Connect with Us

Ja se çfarë ndodh kur i dërgoni mesazh Obamës në numrin e tij të telefonit

Bota

Ja se çfarë ndodh kur i dërgoni mesazh Obamës në numrin e tij të telefonit

Publikuar

-

Ja se çfarë ndodh kur i dërgoni mesazh Obamës në numrin e tij të telefonit

Këtë javë, ish-Presidenti Barack Obama ndau diçka krejt personale me miliona ndjekës të tij të mediave sociale.

Ishte një numër telefoni me një mesazh të thjeshtë nga ish Presidenti: më dërgo mesazh.

Dita e zgjedhjeve po zvarritet dhe votimi i hershëm tashmë është duke u zhvilluar në shtete të ndryshme në të gjithë kombin.

Me një numër rekord të votuesve që pritet të votojnë me postë për shkak të pandemisë së koronavirusit, Obama dëshiron të dijë si po shkon dhe si planifikojnë të votojnë këtë vit.

“Në rregull, le të provojmë diçka të re,” shkroi Obama në një postim të shpërndarë në platforma të ndryshme të mediave sociale.

“Nëse jeni në Shtetet e Bashkuara, më dërgoni një tekst në 773-365-9687. Unë dua të dëgjoj se si po ecni, çfarë keni në mendjen tuaj dhe si po planifikoni të votoni këtë vit.”

LEXO EDHE:  Tërmetet i shkatërruan banesën/ Kryefamiljari në Shijak denoncon: Kam frike nga dimri në këtë shtëpi

“Do të jem në kontakt herë pas here për të treguar atë që kam në mendje gjithashtu,” shtoi ai.

Postimi i Obamës u shoqërua me një fotografi të tij dhe gruas së tij, ish-zonjës së parë Michelle Obama duke parë një telefon, raporton CNN.

Obama mund të ketë ndarë një numër por në të vërtetë nuk është numri i tij personal i telefonit.

“Përshëndetje është Barack Obama”, thotë ai. “Më dërgoni një tekst dhe unë do t’ju dërgoj mesazhe herë pas here. Mezi pres të dëgjoj nga ju.”

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Opozita bjelloruese i jep afat Lukashenkos të japë dorëheqjen deri me 25 tetor

Publikuar

-

Nga

Drejtuesja e opozitës bjelloruse në mërgim, Sviatlana Tsikhanouskaya, ka caktuar të martën me 25 tetor si afat që Presidenti Alexander Lukashenko të largohet, ose të përballet me demonstrata mbarë kombëtare që do të paralizonin vendin.

Ultimatumi erdhi pasi autoritetet intesifikuan shtypjen ndaj protestuesve anti-qeveritarë këtë javë, duke përdorur pompa uji, gaz lotsjellës dhe armë ndriçuese.

Në qoftë se Lukashenko nuk njofton dorëheqjen, ndalon dhunën dhe liron të burgosurit politikë, “me 26 tetor, të gjitha ndërmarrjet do të fillojnë grevën, të gjitha rrugët do të bllokohen, dyqanet shtetërore nuk do të kenë asnjë lloj shitje”, tha zonja Tsikhanouskaya përmes një deklerate.

Opozitarja Tsikhanouskaya, mbështetësit e së cilës thonë se ajo është fituesja e zgjedhjeve presidenciale të 9 gushtit, u largua në shtetin fqinj të Lituanisë pas votimeve, në të cilat Lukashenko u shpall fitues.

Një ndihmëse e zonjës Tsikhanouskaya tha për agjencinë e lajmeve Reuters se ultimatumi i ri u njoftua në përgjigje të kërcënimit për përdorimin e armëve vdekjeprurëse dhe shtimit të dhunës policore në rrugë. Zonja Tsikhanouskaya pret që Perëndimi të mbështesë kërkesat e saj, tha ndihmësja.Dhjetëra mijëra bjellorusë kanë demostruar për nëntë fund-javë rrjesht me kërkesën për largimin e Lukashenkos. Presidenti mohon të ketë pasur mashtrime zgjedhore dhe thotë se protestat mbështeten nga jashtë.

