Connect with Us

Protestat kundër Lukashenkos/ Dhjetëra të arrestuar në Bjellorusi

Bota

Protestat kundër Lukashenkos/ Dhjetëra të arrestuar në Bjellorusi

Publikuar

-

Protestat kundër Lukashenkos/ Dhjetëra të arrestuar në Bjellorusi

Policia bjelloruse ndaloi me dhjetëra protestues të dielën gjatë një marshimi në Minsk. Forcat e sigurisë në qytetin Homel përdorën gaz lotsjellës kundër demonstruesve që kërkojnë largimin e Aleksandër Lukashenkos i cili pretendon se i ka fituar zgjedhjet presidenciale. Të dielën protestat hynë në ditën e 50-të të tyre.

Protestat në Minsk, Homel e qytete të tjera u nxitën pasi Aleksandër Lukashenko, në pushtet që nga viti 1994, u inagurua në 23 shtator në një ceremoni të fshehtë.

Kjo bëri që vendet e Bashkimit Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të lëshonin deklarata se nuk e njihnin legjitimitetin e tij. Dhjetëra mijëra njerëz, me flamuj në duar marshuan nëpër Minsk në demonstratën më të fundit që kur zoti Lukashenko u shpall fitues i zgjedhjeve presidenciale të 9 gushtit.

Protestuesit kishin në plan të zhvillonin atë që e quajtën “inaugurim nga njerëzit”, në mbështetje të Svyatlana Tsikhanouskaya, kandidates së opozitës e cila tashmë ndodhet në Lituani. Zonja Tsikhanouskaya, që iu bashkua garës presidenciale në momentet e fundit, thotë se ajo është fituesja e zgjedhjeve të 9 gushtit me 60 deri deri në 70 për qind të votave.

Ajo bëri thirrje që bjellorusët të demonstrojnë në 27 shtator me qëllimin siç shtoi për “zgjedhje të reja, të ndershme dhe si rezultat një inaugurim zyrtar e të ligjshëm”.

LEXO EDHE:  Studentët vijonë qëndresën/ Sot nisin marshimin para Parlamentit

Në Minsk policia arrestoi me dhjetëra protestues të dielën. Demonstrata u raportuan gjithashtu edhe në qytete të tjera si në Mogilev, Hrodna-t, Lida-n dhe Homel. Protestat vijnë vetëm një ditë pasi forcat e sigurisë në Minsk arrestuan më shumë se 100 protestues gjatë një marshimi të grave.

Qindra mijëra Bjellorusë kanë dalë në rrugë për shtatë javë me radhë, duke kërkuar largimin e zotit Lukashenko dhe zhvillimin e zgjedhjeve të reja. Zoti Lukashenko ka udhëhequr një goditje brutale ndaj protestave, përfshirë arrestimin e mijëra prej tyre, rrahje dhe keqtrajtime të protestuesve paqësorë dhe dëbimet e gazetarëve të huaj.

Ai i ka mohuar akuzat se zgjedhjet presidenciale ishin të manipuluara. Ndërkohë, shumica e figurave të atij që njihej si Këshilli i Koordinimit të opozitës bjelloruse, një organ krijuar për të lehtësuar dialogun dhe një transferim paqësor të pushtetit, janë internuar ose arrestuar./ VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Spanja dhe Italia fillojnë zbatimin e masave të reja kundër pandemisë

Publikuar

-

Nga

Spanja ka shpallur gjendje të jashtëzakonshme kombëtare dhe ka vendosur masën e izolimit të përgjithshëm në përpjekje për të parandaluar përhapjen e koronavirusit.

Kryeministri spanjoll, Pedro Sanchez, tha se masa e izolimit do të vlejë nga ora 23:00 deri 06:00. Sipas masave, autoritetet lokale mund të ndalojnë udhëtimin midis rajoneve. Sanchez tha se ai do t’i kërkojë parlamentit të zgjasë afatin e rregullave të reja nga 15 ditë, në gjashtë muaj.
Spanja u godit rëndë gjatë valës së parë të pandemisë në fillim të këtij viti dhe në atë kohë imponoi një bllokim shumë më kufizues – një nga më të ashpërit në botë.

Edhe Italia njoftoi gjithashtu të dielën për masa të reja. Qeveria tha se rritja e vazhdueshme e rasteve atje ishte duke shkaktuar një tendosje të madhe në shërbimet shëndetësore të vendit.

