Connect with Us

Trump urdhëroi ndalimin e shkarkimit të aplikacionit/ Gjykatësi merr vendimin

Teknologji

Trump urdhëroi ndalimin e shkarkimit të aplikacionit/ Gjykatësi merr vendimin

Publikuar

-

Trump urdhëroi ndalimin e shkarkimit të aplikacionit/ Gjykatësi merr vendimin

Tik Tok ka shmangur një bllok të urdhëruar nga qeveria për shkarkime të reja në SH.B.A. pasi një gjykatës lëshoi ​​një urdhër të përkohshëm.

Aplikacioni për ndarjen e videove ishte përballur duke u hequr nga App Store i Apple dhe tregu Google Play i Android në mesnatën me kohën lokale në Washington DC. Përdoruesit ekzistues të bazuar në SHBA do të kishin qenë në gjendje të kishin vazhduar ta përdorin atë.

Por ata nuk do të ishin në gjendje të kishin ri-shkarkuar aplikacionin nëse do ta kishin fshirë atë nga telefonat e tyre, as do t’u ishin ofruar azhurnime softuerësh.

Gjykatësi Carl Nichols i Gjykatës së Qarkut të SHBA-së për Distriktin e Kolumbisë lëshoi ​​urdhrin të Dielën në mbrëmje duke mbajtur një seancë 90-minutëshe në fillim të ditës.

Opinioni u vulos, që do të thotë se nuk u lëshua asnjë arsye për vendimin. Tik Tok e mirëpriti ndërhyrjen dhe u zotua të vazhdojë të mbrojë të drejtat e saj.

“Ne jemi të kënaqur që gjykata ra dakord me argumentet tona ligjore dhe lëshoi ​​një urdhër ndalimi që parandalon zbatimin e ndalimit të aplikacionit Tik Tok,” tha ajo në një deklaratë.

LEXO EDHE:  Prokuroria e Përgjithshme si “shpatë” në dorën e Ramës/ Hesht për skandalet politike

TikTok kishte argumentuar se detyrimi i tij nga dyqanet e aplikacioneve iOS dhe Android do të kishte shkelur ndryshimet e para dhe të pesta të kushtetutës amerikane.

Ajo pretendoi që parandalimi i disa përdoruesve që të bashkoheshin me aplikacionin cenonte në mënyrë të paligjshme lirinë e tyre të fjalës dhe se e drejta e vetë firmës për një proces të rregullt ligjor do të ishte shkelur duke mos i dhënë asaj një mundësi të duhur për t’u mbrojtur më pare.”Si ka kuptim të imponosh këtë ndalim të dyqaneve të aplikacioneve sonte kur ka negociata në proces që mund ta bëjnë atë të panevojshëm?” shtoi një anëtar të ekipit ligjor të aplikacionit.

Nga ana e tij, avokatët e qeverisë amerikane e kishin përshkruar prindin e aplikacionit si “një zëdhënës” për Partinë Komuniste Kineze (CCP).

Vendimi vjen një javë pasi një aplikacion tjetër kinez, WeChat, që gjithashtu u përball me një ndalim, u dha pushimi i tij i minutës së fundit nga gjykatat e SHBA ./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Aktivistët bëjnë thirrjen e fortë/ Ky aplikacion i Apple duhet të ndalet

Publikuar

-

Nga

Aktivistët bëjnë thirrjen e fortë/ Ky aplikacion i Apple duhet të ndalet

Organizatat bamirëse të çrregullimeve të të ngrënit kanë lëshuar një paralajmërim rreth një aplikacioni diete “të dëmshëm” që ishte promovuar në Apple App Store për personat mbi 12 vjeç. Carrot Fit synon “të shndërrojë kufomën tuaj të butë në një mostër të Shkallës A të racës njerëzore” duke përdorur inkurajim në formën e abuzimit.

Ajo tha se kishte ndihmuar mijëra përdorues të përmbushnin qëllimet e tyre shëndetësore. Por kritikët thanë që aplikacioni ishte i papërgjegjshëm dhe mund të shkaktonte çrregullime të të ngrënit. Meqenëse shqetësimet u sollën në vëmendjen e saj, Apple ka rritur rekomandimin për moshën në faqen e aplikacionit në mbi 17 vjeç.

Mënyra se si ata adresojnë peshën është e papërshtatshme dhe e frikshme. Nuk është një imazh i shëndetshëm i trupit dhe është i papërgjegjshëm,” tha Gemma Oaten, menaxher i organizatës bamirëse për çrregullime të të ngrënit. Ajo bëri thirrje që aplikacioni të ndalohet.”Këto aplikacione, dhe platformat në të cilat janë vendosur, kanë një detyrë kujdesi – veçanërisht gjatë një pandemie kur çrregullimet e të ngrënit janë ngritur në qiell.

