Connect with Us

Ndalimi i Tik Tok/ Të rejat rreth fatit të aplikacionit

Teknologji

Ndalimi i Tik Tok/ Të rejat rreth fatit të aplikacionit

Publikuar

-

Pakistani bllokon Tik Tok për përmbajtje "imorale"

Ndalimi i Tik Tok nga SHBA mund të nisë nga nesër. Ka pasur kaq shumë kthesa dhe kthime në sagën e aplikacionit saqë secili zhvillim mund të ndjehet i shpejtë si videot e tij 15 sekondëshe.

Të enjten, një gjykatës amerikan urdhëroi administratën Trump që të shtyjë ndalimin e saj në Tik Tok ose t’i përgjigjet të Premten pasdite një kërkese nga kompania mëmë e aplikacionit, ByteDance, për të bllokuar përkohësisht ndalimin. Pekini gjithashtu ende duhet të vlerësojë në një marrëveshje që do të shihte Oracle ( ORCL ) dhe Walmart ( WMT ) të investojnë në një njësi të re me bazë në SH.B.A., Tik Tok Global. Dhe Presidenti i SHBA Donald Trump tha të hënën se kompanitë amerikane duhet të kontrollojnë shërbimin, përndryshe “ne nuk do të miratojmë marrëveshjen.”

Pra, saga nuk ka mbaruar kurrë. Por rezultati mund të vendosë tonin për të ardhmen e marrëdhënieve SHBA-Kinë dhe të krijojë një precedent për bizneset që përpiqen të lundrojnë në rritje të tensioneve midis dy ekonomive më të mëdha në botë. Trump ka kërcënuar për javë të tëra për të ndaluar Tik Tok, i cili është në pronësi të ByteDance të Kinës, për arsye të sigurisë kombëtare nëse një kompani amerikane nuk merr kontrollin e operacioneve të saj në SHBA. Tik Tok ka afërsisht 100 milion përdorues në Shtetet e Bashkuara dhe Trump pretendon se aplikacioni i jep Pekinit akses në të dhënat personale të amerikanëve.

Tik Tok i ka mohuar ato akuza. Kompania ka thënë që qendrat e saj të të dhënave janë të vendosura tërësisht jashtë Kinës dhe se asnjë nga ato të dhëna nuk i nënshtrohet ligjit kinez. Fundjavën e kaluar, Trump dha bekimin e tij për një marrëveshje që do t’i jepte Oracle dhe Walmart një 20% të aksioneve të kombinuara në Tik Tok Global, e cila do të kishte selinë në Shtetet e Bashkuara dhe do të operonte aplikacionin. Katër nga pesë anëtarët e bordit të kompanisë do të ishin amerikanë, thanë Oracle dhe Walmart në një deklaratë të përbashkët.

LEXO EDHE:  Është Makron dhe jo Trump, ai që po e shkatërron NATO-n

ByteDance tha në një deklaratë se bordi i Tik Tok Global gjithashtu “përfshin themeluesin e ByteDance … si dhe CEO të Walmart”.

Por ka akoma shumë konfuzion mbi strukturën e propozuar të pronësisë të TikTok nëse marrëveshja shkon përpara.

Ndërsa njoftimi fillestar nënkuptonte që ByteDance do të vazhdonte të zotëronte 80% të mbetur të Tik Tok, nënkryetari ekzekutiv i Oracle Ken Glueck tha të hënën se ByteDance nuk do të ketë në pronësi asnjë pjesë të aplikacionit video virale.

“Amerikanët do të jenë shumica dhe ByteDance nuk do të ketë pronësi në Tik Tok Global”, tha Glueck.

Në një deklaratë të veçantë të hënën, ByteDance pohoi se Tik Tok do të ishte “një filial në pronësi të 100% të Bytedance”. Por një person i njohur me marrëveshjen tha që kjo ishte e pasaktë.

Sipas personit të njohur me marrëveshjen, Tik Tok Global do të jetë pjesërisht në pronësi të investitorëve ndërkombëtarë dhe kinezë të ByteDance, por vetë ByteDance do të mbajë zero përqind të kompanisë së re. Investimi i Oracle dhe Walmart do ta çojë pronësinë e Tik Tok Global në SH.B.A. në pak më shumë se gjysmën, me pjesën tjetër pjesën e investitorëve të ByteDance./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Apple nxjerr në shitje iPhone 12, 12 Pro dhe iPad Air: Kjo është koha e duhur për ta blerë

Publikuar

-

Nga

Apple nxjerr në shitje iPhone 12, 12 Pro dhe iPad Air: Kjo është koha e duhur për ta blerë

IPhone 12 i ri i Apple del në shitje në të gjithë botën sot, me klientë të prirur të jenë në gjendje të marrin një celular ose në internet ose në dyqan. Për të shënuar lansimin, Deirdre O’Brien, nënkryetari i lartë i Apple i Retail and People, bëri pretendimin e çuditshëm se ‘nuk ka qenë kurrë një kohë më e mirë për të marrë një iPhone’, pavarësisht krizës ekonomike dhe pandemisë globale.  Pajisja e nivelit të lartë, e cila vjen me lidhje 5G, një kamerë kryesore 12 megapiksel, një ekran 6.1 inç, skaje të sheshta dhe ekran qeramik të qelqit të fortë, me pakicë në 799. Apple po lançon sot iPhone 12 Pro £ 999, i cili është i të njëjtës madhësi por përmban një aparat fotografik ekstra telephoto dhe sensorin e thellësisë me bazë Lidar për të mbështetur realitetin e shtuar (AR), dhe një tablet iPad të përmirësuar .

