatsApp-in tek “Settings”, klikoni “Chats” dhe hiqni opsionin “Save to Camera Roll”.Opsioni i backup-it për WhatsApp-in në iCloud zakonisht nuk ofron mbështetjen kriptimit të mesazheve.

Kjo ndodh sepse sapo biseda lëviz në iCloud, atëherë tashmë kjo është përgjegjësi e Apple.Kjo do të thotë që forcat e ligjit mund të pyesin për të parë ato mesazhe dhe mund të vendoset për t’ua dhënë duke parë situatën. Kjo u shërben edhe kriminelëve kibernetikë. Megjithatë Apple ka metodën e vet për të mbrojtur të dhënat tuaja.

LEXO EDHE:  Apple hoqi dorë nga iPhone 6C

LEXO EDHE:  Krijuesi i Android do sfidojë Apple

Vetëm nga emri “mesazhe të zhdukura” duket sikur është një opsion i sigurt, por jo çdo gjë është kështu. WhatsApp ka shtuar së fundmi një opsion që ju lejon të çoni tekste dhe t’i zhdukni pas një kohe të caktuar.Punon si mesazhet në Snapchat, duke rritur sigurinë pasi heq të gjitha mesazhet sensitive. Megjithatë ka disa mënyra se si dikush të kapë mesazhet tuaja para se të fshihen.

Fillimisht mesazhi shfaqet në tabelën e njoftimeve deri sa të hapet aplikacioni. Nëse teksti juaj citohet qëndron gjithmonë aty. Nëse një tekst i zhdukur është dërguar nëpërmjet opsionit “forward” tek dikush tjetër nuk fshihet.Nëse mesazhet futen në backup nuk fshihen. Në këto raste sugjerohet vetëm një gjë: Ta mendoni mirë përpara se të nisni një mesazh të rëndësishëm. Kur diçka hidhet në internet, është shumë e vështirë për ta hequr./ CNA.al

LEXO TE PLOTE