Connect with Us

Qindra familje ende në çadra që nga tërmeti i nëntorit/ Këlliçi: Dëmshpërblimet jepen me mik

Politikë

Qindra familje ende në çadra që nga tërmeti i nëntorit/ Këlliçi: Dëmshpërblimet jepen me mik

Publikuar

-

Nga Belind Këlliçi/ Si fillon e si mbaron, voton për ndryshim, del Erion

Kryetari i FRPD-së Belind Këlliçi, ka qenë i ftuar pasditen e sotme në Syri tv, ku ka folur për situatën e vështirë me të cilën po përballen familjet e prekura nga tërmeti i 26 nëntorit.

Këlliçi u shpreh se vetëm në rrethin e Kurbinit janë me qindra familje që jetojnë akoma e kësaj dite në çadra dhe në kushte të tmerrshme, në mes të pandemisë.

“Masat e thjeshta higjenike janë luks për këto familje, pasi familjet ka jetuar në cadër duke u përballur me shirat e rrëmbyeshëm, ku fëmijët dhe të moshuarit e sëmurë janë lënë pas dore nga shteti.

Ka me dhjetëra apartament të dëmtuara dhe askush ska shkuar të interesohet, duke u shfaqur edhe një fenomen korruptiv, pasi për të klasifikuar shtëpinë në DS1, DS2, DS3 për të marë kompesim nga shteti, duhet të kesh mik në bashkinë e Kurbinit apo një pagese nën dorë për të mbaruar punë.”/CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Ilir Meta shet Adriatik Llallën, por si del e keqja me Donald Lu

Publikuar

-

Nga

Ilir Meta dukshëm është shfaqur më shumë se i shqetësuar në intervistën për ABC News, në lidhje me zhvillimet e fundit që po ndodhin edhe si pasojë e zgjedhjeve amerikane, por edhe qëndrimit të fortë të ambasadores Yuri Kim pak ditë më parë.

E cila bëri të ditur se shpallja ish-Kryeprokurorit Adriatik Llalla si i “pandehur” është vetëm hapi i parë i rrëzimit të pandëshkueshmërisë për zyrtarët e lartë në vend.

Në mënyrë të prerë, Meta e ka shitur njeriun e afërt që e mbrojti gjatë dhe fort, ku u investua edhe me një betejë personale me ambasadorin e atëhershëm të SHBA-së në Tiranë Donald Lu.

“Adriatik Llalën nuk e ka bërë Ilir Meta prokuror të përgjithshëm. Ky është një spekullim, mashtrim. Për çdo shkelje ligji që ka bërë ai të mbajë përgjegjësitë e veta”, deklaroi Meta, duke dhënë qartë mesazhin e shitjes apo hedhjes së ish-kryeprokurorit, të cilin prej dy vitesh i rri ngjitur me avokatë pranë tij, e që vetë Llalla komunikon vetëm me prokurë dhe as nuk i takon personalisht.

Por realisht, Ilir Meta nuk thotë të vërtetën kur thotë që nuk e ka bërë ai Adriatik Llallën Kryeprokuror.

Në dhjetorin e vitit 2012, pro Llallës që mori 75 vota në Kuvend, ka votuar në mënyrë të plotë mazhoranca PD-LSI me përjashtim të Jozefina Topallit, e cila në mënyrë demonstrative nuk ka marrë pjesë në votim, duke dhënë kështu një qëndrim politik për Prokurorin e Përgjithshëm.

Opozita e Edi Ramës abstenoi, që gjithashtu është qëndrim politik, ndërkohë që disa deputetë nga partitë e vogla, duke nisur nga Vangjel Dulja votuan pro Kryeprokurorit që propozoi mazhoranca.

E të vijmë më pas tek përplasja me Donald Lu që Meta udhëhoqi fuqishëm në vitin 2016, e për të cilën tha se ambasadori amerikan, pas 10 ditëve i ka kërkuar falje.

“Ka pasur një deklaratë, që ambasadori amerikan, ka kërkuar falje në atë kohë, që minoi funksionimin e KED. Ka ardhur 10 ditë për të më kërkuar falje. Më kapte Arta Daden. Ka pasur një letër nga ana ime për institucionet amerikane, për sjelljen e tij të papërgjegjshme, dhe ne fund fare tha se më gënjyen socialistet”, tha Meta në ABC News.

