Connect with Us

Google dhe Samsung gati me prurjet e reja/ Të gjithë sytë nga iPhone 12

Teknologji

Google dhe Samsung gati me prurjet e reja/ Të gjithë sytë nga iPhone 12

Publikuar

-

Google dhe Samsung gati me prurjet e reja/ Të gjithë sytë nga iPhone 12

Prej vitesh prodhuesit kryesorë të smartphonëve po ndryshojnë në lidhje me çmimet që vite më parë ishin shumë të larta.

Pixel 5 i ri i Google është vetëm shembulli i fundit. 700 dollarë Pixel 5 i sapo shpallur i Google është treguesi më i fundit se 1,000 dollarë nuk është më çmimi normal për telefonat e rinj inteligjentë, që vijnë menjëherë pasi Samsung njoftoi një version më të lirë të Galaxy S20 të tij që fillon me të njëjtin çmim.

Të dy njoftimet janë vetëm shenja e fundit që gjigandët e teknologjisë po përmbysin qasjen që ata kanë marrë gjatë tre viteve të fundit, ku çmimet e smartphone-ve u rritën ndërsa pajisjet mobile fituan veçori të reja të përparuara si njohja e fytyrës dhe ekranet me palosje.

Lëshimet vijnë gjithashtu pak para se Apple të pritet të zbulojë iPhone 12 këtë muaj , të cilin shumë raporte dhe analistë kanë parashikuar se do të jetë hyrja e tij e parë në tregun 5G.

Është një moment kritik për Apple, pasi iPhone 12 pritet të përfaqësojë një rregullim të madh me një dizajn të ri dhe madhësi të madhe të ekranit midis ndryshimeve të tjera.

Formacioni i iPhone 11, i cili pritej të ishte një azhurnim në rritje, performoi më mirë sesa pritej në 2019, duke nxitur një rekord tremujor të të ardhurave për tremujorin e parë fiskal të kompanisë të vitit 2020. Nëse Apple dëshiron ta vazhdojë atë sukses, do të duhet të mbajë çmim konkurrues edhe me karakteristika të reja si 5G dhe një dizajn të azhurnuar.

LEXO EDHE:  “Apple Watch” lançohet sot në orën 8.01am

Google dhe Samsung mund të jenë prodhuesit më të mëdhenj të telefonave për të prezantuar modele të reja më të përballueshme, por është një trend që Apple e di shumë mirë. Apple lançoi $ 400 iPhone SE në Prill, një pajisje që synonte të ishte një pikë hyrëse më e përballueshme në ekosistemin e saj iOS, i cili ndihmoi në fitimin e të ardhurave të Apple në tremujorin e saj të tretë fiskal. Smartphone më i lirë në linjën kryesore të Apple, iPhone 11 $ 700, ishte telefoni inteligjent më i popullarizuar në tremujorin e parë të vitit 2020, sipas firmës kërkimore të teknologjisë Omdia – pa ulur zgjedhjen e mëparshme kryesore, buxhetin miqësor të Apple $ 600 iPhone XR.

Kompania pritet të përdorë atë interes të konsumatorit me katër iPhone të rinj në 2020: dy modele më pak të kushtueshme që do të shërbejnë si vazhdim të iPhone 11 dhe dy versione premium për të pasuar iPhone 11 Pro dhe 11 Pro Max./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

VIDEO-Për 55 minuta mbi 210 xhiro/ Porsche thyen rekordin Guinness për lëvizjen më të gjatë

Publikuar

-

Nga

VIDEO-Për 55 minuta mbi 210 xhiro/ Porsche thyen rekordin Guinness për lëvizjen më të gjatë

Porsche ka thyer rekordin botëror Guinness për lëvizjen më të gjatë të një automjeti elektrik. Instruktori i prodhuesit gjerman të makinave, Dennis Retera, përfundoi 210 xhiro në një rreth të rrëmbyer 656 metra të gjatë pa rrotat e përparme që tregonin kurrë në të njëjtin drejtim të kurbës.

Retera kaloi në 55 minuta ndërsa udhëtonte anash me një Porsche Taycan, duke përshkuar gjithsej 26 milje.Taycan ka arritur pikat e mëparshme, pasi mban rekordin për vrapimin e tij 24-orësh të rezistencës mbi 2,128 milje në pistën me shpejtësi të lartë në Nardò, Itali dhe kohën më të mirë në klasën e saj prej 7:42 minuta në Nürburgring-Nordschleife, Gjermania .

LEXO EDHE:  Apple rrit hapësirën e iPhone SE

LEXO EDHE:  Fjala më e kërkuar në google për 2019/ Del lista

Ngjarja për thyerjen e rekordeve u zhvillua në qendrën Horsenheimring të Porsche, e cila është instaluar me një sistem ujitje për të siguruar ujë në pistë për një lëvizje të pastër.

