Connect with Us

Dorëzohet kryeministri i emëruar i Libanit/ Largohet nga posti

Bota

Dorëzohet kryeministri i emëruar i Libanit/ Largohet nga posti

Publikuar

-

Dorëzohet kryeministri i emëruar i Libanit/ Largohet nga posti

Kryeministri i emëruar i Libanit është larguar nga posti.

Moustapha Adib nuk ishte në gjendje të formojë një qeveri të re për të zëvendësuar qeverinë që dha dorëheqjen pas shpërthimit vdekjeprurës masiv në portin e Bejrutit muajin e kaluar.

Të shtunën, zoti Adib tha në një fjalim televiziv, “Unë kërkoj falje që nuk isha në gjendje të vazhdoja detyrën për formimin e qeverisë”.

Ai ishte në negociata të gjata me fraksionet e ndryshme politike të vendit, por ata nuk ishin në gjendje të arrijnë një konsensus.

Dorëheqja e zotit Adib është një pengesë për Presidentin francez Emmanuel Macron, i cili është përpjekur të ndihmojë formimin e një qeverie të re në ish-koloninë franceze të përballur me krizën.

Një zyrtar i presidentit Macron e quajti dorëheqjen e zotit Adib si “një tradhti kolektive” të partive politike të vendit.

“Eshtë e domosdoshme të kesh një qeveri të aftë për të marrë ndihmë ndërkombëtare,” tha zyrtari i paidentifikuar. “Franca nuk do ta braktisë Libanin.”

LEXO EDHE:  Britania tjetër vendim bombastik/ Largohet dhe nga tregu i përbashkët evropian

Ndërsa kundërshtarët e zotit Adib e akuzuan atë për mos konsultim më të ngushtë me fraksionet politike për të formuar një kabinet të ri, ish-kryeministri Saad al-Hariri, një mbështetës i zotit Adib, tha se ata që duartrokisin pengesat e presidentit Macron “do të pendohen”.

Shpërthimi në portin e Bejrut më 4 gusht, i cili vrau të paktën 200 njerëz, plagosi mijëra të tjerë dhe la më shumë se 250,000 të pastrehë, erdhi si pasojë e 2,750 tonë nitrat amoni që ishte ruajtur në mënyrë të papërshtatshme për gjashtë vjet në port.

Shpërthimi, për të cilin shumë fajësuan elitën politike të Libanit, shkaktoi shkatërrim politik dhe ekonomik dhe përkeqësoi problemet ekzistuese të mëparshme në vend.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Presidenti i SHBA hedh votën në Florida/ “Votova për njërin që quhet Trump”

Publikuar

-

Nga

Presidenti i SHBA hedh votën në Florida/ “Votova për njërin që quhet Trump”

Presidenti Donald Trump votoi të shtunën në shtetin e Floridas, ndërsa rivali i tij demokat ishte në Pensilvania në një aktivitet fushate.

Presidenti Trump ndryshoi vitin e kaluar regjistrimin nga Nju Jorku në Florida, duke e bërë banesën e tij verore në Florida adresën e tij kryesore gjë që bën të mundur që ai tani të votojë në Florida.

“Ishte votim krejt i sigurtë. Çdo gjë ishte perfekt,” tha presidenti në komente për gazetarët kur po largohej nga biblioteka e qytetit Palm Beach, e cila po përdoret si qendër votimi. “Ishte nder që votova”.

Kur u pyet për kë kishte votuar, presidenti u përgjigj “Për njërin që quhet Trump”.

Presidenti e vazhdoi ditën me një aktivitet fushate në Lamberton të Karolinës së Veriut. Ai ka gjithashtu plane për fushatë në Sërkëllvill të Ohajos dhe Uokesha të Uiskonsinit.

LEXO EDHE:  Merkel mëson të numërojë bashkë me Edi Ramën!/ Nga Arian Galdini

LEXO EDHE:  Franca të marrë kontrollin në Liban/ Mbi 40 mijë libanezë nënshkruajnë peticionin

Ish-nënpresidenti Joe Biden, ndërkaq, zhvilloi aktivitet fushate ku pjesëmarrësit qëndruan në makinat e tyre, të parkuara në një qytezë në periferi të Filadelfias, një komunë ku zonja Clinton fitoi me një diferencë të ngushtë në 2016.