LEXO EDHE:  Studentët paralajmërojnë përsëri protesta/ Zbuloni çfarë pritet të ndodhë

LEXO EDHE:  Gjermania apel politikës/ Akuzat të gjykohen nga drejtësia

Autoritetet kanë marrë vendim të mbyllin kinematë, pishinat dhe palestrat. Baret dhe restorantet do të duhet të mbyllen deri në orën 18:00, por dyqanet dhe shumica e bizneseve do të vazhdojnë të funksionojnë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Dje u regjistruan 7 mijë raste me Covid/ Çekia paralajmëron shtrëngim të masave kundër pandemisë

Publikuar

-

Nga

Dje u regjistruan 7 mijë raste me COVID-19/ Çekia paralajmëron shtrëngim të masave kundër pandemisë

Qeveria e Çekisë ka paralajmëruar shtrëngim të masave kundër pandemisë së koronavirusit, për shkak të rritjes së numrit të të infektuarve.

Teksa e gjithë Europa po përballet me raste në rritje të të infektuarve, Republika e Çekisë ka regjistruar rritjen më të mprehtë në javët e fundit. Të mërkurën, qeveria urdhëroi shumicën e dyqaneve dhe shërbimeve të mbyllen dhe u përpoq të kufizonte lëvizjen vetëm në udhëtime thelbësore. “Masat që kemi marrë nuk po funksionojnë ende. Java e ardhshme do të jetë e rëndësishme, dhe nëse nuk ndodh një mrekulli, ne nuk do të kemi zgjidhje tjetër përveç se të shtrëngojmë masat tona më tej.

Unë nuk e di se çfarë do të ndodhë me virusin. Nuk e di”, tha kryeministri Andrej Babis. Në 24 orët e fundit Çekia raportoi 2 mijë persona të infektuar. Prej tyre, mbi 97 mijë janë shëruar ndërsa 2.201 kanë vdekur, nderkohe qe raste aktive janë 158,515./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Vaksinë kundër Covid-19 që këtë vit?/ Ministri gjerman ul euforinë

Publikuar

-

Nga

Vaksinë kundër Covid-19 që këtë vit?/ Ministri gjerman ul euforinë

Vaksinë për Coronën që këtë vit? Ministri gjerman i Shëndetësisë, Jens Spahn e uli euforinë. Edhe nëse ka një vaksinë në fillim të vitit 2021, vaksinimi do të zgjasë me vite.

Tingëllon si premtim i shumëpritur në kohët e rritjes së vazhdueshme të infektimeve: Një vaksinë kundër virusit Corona që këtë vit! Këtë e njoftoi së fundmi gazeta gjermane „Bild”. Gazeta është bazuar në të dhëna të ministrit të Shëndetësisë, Jens Spahn, vetë ndërkohë i infektuar me Corona. Në fillim të javës së kaluar, ministri paska bërë të ditur, se firma e Manzit, BioNTech është pak para marrjes së lejes për vaksinën. Vetëm pak orë më vonë u hodh poshtë ky njoftim nga zëdhënësi i Jens Spahn. Në një intervistë me revistën „Spiegel”, Spahn thotë, se ai e pret vaksinën për popullin gjerman kundër COVID-19 në fillim të vitit të ardhshëm. Mund të jetë fillimi i janarit, ndoshta shkurti apo marsi, apo më vonë.

Lodhja nga pandemia dhe shpresa për normalitet

Një vaksinë për pak javë apo muaj? Të festosh festat e fundvitit pranë familjes i sapovaksinuar dhe pa shqetësim? Apo në verën e ardhshme të shkosh për pushime pas vaksinimit? Përqafime me miqtë? Të gjithë këto përfytyrime i elektrizojnë gjermanët, që gjithnjë e më shumë  janë të nervozuar me kufizimet, infektimet në rritje apo një lockdoën të ri.

