Connect with Us

Sandër Lleshaj drejt dorëheqjes

Politikë

Sandër Lleshaj drejt dorëheqjes

Publikuar

-

Sandër Lleshaj drejt dorëheqjes

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj i përfshirë në shumë skandale gjatë kohëve të fundit është duke u larguar nga detyra e tij si ministër.
Zoti Lleshaj e mori detyrën e ministrit në 27 tetor të viti 2018, pas dorëheqjes së ministrit Fatmir Xhafaj.

CNA.al ka mësuar se pas debateve të fundit me kryeministrin Rama, zoti Lleshaj për herë të dytë ka dhënë dorëheqjen disa ditë më parë.
Lajmi konfirmohet nga burime zyrtere në Ministrinë e Brendshme dhe nga stafi i tij i ngushtë të cilët thonë se ky është rasti i dytë që Lleshaj paraqit dorëheqjen e tij tek Rama pas debateve të forta me kryeministrin.

Janë shumë skandale dhe çështje problematike të ministrit Lleshaj, i cili goditjen e parë e mori disa javë më parë ku ai nuk mundi të ishte pjesë e stafit politk të Ramës për të drejtuar disa qarqe. Në një dalje të tij publike Lleshaj e pranoi se ishte një njeri jo shumë i komunikueshëm politik, pra në drejtimin e partisë. Nga ana tjetër mesohet se zoti Lleshaj gjatë kohës që ishte i deleguar në qarkun e Lezhës ka pasur debate të ashpra me kryebashkiakët e asaj zone.

CNA.al ka siguruar informacione konfidente për dorëheqjen e Lleshajt e cila nuk është hera e parë, por tashmë pritet një vendim i Edi Ramës i cili lëvizjet në qeveri pritej t’i jepte në Asamblenë e shtatorit të socialistëve e cila u shty, jo vetëm për shkak të pandemisë.
Ndërkohë mësohet se do të ketë edhe lëvzije të tjera në kabinetin qeveritar ashtu siç është raportuar edhe në media.
Ndoshta vetë kryministri për të lëvizur ministrin e tij të Brendshëm do të veprojë në momentin që do të konfigurojë të gjitha ndryshimet e stafit qeveritar ku pritet të ketë largime të paktën katër ministra.

LEXO EDHE:  Nga Astrit Patozi/ Vini re për çfarë nuk zihen

CNA.al pak kohë më para paralajmëroi largimin e Besa Shahinit e cila dha dorëheqjen nga detyra. Me lëvizjen e saj, Rama nuk hodhi hapat e mëtejshëm për të lëvizur dhe disa ministra të tjerë, gjithësesi pritet që së shpejti me lëvizjen e Lleshajt të ketë edhe një zëvendësim të ministrit të Jashtëm apo disa qarkullime brenda kabinetit të qeverisë./CNA.al

CNA.al paralajmëroi shkarkimin/ Lleshaj e pranon: Nuk do të jem më ministër

Lëvizja e papritur e Besa Shahinit/ Do largohem nga qeveria

Ndryshimet në qeveri/ Lista me emrat që pritet të lëvizin

Ekskluzive-Sandër Lleshaj dhe Ardi Veliu kapen në mega-skandal/ Si u “përvetësua” makina 100 milionëshe

Krimi trondit vendin/ Lleshaj “zhgrryhet” në BMW-në luksoze me targa falso

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Zbehet” roli i Rinasit/ Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës do jetë kryesori

Publikuar

-

Nga

“Zbehet” roli i Rinasit/ Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës do jetë kryesori

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, e pranishme në studion e “Ilva Now”, komentoi projektet ndërtuese për aeroportet e vendit. Ajo theksoi se qeveria shqiptare synon ta kthejë Aeroportin e Vlorës në aeroportin kryesor të Shqipërisë.

“Në Vlorën synojmë ta kthejmë në aeroportin kryesor të Republikës së Shqipërisë. Vlora do të ndërtohet me gjatësi tjetër piste. Tirana dhe Vlora do të jenë në garë me tyre, dhe kjo do të sjellë shërbime më të mira. Padyshim të gjitha këto që shkojnë në benefit të qytetarëve”, tha ajo.

Ajo gjithashtu u ndal edhe tek aeroporti i Kukësit, që sipas Ballukut është konceptuar që të shërbejë si aeroport rajonal, përfitues i të cilit do jenë jo vetëm kuksianët që ndodhen në emigracion, por edhe qytetarët nga Kosova. Më tej, znj, Balluku shtoi se aeroporti i Sarandës është menduar të jetë një aeroport sezonal, që në thelb do ti shërbejë sektorit të turizmit.

“Aeroporti i Kukësit është aeroport rajonal, nuk ndërtohet vetëm për Shqipërinë, por edhe për Kosovën, sepse me të vërtetë është Prishtina, por banorët e Ferizajt kanë më afër Kukësin.Është një aeroport për nevojat e asaj zone. Nëse ajo zonë ka emigracion, ato destinacione do të mbulojë. Aeroporti i Sarandës është aeroport sezonal që do të akomodojë nevojat e fluturimeve të posaçme, dhe flurimet do të jenë nga Prilli deri në tetor. Janë bërë të gjitha me studime”,  shtoi ajo.

