Connect with Us

Video-“10 muaj në çadër/ Familja Krosi pa shtëpi: Verës kemi ndenjur në hije të rrushit, po në dimër?

Sociale

Video-“10 muaj në çadër/ Familja Krosi pa shtëpi: Verës kemi ndenjur në hije të rrushit, po në dimër?

Publikuar

-

Tërmeti i 26 nëntorit la me qindra familje në qiell të hapur. Shume prej tyre, në pamundësi ekonomike për t’u akomoduar diku tjetër, u strehuan në çadra. 10 muaj pas tërmetit, ata vijojnë të jetojnë në çadra, pa asnjë informacion mbi fatin e shtëpive të tyre.

I tillë është rasti i Dodë Krosit, i cili së bashku me familjen e tij ka 10 muaj që kalon dimrin dhe verën brenda një çadre, që nuk ofron asnjë mbrojtje ndaj kushteve të vështira atmosferike.

Dodë Krosi është invalid dhe përveç vështirësive që sjell gjendja e tij shëndetësore, ai do të detyrohet të kalojë edhe dimrin e dytë në çadër.

Shtëpia e familjes Krosi u vlerësua me DS5 dhe autoritetet i njoftuan se ata do të akomodoheshin ne Thumanë. Mirëpo kjo nuk është dëshira e tyre, pasi ata duan të jetojnë vendin ku ata kanë lindur dhe krijuar familjen.

Kërkesa e familjes Krosi është rindërtimi i shtëpisë, pasi një vit tjetër në çadër do të ishte i pamundur për ta.
Dodë Krosi: Dodë Krosi më quajnë, jam prej katunit Bushnesh të rrethit Krujë, edhe tërmeti ma ka zënë tërmeti shpinë, edhe ndihmat e shtetit edhe aq shumë nuk kena pas nima të mëdhaja.

Belind Këlliçi: Ku jeton tani?

Dodë Krosi: Jetoj në çadër.

Belind Këlliçi : Sa u bë?

Dodë Krosi: Në çadër jetoj, 10 muaj në çadër aty. Jetoj në çadër, edhe asnjë ndihmë asnjë, kshu nuk kanë ardhur që me na thënë, me na dhënë gjë me na ashtu.

LEXO EDHE:  Vrasja e Klodian Rashës dhe rrahja e djalit tek liqeni/ Manjani: Familjet nuk kanë bërë falje po tallje

Belind Këlliçi: Si ta kanë cilësuar shtëpinë?

Dodë Krosi: DS5.

Belind Këlliçi: Cfarë po ndodh tani në fazën që jemi tani?

Dodë Krosi: Asnjë gjë!

Marte Krosi: Na rroftë çadra!

Dodë Krosi: Na rroftë çadra jonë!

Marte Krosi: Në dimër çadër, verës kena nejt në hije të rrushit prej të nxehtit, po në dimër ku do shkojmë?

Belind Këlliçi: Me këtë shi ku do të rrini?!

Marte Krosi: Me këtë shi ku do të rrijmë? se di edhe në çadër…

Dodë Krosi: Cadra fut ujë brenda.

Marte Krosi: Kurse verën e kalua, kurse dimrin nuk dimë si ta kalojmë!

Dodë Krosi : Ai shi që ra u fut uji brenda.

Belind Këlliçi: Ju vetë jetoni me pension?

Marte Krosi: Po me pension. Ky eshte invalid.

Dodë Krosi: 105 mijë marr. Kshu na ka thënë ai i komunës. Do të bëhet kabina në Thumanë. Kabinë, ku e di unë se si bëhen ato, po ne kërkojmë të bëhet këtu.

Belind Këlliçi: Ju kërkoni shtëpinë.

Dodë Krosi: Një dhomë a dy dhoma, 2 dhoma të na bëhen këtu, nuk duam më tepër. 2 dhoma të na bëjnë, 2 dhoma .

Marte Krosi: Sa pleqtë të fusin kokën brenda!

Dodë Krosi: Të flejmë rehat!

Belind Këlliçi: Sa me fut kokën!

Marte Krosi: Me fut kokën brenda!

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Punimet në Unazën e Madhe të Tiranës/ Balluku jep lajmin  e mirë për qytetarët

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, mëngjesin e sotëm ka dalë për të inspektuar  punimet në segmentin e  “Unazës së Madhe”, në Tiranë.

