Connect with Us

Ky është vendi që ka më shumë përdorues të rrjetit social, Facebook

Teknologji

Ky është vendi që ka më shumë përdorues të rrjetit social, Facebook

Publikuar

-

Ky është vendi që ka më shumë përdorues të rrjetit social, Facebook

Facebook po përballet me polemika të shumta njëkohësisht në Shtetet e Bashkuara, veçanërisht rreth dezinformimit , gjuhës së urrejtjes dhe paragjykimit politik. Por këto çështje janë duke u zhvilluar , nganjëherë në mënyra më të liga, në të gjithë botën, duke përfshirë një vend ku Facebook ka më shumë përdorues se kudo tjetër.

Në javët e fundit, kompania është vënë vazhdimisht në kritikë për veprimet dhe politikat e saj në Indi, një vend gjithnjë e më i rëndësishëm për biznesin e saj pasi është i bllokuar nga Kina dhe kërkon rritjen e ardhshme.

Facebook të Mërkurën i bëri thirrje Gjykatës Supreme të Indisë për ta përjashtuar atë nga përballja me një komitet qeveritar të Delhit të Ri që heton rolin e pretenduar të kompanisë në trazirat fetare në qytet në fillim të këtij viti. Komiteti tha se Facebook nuk pranoi të paraqitej, duke argumentuar se rregullimi i platformave të teknologjisë është nën “autoritetin ekskluziv” të qeverisë kombëtare të Indisë.

“Refuzimi i paraqitjes para këtij komiteti është një përpjekje për të fshehur fakte thelbësore në lidhje me rolin e Facebook në trazirat komunale të Shkurtit 2020 Delhi,” tha kryetari i komitetit gjatë një seance javën e kaluar. “Kjo tregon që Facebook ka diçka për të fshehur.”

Gjykata vendosi të Mërkurën që përfaqësuesve të Facebook të Indisë nuk do t’u kërkohej të paraqiteshin para komitetit të Delhit deri më 15 tetor. Kompania nuk iu përgjigj një kërkese për koment.

Është hera e dytë këtë muaj që Facebook është nën vëzhgimin e autoriteteve në Indi. Përfaqësuesit e kompanisë u pyetën gjithashtu në lidhje me akuzat e gjuhës së urrejtjes dhe paragjykimit politik nga një komitet parlamentar indian në fillim të këtij muaji, me kreun e komitetit, politikanin e opozitës Shashi Tharoor, duke postuar në Twitter se ata “kishin rënë dakord njëzëri për të rifilluar diskutimin më vonë”.

Facebook tha pas dëgjimit se “do të mbetet i përkushtuar të jetë një platformë e hapur dhe transparente”.

“Wall Street Journal” raportoi muajin e kaluar se Facebook lejoi një politikan nga partia në pushtet në Indi të qëndronte në platformën e saj edhe pse postimet e tij anti-muslimane shkelnin rregullat e saj kundër gjuhës së urrejtjes. Journal citoi punonjësit aktualë dhe ish-punonjësit të thoshin se shefi i politikës publike të Facebook-ut në Indi, Ankhi Das, ishte kundër largimit të politikanit sepse veprimi kështu do të dëmtonte interesat e tij të biznesit në vend.

LEXO EDHE:  Fasonët "ngrenë duart"/Nuk paguajmë dot punonjësit, të ndërhyjë shteti!

Facebook më në fund ndaloi politikanen, Raja Singh, në fillim të këtij muaji. “Procesi për vlerësimin e shkelësve të mundshëm është i gjerë dhe është ajo që na çoi në vendimin tonë për të hequr llogarinë e tij,” i tha një zëdhënës i kompanisë CNN Business. India është një nga tregjet më të rëndësishme të Facebook, ku ka më shumë përdorues se kudo tjetër në botë. Kompania ka nxituar të sigurojë bumin dixhital të Indisë në vitet e fundit, me më shumë se 600 milion përdorues të internetit në vend dhe gati një numër të barabartë ende për të ardhur në internet.

Në fillim të këtij viti, Facebook derdhi 5.7 miliardë dollarë – një nga investimet e tij më të mëdha ndonjëherë – në një kompani interneti në pronësi të njeriut më të pasur të Indisë. Dhe India u bë vendi i parë që mori shërbimin e saj të ri video, Instagram Reels, në fund të qershorit, disa ditë pasi qeveria indiane ndaloi aplikacionin rival TikTok mes një mosmarrëveshje ushtarake me Kinën, shtëpia e kompanisë mëmë të TikTok.