Ç’ka është fake news i hapur, siç ka nxitur e ushqyer me qindra lajme të rreme sa ishte Donald Lu ambasador e më pas kur mori emërimin nga Presidenti Trump në Kirgistan.

LEXO EDHE:  Rritet sërish bilanci i tragjedisë/ Ndërron jetë 20-vjeçarja në Spitalin e Traumës

LEXO EDHE:  Mijëra të pastrehë nga tërmeti/ Ja si mund të jepni kontributin tuaj

Madje edhe vendin aziatik e ka bërë pjesë të politikës së brendshme Meta, pikërisht nga inati që s’i del në lidhje me Donald Lu-në.

Në këtë logjikë, ku Meta gënjën për Llallën, nuk e ka për gjë të bëjë të njëtën gjë edhe për Donald Lu. Po a mund ta imagjinojë kush ambasadorin Lu, i cili udhëhoqi një betejë epike për reformën në drejtësi në Shqipëri t’i kërkojë falje Ilir Metës, duke i hyrë mik Arta Dades?

Sa për kujtesë: siç edhe sot, atëherë Meta kërkonte të kapte KED, që është institucioni që bën renditjen e njerëzve që emërohen në organet e lartë të drejtësisë. Në atë kohë në bashkëpunim me Llallën, përgatiten për drejtuese të KED: Rovena Gashin, njeriun e afërt të ish-kryeprokurorit.

Ky akt u cilësua makinacion nga ambasadori Lu, i cili pas kësaj udhëhoqi një betejë të veçantë me Llallën, të cilit fillimisht ju hoq viza për në SHBA, madje demonstrativisht, e më pas u shpall non grata nga Sekretari i Shtetit i SHBA-së.

Por problemi i Metës është se nuk është vetëm Donald Lu-ja mankthi i tij, të cilën s’e harron edhe pse është mijëra kilometra larg Tiranës, atë e ka edhe me ambasadoren Yuri Kim, të cilës i dërgon sërish një mesazh të fortë, pasi ambasada mbështeti Arta Vorpsin dhe takoi Ardian Dvoranin kur ky i fundit u sulmua nga Presidenti.

“Nuk pres unë nga ata që dalin në krah të atyre që mbështesin në krah të Arta Markut. Arta Vorpsit, Dvoranit, t’u dhimbset popullit. Kushdo që do territorin tonë, por përbuz popullin tonë, nuk do të jetë miku ynë”, tha Meta, duke e thënë shkoqur e qartë se për të amerikanët nuk janë miqtë e shqiptarëve. E pikërisht këtu bëhet fjalë për degradimin e Presidentit si institucion; pasi për Shqiptarët, SHBA është miku e partneri më i mirë dhe më i afërt, e kjo kushdo që të jetë në qeveri e presidencë në Tiranë.

Por realisht, ajo deklaratë e Metës, duket se është vulosja e gremisjes përfundimtare të relacioneve të tij me Uashingtonin zyrtar, të cilat dukeshin prej kohësh, por që tani ka marrë formë më të plotë. (TemA)

LEXO TE PLOTE

Politikë

10 mijë euro udhëtimi me helikopter për në Dibër/ Vokshi: Olta Xhaçka duhet të japë dorëheqjen

Publikuar

-

Nga

“Punët partiake personale po u kushtojnë shumë shqiptarëve”/ Vokshi: Olta Xhaçka duhet të japë dorëheqjen

Partia Demokratike i është rikthyes serish akuzave për ministren e Mbrojtjes Olta Xhaçka, ku ish deputeti Xhemal Gjunkshi e akuzoi pak ditë më parë se përdor helikopterin për fushatë elektorale në Dibër.

Ndërsa sot, ishte ish deputetja Albana Vokshi ajo e cila u shpreh se punët personale partiake i kushtojnë shtrenjtë shqiptarëve. Vokshi tha se ministrja duhet të japë dorëheqjen.

Ndër të tjera, ish deputetja tha se Xhaçka vijon të heshtë sepse ka mbështetjen e kryeministrit Edi Rama, që sipas saj edhe ky i gudit është i babëzitur për luks të shfrenuar.

Deklarata e plotë e Vokshit

Jam sot tek Ministria e Mbrojtjes për të shprehur shqetësimin për papërgjegjshmërinë e Ministres Olta Xhaçka dhe kryeministrit në ikje Edi Rama. Të premten është verifikuar një veprim që ajo e ka bërë shpesh, që kur është deleguar si drejtuese e qarkut në Dibër për Partinë Socialiste. Olta Xhaçka ka përdorur privatisht helikopterin e Ministrisë së Mbrojtjes për fushatën e partisë në pushtet.