Fotografitë tregojnë klientët të rreshtuar jashtë Apple Store në Sidnei më herët sot për të qenë të parët që do të vendosin duart në pajisjet, të cilat do të pasohen nga  iPhone 12 Mini dhe iPhone 12 Max  më 13 nëntor.  IPad Air, i lançuar në një ngjarje para zbulimit të iPhone 12, është gjithashtu në shitje për 599. I gjithë iPad Air i ri ka korniza të holla, një kamerë të pasme 12MP, një ekran retinë të lëngët 10,9 “(2360 x 1640) dhe një çip të ri, të quajtur A14 Bionic.   Ekrani vjen plotësisht i petëzuar me mbështetje True Tone, si dhe një shtresë anti-reflektuese dhe tableti do të mundësohet nga një kabllo USB-C.  Si rezultat i këtij ekrani të bllokuar, sensori TouchID është bashkuar me butonin e energjisë dhe është zhvendosur në pjesën e sipërme të pajisjes.

iPhone 12 është i disponueshëm në të gjitha dyqanet e Apple në të gjithë botën nga e Premtja dhe porositë e para të telefonit fillojnë gjithashtu të dorëzohen sot.  “Nuk ka qenë kurrë një kohë më e mirë për të blerë një iPhone të ri dhe kurrë nuk ka qenë një destinacion më i mirë se Apple Retail”, tha O’Brien. ‘Ne po ofrojmë mënyra të reja që klientët tanë të njohin të gjitha produktet tona para se të blejnë, në mënyrë që ata të jenë të sigurt që të marrin produktin që është i përshtatshëm për ta.  ‘Pavarësisht nëse klientët tanë zgjedhin të lidhen me ne personalisht, me telefon, ose në internet, i gjithë ekipi ynë i shitjes me pakicë është i gatshëm të ofrojë shërbimin e personalizuar të klasit botëror që ata kanë pritur të presin nga Apple.’  Apple ka pranuar që dita e lançimit të iPhone do të ‘ndihet ndryshe’ këtë vit për shkak të shpërthimit të koronavirusit, por njerëzit do të jenë në gjendje të blejnë në dyqane të sigurt./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Huawei sfidon Apple/ Prezanton telefonat e rinj Mate 40

Publikuar

-

Nga

Huawei sfidon Apple/ Prezanton telefonat e rinj Mate 40

Huawei ka zbuluar telefonat e saj inteligjentë Mate 40 duke pretenduar se ato kanë një procesor më të “sofistikuar” sesa iPhone-et e ardhshëm të Apple.

Komponenti u bë duke përdorur të njëjtin proces “pesë nanometër” si çipi i rivalit të tij amerikan, por përmban miliarda më shumë tranzistorë.Si rezultat, firma kineze pretendon se telefonat e saj janë më të fuqishëm.Sidoqoftë, Huaëei i është ndërprerë furnizimi me patate të skuqura për shkak të ndalimit të tregtisë në SHBA që hyri në fuqi në shtator.

Kjo do të thotë që sapo të mbarojë rezervat e tij të procesorëve të rinj Kirin 9000, do të përballet me pamundësinë për të bërë më shumë aparate Mate 40 në formën e tyre aktuale.Aktualisht, vetëm TSMC i Tajvanit dhe Samsung i Koresë së Jugut kanë ekspertizë dhe pajisje për të prodhuar patate të skuqura 5nm dhe të dyve u ndalohet të furnizojnë Huawei me to ose ndonjë produkt tjetër gjysmëpërçues krijimi i të cilit përfshin “teknologjinë dhe softuerin amerikan”.Shtetet thonë se masa është ndërmarrë për arsye të sigurisë kombëtare, por Huawei mohon të paraqesë një kërcënim./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

5G në iPhone 12 nuk do të jetë plotësisht funksional

Publikuar

-

Nga

5G në iPhone 12 nuk do të jetë plotësisht funksional

Rrjeti 5G është padyshim tipari më i ri për gamën e re të iPhone 12, por disa përdoruesve të hershëm mund t’ju duhet të presin pak për të ndjerë përfitimet e plota të atyre shpejtësive të të dhënave të gjeneratës së ardhshme. Sipas një dokumenti të pretenduar të botuar në Reddit gjatë fundjavës (përmes MacRumors), lidhja 5G nuk do të jetë në dispozicion ndërsa iPhone 12 është në modalitetin Dual SIM.

Në dokumentin e raportuar, Apple thotë se rrjeti 5G nuk do të përdoret në telefonat Dual SIM, të paktën derisa të vijë një azhurnim për të rregulluar situatën, transmeton Telegrafi. Dokumenti i pretenduar thotë: “5G nuk do të mbështetë telefonin Dual SIM, edhe nëse tentoni, ai do të përdorë përsëri 4G LTE”.

Personi që postoi imazhin më poshtë vazhdoi të pretendonte se Apple planifikon një azhurnim iOS 14 para fundit të vitit, i cili do të zgjidhë zhurmën dhe do të mundësojë 5G në modalitetin Dual SIM.

LEXO EDHE:  Foto- Aksident i frikshëm në SHBA/ Shikoni si përfundojnë makinat

LEXO EDHE:  Ndryshime në SHBA/ Largohet sekretari i zhytur në skandale

Gama e iPhone 12 është e para që ofron ndonjëherë një modem 5G. Në Mbretërinë e Bashkuar, ata do të mbështesin rrjetet nën-6GHz tashmë në veprim, ndërsa rrjeti i SHBA-së do të mbështetë infrastrukturën më të shpejtë Wave aktualisht në qytetet e mëdha./ CNA.al

LEXO TE PLOTE