Pavarësisht nga rëndësia e vendit për perspektivat e tij të biznesit, qëndrimi i Facebook në Indi është shënuar nga një seri polemikash dhe përplasjesh me autoritetet. Në vitin 2016, qeveria indiane bllokoi Free Basics , plani i Facebook për të ofruar hyrje falas në internet për miliona indianë, me arsyetimin se shkonte kundër parimeve të një interneti të hapur. Kohët e fundit, Facebook është tërhequr kundër kërkesës së qeverisë për të bërë mesazhe në shërbimin e saj celular WhatsApp të gjurmueshme pas një serie thashethemesh virale që çuan në mbi një duzinë linçimesh në 2018, duke argumentuar se thyerja e enkriptimit do të rrezikonte privatësinë e platformës.

Kompania është gjithashtu në diskutime me qeverinë mbi rregulloret e propozuara që do të vendosnin kufizime se si kompanitë e teknologjisë mund të ruajnë dhe përpunojnë të dhënat indiane./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

WhatsApp tregon opsionin që do të “shpëtojë” përdoruesit nga bisedat e padëshiruara

Publikuar

-

Nga

WhatsApp tregon opsionin që do të "shpëtojë" përdoruesit nga bisedat e padëshiruara

Nuk ka më njoftime nga bisedat në grup që nuk na interesojnë, por nga të cilat do të ishte problematike ose të paktën e vrazhdë të largohesh, as nga ai i njohur që mbush kontaktet e tij me foto dhe video pak a shumë qesharake.

WhatsApp në fakt ka vendosur të mbyllë bisedat e padëshiruara përgjithmonë, duke prezantuar një mundësi të re për të liruar përdoruesit nga trillet e padobishme të smartphone-it.

Për momentin, nëse doni të heshtni një bisedë, mund të zgjidhni kohëzgjatjen midis tre opsioneve: heshtni atë për tetë orë , për një javë ose për një vit.

Në orët e kaluara, megjithatë, WhatsApp ka postuar në Twitter një imazh që tregon një ndryshim në opsionin e tretë: në vend të “një viti”, ekziston zëri “përgjithmonë”.

LEXO EDHE:  Koronavirusi/ Merkel: Lëvizim mbi shtresë shumë të hollë akulli

LEXO EDHE:  Koronavirusi/ Merkel: Lëvizim mbi shtresë shumë të hollë akulli

Ndërhyrja bëhet e papërcaktuar. Përdoruesi, mund ta rimendojë atë, dhe në çdo kohë mund të riaktivizojë njoftimet e bisedës së heshtur.

Risia me sa duket është në fazën e shpërndarjes dhe do të arrijë në dispozicion të përdoruesve me azhurnimet e radhës të aplikacionit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Çfarë është “smartphone pinky” dhe si ta trajtoni atë

Publikuar

-

Nga

Çfarë është “smartphone pinky” dhe si ta trajtoni atë

Nëse jeni pak i fiksuar pas telefonit tuaj, a keni ndaluar ndonjëherë të mendoni për dëmin që mund t’ju shkaktojë dhe ne nuk po flasim për sytë tuaj.

Disa përdorues të mediave sociale kohët e fundit kanë pohuar se mënyra se si ata mbajnë telefonin e tyre ka shkaktuar një deformim. Njerëzit e quajtur ‘smartphone pinky’ janë të bindur se kanë një deformim në gishtin e tyre të vogël nga mënyra se si mbajnë telefonin e tyre.

Një person i shqetësuar shkoi në Twitter , duke ndarë një çast të dorës së tyre, duke shkruar: “Unë kam një dëmtim të vërtetë # iPhone. Gishti im është përkulur dhe nuk do të drejtohet. Duhet të ndryshoj mënyrën e mbajtjes së telefonit tim“. Videoja u bë virale, me shumë njerëz që thoshin se edhe ata e kishin këtë – por a është smartphone smartphone pink? Ne i kërkuam një eksperti shëndetësor të ndajë mendimet e tyre.

