Connect with Us

Momente paniku, Mavraj pëson dëmtim horror

Sport

Momente paniku, Mavraj pëson dëmtim horror

Publikuar

-

Ish-futbollisti i Shqipërisë Mërgim Mavraj ka pësuar një dëmtim të frikshëm gjatë sfidës së javës së dytë të kategorisë së dytë të futbollit gjerman AUE-Grojter Furt (1-1).

Mbrojtësi i Grojter Furtit u lëndua gabimisht nga shoku i skuadrës, portieri Sasha Burshert në minutën e 17-të të sfidës me AUE-n. Gjatë një aksioni në zonën e Grojter Furtit, Burshert doli nga zona e tij për të spastruar topin, por nuk mundi të shmangte kontaktin me Mavrajn duke e goditur me të dyja duart në kokë.

Stafi mjekësor ka ndërhyrë për t’i dhënë ndihmë ish-kapitenit të Shqipërisë. Fillimisht pati momente paniku, por më pas Mavraj u përmend dhe u transportua me barelë jashtë stadiumit në minutën e 21-të duke lënë takimin në mes. Gjendja e tij shëndetësore paraqitet e stabilizuar.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Seria A

Formacionet zyrtare/ Shikoni si rreshtohen Milani dhe Roma

Publikuar

-

Nga

Janë publikuar formacionet e ndeshjes më të rëndësishme të kësaj jave të kampionatit italian Milan-Roma. Kuqezinjtë dhe verdhekuqtë do të kërkojnë medoemos fitoren për të mos prishur llogaritë. Në fushë do të jetë dhe mbrojtësi i Shqipërisë Marash Kumbulla, i cili tashmë ka fituar besimin e skuadrës dhe trajnerit Paulo Fonseka.Për kampin kuqezi, lajm i mirë është rikuperimi i mesfushorit turk Hakan Çalhanoglu, i cili qëndroi për disa ditë i dëmtuar dhe humbi takimin e së enjtes ë kaluar në Ligën e Europës kundër Sëlltikut.

Portierin e infektuar me COVID-19 Xhanluixhi Donaruma e zëvendëson gardiani i dytë i Milanit Ciprian Tatarushanu, i cili sot do të realizojë debutimin me “Djallin”. Supersfida do të luhet në “San Siro” në orën 20:45.

FORMACIONET ZYRTARE

MILAN: Tatarushanu, Kalbaria, Kjaer, Romanjoli, Hernandez, Kesi, Benaser, Saelmakers, Çalhanoglu, Leao, Ibrahimoviç. Trajner: Stefano Pioli.

ROMA: Mirante, Kumbulla, Mancini, Ibanez, Kardsorp, Vertu, Pelegrini, Spinacola, Pedro, Mkitarian, Xheko. Trajner: Paulo Fonseka.

LEXO TE PLOTE

Sport

Konferenca për shtyp/ Conte: Interi im duhet të ketë kujdes! Shakhtar nuk e mposhti rastësisht Realin

Publikuar

-

Nga

Antonio Conte, trajneri i Interit, para ndeshjes me Shakhtar Donetsk ka dalë para mediave dhe u është përgjigjur pyetje të gazetarëve. Fillimisht ai flet për dyshen e sulmit, Lautaro-Lukaku, dhe i vlerëson ata, sikurse bën edhe me rivalët nga Ukrainë.

“Lukaku e Lautaro kanë bërë përmirësim të jashtëzakonshëm dhe mund të bëhen akoma më të rëndësishëm për ekipin. Për t’i krahasuar ata me të tjerët në nivel europian duhet të fitosh. Vetëm në këtë mënyrë mund të gdhendesh një vend të rëndësishëm në Europë”, tha Conte fillimisht.

Vjet Interi e eliminoi skuadrën e Shakhtar nga Europa League, por për trajnerin italian nuk ka vend për krahasime. “Nuk krahasohen ndeshjet. Në gusht ishim perfekt në të dy fazat. Do jetë e rëndësishme të bëjmë një lojë të kujdesshme. Ata janë shumë të fortë, shumica e tyre janë brazilianë dhe shimë teknikë e të shpejtë. Duhet shumë përqendrim, në Madrid nuk fituan rastësisht. Duhet të bëjmë një ndeshje të mirë”.

A po rikthehet Interi europian? Conte shprehet kështu: “Interi po rimerr një dimension tjetër edhe në Europë, falë edhe progresit të bërë vitin e shkuar në Premier League. Duhet të vazhdojmë të rritemi. Ndonjëherë ke sukses shumë, ndonjëherë jo. Kundërshtarët tanë i respektojmë, por nuk dua të shoh pasivitet në të dyja fazat e lojës.

Gjithmonë duhet të kemi dëshirë për të luajtur dhe për të përcjellë në fushë atë që bëjmë gjatë javës. Fitorja e Shakhtar e ekuilibron grupin, tani duhet të jemi mirë dhe të qëndrojmë në garë deri në fund”. Në fund, në lidhje me ukrainasit foli sërish dhe vuri në dukje një fakt të rëndësishëm që i bën ata të fortë.

“Shakhtar i kemi ndjekur këtë sezon, sicc na kanë parë edhe ata ne. Janë të fortë dhe janë një realitet në Europë, ndaj edhe i përgëzoj. Ata gjithmonë gjejnë lojtarë të mirë. I mbaj mend që kur isha te Juventus dhe shumë lojtarë të atij ekipi aktivizohen në ekipe të mëdha europiane. Ne do luajmë në këtë ndeshje me armët tona më të forta”, mbyll Conte.

LEXO TE PLOTE

La Liga

Shtohen telashet pas “El Clasicos”/ Asistenti sinjalizoi faull para penalltisë për Realin

Publikuar

-

Nga

Fitorja e Real Madrid ndaj Barcelonës në “El Clasico” po shoqërohet si zakonisht me polemika të shumta. Katalanasit janë shumë të nervozuar me gjyqtarin e ndeshjes, sidomos për episodin e penalltisë të shënuar nga Ramos.

Pretendimet e tyre duket se gjejnë mbështetje te një emision i “SER Catalunya”, që ka raportuar se ekziston një audio e dialogut mes gjyqtarëve, të regjistruar në sallën e VAR sipas protokollit. Sipas saj, asistenti i gjyqtrait, i cili mbante linjën e sulmit të Realit, kishte sinjalizuar faull të Serxhio Ramos para se Lengle të shkaktonte penalltinë në favor të skuadrës së Zidan.

“Është faull i Ramos, është faull i Ramos”; raportohen të kenë qenë fjalët e asistentit para se të vendosej për penallti, pasi Lengle i tërhiqte fanellën mbrojtësit në zonë. Ato pamjë nuk kanë janë parë në sallën e VAR, vetëm ato ku mbrojtësi i Barcelonës tërheq fanellën, ndaj edhe u dha penallti.

Pritet që Barcelona të bëjë kërkesë zyrtare që të shyrtohet kjo audio dhe të jepen shpjegime se pse nuk është marrë parasysh sinjalizimi i vijërojtësit për këtë faull.

LEXO TE PLOTE