Connect with Us

Vizita e zyrtarit amerikan/ Ambasada e SHBA: Kur reformat të jenë të suksesshme do sjellim investime

Politikë

Vizita e zyrtarit amerikan/ Ambasada e SHBA: Kur reformat të jenë të suksesshme do sjellim investime

Publikuar

-

Vizita e zyrtarit amerikan/ Ambasada e SHBA: Kur reformat të jenë të suksesshme do sjellim investime

Nën Sekretari i Shtetit të SHBA për Zhvillimin Ekonomik, Energjinë dhe Mjedisin, Keith Krach vizitoi sot Tiranën dhe u takua me Presidentin Ilir Meta dhe Kryeministrin Edi Rama.

Gjatë takimeve të tij, Krach shprehu mbështetjen e SHBA për përparimin e Shqipërisë drejt anëtarësimit në BE, veçanërisht në përpjeket në luftën ndaj korrupsionit dhe shtetit të së drejtës.

Ambasada amerikane në Tiranë ka reaguar lishur me këto takime dhe thotë se kur reformat të jenë të suksesshme, SHBA do të sjellë më shumë investime dhe mundësi biznesi.

Ambasada e SHBA deklaron se vizita e Nën Sekretarit u shënua gjithashtu nga dy piketa të rëndësishme në marrëdhëniet midis vendeve tona.

“Fillimisht, një Memorandum Mirëkuptimi për Bashkëpunim Ekonomik u nënshkrua nga Nënsekretari i SHBA Krach dhe Ministrja Shqiptare e Ekonomisë dhe Financave Anila Denaj. Pas nënshkrimit, në emër të Shteteve të Bashkuara, Nënsekretari falënderoi qeverinë shqiptare për kundërveprimin ndaj ndikimit keqdashës, për angazhimin e saj për sigurinë 5G dhe rrugën e pastër 5G, si dhe që është një partnere e vlefshme dhe udhëheqëse e rëndësishëm në këtë përpjekje.

LEXO EDHE:  Pas Turqisë, Rama ikën në Greqi/ Nesër takime me Mitsotakis dhe Dendias

Më pas, Nën Sekretari Krach dhe Kryeministri Rama dëshmuan nënshkrimin e projektit të hidrocentralit të Skavicës midis qeverisë shqiptare dhe një prej kompanive më të njohura të inxhinierisë dhe ndërtimit në Amerikë, Bechtel. Ky hidrocentral do të ndihmojë vendin në përpjekjet e tij për të rritur kapacitetin e energjisë. Nën Sekretari Krach përshëndeti interesin e Shqipërisë për ndërtimin e hidrocentralit të Skavicës dhe shprehu besimin e tij se Bechtel do të ishte një partner i shkëlqyeshëm.

Gjatë gjithë vizitës së tij, Nënsekretari Krach vlerësoi partneritetin e fortë midis Shqipërisë dhe SHBA bazuar në vlera të përbashkëta dhe përsëriti angazhimin e Shteteve të Bashkuara për një demokraci të fortë për Shqipërinë, një demokraci e cila është ekonomikisht e zhvilluar, politikisht transparente dhe që i shërben interesave të të gjithë shqiptarëve. Në emër të SH.B.A., Nën Sekretari Krach falënderoi Shqipërinë që gjithmonë i është përgjigjur thirrjes së Aleancës dhe SH.B.A. dhe premtoi se Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të ndihmojnë Shqipërinë kudo që të jetë e mundur”, thuhet në deklaratën e amabsadës amerikane./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Mediu bëhet nostalgjik/ Kujton historinë me ish-Presidentin Bush: E puthën kamarierët në faqe

Publikuar

-

Nga

“Të bashkohemi kundër Ramës”/ Mediu thirrje Metës të shpërndajë Parlamentin

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, është bërë nostalgjik mbrëmjen e sotme, teksa ishte duke folur për zgjedhjet në SHBA dhe për politikanët amerikanë.

Ai tha se politikanët amerikanë dallojnë shumë me ata europianë, ndërsa për të mbështetur këtë deklaratë, tregoi dy ngjarje që i kishin mbetur në mendje gjatë vizitës së ish-Presidentit Xhorxh Bush në Shqipëri, në vitin 2007.

Mediu tregoi se gjatë një darke një nga kamarierët e restorantit ku ata po hanin kërkoi që të puthë në faqe ish-Presidentin dhe pas tij e puthën të gjithë kamarierët.

