Connect with Us

U akuzua për falsifikim dokumentash/ Nis seanca për Luan Dacin

Politikë

U akuzua për falsifikim dokumentash/ Nis seanca për Luan Dacin

Publikuar

-

Seanca në GJKKO për Luan Dacin/ Sot dëshmojnë ekspertët dhe Avokati i Popullit

Ka nisur senaca gjyqësore për anëtarin e KPA Luan Daci në GJKKO, i cili është pezulluar nga puna pasi akuzohet për falsifikim të dokumenteve duke fshehur vendimin për shkarkimin e tij në vitin 1997.

Edhe më herët Luan Daci është pezulluar nga detyra por GJKKO e riktheu.

Pas reagimeve të anëtarëve të ONM që monitorojnë vettingun, SPAK e mori Dacin përsëri të pandehur dhe tashmë është caktuar gjyqtarja që do ta gjykojë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

PD nxjerr video dhe denoncon nga Thumana/ Korrupsioni po zvarrit punimet e shkollës “Ramazan Jongozi”

Publikuar

-

Nga

PD nxjerr video dhe denoncon nga Thumana/ Korrupsioni po zvarrit punimet e shkollës “Ramazan Jongozi”

Një ditë pas përvjetorit të tërmetit tragjik, Partia Demokratike ka bërë një denoncim nga Thumana.

Sipas Sekretarit për Çështjet Ligjore në selinë blu, Çlirim Gjata deklaroi se korrupsioni po zvarrit punimet e shkollës “Ramazan Jongozi” në Thumanë.

Sipas tij, shkolla u rrafshua brenda natës nga fadromat, në mënyrë që nga vjedhja e fondeve dhe abuzimit skandaloz kriminal të mos ngelej gjurmë, duke zhdukur vjedhjen. Kështu, 587 milionë lekë avulluan vetëm 3-muaj pas rikonstruksionit.

Deklarata e plotë e Gjatës:

Të dashur qytetarë!

Për “Hajdutët e Fatkeqësisë” të udhëhequr nga Edi Rama, siguria e fëmijëve në shkolla nuk ka as më të voglën rëndësi. Shembull tipik i kësaj sjellje kriminale është shkolla “Ramazan Jangozi” në Thumanë.

Natën e 26 nëntorit të vitit të shkuar, Thumana përjetoi një tragjedi, në të cilën humbën jetën dhjetëra njerëz, fëmijë, nëna e baballarë. Kjo humbje e madhe për familjarët, por edhe për ne si bashkëqytetarë të Shqipërisë, erdhi për shkak të neglizhencës dhe shpërdorimit të fondeve nga qeveria dhe bashkia e Krujës.

Sigurisht që “Hajdutët e Fatkeqësive” nuk kanë lëvizur asnjë gisht për të bërë drejtësi për këtë ngjarje. Madje, ata janë angazhuar duke lëvizuar çdo gurë për të bërë të mundur zvarritjen e hetimeve.

E merrni dot me mend se çfarë tragjedie do të kish qenë nëse një tërmet i ngjashëm do të kishte rënë gjatë orëve të paradites, ku të gjithë fëmijët e shkollës “Ramazan Jangozi”, të gjendeshin në klasat e tyre?

Ne kemi qenë edhe më herët në këtë shkollë për të denoncuar neglizhencën, vjedhjen e fondeve dhe sjelljen kriminale të “Hajdutëve të Fatkeqësisë”, që i gjen kudo, si në qeveri, si në pushtetin lokal.

Në fakt, ajo që ka ndodhur në këtë shkollë është përtej skandalit!

Pak muaj para tërmetit të 26 nëntorit, shkolla u rikonstruktua. Për të u harxhuan 587 milion lekë nga taksat e qytetarëve. Pak javë më vonë, tërmeti nxorri në pah vjedhjen me shkollën. Tregoi se ne drejtohemi nga hijena që nuk duan t’ia dinë për sigurinë e fëmijëve, por duan vetëm të vjedhin në çdo kohë e në çdo vend, deri te shkollat dhe kopshtet e fëmijëve.

Shkolla u rrafshua brenda natës nga fadromat, në mënyrë që nga vjedhja e fondeve dhe abuzimit skandaloz kriminal të mos ngelej gjurmë, duke zhdukur vjedhjen. Kështu, 587 milion lekë avulluan vetëm 3-muaj pas rikonstruksionit.

Pyetja që ngremë sot është:

Çfarë po ndodh sot me fondet e rindërtimit të kësaj shkolle simbol të korrupsionit dhe hajdutërisë së kësaj qeverie?