LEXO EDHE:  Tërmetet i shkatërruan banesën/ Kryefamiljari në Shijak denoncon: Kam frike nga dimri në këtë shtëpi

LEXO EDHE:  “Rama kërkon të zhbëjë opozitën”/ Ish deputeti: Historia e letrave, qesharake

Ministrat e jashtëm të vendeve të Bashkimit Evropian ranë dakord të hënën që të shtojnë Lukashenkon në listën e zyrtarëve bjellorusë që janë vënë nën sanksione për udhëtime dhe duke u ngrirë pasuritë për shkak të krizës.

Udhëheqësi Lukashenko shkoi në një burg të KGB në Minsk të shtunën ku u takua me disa të figura opozitare të ndaluara, përfshi Victor Babariko-n, një politikan që u arrestua në muajin korrik dhe u ndalua të kandidojë në zgjedhje.

Agjencia shtetërore e lajmeve Belta tha se Lukashenko kishte folur rreth ndryshimeve të propozuara në kushteturë, reformat e paraqitura si një mënyrë për t’i dhënë fund krizës politike, gjë të cilën kritikët e shohin si një taktikë bllokuese./voa

LEXO TE PLOTE

Bota

Trump-Biden, akuza ndaj njëri-tjetrit në shtetet përcaktuese për zgjedhjet

Publikuar

-

Nga

Trump-Biden, akuza ndaj njëri-tjetrit në shtetet përcaktuese për zgjedhjet

Tre javë para ditës së zgjedhjeve, një numër i vogël ai atyre që njihen si shtete fushëbetejë, pritet të përcaktojnë nëse ish-Nënpresidenti Joe Biden do të fitojë ndaj Presidentit Donald Trump i cili kërkon një mandat të dytë. Kjo ka bërë që në fillim kësaj jave kritike, fushatat rivale të përqendrohen në shtetet e Floridës, Ohajos dhe Pensilvanisë.

Klasa politike e korruptuar është e dëshpëruar për të rimarrë pushtetin me çdo mjet të nevojshëm“, tha Presidenti Trump të hënën në mbrëmje në Senford të Floridës. “Ne jemi ata që po i pengojmë“, shtoi ai.

Presidenti Trump akuzoi Joe Biden-in se ishte i varur nga “globalistët radikalë” dhe se u kishte dhënë “socialistëve, marksistëve dhe ekstremistëve të majtë”, kontrollin e Partisë Demokrate.

Ky ishte tubimi i parë elektoral i presidentit që nga shtrimi i tij në spital për COVID-19.

Të gjithë do të marrin të njëjtat ilaçe“, tha Presidenti Trump duke iu referuar trajtimit të tij që përfshinte një përzierje eksperimentale antitrupash, që konsiderohet e shtrenjtë dhe e vështirë për t’u prodhuar, si dhe një ilaç anti-viral i autorizuar aktualisht vetëm për përdorim në raste urgjente.

Ndihem shumë i fuqishëm. Dua të jem në mesin e kësaj audience”, tha Presidenti Trump, i cili deklaroi se tani gëzon imunitet ndaj virusit. “Do t’i puth të gjithë në audiencë, djemtë dhe gratë e bukura”, tha ai.

Pak vetë mbanin maska në mesin e mijëra pjesëmarrësve që kishin mbushur sheshin e një aeroporti për fjalimin gati një orë të Presidentit Trump.

Ndërsa avioni Air Force One fluturonte drejt Floridës, Shtëpia e Bardhë publikoi një dokument nga mjeku i presidentit, Sean Conley, ku deklarohej se zoti Trump kishte rezultuar negativ ndaj koronavirusit për dy ditë rresht, por pa specifikuar se cilat ditë.

Vlerësimi i ekipit mjekësor është “se presidenti nuk është infektues për të tjerët”, tha mjeku Conley, i cili shoqëroi Presidentin Trump në Florida të hënën.

