Connect with Us

Zviceranët mbështesin edhe më tej lëvizjen e lirë me BE

Bota

Zviceranët mbështesin edhe më tej lëvizjen e lirë me BE

Publikuar

-

Zviceranët votuan në një referendum kundër kufizimit të ardhjes së të huajve nga BE. Një shumicë e qartë e hodhi poshtë të ashtuquajturën iniciativë kufizimi të një partie kombëtare të krahut të djathtë.
Qytetarët e BE mund të vazhdojnë të vendosen në Zvicër pa kufizime të mëdha. Sipas të dhënave zyrtare, në një referendum të dielën, 61.7 përqind e votuesve votuan kundër një iniciative përkatëse të partisë populiste të djathtë, Partia Popullore Zviverane (SVP). Në këtë mënyrë vazhdon të zbatohet liria e mëparshme e lëvizjes midis konfederatës dhe vendeve të BE.

SVP e pati ndërmarrë të ashtuquajturën nismë kufizimi, e cila kërkonte që qeveria e Bernës të frenonte ndjeshëm migrimin në Zvicër. Projektligji “Për një imigracion të moderuar” parashikonte që qeveria e Bernës të negocionte me BE brenda dymbëdhjetë muajve fundin e lirisë së lëvizjes me Bashkimin Evropian. Po të mos kishte sukses kjp, qeverisë do t’i duhej të ndërpriste në mënyrë të njëanshme lëvizjen e lirë brenda 30 ditëve.

Një fund i marrëveshjes do të kishte përfunduar gjithashtu lëvizjen e lirë të zviceranëve brenda BE. Mbi të gjitha, do të kishte rrezikuar qasjen e drejtpërdrejtë të ekonomisë zvicerane në tregun e brendshëm evropian. Dhe koncerne të përbotshme të tilla si kompanitë farmaceutike Roche dhe Novartis, prodhuesi i ushqimeve Nestle ose bankat e mëdha UBS dhe Credit Suisse i kanë këtu qendrat e tyre dhe mbështeten te punëtorët e huaj. Përveç kësaj, BE është partneri më i rëndësishëm tregtar i kombit eksportues Zvicër.

Kërcënimi i imigracionit masiv

SVP flet për imigracion masiv në Zvicër. Ajo argumenton se tepër shumë njerëz e ulin mirëqënien dhe sigurinë e qytetarëve dhe janë shumë të kushtueshëm për shërbimet sociale. Një numër i madh emigrantësh çon në më shumë papunësi dhe rëndojnë mjedisin dhe infrastrukturën. Që nga viti 1990, popullsia e Zvicrës është rritur me rreth një të katërtën në 8.6 milionë, duke përfshirë më shumë se 2.1 milionë të huaj. Rreth 1.5 milionë prej tyre vijnë nga një vend i BE, nga Britania e Madhe, Norvegjia, Islanda ose Lihtenshtajni. Përveç kësaj, ka qindra mijëra njerëz që udhëtojnë për të punuar në Zvicër çdo ditë nga vendet e tjera të BE.

LEXO EDHE:  Berisha zbulon skemën/ Shqipëria nuk bëhet pjesë e BE për të paktën 25 vjet

Përkundrazi, qeveria, parlamenti, partitë e tjera, shoqatat e punëdhënësve dhe sindikatat e refuzojnë ndërprerjen e kërkuar të lëvizjes së lirë të personave me BE. Pasojat ekonomike do të ishin katastrofike dhe do t’i dëmtonin rëndë marrëdhëniet me BE, thanë ata.

Paketë me shtatë marrëveshje?

Në vitet 1990, Konfederata Zvicerane dhe BE negociuan një paketë prej shtatë marrëveshjesh bilaterale, të cilat zviceranët i pranuan me shumicë të madhe në një votim në vitin 2000. Marrëveshjet u japin kompanive zvicerane qasje në tregun e BE-së. Një marrëveshje përfshin lëvizjen e lirë të njerëzve.