Fushata e kandidatit demokrat po përpiqet të zgjerojë mbështetjen edhe në Florida ku ish-presidenti Obama po zhvillon aktivitete në Majami në mbështetje të zotit Biden.

Mbi 52 milionë amerikanë kanë votuar deri tani. 100 milionë të tjerë pritet të hedhin votën para se të shpallet fituesi i zgjedhjeve presidenciale 2020./ VOA

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Politika në zi/ Koronavirusi i merr jetën një deputeti në Maqedoninë e Veriut

Publikuar

-

Nga

Politika në zi/ Koronavirusi i merr jetën një deputeti në Maqedoninë e Veriut

Një lajm i hidhur vjen për botën e politikës në Maqedoninë e Veriut.

Mësohet se ka ndërruar jetë në moshën 64 vjeçare deputeti Amdi Bajram.

Baramaj ka drejtuar për disa vite të tëra partinë e Lidhjes së Romëve.

Ai ishte shtruar në spital pasi ishte infektuar me Covid-19 dhe fatkeqësisht nuk ka mundur të jetojë.

LEXO EDHE:  Macron jep lajmin e madh për Evropën menjëherë pas fitores/Dy fjalë për Le Pen

LEXO EDHE:  Agron Xhafaj dorëzohet në Itali/ Zbulohet reagimi i autoriteteve italiane

Mjekët deklarojnë se i ndjeri kishte probleme me zemrën përveçse se ishte me Covid-19./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Ambasada e SHBA në Turqi paralajmëron amerikanët për kërcënime terroriste

Publikuar

-

Nga

Ambasada e SHBA në Turqi paralajmëron amerikanët për kërcënime terroriste

Misioni diplomatik amerikan në Turqi paralajmëron shtetasit e saj për sulme të mundshme terroriste

Zyrtarët e Shteteve të Bashkuara në Turqi kanë paralajmëruar shtetasit amerikanë në atë vend për mundësinë e sulmeve terroriste në Stamboll dhe zona të tjera brenda vendit.

Përmes një paralajmërimi të publikuar të premten, misioni tha se kishte marrë “njoftime të besueshme për sulme të mundshme terroriste dhe rrëbime ndaj shtetasve amerikanë dhe shtetasve të huaj në Stamboll, përshirë sulme kundër Konsullatës së Përgjithshme amerikane, si dhe vende të tjera të mundshme në Turqi”.

Misioni paralajmëron shtetasit amerikanë që të tregojnë shumë kujdes në ndërtesa të mëdha zyrtare, qendra tregtare dhe objekte private ku mund të mblidhen amerikanët dhe shtetas të tjerë të huaj.

Misioni njoftoi se kishte ndërprerë sherbimin e vizave dhe veprime të tjera që ofrohen për amerikanët në zyrat e saj.

Departamenti amerikan i Shtetit tha të shtunën se paralajmërimi u lëshua “si rezultat i vlerësimeve të vazhdueshme të situatës së sigurisë” në atë vend por nuk dha detaje specifike në lidhje me faktorët që e kishin nxitur të publikonte paralajmërimin.

LEXO EDHE:  Britania tjetër vendim bombastik/ Largohet dhe nga tregu i përbashkët evropian

LEXO EDHE:  Fitoj më shumë se kryeministri duke shitur derë më derë

Paralajmërimi pasoi sulmet e fundit ajrore amerikane kundër forcave të al-Kaidës në Siri, përshirë një sulm të enjten ku u tha se udhëheqës të lartë terroristë po takoheshin.

“Grupi terrosit i al-Kaidës në Siri shfrytëzon paqëndrueshmërinë në pjesën veriore të atij vendi për të krijuar dhe mbajtur strehë të sigurta për të koordinuar aktivitetet,” paralajmëroi përmes një deklerate Komanda Qendrore e ushtrisë amerikane.

Provinca Idlib e Sirisë është baza e fundit e rebelëve në atë vend pas një dekade lufte. Forcat opozitare, ku përfshihen edhe luftëtarë xhihadistë, vazhdojnë të sprapsin sulmet nga Presidenti i Sirisë Bashar al-Assad me ndihmën e ushtrisë turke./VOA

LEXO TE PLOTE