Jens Spahn

Sipas „Bild” do të fillojnë përgatitjet në të gjithë Gjermaninë për vaksinimin. Për këtë do të ngrihen qendra vaksinimi në të gjithë vendin. Ministria e Shëndetësisë u ka kërkuar landeve brenda dy javësh të përcaktojnë vendet, ku do të ngrihen qendra e vaksinimit, thotë më tej gazeta. Vetëm kështu mund të arrihet një vaksinim i shpejtë i popullsisë. Qendrat e vaksinimit janë të nevojshme pasi vaksina duhet ruajtur në një temperaturë minus 78 gradë dhe pastaj të ofrohet. Zëdhënësi i ministrit të Shëndetësisë pas këtij raportimi të “Bild” sqaroi: Mes landeve dhe federatës po zhvillohen aktualisht negociata. Hedhje poshtë e lajmit kjo nuk është, se për të ka tjetër përzgjedhje fjalësh.

Jeta me virusin

Një shpim, një leukoplast dhe Corona do të kthehet në kujtim? Kështu nuk ka për të ndodhur, thonë ekspertët. Presidenti i Shoqatës Botërore të Mjekëve, Frank Montgomery i përgatit njerëzit për një rrugë të gjatë. “Ne duhet të jetojmë me vite me virusin dhe duhet të vazhdojmë të ruajmë distancën, të mbajmë maskën apo të lajmë duart”, këto kanë për të qenë për një kohë të gjatë të rëndësishme. Montgomery nuk mendon se vaksina do të jetë kaq shpejt gati për të gjithë. Organizata Botërore e Shëndetësisë, OBSH pret mesin e vitit të ardhshëm. “Por deri sa të vaksinohet e gjithë popullata, do të zgjasë dy ose tre vjet,” është i mendimit Montgomery. “Për një vaksinim menjëherë për të gjithë nuk as doza të mjaftueshme dhe as personal të mjaftueshëm.”

LEXO EDHE:  Kërkoi dorëheqjen e Veliajt/ Profesori letër publike Lubonjës: E pamundur, shuan ëndrrat e mijëra hipokritëve

LEXO EDHE:  Protesta e Astirit/ Çuni i Fahriut: Rama është shpallur në kërkim

Vaksinimi zgjat me vite

Ish-zëvendëskryetari i Këshillit të Ekspertëve për Shëndetin që konsulton qeverinë gjermane, Matthias Schrappe tha për gazetat e grupit mediatik „Funke Mediengruppe”, se edhe ai pret që një fushatë vaksinimi të zgjasë disa vite. Në një llogaritje të grupit të ekspertëve, do të vaksinohesin 60 milionë vetë. Nëse në një ditë do të jepeshin 60.000 milionë dota, atëherë vaksinimi do të zgjaste 1000 ditë. „Pra katër vjet”, thotë mjeku. Madje kjo llogaritje është shumë optimiste, thotë ai. Programet e vaksinimit në të shkuarën si kundër lisë apo poliomelitit kanë zgjatur me dekada. „Ky është një proces i komplikuar shoqëror”, thotë Schrappe. Madje edhe gjetja e një konsesusi, se kush duhet të vaksinohet më parë nuk është e lehtë, thotë ai. „Këtë nuk mund ta vendosin mjekët, por duhet ta rregullojë politika.”

Komisioni Europian rekomandon që shtetet anëtare të trajtojnë disa grupe të caktuara se kush do të marrë vaksinën i pari. Për shkak se në fillim ka një sasi të vogël vaksinash, duhet të vaksinohet personeli mjekësor, personat mbi 60 vjeç, të sëmurët dhe personat me disavantazhe sociale. Këto parime do të duhet të zbatohen edhe në Gjermani, nga Ministria e Shëndetësisë thuhet se po „punohet për një koncept priorizimi”. Nuk do të ketë një detyrim për vaksinim.

Pak kohë më parë, ministri Jens Spahn u shpreh që njerëzit të vaksinohen kundër gripit në këtë sezon vjeshte e dimri. Por disa klinika në Gjermani që tani njoftojnë, se nuk kanë më vaksina në dispozicion. Ekspertët janë të mendimit se ngushtica në furnizime mund të ketë edhe me vaksinën e ardhshme të Coronës. Në intervistë me „Spiegel”, Jens Spahn i uli shumë tonet optimiste për një fund të shpejtë të krizës së Coronës. “Natyrisht do të ishte më e mirë, një vaksinë do pengonte infektimet e reja.” Por do të ishte fitore, edhe sikur ajo ta zbuste sëmundjen.”/ DW

LEXO TE PLOTE