Në parim, qytetarët zviceranë mund të jetojnë, punojnë dhe studiojnë në BE. Në kthim, qytetarët e vendeve të BE mund të jetojnë, punojnë dhe studiojnë në Zvicër. Po do të prishte Zvicra marrëveshjen për lëvizjen e lirë të personave, gjashtë marrëveshjet e tjera do të skadonin automatikisht.

Vrull i ri për negociata

Tani pritet vrull i ri në negociatat e gjata të bashkëpunimit midis Zvicrës dhe Bashkimit Evropian. BE dëshiron t’i vendosë të gjitha marrëveshjet bilaterale nën një marrëveshje kornizë. Kjo synon gjithashtu të dobësojë disa nga privilegjet e negociuara më parë nga Zvicra. Po të refuzojë, Brukseli e kërcënon me disavantazhe Zvicrën. Si paralajmërim, ai tashmë ka pezulluar njohjen për Bursën e Zyrihut. Qeveria zvicerane ka kërkuar përmirësime të propozimit nga Brukseli.

Në referendum u miratua një lejes dy javore për bababallarët me rreth 60 përqind të votae. Baballarët do të marrin 80 përqind të pagave të tyre gjatë kësaj kohe./DW

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Kancelarja Merkel kërkon kompetenca emergjente përballë COVID-it

Publikuar

-

Nga

Gjermania ndërron kurs në përdorimin e vaksinës AstraZenec

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha të martën se i ka kërkuar parlamentit kompetenca të përkohëshme që do t’u jepnin mundësi autoriteteve federale të vënë në zbatim masa kufizuese mbarëkombëtare për të parandaluar një valë të tretë të pandemisë.

Kancelarja Merkel bëri komente për gazetarët pasi kabineti i saj miratoi një projektligj që do t’i jepte qeverisë së saj kompetenca për të vendosur kufizime si orën policore dhe mbylljen e shkollave e bizneseve në zona me ritme të larta infeksionesh.

Zonja Merkel tha se masat janë të nevojshme për të “penguar valën e tretë të pandemisë dhe për të ndalur ritmet e shpejta të infektimeve” në ato zona ku ka më shumë se 100 të infektuar për çdo 100 000 banorë për tre ditë radhazi brenda një jave.

Më herët këtë vit, kur po parashtronte një plan për rihapjen e aktivitetit dhe heqjen e kufizimeve, zonja Merkel përmendi nevojën për të përdorur “frenat e emergjencës” nëse shtohen përsëri rastet me koronavirus.

LEXO EDHE:  Berisha zbulon skemën/ Shqipëria nuk bëhet pjesë e BE për të paktën 25 vjet

LEXO EDHE:  BE nis luftën kundër korrupsionit nga KLD-ja

Udhëheqësja gjermane e ka bërë të qartë se këto masa kanë qenë të nevojshme prej kohësh. Duke përmendur shifrat e Institutit Robert Koch të Sëmundjeve Infektive, ajo tha se kohët e fundit janë diagnostikuar afro 11 000 raste të reja në ditë dhe se thuajse të gjithë shtretërit në pavionet e kujdesit intensiv janë të zëna. Ajo shprehu shpresën se projektligji do të miratohet pa vonesë në parlament.

Zonja Merkel u ka bërë thirrje gjermanëve të tregohen të duruar, duke nënvizuar se vaksinimet “çdo ditë sjellin një inerci të re” kundër sëmundjes./VOA

LEXO TE PLOTE

Bota

Një tjetër shtet lehtëson masat kundër COVID-19

Publikuar

-

Nga

Një tjetër shtet lehtëson masat kundër COVID-19

Norvegjia do të nisë lehtësimin e masave kufizuese kundër koronavirusit nga e premtja, duke përfshirë heqjen e ndalesës për shitje të alkoolit, që është vendosur para Festës së Pashkëve, ka thënë kryeministrja Erna Solberg të martën.

Restorantet dhe kafiteritë tjera mund të nisin shitjen e alkoolit për konsumatorët që porosinin ushqim deri në orën 22:00, ka thënë Solberg.

Organizimet sportive dhe ato kulturore për fëmijë dhe të rinj mund të zhvillohen me audiencë deri në 50 persona, apo deri në 600, nëse ato zhvillohen në ambiente të jashtme.

“Falë faktit që njerëzit kanë qenë të kujdesshëm dhe nuk kanë kontribuuar në rritje të rasteve për Pashkët, ne mund të marrim hapat e parë të planit për hapje të premten”, ka thënë Solberg.

Ndonëse rregullat në nivel kombëtar do të lehtësohen, ende mund të ketë kufizime në nivel lokal apo rajonal, ka thënë Solberg.

LEXO EDHE:  Çelja e negociatave me BE/ Kushte të tjera për Shqipërinë?

LEXO EDHE:  Brukseli në dijeni të korrupsionit/ Ja përse nuk reagon

Vendimi për hapje të shkollave dhe kopsheve për fëmijë do të merret në nivel lokal, për shkak të numrit të ndryshëm të rasteve.

Norvegjia ka menaxhuar relativisht mirë pandeminë, në krahasim me vendet tjera evropiane, mirëpo së fundmi një rritje e shkallës së infektimit, ka rezultuar me masa më të ashpra./rel

LEXO TE PLOTE

Bota

Flamuri i Kosovës bëhet shkak për ndërprerjen e mbledhjes së Këshillit të Sigurisë në OKB

Publikuar

-

Nga

Flamuri i Kosovës bëhet shkak për ndërprerjen e mbledhjes së Këshillit të Sigurisë në OKB

Flamuri i Kosovës është bërë shkaktar i ndërprerjes së mbledhjes së Këshillit të Sigurimit të OKB-së. Përfaqësuesi i Rusisë, Dimitri Poljanski, kërkoi nga udhëheqësi i seancës që përfaqësuesja e Kosovës, ministrja e Jashtme Donika Gërvalla të heqë flamurin e Kosovës që ndodhej pas saj.

“Ne nuk jemi kundër ndaj përfaqësuesve të Kosovës, megjithatë dua të ndaj faktin që zonja Donika Gërvalla është ulur para flamurit të Kosovës. Kosova nuk është e njohur si shtet i pavarur, prandaj kërkojmë që për të vazhduar prezantimin ajo ose të ndryshojë ambientin, ose të heq flamurin”, tha përfaqësuesi rus.

Ndaj kërkesës së Rusisë, ka reaguar përfaqësuesi i Britanisë së Madhe duke thënë se nuk shohin arsye që kryediplomatja nga Kosova të ndryshojë pamjen. “Ky nuk është një takim zyrtar dhe nuk shohim ndonjë arsye që ministrja Gërvalla të ndryshojë pamjen pas saj për të vijuar prezantimin”, tha përfaqësuesi i Mbretërisë së Bashkuar.

LEXO EDHE:  Brukseli në dijeni të korrupsionit/ Ja përse nuk reagon

LEXO EDHE:  BE nis luftën kundër korrupsionit nga KLD-ja

Presidenti i Këshillit të Sigurimit të OKB-së ka pezulluar mbledhjen e hapur virtuale për Kosovën për të vazhduar konsultimet në një mbledhje të mbyllur pas kërkesës së Rusisë. Ndërkohë pas një ndërprerje të takimit online, Këshilli i Sigurimit vendosi që të vazhdojë punimet e seancës virtuale për Kosovën përkundër kërkesës së Rusisë që Ministrja e Punëve të Jashtme Donika Gërvalla ta heqë flamurin e Kosovës nga prapavija./euronews

LEXO TE PLOTE