Sipas saj deri më tani janë realizuar 50% e punimeve, ndërsa po punohet për të hapur segmentin tek mbikalimi i pallatit me shigjeta në drejtim të sheshit Shqiponja.

Në Unazën e Madhe të Tiranës punohet pa pushim, ditën dhe natën, për të përmbyllur sa më shpejt këtë vepër të rëndësishme për kryeqytetin. Në lotin dy, segmenti Mbikalimi i Pallatit me Shigjeta – Sheshi Shqiponja, deri më tani janë realizuar 50% e punimeve e po avancojmë përditë për ta përfunduar e vendosur në dispozicion të qytetarëve, është shprehur Balluku.

LEXO EDHE:  Foto/Festë e madhe në shtëpinë e Amit dhe Ermalit: Vajza e tyre feston 1-vjetorin!

LEXO EDHE:  10 muaj pas tërmetit tragjik/ Luljeta Bozdo zbulon shkaqet e shembjes dhe dëmtimit të ndërtesave

Ndër të tjera, Balluku ka njoftuar se brenda vjeshtës do të përfundojë edhe rruga që lidh Saukun me Maternitetin e Ri./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Bien temperaturat në mesditë/ Vranësirat nuk do të sjellin reshje

Publikuar

-

Nga

Kapriçot e motit/ Si parashikohen temperaturat nesër

Vija bregdetare do të jetë në dominimin e kthjellimeve përgjatë gjithë ditës. Ndërsa zona e ulët dhe malore pritet të ketë në orët e mesditës dhe pasdites kalime të lehta vranësirash, por nuk do të sjellin reshje në territor.

Sipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit do të rriten në mëngjes, por do të ulen në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 19°C deri në 39°C.

Era do të fryejë mesatarisht me shpejtësi 45 km/h nga drejtimi Perëndimor – Veriperëndimor duke krijuar në det dallgëzim 4 ballë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

33% e popullsisë e imunizuar nga Covid

Publikuar

-

Nga

Covid-19 prek rreth 100 milionë persona në botë/ Shërohen më shumë se gjysma e të infektuarve

Rreth 1/3 e popullsisë së Shqipërisë është imunizuar ndaj Covid-19. Pjesa dërmuese janë imunizime nëpërmjet procesit të vaksinimit, ndërsa një pjesë e vogël për shkak të kalimit të sëmundjes në mënyrë natyrale.

Sipas zv/ministre së shëndetësisë, Eugena Tomini, ditët dhe javët e hapura kanë ndikuar pozitivisht në rritjen e numrit të vaksinimeve, që tashmë do të jenë edhe përgjatë muajit gusht.

“Kemi një mbrojtje vaksinale mbi 27,5 % në nivel kombëtar. 22% me dy doza. Dhe tek kjo kanë ndikuar edhe ditët dhe javët e hapura që do të jenë edhe në Gusht. Kjo është një parapërgatitje jo vetëm e  strukturave shëndetëore, por edhe të popullatës për një vjeshtë dimër me të lehtë”.-tha Tomini, në një intervistë për Tv Klan.

Por a e ka vendosur shfaqja e mutacionit Delta, imunitetin e tufës në pikëpyetje?

LEXO EDHE:  Arrestimet pas tërmetit/ Mes abuzuesve të dyshuar edhe biznesmeni që ndërtoi pallatin e vjehrrit të Bashës

LEXO EDHE:  Mohuan lidhjen e dashurisë/ Dalin fotot e reperit me Miss Kosovën

Sipas Tominit, “Ne këtë kuadër kemi një tablo tjetër nga 2020. Vaksinimin, popullata që e ka kaluar dhe ajo që po vaksinohet. Jo për çdo variant të Covid 19 do lidhemi me imunitetin e tufës. Imuniteti të ruhet nga kalimi i sëmundjes dhe vaksinimi me të dyja dozat. Duhet një mbulesë mbi 70 %”.

Në Shqipëri, 18% e popullsisë është në grupmoshën 0-14 vjeç për të cilën deri tani nuk është marrë asnjë vendim për vaksinimin e tyre nga komiteti imunizimit. Sipas shifrave zyrtare të Instat, nga 14 deri në mbi 80 vjeç, janë edhe 49 % e popullsisë e pavaksinuar.

LEXO TE PLOTE