Ndërkohë po të hënën Nënpresidenti Mike Pence bëri fushatë në Ohajo.

Fjalimi i zotit Pence, në një kompani ndërtimi në Kolombus, u ndërpre disa herë në minutat e para nga disa protestues. Një person filloi t’i bënte pyetje me zë të lartë nënpresidentit, duke i thënë mes të tjerash: “si e quani veten të krishterë?!”, përpara se të kundërshtohej fuqishëm nga turma e të nxirrej jashtë.

Sipas një kompanie marketingu, protesta ishte organizuar nga një grup progresist i themeluar nga senatori amerikan Bernie Sanders.

Kandidati demokrat për President Joe Biden vizitoi gjithashtu Ohajon të hënën.“Populli amerikan nuk i ka më sytë e mbyllur”, tha zoti Biden në një tubim me punëtorët e një sindikate të automobilëve në Toledo, ku boritë e rreth 30 makinave të tyre zëvendësuan duartrokitjet. “Ata po shohin tek përballemi me pandeminë, krizën ekonomike dhe pabarazinë racore dhe me atë që po ndodh në arenën ndërkombëtare. Ata janë gati të sjellin ndryshim. Ata e dinë që ne duhet të ndryshojmë”.

LEXO EDHE:  Vendoret 21 qershor/ Drejtoria e Gjendjes Civile gati listat

LEXO EDHE:  Ish-kryeministri konservator i Mbretërisë së Bashkuar kundër “rrymës”/ Nxit votuesit të refuzojnë Brexit

Më vonë, zoti Biden shkoi në Sinsinati, ku foli rreth 215,000 amerikanëve që kanë vdekur nga COVID-19 dhe për parashikimet se 200,000 të tjerë mund të vdesin deri në fund të janarit, “të gjitha për shkak se presidenti shqetësohet vetëm për një gjë, tregun e aksioneve, sepse ai refuzoi të zbatonte atë që thotë shkenca”, sic tha zoti Biden.

Të martën, zoti Biden do të vizitojë Floridën, ndërsa Presidenti Trump do të mbajë një tubim në Pensilvani.

Sipas sondazheve të fundit të organizatës Real Clear Politics, zoti Biden gëzon një epërsi të dukshme prej 7 për qind në Pensilvani, që konsiderohet si një nga shtetet më kritike nga të dyja fushatat. Në Florida, zoti Biden ka një epërsi më të vogël, 3.7 për qind ndaj presidentit.

“Ne do të fitojmë me më shumë diferencë sesa katër vjet më parë”, tha Presidenti Trump të hënën në mbrëmje në Florida, duke kundërshtuar sondazhet.

Sipas sondazheve të fundit, të dy kandidatët janë pothuajse në pozita të barabarta në Ohajo, një shtet që Presidenti Trump e fitoi me 8 për qind më shumë ndaj rivales demokrate Hillary Clinton në vitin 2016.

Katër vjet më parë, Presidenti Trump fitoi me një rezultat të ngushtë ndaj zonjës Clinton në Florida dhe Pensilvani.

Florida dhe Ohajo janë vendimtare për rizgjedhjen e Presidentit Trump ndërsa për zoti Biden, fitorja në Pensilvani është e rëndësishme, thotë Spencer Kimball, drejtor i organizatës së anketimeve Emerson College.

Asnjë republikan nuk fiton presidencën pa fituar në Ohajo dhe si po duket situata në Miçigan, Florida mund t’i japë Bidenit një fitore në vetvete“, i tha Zërit të Amerikës zoti Kimball. “Nëse Pensilvania voton përsëri për Trump-in, kjo do të ishte e vështirë për Biden-in pasi ky është shteti i tij i lindjes dhe ka të ngjarë të sugjerojë që ai do të dalë keq në zonën qendrore të vendit”.

Pavarësisht se cili kandidat merr më shumë vota në të gjithë vendin, çelësi i fitores për presidencën është sigurimi i një minimumi prej 270 votash elektorale. Janë gjithsej 538 vota elektorale që ndahen mes shteteve dhe kryeqytetit Uashington në përpjesëtim të drejtë me numrin e popullatës së tyre.

