Connect with Us

Flet kryeprokurori Çela/ Kush janë ‘vatrat e nxehta’ të krimit

Lajme

Flet kryeprokurori Çela/ Kush janë ‘vatrat e nxehta’ të krimit

Publikuar

-

Olsian Çela plas “bombën”/ Elbasani “fushë beteje” me grupeve kriminale

Për angazhimin e Prokurorisë së Përgjithshme në zgjedhjet e ardhshme parlamentare, kryeprokurori Olsian Çela tha se, organi që ai drejton mund të ndërhyjë vetëm në rastet e çështjeve penale.

“Nuk kam ndonjë informacion se çfarë parashikohet nga politika se në cilin nivel do të përfshihet prokuroria në proces. Nëse do të kemi vepra penale, atëherë kjo do të hetohet nga SPAK dhe Prokuroria e Përgjithshme”, tha kryeprokurori.

Z. Çela deklaroi se, Prokuroria dhe Policia kanë një bashkëpunim shumë të mirë, gjë e cila ka dhënë rezultate të mira në hetimore dhe ndëshkimin e krimeve.

Kryeprokurori tha se, “vatër e nxehtë” mbetet qyteti i Elbasanit dhe për këtë prokurori është ofruar mbështetje për të kryer sa më mirë punën hetimore.

“Elbasani paraqet një problem serioz dhe vëmendja jonë ka qenë e përqendruar në këtë prokurori. Kemi pasur komunikime për të ofruar ndihmë për t’u lehtësuar punën me të cilën po përballen këtë periudhë”, tha zyrtari.

Por, kryeprokurori u shpreh se organi i akuzës gjithashtu si gjykatat në vend po ndeshet me mungesën e burimeve njerëzor për shkak të vetingut.

“Është një nga problemet kryesore që po përballemi. Kemi shqetësim përtej ngarkesës për prokurorë pasi numri i tyre është duke u zvogëluar për shkak të vetingut. Për të pasur produktivitet numri i prokurorëve duhet të ishte më i lartë”, tha kryeprokurori.

LEXO EDHE:  Aksident i rëndë/ Makina përplas për vdekje këmbësorin

Në këto kushte, z. Çela shtoi se është menduar si zgjidhje efikase digjitalizimi i dosjeve por dhe shtiim i kapacitetet të policisë gjyqësore.

“Po mendojmë një shtim të kapaciteteve të policisë gjyqësore. Kemi nisur një projekt për të përballur këtë situatë. Ne synojmë që përmes digjitalizimit të dosjeve penale të shkurtojmë kohë për hetimet”, deklaroi kreu i organit të akuzës.

I vetëdijshëm për mungesën e ulët të besimit që ka prokuroria në opinionin publik, z. Çela tha se, Shqipëria ka mungesë të modeleve pozitive dhe do të ishte arritje nëse një ditë të rinjtë do ta kishin për krenari të jenë prokurorë.

“Nëse do të arrimë vërtetë që të rinjtë të kenë ambicien dhe të ndihen krenarë që do të arrijnë të bëhen prokurorë të këtij vendi besoj se do të kemi bërë diçka’, përfundoi ai.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

“Nuk isha ministër atë ditë/ Arben Ahmetaj sqaron aksidentin me Mirel Mërtirin

Publikuar

-

Nga

Bilanci i rindërtimit/ Ahmetaj: Brenda vitit shumë banorë do futen në banesa të reja

Debate të ashpra ka pasur sot në “Opinion” mes ministrit për Rindërtimin, Arben Ahmetaj dhe panelit të gazetarëve, për çështjen e inceneratorit të Elbasanit.

Gazetarët kanë pyetur Ahmetajn pse ndodhej në një makinë me Mirel Mërtirin, ditën kur janë përfshirë në një aksident rrugor.

“Kur fasim për një aksident duhet të kemi kujdes sepse mbi të gjitha duhet t’i referohemi të dhënave zyrtare. Unë mund të udhetoj të ha, të pi me shuëm biznesmenë. Personi që përmendni nuk është kontraktor dhe unë nuk bëj procedurë. Për më tepër nuk kam qenë ministër kur jam aksidentuar”, u shpreh Ahmetaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Zhdukja e Remzi Hoxhës/ Djali: Mungon vullneti i institucioneve për të vënë drejtësi

Publikuar

-

Nga

Zhdukja e Remzi Hoxhës/ Djali: Mungon vullneti i institucioneve për të vënë drejtësi

Djali i Remzi Hoxhës, Ardian Hoxha, duke folur për zhdukjen e Remzi Hoxhës, deklaroi se rasti i babait të tij nuk është i komplikuar, por i thjeshtë.

Ardian Hoxha i ftuar në emisionin “Real Story” theksoi se për të zbardhur këtë ngjarje, mungon vullneti politik dhe institucional.

“Rasti i babait tim nuk është i komplikuar aspak, por i thjeshtë, por mungon vullneti politik dhe vullneti i institucioneve të drejtësisë që të merren siç duhet me këtë rast. Ne që kur ka ndodhur ngjarja, e kemi ditur si familje historinë. Nëntë persona e kanë marrë, sikur janë nga Kontrolli i Shtetit, kanë thënë se e po e marrin për verifikim personi, ia kanë vënë prangat dhe e kanë marrë.Rasti u denoncua në Komisariatin numër 3. Babanë tim e ka marrë SHIK-u. Që ditët e para ne kishim tre emra, Bashkim Gazidede, Arben Sefgjini, Ilir Kumbaro. Janë munduar ta fshehin trupin e babait tim dhe kanë përdorur çdo mekanizëm, sepse kanë pasur nën kontroll edhe Prokurorinë, edhe gjykatat”, tha djali i Remzi Hoxhës, Ardian Hoxha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Elia solli në jetë trashëgimtaren e Familjes Mbretërore/ Reagon për herë të parë Princ Leka

Publikuar

-

Nga

Në 18 vjetorin e humbjes së jetës së Mbretëreshës Shqiptare Geraldinë, Elia Zaharia ka sjellë në jetë një vajzë me Princ Lekën.

Pas këtij lajmi ka ardhur edhe reagimi i parë i Princ Lekës, i cili ka shpërndarë një njoftim në rrjetet sociale.

Ashtu siç raportuan edhe mediat, trashëgimtarja e Familjes Mbretërore Shqiptare lindi në spitalin “Mbretëresha Geraldinë” dhe është quajtur Geraldinë, ashtu si edhe gjyshja e Princ Lekës.

LEXO EDHE:  Gjykata e Tiranës “kryqëzon” Bashën/ Vendimi që çmonton politikën e pisët

LEXO EDHE:  Sot shpallet aktgjykimi ndaj katër deputetëve të Vetëvendosjes

Ai tregon se edhe vogëlushja, edhe Princeshë Elia janë gëzojnë shëndet të plotë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE