Connect with Us

Sa farmacistë ka Shqipëria, si krahasohet me vendet e Europës

Ekonomi

Sa farmacistë ka Shqipëria, si krahasohet me vendet e Europës

Publikuar

-

Sa farmacistë ka Shqipëria, si krahasohet me vendet e Europës

Farmacistët praktikues ofrojnë një shërbim thelbësor për popullatën.

Kjo është veçanërisht e dukshme tani gjatë pandemisë COVID, sipas një publikimi të fundit të Eurostat, që ka dhënë informacion mbi numrin e farmacistëve për 100 mijë banorë në Europë.

Edhe pse shumë shërbime të përditshme ishin të mbyllura ose të kufizuara, ata vazhduan ofrimin e shërbimeve për pacientët. Ata vazhduan përgatitjen, shpërndarjen dhe shitjen e produkteve medicinale që u duhen pacientëve dhe ofruan këshilla për përdorimin e duhur të tyre dhe efektet e mundshme anësore.

Sipas Eurostat, në të gjithë Bashkimin Europian (BE), numri i farmacistëve për banorë ndryshon shumë. Shteti Anëtar i BE me numrin më të lartë është Malta, ku kishte 129 farmacistë praktikues për 100 000 banorë në 2018. Një numër të lartë kishte po ashtu në Belgjikë (125), Spanjë dhe Itali (nga 119 përkatësisht).

Shumica e Shteteve Anëtare raportuan 50 – 110 farmacistë për 100 000 banorë, ndërsa Holanda (21) ishte nën këtë interval.

Po Shqipëria?

LEXO EDHE:  Berisha zbulon numrin e protestuesve në Bulevard/ I futën tmerrin në shpirt Ramës

Të dhënat e Eurostat për Shqipërinë janë të vitit 2013, sipas të cilit Shqipëria kishte 84.3 farmacistë praktikues për 100 mijë banorë, me një dyfishin në krahasim me 2011-n, kur kishte vetëm 48 të tillë.

Ndërsa në listën publike të Urdhrit të Farmacistëve, aktualisht janë të regjistruar 2,458 farmacistë që kanë përmbushur ciklin e parë të ricertifikimit. Në raport me popullsinë, shifra është 86.4 farmacistë për 100 mijë banorë, sipas përpunimeve të Monitor, me një rritje të lehtë në krahasim me 2013, duke qenë afër mesatares së Bashkimit Europian

Nga vendet e rajonit, të dhënat e disponueshme janë vetëm për Serbinë, që ka vetëm 27 farmacistë për 100 mijë banorë, ndër më të ulëtat në Europë./Monitor

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ekonomi

Familjet e pasura shpenzojnë 34 herë më shumë për arsimin se ato të varfra/ Lajmërohet polarizim i shoqërisë

Publikuar

-

Nga

Pabarazitë në arsim po rriten dita – ditës, teksa shtresat e popullsisë me të ardhura të larta po i rrisin shpenzimet për t’u arsimuar me ritme më të shpejta se ato të varfra.

Thellimi i pabarazive në arsim shtron premisat për thellimin e hendekut pasuror në të ardhmen.

Nga të dhënat e INSTAT shihet se në vitin 2019 familjet e pasura, që përfshihen në 20 përqindëshin me të ardhurat më të larta, i kushtuan arsimit gati 7% të shpenzimeve mujore, ndërsa familjet e varfra ato në 20 për qindëshin me të ardhura të ulëta shpenzuan për arsimin vetëm 0.2% të buxhetit mujor.

Nga të dhënat shihet se, shpenzimet e familjeve të “pasura” janë 34 herë më të larta se ato të familjeve të varfra.

Më shumë se mungesa e fondeve, familjet në nivelin e poshtëm të të ardhurave nuk i kushtojnë vëmendjen e duhur arsimit, përderisa shpenzojmë më shumë nga buxheti i tyre për t’u argëtuar.

Arsimi, i cili është mjeti kryesor për të ndryshuar perspektivën e varfërisë për këto familje mbetet më i nënvlerësuar, sipas anketës së INSTAT për strukturën e shpenzimeve mujore në familjet shqiptare më 2019.

Të dhënat zyrtare tregojnë se, familjet e varfra shpenzojnë vetëm 0.2% të buxhetit të tyre mujor për arritjet mësimore, në të kundërt shpenzimet për argëtim, restorante dhe hotele marrin 3.2% të buxhetit mujor të tyre. Shpenzimet për këto shërbime shihet të jenë 16 herë më të larta se, ato për arsim.

LEXO EDHE:  Efektet e Covid-19/ Ekonomia drejt rënies më të madhe që nga 1997-a

LEXO EDHE:  Greqia shtyn sërish masat kufizuese me Shqipërinë

Siç shihet nga të dhënat e INSTAT, familjet me të ardhura të larta i kanë rritur shpenzimet për arsim me ritme shumë më të larta se familjet e varfra në dekadën e fundit.

Në vitin 2009, familjet me të ardhura të larta çonin 3.8% të shpenzimeve të tyre mujore për shërbimet arsimore, ndërsa në vitin 2019, ky tregues ishte 6.9%.

Familjet më të varfra në vitin 2009 i dedikuan vetëm 0.1% të buxhetit të tyre mujor shërbimeve arsimore, ndërsa në vitin 2019 ky tregues ishte 0.2%

Në të gjithë botën, arritjet arsimore janë guri i themelit për të ndryshuar perspektiven ekonomike të një vendi, ndërsa barazitë në arsim sigurojnë një rritje gjithëpërfshirëse dhe të qëndrueshme të ekonomisë./Monitor

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

Bënë për spital 17-vjeçarin/ Kapen dy “të fortët” e Dibrës

Publikuar

-

Nga

Bënë për spital 17-vjeçarin/ Kapen dy “të fortët” e Dibrës

Dy të rinj janë ndaluar nga policia pasi ditën e djeshme bashkë me 4 shokë të tjerë kanë bërë për spital bashkëmoshatarin e tyre duke e goditur me sende të forta.

Burime zyrtare nga policia bëjnë me dije se u ndaluan shtetasit me inicialet të shpallur në kërkim: A. T., 18 vjeç, dhe D. D., 19 vjeç, ku pas një konflikti për motive të dobëtanë bashkëpunim dhe me dy shtetas të tjerë kanë goditur me sende të forta adoleshentin.

Në përfundim të veprimeve të para hetimore, shtetasit A. T., dhe D. D., u proceduan penalisht në gjendje të lirë, për veprën penale “Plagosje e lehtë me dashje”, e kryer në bashkëpunim.
Materialet procedurale do t’i referohen Prokurorisë Dibër për hetime të mëtejshme.

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

Gent Sejko optimist/ Kriza do të përfundojë më shpejt sesa pritej

Publikuar

-

Nga

Gent Sejko optimist/ Kriza do të përfundojë më shpejt sesa pritej

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, është treguar optimist përsa i përket krizës ekonomike në të cilën ndodhet vendi për shkak të tërmetit dhe pandemisë së Covid-19.

Sejko paralajmëroi se kriza do të përfundojë më shpejt ngasa pritej, ndërsa theksoi se vaksina do të ndikojë pozitivisht edhe në ekonomi.

“Kriza do të përfundojë më shpejt se sa pritej. Sa më shpejt të dalë vaksina, aq më shpejt do ndërpritet ky zinxhir dhe ekonomia do të ngrihet”, u shpreh ai në emisonin “Top Talk”.

Ndërkohë, përsa i përket inflacionit ai tha se ka pasur një rënie të lehtë dhe kursi i këmbimit ka qëndruar stabël.

LEXO EDHE:  Harta/ Edhe sa vite jeton një shqiptar, pasi mbush 60-vjeç

LEXO EDHE:  Batoni dhe Berati/ Dy “B-të” e Kosovës që i japin “mend” Shqipërisë

Ka një rënie të lehtë në inflacion, por ka dhe një shenjë të mirë se nuk janë rritur çmimet. Kemi stabilitet çmimesh dhe politika jonë monetare ka funksionuar. Kursi i këmbimit ka qëndruar stabël sepse nëse do kishin qoftë inflacion, qoftë nëse do të binte kursi i këmbimit, situata do të përkeqësohej”, theksoi guvernatori i BSH-së./ CNA.al

LEXO TE PLOTE