Connect with Us

Huawei nuk arrin të përmirësojë standardet e sigurisë në Mbretërinë e Bashkuar

Teknologji

Huawei nuk arrin të përmirësojë standardet e sigurisë në Mbretërinë e Bashkuar

Publikuar

-

Huawei nuk arrin të përmirësojë standardet e sigurisë në Mbretërinë e Bashkuar

Sipas një raporti zyrtar, Huawei nuk ka arritur të trajtojë në mënyrë adekuate defektet e sigurisë në pajisjet e përdorura në rrjetet e telekomit të Mbretërisë së Bashkuar pavarësisht ankesave të mëparshme. Ai gjithashtu shënoi se një ndjeshmëri “me rëndësi kombëtare” kishte ndodhur në 2019 por ishte rregulluar para se të mund të shfrytëzohej. Vlerësimi u dha nga një bord mbikëqyrës, i kryesuar nga një anëtar i agjencisë së spiunit kibernetik GCHQ.

Mund të ndikojë në kombet e tjera që peshojnë përdorimin e kompletit të Huawei. Raporti tha se Qendra Kombëtare e Sigurisë Kibernetike e GCHQ (NCSC) nuk kishte parë asnjë provë që Huawei kishte bërë një ndryshim të rëndësishëm në qasjen e saj ndaj çështjes. Dhe shtoi se ndërsa ishin bërë disa përmirësime, nuk kishte besim se ato ishin të qëndrueshme.

Si rezultat, arriti në përfundimin,se bordi mund të siguronte vetëm “siguri të kufizuar që të gjitha rreziqet për sigurinë kombëtare të MB” mund të zbuten në planin afatgjatë. Në korrik, qeveria njoftoi se për shkak të sanksioneve amerikane Huaëei përfundimisht do të përjashtohej nga rrjeti i ri i telekomunikacionit 5G deri në vitin 2027, por kompania kineze mund të vazhdojë të luajë një rol në rrjetet e vjetra të telefonisë celulare dhe brezit fiks të gjërë.

LEXO EDHE:  Rama zbulon detaje të qeverisë së re/Patjetër që do ketë ...!

SH.B.A. ka argumentuar se përdorimi i pajisjeve të Huawei krijon një rrezik që shteti kinez të kryejë spiunazh ose sabotim, diçka që kompania gjithmonë e ka mohuar. Pavarësisht kritikave, zyrtarët britanikë të sigurisë thonë se ata mund të menaxhojnë rreziqet aktuale të paraqitura duke përdorur pajisjen ekzistuese të Huawei dhe ata nuk besojnë se defektet që ata kanë gjetur janë rezultat i ndërhyrjes së shtetit kinez./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Aktivistët bëjnë thirrjen e fortë/ Ky aplikacion i Apple duhet të ndalet

Publikuar

-

Nga

Aktivistët bëjnë thirrjen e fortë/ Ky aplikacion i Apple duhet të ndalet

Organizatat bamirëse të çrregullimeve të të ngrënit kanë lëshuar një paralajmërim rreth një aplikacioni diete “të dëmshëm” që ishte promovuar në Apple App Store për personat mbi 12 vjeç. Carrot Fit synon “të shndërrojë kufomën tuaj të butë në një mostër të Shkallës A të racës njerëzore” duke përdorur inkurajim në formën e abuzimit.

Ajo tha se kishte ndihmuar mijëra përdorues të përmbushnin qëllimet e tyre shëndetësore. Por kritikët thanë që aplikacioni ishte i papërgjegjshëm dhe mund të shkaktonte çrregullime të të ngrënit. Meqenëse shqetësimet u sollën në vëmendjen e saj, Apple ka rritur rekomandimin për moshën në faqen e aplikacionit në mbi 17 vjeç.

Mënyra se si ata adresojnë peshën është e papërshtatshme dhe e frikshme. Nuk është një imazh i shëndetshëm i trupit dhe është i papërgjegjshëm,” tha Gemma Oaten, menaxher i organizatës bamirëse për çrregullime të të ngrënit. Ajo bëri thirrje që aplikacioni të ndalohet.”Këto aplikacione, dhe platformat në të cilat janë vendosur, kanë një detyrë kujdesi – veçanërisht gjatë një pandemie kur çrregullimet e të ngrënit janë ngritur në qiell.

Ne po luftojmë për të shpëtuar jetë. Kjo thjesht i minon të gjitha”.Carrot Fit u paraqit nga Apple si pjesë e një liste të shkurtër të aplikacioneve të rekomanduara të fitnesit që u shfaqën në krye të App Store. Nuk është në dispozicion në Dyqanin e Luaj të Android. “Trokitni lehtë për një motivim shumë të nevojshëm”, lexohej në listë.Fraza duke përfshirë “qesen e mishit”, “lësho akulloren ose tjetër” dhe duke u dhënë “leje për të parë mikun tënd duke ngrënë një thes patate të skuqura patate“, u identifikuan si terma që mund të ishin veçanërisht problematikë për ata me çrregullime të ngrënies.