LEXO EDHE:  Pse duhet dekretuar Sandër Lleshi/ Zbardhet dokumenti i Ramës për Metën

LEXO EDHE:  Pse duhet dekretuar Sandër Lleshi/ Zbardhet dokumenti i Ramës për Metën

Gazetari Neritan Sejamini u shpreh i bindur se aeroporti i Vlorës nuk ka për t’u ndërtuar kurrë.

“Aeroporti i Vlorës nuk ka për t’u bërë kurrë”, tha ai.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Kontrata për inceneratorët u bë brenda ditës”/ Ahmetaj: Janë katër muaj punë

Publikuar

-

Nga

“Kontrata për inceneratorët u bë brenda ditës”/ Ahmetaj: Janë katër muaj punë

Ministri i Shtetit për Rindërtimin, Arben Ahmetaj, u pyet mbrëmjen e sotme lidhur me kontratën e inceneratorëve, e cila sipas gazetarit Mentor Kikia është bërë brenda një dite.

Ahmetaj tha se kontrata nuk ëhstë bërë brenda një dite, ndërsa pretendon se është hartuar dhe negociuar për një afat kohor prej 4 muajsh.

Ai dekaroi në emisionin “Opinion se ditën e hartimit janë paguar 5.57 milionë euro pa TVSH, ndërsa impianti bën 21.6 milionë euro pa TVSH.

“Procedura ka filluar më 11/8 dhe që atë ditë ka filluar një procedurë në Ministrinë e Mjedisit, që kulmon më 16 dhjetor 2014. Fakti është që në 16 janë mbyllur procedurat. Kontrata nuk është negociuar për një ditë, ka ardhur dhe është paraqitur në ministri, është diskutuar, është çuar për aprovim në Këshillin e Ministrave. Të gjitha këto janë konseguencë e 4 muajve punë në emergjencë. Një qeveri që vendos të pastrojë plehrat, dhe do vazhdojë t’i pastrojë edhe në mandatin e tretë, ditën e parë foli me qytetarin e Elbasanit. Nuk është një ditë punë, është kulmimi i katër muajve punë. Duhet të çmontojmë një gënjeshtër. Nuk u hartua dhe negociua kontrata brenda një dite, por ishin 4 muaj punë. Ditën e hartimit janë paguar 5.57 milionë euro pa TVSH, ndërkohë që impianti bën 21.6 milionë euro pa TVSH.

LEXO EDHE:  Rama takon kryebashkiakët e rinj, mungojnë të zgjedhurit e djathtë

LEXO EDHE:  Rama takon kryebashkiakët e rinj, mungojnë të zgjedhurit e djathtë

Ky është një investim publik. Në periudhën që privati ka ndezur veprën dhe e ka kolauduar ka marrë nga buxheti i shtetit 5.57 mln euro dhe ka paguar 21.6 mln euro. Vërtetojeni këtë që them unë dhe nëse nuk është kështu, atëherë unë nuk e di çfarë do bëj. Ky është një partneritet publik-privat tipik, ku ditën që është dorëzuar aseti, dhe që funksionon, atë ditë gjithë aseti kushtonte 21.6 milionë euro, të cilat janë investuar nga privati, i cili nga shteti ka marrë deri në atë ditë 5.57 mln euro, pra gati ¼ më pak të këtij investimi. Autoriteti Kontraktor, që është Ministria e Mjedisit, ka paguar me firmë deri më atë ditë 5.57, dhe entiteti ka investuar gjithë asetin”, tha Ahmetaj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Basha ka 7 vite që dështon”/ Kulluri: Në listën e PD, kandidatë që kanë punuar për përçarjen e partisë

Publikuar

-

Nga

“Basha ka 7 vite që dështon”/ Kulluri: Në listën e PD, kandidatë që kanë punuar për përçarjen e partisë

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike, Edvin Kulluri, është i ftuar mbrëmjen e sotme në “Repolitix” ku komentoi listën e kandidatëve për deputetë nga demokratët.

Kulluri tha se lista e PD-së do të jetë më keq se lista në vitin 2017. Gjithashtu ai tha se disa prej deputetëve në listën e 2017 kanë punuar për përçarjen e PD-së.

“Lista e ardhshme do të jetë më keq. Me disa përjashtime, 80 përqind e listës së 2017 ishte katastrof. Këtë herë do jetë më keq. Ne kemi përjetuar regjimin komunist në Shqipëri.

Degradimi demokratik do të jetë më i keq. Sa më shumë masivizon garën, aq më shumë ndriçon kryetarin.

LEXO EDHE:  Nafta shqiptare tek rusët/ Rama negociata sekrete me kompaninë e Putinit

LEXO EDHE:  Rama takon kryebashkiakët e rinj, mungojnë të zgjedhurit e djathtë

Po ky që ka 7 vite që dështon, çfarë do të ndriçojë. Nuk më vjen keq fare për këta figura. Në atë listë kanë kontribuar për përçarjen e PD-së. Kanë qenë bashkëpunëtorë të hapur të Ramës. Janë njerëz që i kanë thënë marshalla djegies së mandateve. Zëvendësimi i tyre me disa të tjerëve, nuk ndryshon asgjë. Lista do të jenë ripërsëritje të anonimatit” ,tha Kulluri./CNA.al

LEXO TE PLOTE