LEXO EDHE:  Shqipëria rrezikon krizë ekonomike për shkak të COVID-19

LEXO EDHE:  Për 10 vjetor Kosova arrin një milion përdorues në rrjetin social

Farmacistja e LloydsPharmacy, Pareena Patel tha për MirrorOnline: “Ndërsa nuk ka ende prova klinike që sugjerojnë se telefonat inteligjentë mund të dëmtojnë gishtat tanë specifikisht, as nuk është kjo një gjendje apo term zyrtar mjekësor, ka arsye për të besuar se përdorimi i tepërt i telefonit mund të ndikojë në funksionin tonë muskulor dhe mund të dëmtoni nyjet tona veçanërisht në zonën e gishtit të madh dhe të kyçit.”

Pareena vazhdoi duke sugjeruar disa mënyra për të lehtësuar dhimbjen në dorën tuaj dhe për të zvogëluar rrezikun që telefoni juaj të shkaktojë dhimbje ose lëndime:

1-Ushtrime të lehta me gishtat

2-Teknika Alexander

3-Fikeni./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

iPhone 12 shkakton konfuzion në aplikacionin NHS Covid-19

Publikuar

-

Nga

iPhone 12 shkakton konfuzion në aplikacionin NHS Covid-19

Disa përdorues të celularëve iPhone 12 dhe iPhone 12 Pro kanë raportuar se u është treguar një mesazh gabimi kur përpiqen të përdorin aplikacionin NHS Covid-19. Pajisjet e Apple të cilat u nxorren ne shitje të Premten në fakt mund të drejtojnë softuerin e Anglisë dhe Uellsit për gjetjen e kontakteve.Por çështja lind nëse aplikacionet transferohen nga një iPhone i vjetër përmes një transferimi të të dhënave iCloud Backup, gjë që është praktikë e zakonshme.Kjo lehtë mund të adresohet duke bërë një ndryshim brenda menusë së Cilësimeve.

Përdoruesit duhet:

1-Zgjidhni listën e Njoftimeve

2-Më pas prekni Njoftimet e Ekspozimit

3-Atëherë aktivizoni opsionin Lejo njoftimet

Kur përdoruesit instalojnë aplikacionin nga e para, atyre u kërkohet të japin lejen e kërkuar.Por në atë që duket të jetë një mbikëqyrje, kur Apple transferon aplikacione, telefoni nuk u kërkon pronarëve të lejojnë lejen dhe nuk është e qartë se duhet të bëhet.Si rezultat, aplikacioni nuk mund të mundësojë funksionimin e përputhjes të bazuar në Bluetooth, për të cilin duhet të funksionojë.Kërkesa është krijuar për të mbrojtur privatësinë e përdoruesit.Sidoqoftë, alarmi i treguar nga aplikacioni sugjeroi se faktorë të tjerë mund të jenë në lojë.Dhe për të ngatërruar çështjet më tej, kur u pyet për këtë çështje, llogaria zyrtare e aplikacionit në Twitter u përgjigj duke theksuar se iPhone 12 nuk ishte midis pajisjeve të kontrolluara për pajtueshmëri me softuerin.

LEXO EDHE:  10 mijë euro gjobë përmes Facebook/Tropojani “çmend” policët, por …!

LEXO EDHE:  Shqipëria rrezikon krizë ekonomike për shkak të COVID-19

Disa përdorues e kishin kapërcyer problemin duke fshirë aplikacionin dhe më pas duke e shkarkuar përsëri nga App Store, gjë që shkaktoi kërkesën për lejen e njoftimit të ekspozimit.Sidoqoftë, kjo teknikë rezulton që të gjitha informacionet e ruajtura më parë nga aplikacioni në telefon të fshihen , përfshirë vendet ku përdoruesi ishte regjistruar.

Rreth 18 milion njerëz kanë instaluar aplikacionin NHS Covid-19 deri më tani. Përveç gjurmimit të kontaktit, përdoret gjithashtu për të regjistruar vizitat në restorante dhe ambiente të tjera të kohës së lirë, si dhe për të kontrolluar simptomat dhe për të porositur një test koronavirus.BBC zbuloi javën e kaluar se Huawei po punon gjithashtu me zyrtarët e NHS Test dhe Gjurmës për të provuar që aplikacioni të punojë në disa nga telefonët e tij më të rinj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE