Connect with Us

Bardhi optimist nga Gjirokastra/ Opozita do të fitojë thellë në zgjedhje

Politikë

Bardhi optimist nga Gjirokastra/ Opozita do të fitojë thellë në zgjedhje

Publikuar

-

PD letër prokurorit të përgjithshëm/ Bardhi kërkon hetimin e dy kryebashkiakëve

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi deklaron nga Gjirokastra se opozita do të fitojë thellë në zgjedhjet e 25 prillit.

Bardhi thotë se votimi i anëtarëve, për kandidatë për deputetë të PD-së, është një proces i ri që ndodh për herë të parë dhe aplikohet nga kjo parti.

Sipas tij, pritshmëria e PD për zgjedhjet, jo vetëm për Gjirokastrën, po për të gjithë Shqipërinë, është një fitore e thellë.

“Sot anëtarët e Partisë Demokratike janë ftuar për të konfirmuar apo kontestuar kandidatët për përfaqësues politikë të Partisë Demokratike. Është një proces i ri që ndodh për herë të parë në një parti politike dhe e aplikon PD.
Deri tani procesi ka ecur shumë mirë, jo vetëm në degën e Gjirokastrës ku po ndiqet prej meje, por edhe në degë të tjera të qarkut të Gjirokastrës ku janë të deleguar për të ndjekur procesin nënkryetarët e partisë.
Siç e shikoni, interesi i anëtarëve të partisë është shumë i madh që tregon se ky është një proces që respekton dhe dëgjon zërin e qytetarëve, në rastin konkret të anëtarëve të PD, për t’u shprehur ata mbi cilësinë e kandidatëve që në fund, Gjirokastra, nga PD të përfaqësohet me njerëz me integritet, që anëtarët e partisë i besojnë dhe i kanë votëbesuar.
Uroj shumë që deri në përfundim, procesi të shkojë pa probleme siç vijon deri në këto momente, dhe në fund të procesit të zgjidhen më të mirët. Pra ne të kemi mundësi të paraqitemi tek qytetarët e qarkut të Gjirokastrës me njerëzit më përfaqësues të tyre, me njerëzit më të ndershëm, më të mirë dhe që do të jenë përfaqësues real të interesit të qytetarëve dhe jo të interesit të partive politike, të kryetarëve të partive politike apo, siç ndodh me kundërshtarin tonë, të interesit të krimit të organizuar dhe të parave të pista të krimit të organizuar.

Pyetje: Si është bërë përzgjedhja e kandidatëve të PD në qarkun e Gjirokastrës? A janë pyetur anëtarësia apo edhe qytetarët e thjeshtë për këtë pjesë?

Gazment Bardhi: Së pari, ka pasur një fazë të parë të procesit, ku secili prej anëtarëve të partisë ka pasur mundësi të propozojë emrat e kandidatëve për deputetë apo për kryetar bashkie. Dhe secili prej emrave që është në listën që është sjellë për konfirmim, ka qenë një emër i propozuar nga anëtarët e partisë. Më pas një komision i vlerësimit të kandidatëve ka bërë vlerësimin e tyre dhe ka sjellë për konsultim disa emra tek anëtarët.

LEXO EDHE:  Ngritja e Gjykatës Kushtetuese/ Dërgohen në parlament 4 emrat e kandidatëve

Sigurisht, që kjo nuk është lista finale e kandidatëve për deputetë apo për kryetarë bashkie, do të ketë një fazë tjetër vlerësimi veçanërisht të integritetit të secilit prej kandidatëve, përsëri nga komisioni i vlerësimit dhe, më pas, do të ketë një filtër real vlerësimi të kontributeve në parti, veçanërisht gjatë këtyre 7 viteve në opozitë, nga kryesia qëndrore e partisë dhe më pas nga Këshilli Kombëtar.
Pra kjo nuk është lista finale e deputetëve, është lista e kandidatëve për të qenë kandidatë për deputetë.
Ajo që është e sigurt është që përfaqësuesit e Partisë Demokratike që do të jenë në listën finale për deputetë do të jenë përfaqësuesit më të mirë të qytetit të Gjirokastrës dhe të qarkut Gjirokastër.

Pyetje: Cilat janë pritshmëritë tuaja duke qenë se qarku i Gjirokastrës historikisht ka qenë një qark që ka synuar majtas. Cilat janë pritshmëritë tuaja për këto zgjedhje? Dhe nga ana tjetërm ai i trembet PD, Partisë Socialiste?

