Connect with Us

Një tjetër titullar lë “thatë” Kukësin, gjen akordin me letonezët e Rigës

Sport

Një tjetër titullar lë “thatë” Kukësin, gjen akordin me letonezët e Rigës

Publikuar

-

Kukësit i hapet “bela” për qendrën e mbrojtjes. Erhun Obanor është gjithnjë e më larg verilindorëve. Edhe pse klubi po tenton që ta bindë për rinovimin, nigeriani mund të largohet fare nga Shqipëria

Gjatë gjithë sezonit 25-vjecari është ndjekur nga shumë agjentë e menaxherë në Ballkan dhe më gjerë. Fill pas ndeshjes kundër Slavias së Sofies ishin mediat turke që pohuan se klubi i Ligës së Parë turke, Altai i Izmirit interesohej për mbrojtësin e Kukësit. Edhe pse kjo pistë u sfumua rrugës, një tjetër ekip ka dalë në skenë për afrikanin.

Gazeta mëson ekskluzivisht se përfaqësues të shtatlartit janë në negociata me klubin elitar letonez Riga FC, në të cilin aktivizohet dhe futbollisti i njohur shqiptar Heidi Prenga. Palët kanë arritur akordin në parim dhe shumë shpejt ai mund t’i bashkohet ekipit të ri.

Është thuajse i sigurt largimi i tij nga Kukësi, pasi lojtari ka tërhequr edhe lejen e kalimit. Drejtuesit i ofruan kontratë të re me një rritje të lehtë page, por ajo nuk është pranuar prej mbrojtësit dhe përfaqësueseve të tij. Ata do të ishin të hapur për bisedime vetëm nëse do të bëhej fjalë për dyfishim rroge.

Deri në momentin që Erhun Obonor u dëmtua, ka qenë jo vetëm një garanci për prapavijën, por edhe lojtari me më shumë minuta në fushë. 25-vjeçari mori 2340 minuta në kampionatin e fundit, duke qenë titullar i padiskutueshëm. Shtatlarti u bind që të vinte vjet në verë te Kukësi, pasi ekipi luftonte për çdo titull dhe merrte pjesë rregullisht në Kupat e Europës, gjë që nuk u realizua pjesërisht.

Ekipi nuk doli dot kampion dhe suksesi i vetëm ishte kalimi i një turi në Ligën e Europës. Nëse nigeriani u jep “lamtumirën” kuksianëve, atëherë do të krijohet hendek i madh i prapavijë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Seria A

Zhgënjen sërish Juventusi, Kulusevki e shpëton nga humbja

Publikuar

-

Nga

Juventusi zhgënjen sërish. Bardhezinjtë kanë arritur një tjetër barazim 1-1 ndaj Hellas Veronës, i treti pas pesë ndeshjeve të Serie A. Andrea Favilli (60′) çoi në delir mysafirët, por Dejan Kulusevski (78′) arriti të baraspeshonte gjithçka.

Ishte një solo gol i suedezit që shpëtoi Juven nga humbja, pasi skuadra e Andrea Pirlo vijon të mos bind me lojën e treguar në fushë. Juve në vendin e pestë tubon nëntë pikë, ndërsa Verona me tetë pikë është në pozitën e tetë.

LEXO TE PLOTE

Sport

Fidel Ylli: Bastet nuk i mbylli as Enver Hoxha, të hapen për futbollin

Publikuar

-

Nga

Para dy vitesh, qeveria aktuale pati vendosur për mbylljen e pikave të basteve në vendin tonë. E tani që futbolli ka ngritur zërin ndaj qeverisë, duke i kërkuar vëmendje dhe miratimin e një pakete ligjore që do të jetë në ndihmë të sportit, deputeti socialist Fidel Ylli deklaron për “A2CNN” se do të duhet që të hapen pikat e basteve që të mund të sigurojnë edhe një fond të rëndësishëm të ardhurash për sportin.

“Pse një shtet i ri si Kosova ka një buxhet 11 milionë euro për sportin dhe ne e kemi 900 mijë euro? Kjo tregon që qeveria duhet të jetë më e vëmendshme, edhe pse ka filluar të jetë. Pse jo, të krijojë një ministri në vete. Të vërë dikë në krye, t’i japë një buxhet dhe t’i hapë edhe bastet sportive që po luhen nën dorë.

Këto nuk i mbylli as Enver Hoxha. Ishin bërë si kërpudha, por duhen rregulluar sepse janë 50 milionë euro që mund të marrë sporti. Merr edhe qeveria para prej tyre, jo vetëm futbolli. Sikur vetëm bastet të merrte sporti nga qeveria, nuk do të duhej asnjë lek nga buxheti i shtetit. Bastet ishin bërë si kërpudha, po atëherë t’i marrë në dorë shteti, sepse baste ka edhe në Itali, Gjermani, Angli dhe kudo”, deklaroi Fidel Ylli.

LEXO TE PLOTE

Seria A

LIVE| Juventus-Verona/ Mbyllet pjesa e parë, VAR i anulon supergolin Moratës (VIDEO)

Publikuar

-

Nga

Juventusi pret në shtëpi Helas Veronën, në ndeshjen e vlefshme për javën e pestë në Serinë A. Bardhezinjtë e Pirlos do të kërkojnë të rikthehen të fitorja në kampionat, pas barazimi 1-1 ndaj Krotones një javë më parë. Megjithatë nuk do e kenë aspak të lehtë, pasi Verona na ka mësuar se di t’iu hapë probleme skuadrave të mëdha.

Pritet të jetë një sfidë e luftuar nga të dyja ekipet, që do të kërkojnë të marrin maksimumin. Mungesat te “Zonja e Vjetër” do të jenë të shumta, teksa nuk janë të gatshëm për sfidën e sotme, Kristiano Ronaldo, Aleks Sandro, Xhiorxhio Kielini, Federiko Kieza, dhe Matajs De Ligt.

Në formacionin me skemë 3-4-1-2, Pirlo ka vendosur në qendër të sulmit Moratën me Dibalën, teksa pas tyre do të jetë Ramsej, në mesfushë startojnë, Kuadrado, Artur, Rabio dhe Bernardeski. Demiral, Bonuçi dhe Danilo formojnë treshen e mbrojtjes, teksa pas tyre në portë qëndron Shezni.

LIVE| Juventus-Verona 0-0

LEXO TE PLOTE