Connect with Us

Google dhe Samsung gati me prurjet e reja/ Të gjithë sytë nga iPhone 12

Teknologji

Google dhe Samsung gati me prurjet e reja/ Të gjithë sytë nga iPhone 12

Publikuar

-

Google dhe Samsung gati me prurjet e reja/ Të gjithë sytë nga iPhone 12

Prej vitesh prodhuesit kryesorë të smartphonëve po ndryshojnë në lidhje me çmimet që vite më parë ishin shumë të larta.

Pixel 5 i ri i Google është vetëm shembulli i fundit. 700 dollarë Pixel 5 i sapo shpallur i Google është treguesi më i fundit se 1,000 dollarë nuk është më çmimi normal për telefonat e rinj inteligjentë, që vijnë menjëherë pasi Samsung njoftoi një version më të lirë të Galaxy S20 të tij që fillon me të njëjtin çmim.

Të dy njoftimet janë vetëm shenja e fundit që gjigandët e teknologjisë po përmbysin qasjen që ata kanë marrë gjatë tre viteve të fundit, ku çmimet e smartphone-ve u rritën ndërsa pajisjet mobile fituan veçori të reja të përparuara si njohja e fytyrës dhe ekranet me palosje.

Lëshimet vijnë gjithashtu pak para se Apple të pritet të zbulojë iPhone 12 këtë muaj , të cilin shumë raporte dhe analistë kanë parashikuar se do të jetë hyrja e tij e parë në tregun 5G.

Është një moment kritik për Apple, pasi iPhone 12 pritet të përfaqësojë një rregullim të madh me një dizajn të ri dhe madhësi të madhe të ekranit midis ndryshimeve të tjera.

Formacioni i iPhone 11, i cili pritej të ishte një azhurnim në rritje, performoi më mirë sesa pritej në 2019, duke nxitur një rekord tremujor të të ardhurave për tremujorin e parë fiskal të kompanisë të vitit 2020. Nëse Apple dëshiron ta vazhdojë atë sukses, do të duhet të mbajë çmim konkurrues edhe me karakteristika të reja si 5G dhe një dizajn të azhurnuar.

LEXO EDHE:  Google investon 880 milion dollar në LG për zhvillimin e ekraneve OLED

Google dhe Samsung mund të jenë prodhuesit më të mëdhenj të telefonave për të prezantuar modele të reja më të përballueshme, por është një trend që Apple e di shumë mirë. Apple lançoi $ 400 iPhone SE në Prill, një pajisje që synonte të ishte një pikë hyrëse më e përballueshme në ekosistemin e saj iOS, i cili ndihmoi në fitimin e të ardhurave të Apple në tremujorin e saj të tretë fiskal. Smartphone më i lirë në linjën kryesore të Apple, iPhone 11 $ 700, ishte telefoni inteligjent më i popullarizuar në tremujorin e parë të vitit 2020, sipas firmës kërkimore të teknologjisë Omdia – pa ulur zgjedhjen e mëparshme kryesore, buxhetin miqësor të Apple $ 600 iPhone XR.

Kompania pritet të përdorë atë interes të konsumatorit me katër iPhone të rinj në 2020: dy modele më pak të kushtueshme që do të shërbejnë si vazhdim të iPhone 11 dhe dy versione premium për të pasuar iPhone 11 Pro dhe 11 Pro Max./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Google Pay do të lejojë përdoruesit të dërgojnë para nga një shtet në tjetrin

Publikuar

-

Nga

Google Pay tani do t’u lejojë përdoruesve në SH.B.A. të dërgojnë para tek miqtë dhe familjet e tyre në Indi dhe Singapor. Kjo zyrtarisht shënon hyrjen e gjigandit të teknologjisë në tregun e shërbimeve të dërgesave. Google ka bashkëpunuar me Western Union dhe Wise për të mundësuar shërbimin e ri përmes aplikacionit Google Pay.

Megjithëse transferimet e huaja përmes Google Pay janë fillimisht të kufizuara në Indi dhe Singapor, por ka plane për të zgjeruar shërbimin në rreth 280 vende globalisht më vonë këtë vit. Google Pay mund të jetë në gjendje të tërheqë një numër të madh migrantësh në SH.B.A. me azhurnimin më të fundit.

Është e rëndësishme të theksohet se transferimet e huaja përmes Google Pay janë të kufizuara në përdoruesit individualë. Kjo do të thotë që aplikacioni nuk ju lejon të dërgoni para nga SH.B.A. në ndonjë biznes në Indi ose Singapor. Përdoruesit në Indi gjithashtu nuk janë të pajisur me funksionin për të dërguar para në SH.B.A. përmes aplikacionit Google Pay.

