Connect with Us

Bisedimet për Brexit/ BE-ja dhe Britania me qëndrime të ndryshme

Bota

Bisedimet për Brexit/ BE-ja dhe Britania me qëndrime të ndryshme

Publikuar

-

Bisedimet për Brexit/ BE-ja dhe Britania me qëndrime të ndryshme

Bashkimi Evropian dhe Britania thanë se një marrëveshje pas Brexit-it është ende larg ndërkaq mosmarrëveshjet vazhduan të hënën derisa kjo është një javë vendimtare bisedimesh në Bruksel.

Britania u largua nga BE-ja janarin e kaluar dhe është e mbyllur në negociata për një marrëveshje të re tregtare nga viti 2021, si dhe për zbatimin e largimit nga blloku, siç përcaktohet në Marrëveshjen e Tërheqjes, veçanërisht për kufirin e ndjeshëm irlandez.

Udhëheqësit kombëtarë të BE-së do të vlerësojnë gjendjen në një samit muajin tjetër, me një Brexit pa marrëveshje ende të mundshëm.

Negociatat kanë ngecur në lidhje me peshkimin, konkurrencën e ndershme dhe zgjidhjen e mosmarrëveshjeve, ndërkaq Brexit ra në një kaos të ri këtë muaj kur Londra propozoi projektligje që do të minonin marrëveshjen e mëparshme.

“Pozicionet e Mbretërisë së Bashkuar janë shumë larg nga ato që BE mund të pranojë”, tha një nënkryetar i Komisionit ekzekutiv të bllokut, Maros Sefcovic, të hënën pas bisedimeve me Michael Gove, ministri që merret me marrëveshjen e ndarjes nga BE-ja.

“Ne pohojmë se projektligji, nëse miratohet në formën e tij aktuale, do të përbënte një shkelje jashtëzakonisht serioze të Marrëveshjes së Tërheqjes dhe të ligjit ndërkombëtar,” tha ai, duke kërkuar përparim të shpejtë përpara se të takohet përsëri me Gove në mes të tetorit.

LEXO EDHE:  Brexit/ Çfarë do të ndryshojë pas së premtes së 31 janarit?

Gove tha se klauzolat e Projektligjit të Tregut të Brendshëm që nënshkruajnë Traktatin e Tërheqjes do të mbesin.

“Ne duam të sigurohemi që Marrëveshja e Tërheqjes të zbatohet plotësisht,” u tha Gove gazetarëve.

Udhëheqësit e BE-së që do të takohen në Bruksel të enjten dhe të premten pritet të autorizojnë më shumë bisedime përpara takimit të tyre të ardhshëm në 15-16 tetor. Ata pastaj do të vlerësojnë nëse do të përpiqen të shtyjnë një marrëveshje përtej linjës ose të përgatiten për Brexit të dëmshëm në fund të vitit.

BE thotë se negociatorët duhet të nënshkruajnë një marrëveshje deri në fund të tetorit ose në fillim të nëntorit, për të lënë kohë për ratifikim nga Parlamenti Evropian dhe disa parlamente kombëtare në BE, në mënyrë që të mund të hyjë në fuqi nga viti 2021 kur tranzicioni i bllokuar i Britanisë mbaron pas Brexit-it./rel

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Rëndohet bilanci nga tërmeti/ Shkon në 37 numri i viktimave, mbi 820 të plagosur

Publikuar

-

Nga

Rëndohet bilanci nga tërmeti/ Shkon në 37 numri i viktimave, mbi 820 të plagosur

Vijojnë pa ndalim operacionet e kërkim-shpëtimit në Izmir të Turqisë ku shpresohet se ende nën rrënojat e ndërtesave ka persona të mbijetuar.

Sipas të dhënave të fundit, të paktën 37 persona kanë humbur jetën deri më tani nga tërmeti që tronditi Turqinë dhe Greqinë, ku 35 viktima janë shënuar në Izmir dhe dy në ishullin Samos.

Ndërkohë raportohet se numri i të plagosurve ka shkuar mbi 820 persona, shkruan euronews. Operacionet e shpëtimit vijojnë të jenë delikate pasi qyteti i Izmirit është ende duke përjetuar pasgoditjet e tërmetit fatal.

LEXO EDHE:  Tensionet Kosovë-Serbi shkak i ndërprerjes së bisedimeve

LEXO EDHE:  Parlamenti britanik rrёzon planin e Johnson pёr Brexit

Gjatë natës kërkimet vijuan në 20 ndërtesat e shkatërruara, operacionet përfunduan në 8 ndërtesa ndërsa vijojnë kërkimet në 9 vendndodhje të tjera.

