Connect with Us

VIDEO/ Eurogola, penallti dhe karton i kuq! Roma dhe Juventus dhurojnë spektakël

Seria A

VIDEO/ Eurogola, penallti dhe karton i kuq! Roma dhe Juventus dhurojnë spektakël

Publikuar

-

Sfidë spektakolare në kryeqytet mes Romës dhe Juventusit. Gola të bukur, dy penallti, një karton i kuq dhe asnjë fitues. Ndeshja ku Marash Kumbulla debutoi me ngjyrat verdhekuqe (e nisi si titullar dhe luajti një takim shumë të mirë përballë kampionëve të Italisë), përfundoi 2-2.

Emocionet ishin ruajtur për 15 minutat e fundit të pjesës së parë. Jordan Veretout godet drejt portës mike pas gjysmë ore lojë, por Adrien Rabiot e frenon me dorë. Penallti për djemtë e Fonsekës dhe Veretout nuk gabon nga pika e bardhë.

Dy minuta para mbylljes së fraksionit të parë, arbitri kryesor akordon një tjetër penallti. Kësaj radhe për bardhezinjtë e Pirlos. E fiton Cristiano Ronaldo dhe e kthen në gol po vetë. U duk se u vendos baraspesha, por Roma gjen golin tjetër në shtesa.

Sërish Veretout, mesfushori francez finalizon një kundërsulm të shpejtë dhe dërgon topin në rrjetë pasi asistit të marrë nga armeni Henrikh Mkhitaryan.

Pjesa e dytë nis e dyluftuar, teksa Rabiot merr kartonin e dytë të verdhë në minutën e 62-të. Juventusi me dhjetë lojtarë, teksa Edin Dzeko kishte humbur një rast flagrant pak minuta më parë. “Zonja” nuk ka çfarë të humbasë dhe hidhet në sulm.

Cristiano Ronaldo konfirmon sërish se mbetet një lojtar madhështor dhe barazon shifrat në minutën e 69-të. Krosim i Danilos dhe ylli portugez “fluturon” mes mbrojtjes vendase, duke shënuar me kokë. Gola nuk ka më dhe takimi mbyllet me realizimin fantastik të CR7, i cili evitoi disfatën e ekipit të tij.

Roma-Juventus 2-2
(Veretout (pen) 31′, 45+1′ / Ronaldo (pen) 43′, 69′)

Golat dhe rastet e ROMA-JUVENTUS

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Seria A

Dëmtimi në kavilje, zbulohet sa ndeshje do të humbasë Calhanoglu

Publikuar

-

Nga

Stërvitja e sotme ka qëlluar fatale për Hakan Calhanoglu. Turku i Milanit ka pësuar një dëmtim në kavilje në momentin e tij më të mirë.

26-vjeçari i është nënshtruar kontrolleve mjekësorë pasditen e sotme dhe do i duhet të qëndrojë të paktën 10 ditë jashtë fushave të blerta.

Calhanoglu ka humbur në këtë mënyrë sfidat ndaj Celtic (të enjten) dhe Sparta Pragës (29 tetor) në Europa League, si dhe atë të fundjavës kundër Romës në kampionat (26 tetor).

LEXO TE PLOTE

Seria A

Tregoi gishtin e mesit, Gjykata Sportive merr vendimin për Calabrian. Dënohet drejtori i Juventusit

Publikuar

-

Nga

Gjykatësi Sportiv ka publikuar dënimet në lidhje me ndeshjet e javës së fundit të luajtur në kampionatin e Serie A. E mes vendimeve të Gerardo Mastrandrea është edhe një gjobë prej 10mijë euro për Fabio Paratici. I paautorizuar të zbriste në fushë gjatë garës me Crotonen, Chief Football Officer i Juves është dënuar për faktin se “është vendosur në afërsi të pankinës e i ka drejtuar fraza të pahijshme zyrtarëve të ndeshjes”. Asnjë dënim ndërkohë për Calabria për gishtin e mesit treguar gjatë derbit.

Për sa i përket dënimeve në lidhje me situata e tjera në fushë, Gjykatësi Sportiv ka skualifikuar për një javë sulmuesin e Juventus Federico Chiesa e portierin e Torinos Vanja Milinkovic-Savic, ky i fundit përjashtuar nga pankina në fundin e trazuar të ndeshjes me Cagliarin sepse “është ngritur e afruar me fushën e lojës, duke bërë një sjellje kundërshtuese ndaj një vendimi të arbitrit, shkelje që është sinjalizuar nga Arbitri i katërt”.

Është falur, ndërkohë, Calabria për gishtin e mesit që ia tregoi tifozve të Inter në derbi. Gjesti nuk është dënuar sepse nuk është vënë në relacion nga arbitri ose sinjalizuar nga inspektorët federalë.

LEXO TE PLOTE

Seria A

Panik në Itali, rrezikohet mbyllja e Serisë A

Publikuar

-

Nga

Ministri i Sportit në Itali, Viçenco Spadafora, është shprehur se kampionati në Itali do të vazhdojë të luhet, por nuk është e sigurt nëse do i shkohet deri në fund. Gjithashtu më tej ai shprehet se Federata duhet të ketë edhe një plan B ose C, në mënyrë që të përballen me çdo situatë të mundshme për të ardhmen.

“Kampionët e mëdhenj e ndjejnë veten mbi gjithçka. Kur Ronaldo i largua nga Italia për të shkuar në Portugali, ia theu protokollin dhe ky është një fakt që nuk do shumë diskutime. Nuk është e rastësishme që një dosje u hap nga Prokuroria për këtë që bëri sulmuesi.

Futbolli është një industri shumë e rëndësishme, por kjo nuk do të thotë se nuk duhet të respektojë rregullat. Mund të mbyllet kampionati me sukses? Mund të luhet, por nuk e di nëse do e mbyllim me sukses. Është një situatë ndryshe, Seria A gjithashtu duhet të ketë edhe një plan B apo C për të ardhmen. Të premten ne do të publikojmë një protokoll akoma më të rreptë për aktivitetet sportive, në veçanti për distancimin fizik dhe përdorimin e maskës.”, u shpreh Spadafora.

LEXO TE PLOTE