Si të dërgoni para në Google Pay nga SH.B.A. në Indi ose Singapor

LEXO EDHE:  Kufjet e reja të Google përkthejnë çdo gjuhë në kohë reale

LEXO EDHE:  Apple është duke prodhuar një pajisje të re

Për të dërguar para përmes Google Pay, kërkoni për përdoruesin e Google Pay të cilit doni të dërgoni para, prekni butonin ‘paguaj’ dhe më pas zgjidhni Western Union ose Wise. Pas kësaj, prekni ‘vazhdo’ për të parë shumën e saktë që do të marrë marrësi. Trokitni lehtë mbi butonin ‘vazhdo’ dhe zgjidhni se si doni që marrësi të marrë paratë , përmes UPI ose përmes marrjes së parave.

Deri në fund të vitit, Google planifikon të zgjerojë shërbimin e transferimit të parave të huaja përmes aplikacionit Google Pay në më shumë se 200 vende dhe territore përmes Western Union dhe në më shumë se 80 vende përmes Wise./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

A do të humbni mesazhet në WhatsApp nëse nuk pranoni kushtet?/ Çfarë ndodh pas 15 majit

Publikuar

-

Nga

Afati i fundit për pranimin e politikave të reja të privatësisë të WhatsApp po afrohet me shpejtësi.Përdoruesit që nuk bien dakord do të humbin një sërë funksionesh në aplikacion derisa të mos kenë zgjidhje tjetër përveç të shkarkojnë të dhënat e tyre dhe të lënë WhatsApp përgjithmonë.

A do të fshihen bisedat në WhatsApp nëse nuk pranoni kushtet e reja?

Website i WhatsApp thekson : “Askush nuk do t’i fshijë llogaritë e tij ose të humbasë funksionalitetin e WhatsApp më 15 maj për shkak të këtij azhurnimi.”

Gjithashtu theksoi që bisedat dhe llogaria juaj nuk do të fshihen pas 15 majit. Përdoruesit që nuk i kanë pranuar kushtet tashmë do të marrin përsëri disa javë njoftime rikujtuese kur përdorin aplikacionin.

Pas kësaj pike, përkujtesat do të bëhen të qëndrueshme dhe të vështira për t’u injoruar. Kjo është kur do të zbuloni se mezi mund ta përdorni aplikacionin derisa të pranoni azhurnimin.

WhatsApp thotë se kjo nuk do të ndodhë me të gjithë përdoruesit në të njëjtën kohë.”Ju nuk do të jeni në gjendje të hyni në listën tuaj të bisedave, por përsëri mund të përgjigjeni në thirrjet telefonike dhe video hyrëse.

LEXO EDHE:  Bie” poshtë” Apple, ja cila është kompania më fitimprurëse në botë

LEXO EDHE:  Google bëhet gati për Projektin Titan

Nëse keni njoftime të aktivizuara, mund t’i prekni ata për të lexuar ose përgjigjur një mesazhi ose për të thirrur një telefonatë ose video thirrje të humbur.

Pas disa javësh funksionalitet të kufizuar, nuk do të jeni në gjendje të merrni thirrje hyrëse ose njoftime dhe WhatsApp do të ndalojë dërgimin e mesazheve dhe thirrjeve në telefonin tuaj.”

Ai vazhdon duke dhënë mundësinë e eksportimit të historisë tuaj të bisedave në iPhone ose Android.Përdoruesit zakonisht bëjnë diçka të tillë nëse do të fshijnë llogarinë e tyre por nuk do të ruajnë bisedat e tyre të vjetra për kujtimet.

WhatsApp vazhdon të theksojë se nuk do të fshijë llogaritë, por përdoruesit mund ta fshijnë vetë llogarinë e tyre nëse dëshirojnë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Covid-19/ Twitter dhuron 15 milionë dollarë në ndihmë të Indisë

Publikuar

-

Nga

Covid-19/ Twitter dhuron 15 milionë dollarë në ndihmë të Indisë

Twitter ka dhuruar 15 milion dollarë për të ndihmuar në luftën kundër COVID-19 në Indi e cila po lufton me valën e dytë të paparë të pandemisë vdekjeprurëse.

CEO i Twitter Jack Patrick Dorsey të hënën shkroi në Twitter se shuma u është dhuruar tre organizatave jo-qeveritare – Care, Aid India dhe Sewa International USA.

Ndërsa CARE-it i janë dhënë 10 milion dollarë, Aid India dhe Sewa International USA kanë marrë 2.5 milion dollarë  secila.

LEXO EDHE:  Apple është duke prodhuar një pajisje të re

LEXO EDHE:  Google bëhet gati për Projektin Titan

“Sewa International është një organizatë e shërbimit hinduist, të bazuar në besim, humanitar dhe jofitimprurës. Kjo organizatë do të sigurojë pajisjet spiatlore si koncentratorë oksigjeni, ventilator, makina BiPAP (Presion pozitiv i rrugëve ajrore Bilevel. Pajisjet do të shpërndahen në spitalet qeveritare dhe qendrat e kujdesit COVID-19  dhe spitalet,” u shpreh një nga përfaqësuesit e kompanisë./CNA.al

LEXO TE PLOTE