LEXO EDHE:  Rama zbulon detaje të qeverisë së re/Patjetër që do ketë …!

LEXO EDHE:  Huawei hyn në një etapë të re/ Si do të ndikojë ndalimi i SHBA në teknologji

Përmbajtja dhe gjuha mund të jenë shumë nxitëse për një individ me një çrregullim të ngrënies dhe sipas mendimit tim profesional duhet të kufizohet ose ndalohet,” tha psikologu dhe specialist i çrregullimeve të të ngrënit, Dr Khanya Price-Evans. “Është kriminale që kjo industri po prek cenueshmërinë e të rinjve dhe duke krijuar një pakënaqësi trupore me një qasje arkaike shtypëse.“Aplikacioni aktualisht ka një vlerësim prej 4.6 nga pesë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Si të gjeni butonin “sekret” tek iPhone 12?

Publikuar

-

Nga

Si të gjeni butonin "sekret" tek iPhone 12?

Mendoni se marka e re iPhone 12 dhe iPhone 12 Pro kishte vetëm tre butona, apo jo? Mendohu përsëri. Krahas butonit të fikjes dhe ndezjes dhe butonave të ngritjes / uljes së volumit ekziston një ‘buton’ sekret, që është, në fakt, i gjithë pjesa e pasme e vetë telefonit.

Për ta aktivizuar, duhet të keni ekzekutuar versionin më të fundit të iOS dhe të jeni të gatshëm të gërmoni pak në Settings. Apple e quan opsionin ‘Back Tap’ dhe kjo do të thotë që ju mund të prekni fjalë për fjalë pjesën e pasme të telefonit për ta bërë atë të bëjë diçka. Mund ta vendosni që të bëni gjëra të ndryshme si ‘Mute’, ‘Screenshot’, ‘Spotlight’ e shumë opsione tjera. Si të gjeni opsionin Back Tap në iPhone?

Për të aktivizuar funksionin “Back Tap”, duhet të hapni menunë “Settings” në iPhone tuaj (me kusht që të keni azhurnuar në iOS 14) dhe të lëvizni poshtë te ” Accessibility”.

LEXO EDHE:  Huawei do të prezantojë telefonin e ri më 16 dhjetor

LEXO EDHE:  Ndryshime në edicionin e 21 të “Kënga Magjike”/ Zbulohen anëtarët e rinj të jurisë

Nga atje, duhet të prekni ‘Back Tap’. Mund të aktivizoni edhe ‘Trokitje e Dyfishtë’ ose ‘Trokitje e Trefishtë’ nëse dëshironi gjithashtu. iOS 14 ishte në dispozicion për t’u instaluar në pajisjet e përputhshme nga 16 shtatori./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Nokia përfundon marrëveshjen 5G me BT për të hequr paketën e Huawei në rrjetin EE

Publikuar

-

Nga

Nokia përfundon marrëveshjen 5G me BT për të hequr paketën e Huawei në rrjetin EE

Nokia ka vendosur të bëhet një përfituese kryesore e Huawei që bllokohet nga rrjetet 5G të Mbretërisë së Bashkuar. Firma finlandeze e telekomunikacioneve ka arritur një marrëveshje për t’u bërë ofruesi më i madh i pajisjeve për BT.

Nokia tani do të sigurojë stacione dhe antena shtesë shtesë për të lejuar pajisjet e klientëve të EE të bëjnë thirrje dhe të transmetojnë të dhëna përmes firmës britanike “rrjetit të aksesit në radio” 5G.

Marrëveshja gjithashtu do të shohë Nokia të zëvendësojë Huawei në rrjetet 2G dhe 4G të BT.Rrjeti i EE tashmë përdor Nokia për të siguruar shërbimin e tij 3G.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar njoftoi në korrik se të gjithë ofruesit mobil të Mbretërisë së Bashkuar po ndaloheshin të blinin pajisje të reja Huawei 5G pas 31 Dhjetorit dhe gjithashtu duhet të heqë të gjithë kompletin 5G të firmës Kineze nga rrjetet e tyre deri në vitin 2027.

LEXO EDHE:  Fabrika më e madhe e makinave në botë rihap biznesin/ Çfarë pritet të ndryshojë Volkswagen gjatë periudhës së Covid-19

LEXO EDHE:  Gazetari pranë qeverisë zbulon emrat e ministrave që pritet të shkarkojë Rama  

Vendimi, i cili u mor për arsye të sigurisë kombëtare, në fund i dha fund një marrëdhënie të fortë midis BT dhe Huawei që datonte që nga 2005./ CNA.al

LEXO TE PLOTE