Connect with Us

Vajza, vëmendje!/ 7 gjërat që mund të ju ndodhin nëse flini me make up

Life Style

Vajza, vëmendje!/ 7 gjërat që mund të ju ndodhin nëse flini me make up

Publikuar

-

Lënia e përbërjes tuaj brenda natës nuk është aq e padëmshme sa mund të duket. Përveç shkatërrimit të shtratit tuaj, mund të dëmtojë pamjen tuaj. Nëse rregullisht shkoni në shtrat me mijëra produkte, mund të jeni duke u ekspozuar ndaj disa rreziqeve serioze.

Bllokon poret.

Shumë produkte kozmetikë, veçanërisht ato që përmbajnë silikone ose akrilikë, mund të bllokojnë poret tuaja. Këta përbërës depërtojnë në poret tuaja dhe bllokojnë bakteret dhe vajrat natyrorë brenda tyre. Kombinimi i vajit, djersës, baktereve dhe qelizave të vdekura të lëkurës mund të çojë në poret e bllokuara. Mund të ndodhë edhe kur jeni të gruar gjatë ditës, por lënia e tij gjatë gjithë natës i rrit këto shanse.

Shkakton shpërthime të puçrrave.

Kur nuk hiqni përbërjen tuaj para se të shkoni në shtrat, lëkura juaj merr më pak oksigjen . Kimikatet irrituese në përbërjen gjithashtu qëndrojnë në kontakt me lëkurën tuaj për më shumë kohë. Nëse lëkura juaj nuk pushon gjatë natës nga përbërja, kimikatet e dëmshme dhe mungesa e oksigjenit përfundimisht mund të çojnë në puçrra.

Mund të çojë në plakje të parakohshme.

Ngjyrat artificiale dhe përbërësit e tjerë të përbërjes mund të shkaktojnë reaksione kimike të dëmshme dhe të shpejtojnë plakjen e lëkurës. Lëkura jonë vepron si një pengesë mbrojtëse për mjedisin tonë dhe nëse nuk e ndihmojmë atë të reset rivendoset ’natën, mbrojtja e saj dobësohet dhe mund të ndodhin ndryshime të padëshiruara në modelet tona të gjeneve. Grimi mund të lejojë radikalet e lira, që jemi të ekspozuar gjatë ditës, ‘të ngjiten’ në lëkurën tonë.

Mund të shkaktojë infeksione të syve dhe të dëmtojë qerpikët tuaj.

Optometristët na paralajmërojnë se shumë produkte të përbërjes së syve përmbajnë formaldehid, metale të rënda dhe toksina të tjera. Gjumi me toksina në lëkurën tuaj mund të çojë në acarim dhe madje të shkaktojë rënien e hershme. Nëse nuk e hiqni bojë për vetulla rregullisht, mund të rezultojë në inflamacion të syrit dhe konjuktivit, sipas një  studimi të rastit .

LEXO EDHE:  Dëmet nga tërmeti/ Gati plani i masave për bizneset, ja çfarë duhet të dini

Buzët tuaja çahen.

Kur mbani buzëkuq gjatë ditës, zakonisht nuk qëndron i ndezur gjatë gjithë kohës sepse ngrënia dhe pirja e bëjnë atë të konsumohet shpejt. Por kur flini, buzëkuqi ka mjaft kohë për të thithur lagështinë nga buzët tuaja. Nëse nuk e fshini buzëkuqin tuaj para se të flini, ka shumë mundësi që të zgjoheni me buzë të thata dhe të çara.

Mund të çojë në flokë dhe lëkurë të yndyrshme.

Kur shkoni në shtrat me përbërjen tuaj, kjo mund të lërë njolla në shtratin tuaj dhe të marrë flokët dhe lëkurën tuaj. Flokët tuaj mund të marrin veshjen e shkëlqimit të buzëve ose të kuq buzësh gjatë gjithë natës dhe të bëhen të yndyrshme dhe të ngatërruara. Heqja e duhur e përbërjes tuaj para se të flini është veçanërisht e rëndësishme për ata me lëkurë të yndyrshme , pasi mund ta përkeqësojë gjendjen.

Lëkura juaj bëhet e varur.

