Connect with Us

Çfarë i ndodh trupit tuaj nëse konsumoni ushqim pikant/ Zbuloni efektet negative dhe pozitive

Life Style

Çfarë i ndodh trupit tuaj nëse konsumoni ushqim pikant/ Zbuloni efektet negative dhe pozitive

Publikuar

-

Çfarë i ndodh trupit tuaj nëse konsumoni ushqim pikant/ Zbuloni efektet negative dhe pozitive

Disa pjata janë aq pikante, saqë kuzhinierët duhet të mbajnë një maskë me gaz gjatë gatimit për të mbrojtur sytë nga djegia. Ngrënia e ushqimit të nxehtë ka një ndikim të pamohueshëm në të gjithë trupin. Por jo shumë njerëz janë të vetëdijshëm për efektet pozitive dhe negative që do të duhet të përballen.

Efektet pozitive

Ju mund të humbni peshë.

Të hash ushqim pikant është një mënyrë e thjeshtë për të djegur dhjamë shtesë . Asgjë nuk mund të zëvendësojë ushtrimet dhe një dietë të shëndetshme, por kapsinoidet që gjenden tek specat nuk mund të dëmtojnë. Ata janë të njohur për rritjen e shpenzimeve të energjisë dhe uljen e dhjamit në trup.

Toleranca juaj për dhimbjen do të rritet.

Hardshtë e vështirë të besohet, pasi ngrënia e ushqimit pikant është e dhimbshme në vetvete për disa njerëz. Sidoqoftë, specialistët sugjerojnë që kapsaicina mund të synojë një substancë të veçantë në trurin tonë që është përgjegjëse për ndjenjat e dhimbshme. Ai mashtron trurin tonë duke injoruar dhimbjen, një bonus i mirë për ata që nuk kanë frikë nga gjërat e nxehta.

Sistemi juaj imunitar do të përmirësohet.

Ndërsa shijoni ushqim të nxehtë, trupi juaj pasurohet me antioksidantë. Especiallyshtë veçanërisht e dobishme gjatë sezonit të gripit, pasi antioksidantët na mbrojnë nga mikrobet që sulmojnë trupat tanë. Nëse tashmë ndiheni nën mot, gatuajini diçka me spec djegës , për ta mbajtur të fortë imunitetin tuaj.

Ka një shans që të jetoni më gjatë.

Ky studim tregoi se ata që hëngrën ushqim të nxehtë 6-7 ditë në javë kishin një normë vdekshmërie 14% më të ulët. Studimi vëzhgoi adhuruesit e ushqimeve pikante pavarësisht nga faktorë të tjerë të rrezikut, kështu që ushqimi pikant nuk do të ndihmojë ata që kanë një mënyrë jetese jo të shëndetshme.

Ulj e nivelit të sheqerit

Nuk është më sekret që sheqeri është i tmerrshëm për shëndetin tuaj, por prerja e sasisë së tij nuk është e lehtë. Ekspertët thonë se shtimi i pjatave pikante në menunë tuaj herë pas here mund të ndihmojë për të luftuar dëshirat për sheqer. Similarshtë e ngjashme me pirjen e një gote me lëng portokalli pasi keni larë dhëmbët – pasi të keni ngrënë diçka pikante, ne zakonisht nuk duam asgjë të ëmbël. Vetëm një arsye më shumë për të kaluar salcën djegës!

LEXO EDHE:  Shkencëtarët shpjegojnë pse duhet të flini nudo

Efektet negative

Gjuha juaj do të vuajë pak

Gjuha juaj do të jetë e para që do të ndiejë pasojat negative të dëshirave tuaja për ushqim të nxehtë. Gjuha juaj do të ndiejë një  ndjesi përvëluese dhe kjo nuk është vetëm një ndjenjë, por do të jetë një djegie aktuale. Për shkak të tij, nuk do të jeni në gjendje të shijoni aq shumë aromë si më parë, por mos u shqetësoni, kjo është vetëm e përkohshme. Receptorët tuaj të shijes do të rikuperohen, përveç nëse hani shumë ushqime pikante në baza ditore për një kohë të gjatë.

Mund të shkaktojë një reaksion alergjik.

Disa njerëz thonë se përjetojnë një fytyrë të ënjtur dhe kruajtje në mëngjes pasi kanë ngrënë një darkë pikante. Kjo mund të ndodhë sepse specat ka të ngjarë të shkaktojnë alergji . Për disa njerëz, ky reagim është vetëm reagimi natyror i trupit ndaj  erëzave . Për të kuptuar pse ndodhi dhe si ta parandalojmë, mund të jetë e nevojshme të vizitoni një mjek.

Problemet e stomakut tuaj mund të përkeqësohen.

Nëse keni një stomak të ndjeshëm, ngrënia e ushqimit pikant është një ide e keqe. Së pari, mund t’ju ​​japë diarre. Arsyeja pse është kapsaicina, e cila ka efekte pozitive në trup, por në përgjithësi, është  irrituese për ne. Për më tepër, mund të shkaktojë gastrit të përkohshëm , ose nëse tashmë keni probleme me stomakun, ato ka të ngjarë të përkeqësohen .

Mund të rrisë urthin.