LEXO TE PLOTE

Bota

Tërmeti shkatërrues në Turqi/ Zv.drejtori i Gjysmë Hënës së Kuqe zbulon gjendjen në Izmir: Ka rreth 30 persona nën rrënoja

Publikuar

-

Nga

Tërmeti shkatërrues në Turqi/ Zv.drejtori i Gjysmë Hënës së Kuqe zbulon gjendjen në Izmir: Ka rreth 30 persona nën rrënoja

Zëvendësdrejtori i Gjysmë Hënës së Kuqe Turke Ibrahim Ozer konfirmoi për Euronews Albania se tashmë operacionet e kërkim-shpëtimit që nuk kanë ndalur as natën, janë përqendruar në rrënojat e 8 ndërtesave.

Ai tha se çdo banesë në Izmir po monitorohet, ndërsa njerëzve me shtëpi të dëmtuara pjesërisht u është këshilluar të mos kthehen ne banesat e tyre.  Euonews Albania sjell intervistën e plotë që gazetarja Bruna Çifligu zhvilloi me zëvendësdrejtorin e Gjysmë Hënës së Kuqe, Ibrahim Ozer.

Pyetje: Z. Ozer një ditë pas tërmetit që goditi Izmirin, si është situata ata?

Ibrahim Ozer: Le ta fillojmë me një përshkrim të përgjithshëm të situatës: pas tërmetit, deri më tani 25 persona kanë humbur jetën në Izmir dhe më shumë se 800 të tjerë kanë mbetur të plagosur, dhjetëra prej tyre janë nxjerrë nga rrënojat nga ekipet e shpëtimit. Pra tani janë 17 ndërtesa, disa prej tyre të shkatërruara plotësisht, disa janë të dëmtuara pjesërisht, por që përbejnë rrezik. Tetë nga këto ndërtesa u shembën plotësisht, dhe ekipet e shpëtimit po punojnë në rrënojat e këtyre 8 ndërtesave për të shpëtuar personat e mbetur nën këto rrënoja. Pra kjo është situata aktuale në Izmir.

Pyetje: Operacionet e kërkim-shpëtimit kanë vijuar gjatë gjithë natës?  Sa njerëz janë nxjerrë të gjallë nga rrënojat dhe sa të tjerë mendohet se janë nën rrënoja?

Ibrahim Ozer: Operacionet e Shpëtimit janë të vazhdueshme dhe nuk ndalojnë, njësoj si shërbimet e Gjysme Hënës së Kuqe Turke, ku ne sigurojmë ushqime, strehim dhe shërbime sociale për njerëzit e prekur nga tërmeti. Është një operacion që vazhdon tashmë prej 24 orësh, ku ekipe të emergjencave civile edhe nga autoritetet e shtetit turk punojnë shumë pa u ndalur duke u munduar të shpëtojnë njerëz nga rrënojat. Për sa i përket numrave, nuk kemi ende një informacion të saktë të personave që kanë mbetur të bllokuar nën rrënoja, por mund të them se një prej ndërtesave që u shemben plotësisht, ndërtesë 8-katëshe, ka rreth 30 persona nën rrënoja. Ekipet e shpëtimit, po mundohen t’i nxjerrin nga rrënojat, por në ndërtesat e tjera nuk kemi informacion për numrin e viktimave apo të bllokuarve nën rrënojat e ndërtesave të tjera.

LEXO EDHE:  Efektet e Brexit mbërrijnë në Shqipëri

LEXO EDHE:  A ka ndonjë lidhje mes azilkërkuesve, dhe kërcënimit nga emigrantët?

Pyetje: Ekziston rreziku që ndërtesa të tjera që janë dëmtuar nga tërmeti të shemben?

Ibrahim Ozer: Po. Ekziston mundësia. Kur tërmeti ndodh, ndërtesat më të dobëta, dhe terreni më i paqëndrueshëm bën që këto struktura të shemben. Me pas është një fazë e  dytë, e cila është ajo e pas-goditjeve, e cila sjell dëmtime të mëtejshme në strukturat që kane pësuar dëme nga goditja fillestare. Prandaj, strukturat e qeverisë turke po punojnë në analizimin dhe vlerësimin e këtyre objekteve, dhe sipas analizës së tyre, ka tri nivele vlerësimi: ajo e dëmtimit të larte, mesatar dhe të vogël. Në varësi të këtyre dëmtimeve, njerëzve u këshillohet të mos rikthehen në banesat e tyre, përveç godinave që nuk kanë marrë asnjë lloj dëmtimi dhe struktura është e pa prekur, dhe njerëzit do të njoftohen që mund te kthehen në mënyrë të sigurt në shtëpitë e tyre. Por deri me tani, çdo banesë në qytetin e Izmirit po monitorohet. Faleminderit shumë dhe faleminderit popullit shqiptar që na gjendet pranë në këto momente./Euronews

LEXO TE PLOTE

Bota

Kush mund të jetë fituesi i zgjedhjeve, Trump apo Biden?

