Bundesliga/ Thyhet Dordmundi, ndalet edhe Leverkuseni

BundesLiga

-

Java e dytë e kampionatit gjerman rezervoi një surprizë të pakëndshme për Borusia Dortmundin. Verdhezinjtë u mposhtën me rezultatin 2-0 nga Augsburgu. Megjithëse nisej si favorite për të fituar këtë takim, ekipi i Lysien Favrë është mposhtur nga “Fuggerstädte”.

Sfida tjetër mes Bajer Leverkusenit dhe Lajpcigut përfundoi në barazim 1-1.

Në takimet e tjera të ditës së shtunë për javën e dytë të Bundesligës Shtutgarti shkatërroi 1-4 Mainzin, Arminia Bilefeld fitoi minimalisht nda Këlnit, ndërsa Borusia Myneshenglabah u frenua nga Union Berlini.

-

Pas eksperiencës me Ronaldon në Torino te Juventusi, në Mynih Duglas Kosta gjen bomberin e sezonit të kaluar, Robert Levandovskin, për të cilin braziliani nënvizon:

“Unë kam pasur privilegjin që të luaj me shumë sulmues madhështore: me Nejmarin në kombëtare, me Ronaldon te Juventusi dhe tashmë me Levandovskin te Bajerni.

Më i forti mes CR7 dhe Levës? Sezoni i kaluar dhe sot për sot, Levandovski është më i forti, por nëse sheh numrat, Kristiano gjatë të gjithë karrierës së tij ka qenë në një nivel superior dhe është ai më i forti”.

BundesLiga

Bayern Munich-Atletico Madrid/ Notat e lojtarëve, ja kush ishte lojtar i ndeshjes

-

Bayern Munich ka marre fitore ndaj Atletico Madridit me rezultat 4-0 në ndeshjen e parë të grupeve në kuadër të Ligës së Kampionëve.

Kampionët në fuqi të Ligës së Evropës kanë dërguar mesazh se mbesin pretendent për të fituar këtë garë edhe në sezonin e ri.

Kingsley Coman në minutën e 28’ zhbllokoi ndeshjen, kur shënoi për 1:0. Në minutën e 41’, Leon Goretzka dyfishoi epërsinë në 2:0.

Corentin Tolisso me një super gol në minutën e 66’, çoi në 3:0 epërsinë, para se Kinglsey Coman të vendoste rezultatin përfundimtar 4:0.

Notat e lojtarëve për paraqitjen në këtë ndeshje i gjeni në pjesën e mëposhtme. Coman shpallet njeriu i ndeshjes.

BundesLiga

Tronditet Bayerni, Gnabri infektohet me COVID-19 para ndeshjes me Atleticon

-

Futbollisti i Bajernit Serxhi Gnabri është infektuar me koronavirus. Lajmi u dha nga kampionët e Europës në faqen zyrtare.

25-vjeçari është njëri prej titullarëve më të rëndësishëm të bavarezëve. Ai do të mungojë në supersfidën e nesërme të Ligës së Kampioneve me Atletiko Madridin.