Ne po luftojmë për të shpëtuar jetë. Kjo thjesht i minon të gjitha”.Carrot Fit u paraqit nga Apple si pjesë e një liste të shkurtër të aplikacioneve të rekomanduara të fitnesit që u shfaqën në krye të App Store. Nuk është në dispozicion në Dyqanin e Luaj të Android. “Trokitni lehtë për një motivim shumë të nevojshëm”, lexohej në listë.Fraza duke përfshirë “qesen e mishit”, “lësho akulloren ose tjetër” dhe duke u dhënë “leje për të parë mikun tënd duke ngrënë një thes patate të skuqura patate“, u identifikuan si terma që mund të ishin veçanërisht problematikë për ata me çrregullime të ngrënies.

LEXO EDHE:  Kreu i LDE, Galdini: Edi Rama më Tramp se vete Donaldi

LEXO EDHE:  Koronavirusi!/ Donald Trump paralajmëron informacion të rëndësishëm për Codvid-19

Përmbajtja dhe gjuha mund të jenë shumë nxitëse për një individ me një çrregullim të ngrënies dhe sipas mendimit tim profesional duhet të kufizohet ose ndalohet,” tha psikologu dhe specialist i çrregullimeve të të ngrënit, Dr Khanya Price-Evans. “Është kriminale që kjo industri po prek cenueshmërinë e të rinjve dhe duke krijuar një pakënaqësi trupore me një qasje arkaike shtypëse.“Aplikacioni aktualisht ka një vlerësim prej 4.6 nga pesë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Si të gjeni butonin “sekret” tek iPhone 12?

Publikuar

-

Nga

Si të gjeni butonin "sekret" tek iPhone 12?

Mendoni se marka e re iPhone 12 dhe iPhone 12 Pro kishte vetëm tre butona, apo jo? Mendohu përsëri. Krahas butonit të fikjes dhe ndezjes dhe butonave të ngritjes / uljes së volumit ekziston një ‘buton’ sekret, që është, në fakt, i gjithë pjesa e pasme e vetë telefonit.

Për ta aktivizuar, duhet të keni ekzekutuar versionin më të fundit të iOS dhe të jeni të gatshëm të gërmoni pak në Settings. Apple e quan opsionin ‘Back Tap’ dhe kjo do të thotë që ju mund të prekni fjalë për fjalë pjesën e pasme të telefonit për ta bërë atë të bëjë diçka. Mund ta vendosni që të bëni gjëra të ndryshme si ‘Mute’, ‘Screenshot’, ‘Spotlight’ e shumë opsione tjera. Si të gjeni opsionin Back Tap në iPhone?

Për të aktivizuar funksionin “Back Tap”, duhet të hapni menunë “Settings” në iPhone tuaj (me kusht që të keni azhurnuar në iOS 14) dhe të lëvizni poshtë te ” Accessibility”.

LEXO EDHE:  Prokuroria e Përgjithshme si “shpatë” në dorën e Ramës/ Hesht për skandalet politike

LEXO EDHE:  Vladimir Kosta s'ikën nga PS, ndryshimi pas bisedës telefonike me Ramën

Nga atje, duhet të prekni ‘Back Tap’. Mund të aktivizoni edhe ‘Trokitje e Dyfishtë’ ose ‘Trokitje e Trefishtë’ nëse dëshironi gjithashtu. iOS 14 ishte në dispozicion për t’u instaluar në pajisjet e përputhshme nga 16 shtatori./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Nokia përfundon marrëveshjen 5G me BT për të hequr paketën e Huawei në rrjetin EE

Publikuar

-

Nga

Nokia përfundon marrëveshjen 5G me BT për të hequr paketën e Huawei në rrjetin EE

Nokia ka vendosur të bëhet një përfituese kryesore e Huawei që bllokohet nga rrjetet 5G të Mbretërisë së Bashkuar. Firma finlandeze e telekomunikacioneve ka arritur një marrëveshje për t’u bërë ofruesi më i madh i pajisjeve për BT.

Nokia tani do të sigurojë stacione dhe antena shtesë shtesë për të lejuar pajisjet e klientëve të EE të bëjnë thirrje dhe të transmetojnë të dhëna përmes firmës britanike “rrjetit të aksesit në radio” 5G.

Marrëveshja gjithashtu do të shohë Nokia të zëvendësojë Huawei në rrjetet 2G dhe 4G të BT.Rrjeti i EE tashmë përdor Nokia për të siguruar shërbimin e tij 3G.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar njoftoi në korrik se të gjithë ofruesit mobil të Mbretërisë së Bashkuar po ndaloheshin të blinin pajisje të reja Huawei 5G pas 31 Dhjetorit dhe gjithashtu duhet të heqë të gjithë kompletin 5G të firmës Kineze nga rrjetet e tyre deri në vitin 2027.

LEXO EDHE:  Kreu i LDE, Galdini: Edi Rama më Tramp se vete Donaldi

LEXO EDHE:  Trump: NATO të bëjë më shumë në Lindjen e Afërt

Vendimi, i cili u mor për arsye të sigurisë kombëtare, në fund i dha fund një marrëdhënie të fortë midis BT dhe Huawei që datonte që nga 2005./ CNA.al

LEXO TE PLOTE