Punët personale partiake i kushtojnë shtrenjtë shqiptarëve. Udhëtimi me helikopter vajtje-ardhje nga Tirana në Peshkopi, kushton 10’mijë euro. Për të bërë fushatën e Partisë Socialiste, ajo ka futur duart në xhepin e secilit prej jush për të udhëtuar me helikopter nga Tirana në Peshkopi për disa takime partie.

Gjatë këtyre orëve, pasi është publikuar video nga kolegu Xhemal Gjunkshi, janë me mijëra mesazhet e qytetarëve, që shprehin tronditjen për këtë vjedhje të hapur dhe këtë arrogancë të pafalshme të shpërdorimit të pushtetit.

Për qytetarët është e papranueshme që në mesin e kësaj krize të dyfishtë, ekonomike dhe shëmdetësore, Minisitrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka të harxhojë 10 mijë euro për të shkuar më Peshkopi me helikopter  për fushatë elektorale.

LEXO EDHE:  Elvis Naçi dhe Turqia

LEXO EDHE:  “Kemi hyrë mik kudo”/ Kryemadhi tregon çfarë ndodhi me shtëpitë që premtoi Bebe Rexha

Askush nuk mund ta pranojë që Olta Xhaçka të shpenzojë 10 mijë euro për një udhëtim privat me helikopter, kur më spitale njerëzit vuajnë për të gjetur një shtrat. Është një shpërdorim skandaloz, që revolton çdo qytetar, i cili harxhon 100 mijë lekë për tamponin në privat, i cili blen vetë bombolën e oksigjenit dhe që rri me frikë në zemër, se nuk ka ku të perplaset.

Shpenzimet marramendëse të Olta Xhaçkës, që për punë partie përdor helikopterin si taksi private, revoltojnë çdo biznes që vuan mungesën e mbështetjes nga kjo qeveri. Në vend që paratë të shpenzohen për të ndihmuar njerëzit në këtë kohë të vështirë, Olta Xhaçka përdor helikopterin e Ministrisë së Mbrojtjes për fushatën e PS në Dibër.

Olta Xhaçka nuk mund ta kalojë në heshtje këtë skandal, që në botën demokratike ka kushtuar karrige ministrash dhe kryeministrash. Një person politik, me një grimcë ndërgjegje, nuk mund të heshtë. Akti i fundit që Olta Xhaçka duhet të bëjë sot është firmosja e dorëheqjes pasi t’u ketë kërkuar falje shqiptarëve.

Personaisht, besoj se kjo nuk do të ndodhë. Ka një arsye pse Ministrja e Mbrojtjes vazhdon të heshtë për këtë skandal. Aja ka mbrojtjen e Edi Ramës, i cili ka treguar se ndan të njëjtën mendësi dhe babëzi për luks të shfrenuar dhe udhëtime me avionë privatë me paratë e shqiptarëve.

Na kushton më lirë t’i largojmë këta qeveritarë të pangopur e të korruptuar, që tallen dhe vjedhin qytetarët në ditën më të vështirë. Shqiptarët kanë mevojë për një qeveri dhe një kryeministër që punon për ta!/CNA.al.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Situata është jashtë kontrollit”/ Berisha tregon kush është vatra e përhapjes: Të mbyllen menjëherë

Publikuar

-

Nga

“Situata është jashtë kontrollit”/ Berisha tregon kush është vatra e përhapjes: Të mbyllen menjëherë

Ish kryeministri Sali Berisha u shpreh se shkollat duhet të mbyllen menjëherë në mënyrë që të frenohet përhapja e virusit. Përmes një postimi në rrjetin social, Berisha shkruan se pas datës 15 shtator kur nisi viti i ri akademik, numri i të prekurve dhe viktimave është rritur ndjeshëm.

Ish kryeministri tha më tej se të dhënat që janë publikuar tregojnë qartë se situata e pandemisë në Shqipëri është jashtë çdo kontrolli.