Publikuar

-

Nga

Kush mund të jetë fituesi i zgjedhjeve, Trump apo Biden?

Ndërsa kanë mbetur pak ditë nga zgjedhjet presidenciale të 3 nëntorit, kandidati demokrat për Shtëpinë e Bardhë Joe Biden duket se ka një epërsi të ngushtë përballë Presidentit Trump, tregojnë anketat në shkallë kombëtare. Materiali në vazhdim i hedh një vështrim zhvillimeve më të fundit nga fushatat e të dy kandidatëve, ndërsa miliona amerikanë kanë votuar tashmë.

Sipas të dhënave të së premtes, më shumë se 82 milionë amerikanë kanë votuar deri tani me postë, fizikisht në qendra votimi apo mënyra të tjera. Mindora Maddox është një prej tyre.

“Njerëzit më thoshin shko dhe voto më herët. Kështu mu mbush mendja dhe votova”, thotë ajo.

Kandidati demokrat Joe Biden është përpjekur t’i përkufizojë zgjedhjet si referendum ndaj mënyrës se si Presidenti Trump iu përgjigj pandemisë.

“Nuk po kandidoj me premtimin e rremë se do të jem në gjendje t’i jap fund pandemisë thjesht duke shtypur butonin. Por ajo që mund t’ju premtoj është kjo: Që ditën e parë do të fillojmë të bëjmë gjërat e duhura.”

Presidenti Trump po bën fushatë me premtimet për mirëqënie, duke theksuar të dhënat e fundit ekonomike.

“I patë shifrat, 33.1 për qind rritje e Prodhimit të Brendshëm Bruto. Më e madhja në historinë e vendit, afro tre fish, duke e sjellë PBB në 3.5 për qind, në nivelet para pandemisë”.

Ndërsa protestat kundër dhunës policore vazhdojnë të trondisin vendin, demokrati Biden fajëson presidentin për nxitje të ndasive racore.

Nga ana tjetër, Presidenti Trump thotë se vetëm ai mund ta vendosë rendin dhe ligjin, duke akuzuar kundërshtarin e tij Joe Biden se po mbështet anarkistët dhe se ka një axhendë socialiste, për të cilën thotë se do të shkatërrojë Shtetet e Bashkuara. Whit Ayres është analist republikan me firmën hulumtuese “North Star Opinion Research”.

LEXO EDHE:  A ka ndonjë lidhje mes azilkërkuesve, dhe kërcënimit nga emigrantët?

LEXO EDHE:  Berisha: Rama ka zgjedhur drogën para Evropës

“Argumenti përmbyllës i zotit Biden është pikërisht i njëjti argument që ka dhënë që në fillim se është koha për të bashkuar vendin dhe për një fillim të ri. Argumenti përmbyllës i fushatës së zotit Trump duket se është se Joe Bideni dhe demokratët do të shkatërrojnë jetën e amerikanëve. Mesazh që vështirë të ngjisë tek njerëzit”.

Sipas anketave kombëtare të premten, ish-Nënpresidenti Biden mban ka një epërsi prej 7 për qind ndaj zotit Trump. Por zgjedhjet amerikane nuk përcaktohen nga vota popullore, por nga vota elektorale e secilit shtet. Ky është një sistem sipas të cilit fituesi i merr të gjitha në të 50 shtetet, përveç shteteve Mein (Maine) dhe Nebraska. Një kandidati i duhen minimalisht 270 vota elektorale nga 538 gjithësej për të fituar zgjedhjet.

Zoti Trump shpreson të përsërisë fitoren e vitit 2016, duke siguruar votat e kolegjit elektroral në shtetet kritike për rezultatin, ku sondazhet tregojnë një epërsi të vogël të zotit Biden. Robert Griffin është me grupin hulumtues “Democracy Fund Voter Study Group”.

“Trump nuk po humbet aq keq në disa prej shteteve të lëkundura se sa në shkallë kombëtare. Por pyetja qendron nëse prirja kombëtare do të jetë më e thellë se sa tek shtetet e lëkundura vendimtare, që të ketë vërtet një ndryshim”.

Por cilat shtete duhet të fitojë zoti Trump për të mbajtur Shtëpinë e Bardhë ? Analistja republikane Manda Iovino me “WPA Intelligence” ofron opinion e saj.

“Pensilvania dhe Florida janë shtete të rëndësishme. Nëse presidenti nuk paraqitet mirë atje, ose humbet Floridën, atëherë vështirë të shohësh një prirje të qartë fitoreje për të”.

Zoti Trump do të zhvillojë katër tubime në Pensilvani gjatë fundjavës ndërsa rivali i tij Biden do të zhvillojnë tubime në këtë shtet të hënën./voa

LEXO TE PLOTE