Gazment Bardhi: Ajo që unë kam vërejtur gjatë këtyre 7 viteve që qeverisemi nga Edi Rama, kam parë që jo vetëm Gjirokastra, por në përgjithësi i gjithë jugu ka qenë i diskriminuar. Ka munguar investimi, ka munguar vëmendja ndaj halleve dhe problemeve të qytetarëve. Ka munguar mbështetja biznesit. Edhe gjatë kësaj përiudhe pandemie siç keni parë, shumë nga bizneset në Gjirokastër, një qytet i mrekullueshëm dhe turistik, ka qenë në vështirësi çdo biznes për shkak të situatës së krijuar nga pandemia. Nëse sot dalim në qytet dhe i pyesim bizneset, nëse kanë marrë mbështetje nga qeveria, edhe pse i kanë dhënë votën Edi Ramës, përgjigja është një dhë e vetme: braktisje totale nga qeveria në këtë moment, ku qytetarët dhe bizneset kanë nevojë. Prandaj pritshmëria e PD, jo vetëm për Gjirokastrën, po për të gjithë Shqipërinë është një fitore e thellë. Përsa i përket qarkut të Gjirokastrës, ju siguroj, këtë e di edhe kundërshtari ynë, që opozita e bashkuar do të jetë fituese në qarkun e Gjirokastrës”, shprehet Bardhi.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Presidenti ktheu ligjin për Policinë e Shtetit/ Balla: Meta takohet natën me ish-shefa të kanabizuar

Publikuar

-

Nga

Kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla ka reaguar pasi presidenti Meta ka kthyer ligjin për Policinë e Shtetit.
Balla ka shkruar në një postim në rrjetet sociale se Ilir Meta takohet natën me ish-shefa policie që i quante të kanabizuar, ndërsa në mes  ditës dhe nates, shkel ligjin per festa kolektive

“Presidenti i Republikes kthen diten ligjin per Policine e Shtetit, ndersa Ilir Meta takohet naten me ish-shefa policie qe i quante të kanabizuar! Ndersa mes dites dhe nates, shkel ligjin per festa kolektive duke u treguar shqiptareve se sa serioz eshte kur flet per Kushtetute e per ligj”, shkruan Balla në Facebook.

Sipas Metës, ligji krijon hapësira për të gjurmuar dhe mbikëqyrur çdokënd përgjatë procesit zgjedhor. Në argumentin e tij, Meta thekson se Policia e Shtetit mund të keqpërdoret për të survejuar kundërshtarët politik të forcës qeverisëse dhe intimiduar qytetarët apo mbështetësit e tyre./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Vaksina anti-Covid/ BE dhe ‘Moderna’ firmosin nesër marrëveshjen për 160 milionë doza

Publikuar

-

Nga

Presidentja e Bashkimit Europian, Ursula von der Leyen ka deklaruar se nesër pritet të zyrtarizohet kontrata e re me kompaninë farmacuetike “Moderna” lidhur me sigurimin e vaksinës anti-Covid.

“Nesër do të aprovojmë një kontratë të 6-të për deri në 160 milion doza të moderna_tx. Ne jemi duke ndërtuar një nga portofolet më të plotë të vaksinave anti COVID19, të sigurta dhe efektiveqë të mund të na ndihmojnë t’i japim fund pandemisë”, shkruan Ursula von der Leyen në një postim në Twitter./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Meta kthen në Kuvend ligjin për Policinë e Shtetit/ Mund të keqpërdoret gjatë procesit zgjedhor

Publikuar

-

Nga

Meta sërish thirrje për Referendum/ Vetëm populli do t'ja u kthejë legjitimitetin institucioneve

Presidenti Ilir Meta ka kthyer në Kuvend ligjin “Për disa shtesa dhe ndryshime në ligjin nr. 108/2014 ‘Për Policinë e Shtetit’, të ndryshuar”.

Sipas Metës, ligji krijon hapësira për të gjurmuar dhe mbikëqyrur çdokënd përgjatë procesit zgjedhor. Në argumentin e tij, Meta thekson se Policia e Shtetit mund të keqpërdoret për të survejuar kundërshtarët politik të forcës qeverisëse dhe intimiduar qytetarët apo mbështetësit e tyre.

 

LEXO TE PLOTE