Madhështia e politikanëve amerikanë është raporti njerëzor që ata krijojnë me njerëzit. Ka një diferencë të madhe mes politikanëve europianë dhe ata amerikanë. Raportin njerëzor e kanë shumë të rëndësishëm, të japë dy shembuj. Një moment kur ishin në takim me Presidentin Bush dhe ishte zoti Berisha, ishim për drekë. Ndër të tjera, një nga kamarierët i thotë zotit Berisha, a mund ta puth në faqe Presidentin amerikan. Berisha ngeli i shtrënguar në atë moment. Presidenti Bush tha çfarë kërkon ai, do që të të puthë në faqe. Po mirë tha le të vijë. Më pas të gjithë kamarierët burra dhe gra erdhën për ta puthur. Tha të lutem hiqe pak kamerën se po doli kjo foto në SHBA nuk e di se çfarë do bëhet“, u shpreh kreu i PR-së në Report Tv, ndërsa tregoi edhe një episod tjetër të takimit.

LEXO EDHE:  Edi Rama kujton ish-liderin e PD-së/ Karrigia e Azem Hajdarit nuk është më bosh!

LEXO EDHE:  Skandali i mbetjeve/ Vasili: Rama po bën të parën atë që duhej të bënte të fundit

Djali im ishte i vogël në atë kohë dhe ishte mësuar se unë do t’i çoja ndonjë autograf. Më tha a mund t’i marrësh një autograf Bushit. Kur ishim të ulur, e pyeta a është e mundur të ma japësh. Ai me mirësinë e vetë më thotë, se si e quajnë djalin. Ma nënshkroi dhe ma dha. Kur u larguam më tha bëji të fala djalit. Unë i thashë djalit ke të fala nga Presidenti, ai mu përgjigj ku më njeh mua ai. Raporti njerëzor i tyre dhe sidomos vlerësimi që kanë pasur me shqiptarët është jashtëzakonisht e vlefshme. Ruajtja e këtyre raporteve krahas atyre politike është e vlefshme“, rrëfeu Mediu./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Parlamenti voton me shumicë dërrmue/ Greqia zgjerohet me 12 milje në detin Jon

Publikuar

-

Nga

Parlamenti voton me shumicë dërrmue/ Greqia zgjerohet me 12 milje në detin Jon

Parlamenti grek ka votuar me shumicë dërrmuese zgjerimin e detit territorial me 12 milje në Jon.

284 deputetë votuan pro projekt-ligjit që tashmë i jep Greqisë 13 mijë metra katrorë territor më shumë, ose një zgjerim em rreth 10% të totalit që ka.

Ky është vetëm hapi i parë i Greqisë, pasi tashmë mbetet çështja e zgjerimit të ujërave territorialë me Shqipërinë që do të zgjidhet me një dakordësi paraprake për ta çuar çështjen në një Gjykatë Ndërkombëtare./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Betimi i Biden si President/ Baton Haxhiu parashikon “probleme serioze për Kosovën”

Publikuar

-

Nga

Betimi i Biden si President/ Baton Haxhiu parashikon “probleme serioze për Kosovën”

Gazetari Baton Haxhiu thotë se pavarësisht ardhjes së Joe Biden në krye të Shtëpisë së Bardhë, politikat e SHBA për Ballkanin nuk do të ketë ndonjë ndryshim të madh.

Sipas tij qëllimi kryesor i administratës së re do të jetë dhënia fund e armiqësive në Ballkan dhe për këtë ai shtroi se shpresonte që të mos “ketë dhimbje” duke iu referuar ndonjë zgjidhjeje në dëm të interesit të shqiptarëve.

Z. Haxhiu theksoi se “Kosova ka pafuqi për të zgjidhur problemin në veri’ dhe se “administrata Biden do t’i vërë pikën kësaj çështjeje”.

Ndërsa gazetari Andi Bushati thotë se politikat e ndjekura nga Trump dhe presidentët e mëparshëm të Demokratëve kanë “vija të qarta ndarëse”.

“Në periudhën Trump kemi parë një Amerikë tjetër se sa ajo Amerika e ëndrrave që çliroi Kosovën. Shpresoj dhe besoj që të rikthehet Amerika e ëndrrave dhe jo ajo e tipave kaubojsë të Trump dhe Grenell”, deklaroi z. Bushati.

LEXO EDHE:  “14 million euros stolen for 14 days”/ Malltezi publish the document: This photo is enough for SPAK to act

LEXO EDHE:  Meta kthen në Kuvend ligjin për Teatrin

Për z. Haxhiu edhe pse nuk pajtohet me marrëveshjen Kosovë-Serbi të firmosur në Shtëpinë e Bardhë, tha se, ajo ka ardhur kryesisht për shkak të pamundësisë së liderëve të Kosovës për të zgjidhur problemet.

Në fund, Baton Haxhiu konsideroi si vendimtar faktin se si do të jenë marrëdhëniet e Sekretarit Amerikan të Shtetit me pasardhësin e Merkel, që e cilësoi më afër Rusisë.

“Kam frikë se Kosova me këtë administratë do të ketë probleme serioze dhe nuk besoj se do të pyesin shumë për të ardhmen tonë”, përfundoi z. Haxhiu./ Euronews Albania

LEXO TE PLOTE