Connect with Us

Shpresat e protestuesve në Bullgari

Bota

Shpresat e protestuesve në Bullgari

Publikuar

-

Prej muajsh në Bullgari po protestojnë shumë kundërshtarë të qeverisë. Ata kërkojnë reforma, masa kundër korrupsionit e shpërdorimit të parave të BE dhe shpresojnë në mbështetjen e BE.

“Unë e kam ndjekur edhe më parë situatën në Bullgari – por jam befasuar shumë kur kam parë këtu se sa e keqe është gjendja”. Eurodeputeti ekologjist Daniel Freund ka ndjekur ditën e 76 të protestave në Sofje. Ai mbështeti luftën kundër korrupsionit me fjalët: “Korrupsioni është problem në Evropë. Ne në BE duhet të jemi të bashkuar në luftën kundër korrupsionit.”

Gjermani ka qenë tre ditë me radhë në Bullgari për t’u informuar me akuzat për shpërdorimin e parave të BE nga qarqet qeveritare bullgare. Daniel Freund ka biseduar edhe me një përfaqësues të një ministrie. “Ai më ka shpjeguar se si ndodh korrupsioni në praktikë”, thotë ai.

“Më ka treguar se si manipulohen tenderët publikë, në mënyrë që të fitojnë firma të caktuara”, tha Freund në bisedë me DW. “Nëpunësit detyrohen të bëjnë atë që ju thuhet, sepse nga këto gjëra varen edhe rrogat e tyre.”

Daniel Freund - Europaparlament, Abgeordneter Bündnis90/Die Grünen (DW/B. Riegert)Eurodeputeti Daniel Freund

Protestat në Bullgari kanë filluar para më shumë se dy muajve. Pjesëmarrësit kërkonë dorëheqjen e qeverisë së kryeministrit Boiko Borisov dhe kryeprokurorit Ivan Geshev. Demonstratat kanë nisur për shkak të bastisjeve të zyrave të presidentit Rumen Radev, në fillim të korrikut, si dhe të politikanëve opozitarë.

Akuzat e rënda

Mijëra kundërshtarë të qeverisë kërkojnë një fillim të ri, i cili mund të ndodhë vetëm pas reformës së plotë juridike dhe një lufte të vendosur kundër korrupsionit dhe keqpërdorimit të mjeteve të BE. “Ne i kemi treguar mbarë botës dhe në radhë të parë BE-së se mbreti ka dalë lakuriq. Jo vetëm lakuriq por edhe i mbrapshtë”, thotë Nikolaj Haxhigenov, avokat dhe iniciator i protestës.

LEXO EDHE:  Foto-Pasarelë apo protestë?/ Veshjet sharmante të Grida Dumës

Demonstruesit presin më shumë mbështetje nga Evropa. Ata kritikojnë Partitë konservatore Popullore Evropiane (EPP) dhe në radhë të parë ato gjermane CDU dhe CSU, për shkak të injorimit të këtyre problemeve me korrupsionin, mangësive në sistemin juridik dhe shkeljen e të drejtave të mediave në Bullgari.

Bulgarien I Proteste in Sofia (Alexandar Detev/DW)

Letra dërguar Angela Merkelit

“Si do ta përshkruanit partneritetin mes CDU-së dhe Partisë GERB, përkundër skandaleve të shumta korruptive dhe mangësive në respektimin e të drejtave?”, ishte pyetja e studentëve bullgarë në Gjermani, drejtuar kancelares Angela Merkel në një letër. “Ne kemi mbështetjen e partive popullore”, tha deputeti bullgar i GERB, Toma Bikov. Sipas tij, kundër GERB janë vetëm socialdemokratët evropianë, e majta dhe liberalët.

Shtimi i zërave kritikë

Zërat kritikë janë shtuar dhe ata kërkojnë përmirësimin e sistemit juridik në Bullgari, thotë eurodeputeti Daniel Freund. Por ende po hezitojnë përfaqësuesit e partive popullore evropiane. Protestuesit në Bullgari shpresojnë se qeveria do të japë llogari. Në protesta ka shumë flamuj të Evropës, ndonëse presidenti konsiderohet si prorus. “Ajo që më duket shumë pozitive është se në protesta marrin pjesë shtresa të ndryshme dhe dëgjohen ide të ndryshme politike”, thotë Daniel Freund duke shtuar se “ata nuk kanë humbur shpresën ndaj BE-së”. Ndërsa Nikolaj Haxhigenov shpreson se Bullgaria “një ditë do të ketë zgjedhje transparente dhe demokratike”.

Eurodeputetja holandeze Sophia in ‘tVeld (Democraten 66) thotë se situata në Bullgari është “shqetësuese”. “Pas qëndrimit në Bullgari ajo tha se në këtë vend ka probleme serioze me sistemin juridik, liritë e mediave dhe të drejtat e njeriut.