Florida, Ohajo dhe Pensilvania kanë një numër total prej 67 votash elektorale.

Kalifornia ka numrin më të madh të votave elektorale, 55 të tilla, një shtet ku sipas sondazheve, zoti Biden e ka të sigurtë fitoren.

Teksasi ka 38 vota elektorale dhe shumica e vëzhguesve politikë presin që Presidenti Trump të përsërisë fitoren e tij të vitit 2016 atje, edhe pse zoti Biden po i afrohet me gati 5 pikë diferencë sipas disa sondazhe të fundit./voa

LEXO TE PLOTE

Bota

TI ngre alarmin për nivelin e ryshfetit që kompanitë bëjnë në tregjet e huaja

Publikuar

-

Nga

TI ngre alarmin për nivelin e ryshfetit që kompanitë bëjnë në tregjet e huaja

Organizata Transparency International e ka renditur Rusinë, Bullgarinë dhe Hungarinë në mesin e 19 eksportuesve kryesorë globalë që po bëjnë pak ose asgjë, për të zbatuar rregullat që ndalojnë kompanitë të paguajnë ryshfet në tregjet e huaja.

Në një raport të lëshuar më 13 tetor, organizata kundër korrupsionit me qendër në Berlin tha se vetëm katër nga 47 eksportuesit kryesorë – Shtetet e Bashkuara, Britania, Zvicra dhe Izraeli – zbatuan në mënyrë aktive legjislacionin kundër ryshfetit të huaj gjatë vitit 2019.

Këto vende përbëjnë 16.5 për qind të eksporteve globale.

“Hulumtimi ynë tregon se shumë vende mezi po hetojnë ryshfetin e huaj”, tha Gillian Dell, autori kryesor i hulumtimit.

“Për fat të keq, është shumë e zakonshme që bizneset nga vendet e pasura të eksportojnë korrupsionin në vendet më të varfra, duke minuar institucionet dhe zhvillimin”, tha ai.

Një konventë e vitit 1997 e Organizatës për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim (OECD) ndalon mitmarrjen për të fituar kontrata dhe licenca, ose për të shmangur taksat dhe ligjet lokale.

Kina, eksportuesi më i madh në botë, njëherësh vendi që nuk e ka nënshkruar konventën, ka bërë pak ose aspak në drejtim të zbatimit të rregullave.Në këtë kategori kanë rënë edhe: India, Japonia, Koreja e Jugut, Rusia, Belgjika, Republika Çeke, Hungaria, Finlanda, Peruja dhe Bullgaria.

LEXO EDHE:  Bëri rekurs në Gjykatën e Lartë/ Regjistrohet dosja e Saimir Tahirit

LEXO EDHE:  Vendoret 21 qershor/ Drejtoria e Gjendjes Civile gati listat

Gjermania, eksportuesi i tretë më i madh në botë, kryen “zbatim të moderuar” të konventës së OECD-së ashtu siç bëjnë edhe eksportuesit e tjerë të mëdhenj si Franca, Italia, Spanja, Australia dhe Brazili.

Holanda, Kanadaja, Austria dhe tre shtete Baltike janë në kategorinë e atyre që tregojnë “zbatim të kufizuar”.

Kreu i Transparency International, Delia Ferreira Rubio, tha se G20 (grupi i ekonomive kryesore botërore) dhe kombet e tjera “kanë një përgjegjësi për të zbatuar rregullat.”

“Ryshfeti i huaj ka kosto dhe pasoja të mëdha për vendet në të gjithë globin, dhe këto kosto janë bërë më të rënda gjatë pandemisë së koronavirusit sepse shumë raste të ryshfetit të huaj po ndodhin në kujdesin shëndetësor”, thuhet në raport.

Rekomandimet e Transparency International përfshin dhënien fund të fshehjes së pronësisë së kompanive “që veprojnë si një pengesë për zbulimin dhe hetimin e ryshfetit të huaj”./rel

LEXO TE PLOTE