“Edhe njehere, mbyllja e shkollave eshte urgjence per frenimin e pandemise! Ato jane sot bomba biologjike te perhapjes se pandemise. Nga 15 shtatori gjer sot numri i rasteve te infektuara cdo dite eshte rritur me 500%. Vetem dje u shpallen 17 vdekje spitalore nga covid19. Miq, dje ne Shqiperi me nje testim me pak se 1:3 pati 795 te infketuar nga covid19 ose 5 here me shume raste se sa me dt 15 shtator. Po keshtu pati dhe 17 vdekje apo mbi 50% te te gjitha vdekjeve te tre muajve te pare te pandemise.

Keto te dhena deshmojne se situata e pandemise ne Shqiperi eshte jashte çdo kontrolli dhe po rrok listen me shpejtesi. Duhet mbajtur parasysh se me nje testim normal numri i rasteve te infektuara dje do te ishte 2500-3000, dhe po te mos fshiheshin vdekjet spitalore, numri i te semurve te vdekur dje nga covid ne spitalet covid dhe ato te rretheve eshte rreth 36-40, pa llogaritur  ketu vdekjet e shumta jo spitalore nga covid19 ne te kater anet e vendit numri i te cilave eshte rreth 90-100”, tha Berisha.

Ish kryeministri Sali Berisha shtoi në reagimin e tij se qeveria nuk garatoi asnjë masë anti-Covid në ambientet e shkollave, ku theksoi se Shqipëria ka numrin më të ulët të testimeve në Europë.

“Pavaresisht nga keto te dhena me perkeqesim progresiv, kryepidemiologu injorant i Surrelit Edvin Hajdutit ka zgjedhur qe ne krye te radhes mashtrimin dhe manipulimin per trajtimin e pandemise.  Ne kete kontekst ai vazhdon refuzimin e mbylljes se shkollave duke ndezur keshtu flake pandemine covid 19 ne Shqiperi dhe po çon vendin drejt katastrofes.

Ne fund te gushtit por dhe ne fillim te shtatorit duke konstatuar se Shqiperia kishte kushtet me minimale per hapjen e shkollave per nxenesit kerkova shtyrjen e fillimit te vitit te ri shkollor per te parandaluar shnderrimin e shkollave ne bomba biologjike te perhapjes se covid19.

Natyrisht reagimi i kryepidemiologut injorant te Surrelit dhe lakejve te tij ishte se shkollat po i hapim sepse ato i hapen Gjermania, Franca, Italia, Britania etj.

E verteta eshte ato vende i hapen shkollat por kushtet ne shkollat e tyre ndryshonin me ato te Shqiperise si dita me naten. Ne shkollat e Shqiperise nuk ekzistojne kushtet me minimale mbrojtese te femijeve tane nga covid 19. Shumica derrmuese e tyre jane pa uje, pa mjediset e duhura higjeno sanitare, pa dizinfektant me klasa 45 nxenes dhe ne asnje aspekt absolutisht ne asnje aspekt nuk mund te krahasohen me shkollat e Gjermanise, Frances, Britanise, Italise.

Perveç ketyre, ne dallim nga te gjitha keto vende Shqiperia ka nivelin me te ulet te testimeve ne Europe, per rrjedhoje nivelin me te ulet te disgnostikimit, izolimit dhe mjekimit te te semurve me covid19”, tha Berisha.

Berisha kërkoi që shkollat të kalojnë në mësim online dhe të mbyllen totalisht në të gjithë territorin.

LEXO EDHE:  Shembja e banesave nga tërmeti/ 2843 qytetarë të strehuar në struktura hoteliere

LEXO EDHE:  Shembja e banesave nga tërmeti/ 2843 qytetarë të strehuar në struktura hoteliere

Sot jane me mijra femije qe shkojne çdo dite ne shkolle me prinder dhe familjare me covid19, te cilet nuk bejne dot testin. Sot jane me qindra e qindra mesues te infektuar me covid 19 qe vazhdojne punen sepse nuk e bejne dot testin ose urdherohen ne menyre kriminale te fshehin gjendjen e tyre nga narkdrejtore militant, qe para shendetit te kolegeve dhe nxenesve vene urdherat kriminal te kryeepidemiologut te Surrelit dhe lakejve  te tij.

Duke denuar si te papergjegjshem e kriminal dhe me pasoja tejet te renda qendrimin e Edvin Hajdutit me mos mbylljen e shkollave, kerkoj mbylljen e menjehershme te tyre ne mbare vendin dhe kalimin e tyre ne sistemin online”, tha Berisha./CNA.al.

LEXO TE PLOTE