Connect with Us

Infektohen me koronavirus dy mësues në Elbasan

Sociale

Infektohen me koronavirus dy mësues në Elbasan

Publikuar

-

Tre viktima dhe 49 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Mes 108 rasteve pozitivë me Covid-19 që u raportuan sot nga Ministria e Shëndetësisë, disa prej tyre janë në Elbasan.

Sipas asaj që raporton ABC news, mes të infektuarve janë edhe dy mësues të shkollës shkollës 9-vjeçare “Ali Agjah” .

Një tjetër mësuese e kësaj shkollë është vetëizoluar, ndërsa ndodhet në pritje të përgjigjes së tamponit.

Sakaq mësohet se edhe një edukatore në qytetin e Elbasanit, ka rezultuar e infektuar me COVID-19.

LEXO EDHE:  PD: Elbasani e ka ndare mendjen te refuzoje modelin Sejdini

Ndërkohë deri më tani ka arritur në 13 numri i mësuesve të infektuar në Elbasan./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

“3-4 muaj sfidë”/ Prezantohet plani, si do të devijohet trafiku tek ish-“Shqiponja”

Publikuar

-

Nga

“3-4 muaj sfidë”/ Prezantohet plani, si do të devijohet trafiku tek ish-“Shqiponja”

Policia Rrugore dhe Autoriteti Rugor Shqiptar kanë prezantuar sot Planin e Menaxhimit të Trafikut në nyjen tek ish-“Shqiponja”, në kuadër të punimeve për Unazën e re.

Plani i devijimit do të vihet në zbatim duke nisur nga e hëna.

“Prej dy javësh është përgatitur programi i menaxhimit të trafikut nga ARRSH. Është bërë e mundur që hyrjet dhe daljet në Tiranë të menaxhohen.

Në përmjet këtij plani menaxhimi të trafikut. Po ashtu akses do t’i jepet mjeteve të emergjencës”.

Situata mësohet se do të jetë e përkohshme, ndërsa paraprakisht thuhet se do të zgjasë 3 apo 4 muaj.

LEXO TE PLOTE

Sociale

“Virulenca s’ka ndryshuar”/ Bino apel të fortë qytetarëve: COVID-19 nuk pyet

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka shpërndarë në rrjetet sociale, mesazhin e Shëfes së Departamentit të Sëmundjeve Infektive në ISHP, Silva Bino, e cila apelon qytetarët që të tregohen të kujdesshëm ndaj COVID-19.

Teksa kujton se ishte një nga personat që u prek rëndë nga koronavirusi, për të gjitha personat që nuk besojnë se koronavirusi nuk ekziston ajo i bën thirrje të dëgjojnë historitë njerëzore.

Gjithashtu Bino thotë se virulenca e COVID-19 siç thuhet shpeshherë nuk ka ndryshuar, ndërsa shton se rreziku mbetet ende i lartë, si për personat me sëmundje shoqëruese , por edhe për personat të cilat mund të mos kenë sëmundje shoqëruese.

“COVID-i ekziston, paraqitet në disa forma. Midis të cilave janë forma të lehta, mesatare dhe forma të rënda dhe tepër të rënda. Virulenca siç thuhet shpeshherë nuk ka ndryshuar. Personalisht e kalova në formë të rëndë. Pra e provova vetë se çfarë do të thotë të kalosh COVID-19, në formë të rëndë.

Për të gjithë ata që nuk besojnë duhet të jetë të kujdesshëm, të dëgjojnë historitë njerëzore që tregojnë se sa e rëndë është sëmundja kur nuk mbushesh me frymë, kur nuk merr oksigjenin.

Për këtë arsye duhet të jenë të kujdesshëm dhe të mbrojmë të afërmit, pavarësisht sëmundjes apo pavarësisht nëse kanë apo jo sëmundje shoqëruese, shpeshherë COVID-i nuk pyet”, tha Bino.

LEXO TE PLOTE

Sociale

“Reagimi i Ramës absurd”/ Gratë naftëtare nuk tërhiqen: Do na bashkohen edhe fëmijët

Publikuar

-

Nga

Gratë naftëtare në Ballsh, duken të vendosura për të mos hequr dorë nga kërkesat e tyre, ndërsa reagimin e djeshëm të kryeministrit Edi Rama e cilësojnë si absurd dhe presion ndaj tyre.

Ndërsa sot hynë në ditën e dhjetë të grevës së urisë, gratë naftëtare paralajmërojnë se atyre do t’iu bashkohen edhe fëmijët.

Madje shkojnë edhe më tej duke thënë se “më mirë të vdesin në COVID-i se nga uria.

“Ne më mirë të na zërë korona se të vdesim për bukë. Është turpi më i madh të vdesësh për bukë se të vdesësh nga korona. Reagimi i kryeministrit është absurd se ne s’po kërkojmë diçka që është jashtë detyrës së tij për të zbatuar një vendim gjyqi, që ne jemi pa bukë në shtëpi. Rifillimi i punës është një kusht i negociueshëm, nëse u leverdis e hapin punën. nuk ka pse të negociojmë për lekët tona që po na vdesin fëmijët pa bukë. Ai po na bën presion neve, për çfarë duhet të negociojmë, kërkojmë bukën e fëmijëve tanë. Ka pasur kohën e mjaftueshme, që nga janari që kemi bërë protestën që na çnderuan si njerëz, të kërkoj robi bukë nuk është dinjitoze për një njeri në shekullin e 21 që jetojmë. Ne nuk kemi ku vemi, jemi pa bukë. Më mirë të vdesim nga korona se për bukë se është turp, ne do na vijnë dhe fëmijët tanë në mbështetje se s’kanë ku të vejnë. Do vijnë te dera e uzinës nuk kanë ku të shkojnë, të mos bëjë teatër me njerëzit e sidomos me gratë”, tha një nga grevistet.

Ata shprehen se e kanë të vështirë të kuptojnë se përse kryeminstri Edi Rama nuk vjen t’i takojë, e ndërsa u bëjnë apel edhe grave të parlamentit për një takim, përndryshe nesër do të jetë vonë.

LEXO EDHE:  Kosova nuk gjen qetësi me Covid-19/ Bilanc tragjik gjatë 24 orëve

LEXO EDHE:  Foto/ Kush është viktima e atentatit në Elbasan

“Pothuajse një muaj në grevë urie burra dhe gra, një heshtje vrastare nga instancat shtetërore, nga parlamenti. Vetëm për një thirrje për maska, Rama e hodhi në parlament dhe gjithçka u vendos, po vallë buka e fëmijëve tanë nuk është emergjente, dhimbja që kam unë, lotët e këtyre nënave nuk janë emergjente. Mos na detyroni të sjellim fëmijët tanë këtu, të shikojnë fëmijët tanë, vdekjen që po bëjnë ne për tan. Mos bëni teatër me këto nëna se është e dhimbshme, se po na qan zemra. Eja të na shikoni tani se më vonë do jetë shumë vonë edhe për ju”, u shpreh grevistja.

“Mezi e kemi gdhirë, Ramës nuk i ka mbetur gjë tjetër vetëm të na drejtojë armën, se me heshtje po na vret. Kam të vjella, dhimbje koke, nuk qëndroj dot në këmbë. ne nga greva nuk dalim, vetëm të vjella”, tha një tjetër.

LEXO TE PLOTE