Connect with Us

Inter i çmendur/ I mjaftojnë 2 minuta për të përmbysur Fiorentinën

Seria A

Inter i çmendur/ I mjaftojnë 2 minuta për të përmbysur Fiorentinën

Publikuar

-

Interi fiton mes shumë peripecive sfidën e parë të sezonit 2020-2021 në Serinë A. Zikaltërit përmbysën rezultatin 2-3 në favor të Fiorentinës duke shënuar me Lukakun dhe D’Ambrozion brenda 120 sekondave. Takimi përfundoi me rezultatin 4-3.

45 minutat e para të sfidës Inter-Fiorentina (1-1) prodhuan emocione dhe raste të shumta. Sfida nisi në mënyrën më të keqe për zikaltërit, kur në minutën e tretë Kuame realizoi golin e parë.

Ekipi i Xhuzepe Iakinit dominoi takimin duke iu afruar disa herë golit të dytë. Zikaltërit pretenduan për penallti në minutën e 18-të, por pas pamjeve të VAR-it gjyqtari Xhanpaolo Kalvarese ktheu mbrapsht vendimin paraprak për penallti.

Kur dukej se pjesa e parë po mbyllej me avantazhin e Fiorentinës, Nikolo Barela kryen një inkursion në drejt zonës kundërshtare. Pasi pason për Lautaron, ky i fundit gjen hapësirën e nevojshem duke saktë nga jashtë zone.

Në minutën e 52-të, mbrojtësit e Fiorentinës nuk arrijnë të frenojnë Lautaron brenda zonës. Argjeninas kroson, por gabimisht Kaçerini shënon në portën e tij.

5 minuta më vonë, Kastrovili përfiton nga neglizhenca e mbrojtjes së Interit dhe barazon takimin. “La Viola” nuk e uli ritmin e lojës dhe teksa Riberi nxori pastër Federiko Kiezën, ky i fundit nuk e pati të vështirë të realizonte golin e tretë për Fiorentinën.
Trajneri i Interit Antonio Konte ka aktivizuar 5 lojtarë nga stoli: Hakimin, Vidalin (debutojnë) dhe Naingolanin, Sensin dhe Aleksis Sançezin.

Zëvendësimet dhanë efekt në përfundim të sfidës. Ashraf Hakimi asistoi golin e barazimit të Lukakut. Interi nuk u dorëzua dhe Aleksis Sançez asistoi golin e triumfit në minutën e 89-të. Danilo D’Ambrozio fiksoi shifrat e takimit në 4-3.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Seria A

Mësuesi i gjimnazit tregon të shkuarën e Kumbullës: Kishte vullnet e s’mungonte asnjëherë

Publikuar

-

Nga

Marash Kumbulla ka lënë gjithmonë një kujtim të mirë kudo që ka luajtur apo studiuar. Në një intervistë për “Corriere dello Sport”, ish-mësuesi i gjimnazit ka zbuluar një aspekt të shqiptarit që ndoshta jo të gjithë e njohim.

“Edukatë dhe sens i masës. Nëse më duhet të mendoj për dy aspektet që e dallonin Marashin, janë pikërisht këto. Kishte aftësinë për të ruajtur përqendrimin edhe në raste kur ndoshta shokët e tij e kishin harruar ku ndodheshin. Kam qenë mësues i tij në vitin shkollor 2017-2018 dhe nuk mbaj mend një rast të vetëm që Kumbulla të ketë munguar.

E të mendosh që vinte me tren e më pas nxitonte për të shkuar në stërvitje të cilat shpesh ishin të me ekipin e parë të Veronës. Asokohe u njoh edhe me Gretën, të dashurën e tij aktuale, por asnjë nga këto aspekte nuk e pengoi të diplomohej. Dua të shpresoj se me sukses do të kalojnë edhe testin e një qyteti e një skuadre si Roma” – sqaroi ish-profesori i Kumbullës.

LEXO TE PLOTE

Seria A

Tronditet Milani para ndeshjes me Romën, dy lojtarë dalin pozitivë me COVID-19

Publikuar

-

Nga

Donnarumma dhe Hague kanë rezultuar pozitiv në testet e koronavirusit. Jens Petter Hague dhe Gianluigi Donnarumma janë lojtarët që do t’i mungojnë skuadrës për ndeshjen kundër Romës.

Sipas raportimeve të fundit nga Italia, dy lojtarët kanë rezultuar pozitiv me Covid-19. Donnarumma sigurisht se do të jetë një mungesë e madhe për skuadrën e Milan.

Hague nuk planifikohej të luante nga minuta e parë, prandaj mund të konsiderohet si mungesë më e lehtë. Mbetet të shihet se cilat do të jenë lëvizjet që Stefano Pioli do të bëjë në formacion.

LEXO TE PLOTE

Seria A

Tronditet Milani, ylli i skuadrës dhe Hauge rezultojnë pozitivë me COVID para sfidës ndaj Romës

Publikuar

-

Nga

Milan ka marrë një lajm shumë të keq pak para ndeshjes ndaj Romës në kampionat. Klubi kuqezi ka njoftuar nëpërmjet një komunikate zyrtare, se portieri Xhanluixhi Donaruma dhe Jen Hauge kanë rezultuar pozitiv me Koronavirus.

Të dy lojtarët duhet të futen menjëherë në karantinë dhe nuk do të jenë të gatshëm për ndeshjen e sotme, por edhe për ndeshjet në dy javët e ardhshme. Kjo goditje për “Djallin” vjen në një moment shumë të mirë që po kalonte skuadra, që deri në këtë pikë të kampionatit ka marrë maksimumin e pikëve.

Më e rëndësishme do të jetë mungesa e Donarumës, i cili ishte një titullar i padiskutueshëm i kuqezinjve dhe një siguri në portë.

LEXO TE PLOTE