Specat përfshijnë një kombinim të acideve dhe kur konsumojmë shumë prej tyre, muret e stomakut tonë fillojnë të digjen. Kjo gjendje mund të përkeqësohet dhe të bëhet kronike në planin afatgjatë. Pra, nuk është në interesin tuaj më të mirë të përdorni shumë ushqime të mbushura me nxehtësi. Nëse tashmë po përjetoni urth, provoni të pini qumësht , ose ftohni djegien me pak akullore./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

Nuk do të arrini t’i dalloni dot/ Moderatorja shqiptare një “sozi” e Kim Kardashian

Publikuar

-

Nga

Nuk do të arrini t'i dalloni dot/ Moderatorja shqiptare një “sozi” e Kim Kardashian

Megi Poajni është një nga vajzat e showbizit që komentohet shumë në rrjetet sociale për pamjen e saj.

Ajo u bë e njohur fillimisht si aktore e në serialin shqip “Anabel hostel”, por tani ajo tërheq gjithnjë vëmendjen me daljet e saj në publik.

Së fundi ndjekësit po e krahasojnë me biznesmenen dhe yllin e famshëm të Keeping up With the Kardashians, Kim Kardashian.

E njëtja pamje, i njëjti look, Megi ka një ngjashmëri të madhe me Kim, e cila është një nga personazhet më të ndjekura në rrjetet sociale.

LEXO EDHE:  Sejko në FMN e BB: Rritja ekonomike, në një trajektore pozitive zhvillimi / BSH ndikoi në uljen e çmimit të kredisë

LEXO EDHE:  Sejko në FMN e BB: Rritja ekonomike, në një trajektore pozitive zhvillimi / BSH ndikoi në uljen e çmimit të kredisë

Ne kemi përzgjedhur disa nga fotot dhe e kishim shumë të vështirë t’i dallonim, po ju?

LEXO TE PLOTE

Showbizz

VIDEO-Maluma takon të ëmën pas 5 muajsh/ Reagimi i saj do t’iu emocionojë

Publikuar

-

Nga

VIDEO-Maluma takon të ëmën pas 5 muajsh/ Reagimi i saj do t’iu emocionojë

Këngëtari i famshëm latin,  Maluma pas 5 muajsh ka mundur të takojë të kthehet në shtëpi dhe të takojë nënën e tij.

Për gati 5 muaj, Maluma ka qëndruar larg njerëzve të tij të dashur për shkak të Covid-19 dhe angazhimeve të shumta.

Së fundi këngëtari ka publikuar një video ku tregon vizitn surprizë tek e ëma dhe reagimi i saj është shumë emocionues.

Erdha në shtëpi pas 5 muajsh dhe i bëra një surprizë të vogël mamasë time.”-shkroi Maluma krahas videos emocionuese.

LEXO EDHE:  E paskemi ditur gabim/ Çfarë efekti ka bananja në organizmin tuaj

LEXO EDHE:  Shifra shqetësuese në 24 orë/ Humbin jetën katër të infektuar

Kujtojmë se këngëtari latin së fundi është në një lidhje dashurie dhe ka prezantuar dhe të dashurën e tij të re Susana Gomez./ CNA.al

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by MALUMA (@maluma) on

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“Emisione shterpë, ca shkarravina që bëjnë si moderatore”/ Ori Nebiaj “thumbon” keqazi Megi Pojanin

Publikuar

-

Nga

Ditën e djeshme, moderatorja Ori Nebiaj ka thumbuar në rrjetet sociale një nga moderatoret më të reja të ekranit, Megi Pojanin.

Nëpërmjet një postimi në Instastory, që u mor si një deklaratë për Megin, Ori shkruante:

“Pu pu pu. E diela në shtëpi përfundimisht një torturë për sytë nëse bën ‘zapping’ në televizor. Ca emisione shterpë dhe tallava e ca shkarravina që bëjnë si moderatore, por që shkaktojnë dhimbje sysh dhe veshësh. Ndjesë për mllefin e sinqertë, por i ka jeta dhe këto”.

Por pas këtij statusi nga Ori nuk ka munguar as përgjigjja e Megi Pojanit në rrjetet sociale  e cila është marrë si një kundërpërgjige për moderatoren.

”Unë jam fëmijë I ’96-tës. Nuk jam e ’80-tës dhe s’më ka ngelur ora tek nostalgjia italiane, tek ‘eleganca’ e Mediaset dhe Mina e Celentano. Unë jam rritur me Disney Channel, me serialet amerikane dhe MTV. Unë e adhuroj magjinë, shumë s’është kurrë mjaftueshëm dhe e di shumë mirë si e bëj punën time. Unë dua të jem një magji spektaklesh. Unë nuk moderoj, UNË MEGIPOJANIZOJ!”– shkruante Megi, e cila momentalisht është moderatore e “Maskat” në “E diell”.

LEXO EDHE:  Regjistrohen dy raste të reja me Covid në Berat/ Rezulton pozitive punonjësja e repartit Infektiv

LEXO EDHE:  Anët negative të Shigjetarit/Ja çfarë duhet të dini

Por nuk mbeti vetëm me kaq. Ori reagoi sërish duke treguar se thumbi nuk ishte për Megin ashtu siç u mor por për moderatoren e famshme italiane Barbara D’Urso.

“Pu pu pu, ça paskeni qenë për içik thashethem! Me Barbara D’Urson e kisha dhe #barbaradursorizimin e mendjeve artistike. Si tha xhaxhi Jovan Bregu: Pse të djeg miza ty moj xhan pse?”- ka shkruar Ori./ CNA.al

LEXO TE PLOTE