Fondet po vidhen sërish, sepse “Hajdutët e Fatkeqësisë” janë të pangopur. Ata kërkojnë që milionat të zhvaten sërish dhe rindërtimi i shpejtë i shkollës nuk është aspak prioritet i kësaj qeverie.

Që dikush të vjedhë disa miliona lekë, pushtetarët e sotëm në Tiranë dhe në Krujë bëjnë gjithçka munden, por veç për fëmijët që bëjnë kilometra të tërë për të shkuar në një shkollë tjetër, nuk mendojnë.

“Hajdutët e Fatkeqësisë” i kanë zvarritur procedurat e lidhjes së kontratës me të paktën 3 muaj, derisa kanë rënë dakord se si do ta ndajnë prenë e tyre në oborrin e një shkolle në tentativë, ku sot duhet të mësonin nxënësit.

Shkolla e Thumanës duhet të kishte përfunduar sot që flasim, por korrupsioni i “Hajdutëve të Fatkeqësisë” e ka penguar atë. Deri tani, është realizuar vetëm 30% i punimeve totale, duke dëshmuar se puna e vërtetë e kësaj qeverie është grabitja e qytetarëve edhe në kohën më të vështirë për ta. Nxënësit nuk janë prioritet i kësaj qeverie, tepsia PO!

Shumë shpejt, perdja do të bjerë dhe “Hajdutët e Fatkeqësisë” do të përgjigjen përpara ligjit./CNA.al.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Dy sukseset e Lulit tek Çimi dhe pyetjet pa përgjigje

Publikuar

-

Nga

Dy sukseset e Lulit tek Çimi dhe pyetjet pa përgjigje

Lulzim Basha, kryetari i Republikës së Re dje në mbrëmje ishte i ftuar tek gazetari Çim (Çlirim) Peka tek Syri Tv ku edhe foli gjatë e gjerë për punën e tij dhe sukseset në këto shtatë-tetë vite opozitë, të cilat i quajti si punë e madhe e tij dhe si një angazhim i plotë dhe thuajse i fituar nga Partia Demokratike. Në fakt, Luli dje pati disa “suksese” por edhe nuk tha disa të vërteta.

Së pari Luli na tha se kishte lënë punët në Hollandë dhe kishte ardhur për mëmëdheun me një pasuri të madhe. Në fakt nuk i ka rezultuar keq Lulit, sepse nga dita që ka ardhur në Tiranë dhe ka vënë këmbë ka qenë ministër tre herë, kryetar bashkie dhe tani kryetar i partisë më të madhe opozitare.

Prej 15 vitesh është paguar nga taksat e shqiptarëve sepse edhe PD mbahet nga taskat e shqiptarëve, jo vetëm nga fondet që i jep buxheti i shtetit por edhe nga kontibutet e anëtarëve. La shtëpinë në Hollandë dhe erdhi në Shqipëri për të punuar 15 orë në ditë, siç deklaroi ai vetë. Ndoshta Luli e di se duke fjetur 15 orë mund të quhet punë, sepse jo vetëm njerëzit e afërt por edhe bashkëpunëtorët e tij, edhe ata më në distancë tek PD e dinë se Lulzim Basha nuk punon më shumë se katër deri në gjashtë orë në ditë, në zyrë.

Ndoshta pjesën e gjumit ai e konsideron si kontribut të madh për vendin, opozitën e të tjera si këto. Sërish dhe ky është një sukses tjetër që duhet numëruar. Luli nga ana e tij tha se ishin të pavërteta faktet se ai kishte marrë katër vila, por jetonte në një vilë me qera, gjithësesi ishte vilë.

Megjithëse Luli nuk ka sqaruar kurrë këtë çështje, as dy vilat e blera në “Vala Mar” në gjirin e Lalzit të cilat i di edhe Xhaferri zoti vjehërr, edhe Erjoni zoti kunat, edhe Aurela zonja bashkëshorte, i di Luli, i dinë shoferët, i dinë punonjësit e gardës që e shoqërojnë, i di Odeta, i di Desada, i di edhe doktori për ata që s’ e besojnë sepse këta të tjerët nuk kanë nevojë t’i dinë.

Sa për vilën me qera që jeton në Tiranë, sërish edhe atë e dinë të gjithë personat e mësipërm, por në këtë rast e di edhe Agron Papuli oligarku i cili u sulmua ashpër nga Lulzim Basha për gati një vit.