Me 5 tetor në Parlamentin Evropian do të ketë një debat për gjendjen në Bullgari. Daniel Freund do të raportojë për gjendjen dhe kritikat e dëgjuara në protesta./ DW

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Ekspertët: Së shpejti varianti Delta i COVID-it dominues në SHBA

Publikuar

-

Nga

Numri i vdekjeve të shkaktuara nga koronavirusi në të gjithë botën kaloi shifrën e zymtë të 4 milionëve, sipas përllogaritjeve të bëra nga agjencia e lajmeve Reuters, ndërsa shumë vende ende përpiqen të sigurojnë vaksina të mjaftueshme për popullsitë e tyre. Ndërkohë Presidenti Joe Biden u bëri thirrje amerikanëve që nuk janë vaksinuar, që të mos ngurojnë, duke paralajmëruar se varianti Delta, i shfaqur fillimisht në Indi, është më ngjitës dhe përbën rrezik më të madh për personat e pavaksinuar.

Varianti Delta, i shfaqur fillimisht në Indi, është zbuluar në të paktën 46 shtete amerikane dhe pritet që të përhapet edhe më shumë, thonë zyrtarët e shëndetësisë. Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, CDC, paralajmërojnë se varianti delta është shumë më infektues ndërsa parashikon që të bëhet varianti dominues gjatë muajve në vazhdim.

Shefja e CDC-së, Rochelle Walensky, tha për kanalin televiziv CNN se varianti Delta po përhapet në pjesën juqperëndimore të Mizurit ndërsa zyrtarët e shëndetit njoftojnë se ky variant përbën 90% të rasteve. Zyrtarët e shëndetit thonë se pacientët e infektuar janë më të rinjë në moshë dhe kanë simptoma më të rënda.

LEXO EDHE:  E enjte pa Doktor
LEXO EDHE:  Deputetja e Ramës e thotë shkoqur: Protestat Bashës nuk i marrim seriozisht

Shtetet e Bashkuara nuk janë pranë arritjes së synimit të Presidentit Biden për vaksinimin e 70% të të rriturve amerikanë me të paktën një dozë deri me katër korrik. Ndërsa kanë rënë ritmet e vaksinimit, zyrtarët e shëndetësisë po kalojnë nga klinikat gjigande të vaksinimit në përpjekje për të shkuar tek njerëzit, nëpër komunitetet e tyre.

Një klinikë e lëvizshme në stacionin e transportit në Akron të Ohajos po përpiqet t’u ofrojë njerëzve mundësinë për t’u vaksinuar. “Erdha për të marrë autobusin për në anën tjetër të qytetit. Nuk e dija që mund të vaksinohesha”, thotë James Crumbley.

Pesë shtete amerikane, me një numër më të vogël vaksinimi se mesatarja, kanë vënë re një rritje të konsiderueshme infektimesh gjatë dy javëve të fundit. Rastet në Arkansa janë rritur 74%.

Shumë shtete amerikane po ofrojnë shpërblime të ndryshme për njerëzit që vaksinohen. Varianti Delta, thonë zyrtarët, është përhapur në më shumë se 80 shtete në mbarë botën. VOA

LEXO TE PLOTE

Bota

Armeni, garë e ngushtë në zgjedhjet e parakohshme parlamentare

Publikuar

-

Nga

Armeni, garë e ngushtë në zgjedhjet e parakohshme parlamentare

Të dielën në Armeni po mbahen zgjedhje të parakohshme parlamentare. Sondazhet tregojnë një garë të ngushtë mes partisë së Kryeministrit të përkohshëm Nikoll Pashinyan dhe asaj të ish-Presidentit Robert Kocharyan.

Qeveria armene thirri zgjedhjet e parakohshme në një përpjekje për t’i dhënë fund një krize politike që shpërtheu pasi forcat etnike armene humbën një luftë gjashtë-javore kundër Azerbajxhanit vitin e kaluar dhe lëshuan territorin brenda dhe rreth rajonit të Nagorno-Karabakut.

Që nga ajo kohë zoti Pashinyan ka qenë nën presion, me protesta të vazhdueshme ku i kërkohet të heqë dorë nga kushtet e marrëveshjes së paqes që i dha fund konfliktit. Sipas marrëveshjes, e cila u ndërmjetësua nga Rusia, Azerbajxhani rimori kontrollin e territorit që kishte humbur gjatë një lufte në fillim të viteve 1990.

Vetë zoti Pashianuan e ka cilësuar marrëveshjen si një katastrofë, por tha se ai ishte detyruar ta nënshkruante atë në mënyrë që të parandalonte humbje më të mëdha në jetë njerëzore e territoriale.

LEXO EDHE:  Protestat/ Basha zbulon planin e opozitës
LEXO EDHE:  E enjte pa Doktor

Sipas një sondazhi të fundit nga “Gallup International” të zhvilluar në datat 7 deri në 10 qershor, 24.1% e votuesve bënë të ditur se ishin të gatshëm të votonin për “Aleancën Armene” të zotit Kocharyan dhe 23.8% për partinë “Kontrata Civile” të zotit Pashinyan.