“Kur programet e qëndrueshmërisë së ngasjes janë të fikura, një rrëshqitje e fuqisë me Porsche elektrike është jashtëzakonisht e lehtë, veçanërisht natyrisht me këtë variant të modelit, i cili drejtohet ekskluzivisht përmes rrotave të pasme, tha Retera.

‘Fuqia e mjaftueshme është gjithmonë e disponueshme. Qendra e ulët e gravitetit dhe rrota e gjatë sigurojnë qëndrueshmëri. ‘/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

FOTO-Nëndetësja 5.5 milionë dollarëshe/ Mban deri në 6 persona dhe dhuron pamje spektakolare

Publikuar

-

Nga

FOTO-Nëndetësja 5.5 milionë dollarëshe/ Mban deri në 6 persona dhe dhuron pamje spektakolare

Nëse doni të bëni një udhëtim nën det për të parë botën nënujore mundësia më e mirë është kjo nëndetëse 5.5 milionë dollarëshe.

Ajo përmban hapësirën më të madhe transparente dhe sferike të pasagjerëve në botë, duke u dhënë atyre që ndodhen brenda një pamjeje nënujore spektakolare. Nëndetësja, i quajtur Triton 3300-6, mban gjashtë persona.

Ai thotë se nëndetësja, e cila zgjati dy vjet për të përfunduar dhe ka një dritare prej 360 gradësh, është ‘kapaciteti më i madh në botë me zhytje akrilike me një vlerësim të certifikuar të thellësisë prej 1000 metrash (3,280ft)’.

LEXO EDHE:  Iphone 7 do të lançohet në më shumë vende gjatë Tetorit

LEXO EDHE:  "Apple" ndryshon logon për herë të parë në shumë vjet/ Zbuloni pamjen e re

Hapësira e brendshme është pesë metra kub (175 kub ft), e cila është ‘në përpjesëtim me kabinën e një avioni privat Cessna Citation CJ2 me gjashtë pasagjerë’. Kështu që udhëtarët e saj janë në gjendje të përjetojnë ‘komoditet luksoz’ dhe të pushojnë në ‘ulëset e klasit të saj’./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Elon Musk, njeriu i dytë më i pasur në botë

Publikuar

-

Nga

Elon Musk, njeriu i dytë më i pasur në botë

Sipërmarrësi i teknologjisë Elon Musk ka kryesuar themeluesin e Microsoft Bill Gates duke u kthyer në njeriun e dytë më të pasur në botë pas një rritje meteorike të pasurisë së tij personale. Pasuria neto e Z. Musk, me 7.2 miliardë dollarë (5.4 miliardë funte) në 128 miliardë dollarë pasi aksionet në firmën e tij të makinave Tesla u rritën.

Vetëm themeluesi i Amazon Jeff Bezos është më i pasur, sipas Indeksit të Miliarderëve të Bloomberg .Kjo vjen pasi lajmet aksionet e Tesla do të shtohen në S&P 500, një nga indekset kryesore të aksioneve në SH.B.A. Kjo shkaktoi një valë të re të blerjes së aksioneve të prodhuesit të makinave elektrike, duke dërguar vlerën e tregut të kompanisë mbi 500 miliardë dollarë dhe duke rritur vlerën e zotërimit të Z. Musk në biznes.

Tesla është tashmë firma më e vlefshme e makinave në botë, pavarësisht se prodhon një pjesë të automjeteve të rivalëve të tij si Toyota, VW dhe General Motors.Të martën, në një fjalim në Gjermani, Z. Musk tha se mund të “kishte kuptim” që Tesla të zgjerohej në Evropë duke hyrë në segmentin e tregut masiv me një makinë të vogël.

“Në SH.B.A., makinat priren të jenë më të mëdha për arsye personale të shijes,” tha ai. “Në Evropë, (ata) priren të jenë më të vegjël.” Dhe pas viteve të humbjeve, Tesla ka parë pesë tremujorë radhazi të fitimit pasi shitjet e makinave të saj performojnë mirë pavarësisht nga pandemia.

LEXO EDHE:  Apple lançon webin për familjen/ Menaxhon faqet që fëmijët tuaj përdorin

LEXO EDHE:  Në 2020, Google do të nxjerrë në treg makinën pa shofer

Firma me bazë në Kaliforni do të jetë hyrësi i ri më i madh në S&P 500, me një vlerë tregu prej më shumë se 500 miliardë dollarë. Kjo do të thotë që fondet e investimeve që ndjekin indeksin do të mbajnë automatikisht stokun e saj dhe do të përfitojnë nga fitimet në çmimin e aksioneve të tij lajme që kanë entuziazmuar investitorët./ CNA.al

Marrë nga BBC.

LEXO TE PLOTE