LEXO EDHE:  “Përlanë 14 milionë euro për 14 ditë”/ Malltezi publikon dokumentin: Mjafton kjo foto për të bërë punën SPAK

LEXO EDHE:  Nga përgjimet, mandatet e opozitës, tërmeti dhe ngritja e SPAK/ Ngjarjet e bujshme që shoqëruan 2019

Më pas ndaj tij u hesht, prej shumë kohësh nuk thuhet asnjë fjalë, a fiton më tendera Agron Papuli?

A merr më para nga Edi Rama, Agron Papuli?

Është mik i Edi Ramës, apo është prishur?

Aty ky janë vilat në Long Hill, aty jeton edhe Lulizm Basha, por sërish nuk është përgjigjur pse duhet të marrë dikush një vilë me qera kur ka një apartament në mes të Tiranës të cilin e justifikoi se ishte demtuar nga tërmeti por nuk rezulton i tillë.

Basha sërish gënjeu! Suksesi më i madh i Lulzim Bashës janë gënjeshtrat: Lashë apartamentin se u dëmtua nga tërmeti, gënjeshta se s’ ka vilë në “Vala Mar” në Gjirin e Lalzit, gënjshtra se nuk ka një makinë luksoze, gënjeshtra se nuk është i lidhur me oligarkë, gënjeshtra se nuk ka bërë marrëveshje me Edi Ramën e të gjitha këto.

Gënjeshtra se do të bëjë një përzgjedhje kandidatësh në mënyrë të pavarur, gënjeshtra se do të jenë demokratët ata që do të zgjedhin kandidatët e të tjera si këto. Luli vetëm gënjen, e këtë e dinë të gjithë. Ky është një sukses i madh, por ne më sipër i përmendëm disa pika nga ato që tha dje për tju kujtuar të vërtetat shqiptarëve, jo vetëm për marrëdhënien me Edi Ramën dhe monologun që ai dje mbajti dje tek Çlirim Peka në Syri Tv, por gjithçka tjetër ka ndodhur më përpara dhe sot dhe pse ajo e djeshma ishte një sukses me gënjeshtra dhe të pavertëta, me justifikime që njëherë thuhen ndryshe dhe njëherë tjetër ndryshe, sepse Luli harron çfarë thotë dhe megjithëse fle 15 orë në ditë sërish memorien e ka me probleme.

Për këtë nuk mund ta ndihmojmë dot ne, duhet të shkojë dhe të këshillohet me një doktor. Gjithësesi, sukseset e djeshme të Lulit janë për tu përshëndetur ashtu si fitoret e tij këto shtatë vite. Urime Luli, suksese dhe fitore të mëtejshme!/CNA.al

Foto- Skandali/E kujt është kjo vilë Zoti Basha?!

Ekskluzive/ Basha merr vilë pranë Ilir Metës në gjirin e Lalzit

 

Pse PD nuk flet më për Agron Papulin?

Vilat e Lulzim Bashës në kompleksin e Papulit/ “Fiks Fare” sjell fakte të reja për denoncimin e bërë nga CNA.al

Foto/ Zbulohet vila e Lulzim Bashës në zonën rezidenciale

LEXO TE PLOTE

Politikë

Skënderbeu e ka pisk, Partizanit i kthehen dy titullarë para ndeshjes me korçarët

Publikuar

-

Nga

Grupi i futbollistëve te skuadra e Partizanit sa vjen e plotësohet. Pas rikthimeve të Brojës dhe Kordeiro Melos, te Partizani janë rikthyer në stërvitje edhe Jasir Asani dhe Brian Braun. Në fitoren kundër Apolonisë 0- 3, por dhe në sfidën kundër Laçit të mbyllur 0-0, dy futbollistët nuk ishin të gatshëm për trajnerin Daja.

Braun pësoi një dëmtim në sfidën në Kupën e Shqipërisë kundër Apolonisë, duke u zëvendësuar i dëmtuar në minutën e 87-të. Ndërsa Asani, ka pasur një tërheqje muskulore që pas takimit kundër Kukësit, ku ndihmoi skuadrën e tij të marrë një fitore 0-2 në transfertë.

Të dy futbollistët tashmë, do të jenë të gatshëm për trajnerin Daja, por me shumë gjasa, kreu i pankinës së kuqe nuk do të rrezikojë me aktivizimin e tyre kundër Skënderbeut, për t’i pasur të freskët për ndeshjen derbi kundër Tiranës, ditën e premte.

LEXO TE PLOTE