Lënia e përbërjes tuaj brenda natës mund ta bëjë lëkurën tuaj të duket e pajetë sepse produkti ulet në lëkurën tuaj për një kohë të gjatë. Ndotja e mjedisit dhe toksinat e tjera bllokohen në përbërjen tuaj, dhe nëse nuk i jepni lëkurës tuaj pushim natën nga produktet kozmetike dekorative, kjo mund të çojë në më shumë shurdhim dhe vija të holla./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Horoskopi

Mjeshtra të dialogut/ Këto janë 3 shenjat më të zgjuara të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Mjeshtra të dialogut/ Këto janë 3 shenjat më të zgjuara të horoskopit

Akrepi

Ndonjëherë Akrepi duket se është plotësisht i larguar nga problemet, por në të vërtetë duke qenë një shenjë shumë analitike dhe vëzhguese, ai ka një tendencë të fortë për të vërejtur detaje që zakonisht u shpëtojnë syve të të tjerëve, prandaj ata kanë një veprim gati “strategjik” në veprimet e tyre dhe vështirë se diçka mungon.

Virgjëresha

Udhëheqësit e vërtetë të heshtur, ata që kanë lindur nën Virgjëreshën kanë një maniaksitet dhe saktësi në krah që shumë pak mund t’i rivalizojnë: problemet dhe fatkeqësitë pothuajse duket se e stimulojnë atë për të dhënë më të mirën e tij. Thjesht mos i kundërshtoni ato drejtpërdrejt, duke qenë një profil shumë krenar.

LEXO EDHE:  Largojeni lodhjen nga fytyra me miell misri

LEXO EDHE:  Lëkura e portokallit çudibërëse/ Përfitimet që i sjell trupit tuaj

Bricjapi

Mirësia e Bricjapit nuk duhet të jetë mashtruese: ata janë mjeshtra të vërtetë të dialogut dhe dinë të lëvizin përpara të tjerëve falë intuitës së tyre të lindur, të cilën ata zakonisht e shfrytëzojnë në fushën ekonomike./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Enrique Iglesias merr çmimin e rëndësishëm/ Shpallet artisti më i mirë latin i të gjitha kohërave

Publikuar

-

Nga

Enrique Iglesias merr çmimin e rëndësishëm/ Shpallet artisti më i mirë latin i të gjitha kohërave

Këngëtari me famë botërore, Enrique Iglesias është shpallur artisti më i mirë latin i të gjitha kohërave, sipas Billboard Latin Music Awards 2020.

Edhe pse ky event do të mbahet nesër mbrëma, një prej fituesve është zbuluar para kohe. Enrique numëron më shumë se 40 hite, mbi 17 miliardë klikime dhe mbi 10 miliardë njerëz të pranishëm në koncertet e tij.

Në 2021 Enrique ka planifikuar një tur prej 25 shfaqjesh në Amerikë me Ricky Martin, megjithatë çdo gjë varet nga pandemia.

LEXO EDHE:  Flasin ekspertët/Ja rreziqet  e make up për shikimin

LEXO EDHE:  Mos e teproni me make up-in

Gjatë një interviste në vitin 2018, Iglesias e kishte pranuar se një ditë dëshiron të ndalojë së realizuari turne dhe të fokusohet në familjen e tij. Këngëtari i njohur spanjoll tre fëmijë, Lucy, Nicholas dhe Marym, me partneren e tij prej 19 vjetësh, Anna Kournikova./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

WOW- Irina Shayk “çmend” rrjetin/ Pozon tërësisht e zhveshur për Vogue

Publikuar

-

Nga

Irina Shayk i ka lënë të gjithë fansat e saj pa fjalë me setin e ri fotografik për  revistën e famshme “Vogue Czechoslovakia”.

Ajo ka pozuar tërësisht e zhveshur për kopertinën e revistës dhe këtë e ka ndarë në llogarinë e saj në Instagram.

Modelja pozoi në kopshtin e gjelbërt të Donatella Versace-s, ku ka shkëlqyer me format e saj. Irina u kujdes t’i mbulonte pjesët intime, për të mbajtur gjallë kuriozitetin e lexuesëve të revistës.

LEXO EDHE:  Largojeni lodhjen nga fytyra me miell misri

LEXO EDHE:  FOTOT-Dëshiron të duket si tezja e saj/ Renee një “kopje” e Era Istrefit

Eshtë shumë e vështirë të gjej balancën mes të qenit nënë, një femër që punon dhe që mban shtëpinë. Ka ditë që zgjohem dhe them “Oh Zot, nuk di çfarë të bëj! Po rrëzohem!”- rrëfeu modelja më herët.

LEXO TE PLOTE