Të dy, si zoti Pashinyan ashtu edhe zotiKocharyan votuan të dielën në mëngjes në kryeqytetin e vendit Jerevan.

Armenia njohet si një vend aleat i ngushtë i Moskës dhe Rusia ka një bazë ushtarake në këtë vend. Por megjithatë zoti Pashinyan, i cili erdhi në pushtet mes protestash dhe me një axhendë antikorrupsion në vitin 2018, ka pasur marrëdhënie më të ftohta me Kremlinin.

Zgjedhjet po vëzhgohen nga afër edhe nga Turqia, e cila mbështeti Azerbajxhanin në konfliktin e vitit të kaluar./ VOA

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Mali i Zi, thellohen përplasjet politike

Publikuar

-

Nga

Në Mal të Zi janë thelluar mosmarrëveshjet dhe përplasjet politike, jo vetëm midis shumicës dhe opozitës, por edhe brenda koalicionit qeverisës.

Shkarkimi i ministrit të Drejtësisë dhe të Drejtave të Njeriut dhe Pakicave, Vladimir Leposaviq për qëndrimin e tij mohues ndaj gjenocidit në Srebrenicë dhe miratimi i një rezolute për Srebrenicën, nxitën tensione politike duke shkaktuar një krizë qeveritare që mund të sjellë edhe zgjedhje të parakohshme në Mal të Zi.

Partia pro-ruse, Fronti demokratik, vuri në dukje se shumica aktuale parlamentare në Mal të Zi nuk ekziston më, duke paralajmëruar bojkotimin e parlamentin dhe krizën qeveritare në vend.

Përfaqësuesit e kësaj partie theksuan se “ votimi për rezolutën e Srebrenicës, e cila nuk u votua as nga Parlamenti i Bosnje-Hercegovinës, është në dëm të popullit serb dhe Republikës Serbe”.

Edhe autoritetet e Beogradit reaguan në mënyrë të ashpër duke i cilësuar veprimet e Podgoricës si “tradhtare dhe kundër popullit serb.”

Presidenti i Serbisë. Aleksandar Vuçiq iu drejtua popullit serb në Mal të Zi duke i mbështetur në qëndrimin e tyre. Ai tha se “ Rezoluta e miratuar është kundër interesave të Serbisë, por serbët në Mal të Zi duhet ta mbajnë kokën lartë”.

Ndërkaq, ministri i Punëve të Brendshme të Serbisë, Aleksandar Vulin theksoi se do të kërkojë që ndaj deputetëve malazezë që votuan për rezolutën tu ndalohet hyrja në Serbi.

“Unë do të kërkoj që të ndalohet hyrja në Serbi të atyre që votuan për rezolutën. Le të takohen me familjarët e tyre, të sistemuara mirë në Beograd, në Mal të Zi, “thai Vulin.

LEXO EDHE:  Foto-Pasarelë apo protestë?/ Veshjet sharmante të Grida Dumës
LEXO EDHE:  Thirrja e fortë e Bashës/ Merrni në dorë fatin tuaj

Kryeministri aktual i Malit të Zi, Zdravko Krivokapiq ka dhënë propozimin për shkarkimin e ministrit të Drejtësisë, Vladimir Leposaviq, pasi ai nuk pranoi të jepte dorëheqje. Ai ka thënë se ministri është dashur të flasë rreth Srebrenicës në frymën e politikës së Qeverisë.

Megjithatë, Krivokapiq e cilësoi si të panevojshme miratimin e rezolutës për Srebrenicën.

“Rezoluta për Srebrenicën nuk është dashur të miratohet në parlament, pasi Mali i Zi e ka mbështetë Deklaratën e Parlamentit Europian për ngjarjet në Srebrenicë,” tha zoti Krivokapiq.

Krivokapiq akuzoi pratinë pro-ruse Fronti Demokratik, e cila, sipas tij, në bashkëpunim me Beogradin ka për qëllim rrëzimin e qeverisë aktuale të Malit të Zi.

Sidoqoftë, ngjarjet e fundit, sipas analistëve malazezë, do të shkaktojnë ndarje të reja në opinionin e Malit të Zi dhe ndarje në baza kombëtare.

Analistët thanë se ndarjet midis komuniteteve, kohëve të fundit kanë qenë mjaftë të thelluara si pasojë e mosmarrëveshjeve fetare dhe të nxitura nga Kisha Ortodokse Serbe në Mal të Zi.

Protestat e shpeshta dhe gjuha e urrejtjes ka ndikuar në rritjen e incidenteve ndëretnike në vend.

Në këtë kuadër edhe Këshilli i Europës ka ngritur alarmin për ndarjet ndëretnike në Mal të Zi.

Në raportin mbi Konventën për Mbrojtjen e Zbatimit të pakicave Kombëtare në Malin e Zi K.E. i ka bërë thirrje autoriteteve “ të punojnë në uljen e tensioneve dhe në parandalimin e gjuhës së urrejtjes.”/ VOA

LEXO TE PLOTE