Connect with Us

Hedhja e kripës në bimë/ Pse po e bëjnë të gjithë?

Kuriozitete

Hedhja e kripës në bimë/ Pse po e bëjnë të gjithë?

Publikuar

-

Një ekip studiuesish nga Instituti Carnegie, i udhëhequr nga Josè Dinneny dhe Lina Duan, zbuluan se jo të gjitha rrënjët frenohen njësoj nga kripa . Hulumtimet kanë zbuluar për herë të parë se ajo që është e ndjeshme ndaj kripës është një shtresë e hollë e brendshme e indeve në degën e rrënjës. Shtresa e sulmuar nga kripa aktivizon një hormon stresi i cili vepron si një zile alarmi dhe ndalon rritjen e rrënjës.

Studimi u botua në revistën Plant Cell dhe përbën një “ndihmë” të vërtetë për zhvillimin e kulturave rezistente ndaj kripës dhe për të kuptuar reagimin e kripës tek bimët. Kripësia nuk është çështje e vogël, kujdes: Kombet e Bashkuara vlerësojnë se prek rreth tetëdhjetë milion hektarë tokë të punueshme jo vetëm në vendet në zhvillim, por edhe në shtete të tilla si Kalifornia.

Duke analizuar rolin e reagimit të stresit të kripur të hormoneve nga bimë të ndryshme, studiuesit zbuluan rolin vendimtar të acidit abscisic: hormoni i stresit i prodhuar nga bimët kur ato janë të ekspozuara ndaj thatësirës ose mjediseve të kripura. Acidi abscisic vepron si një “mbrojtës” ndaj rreziqeve së bashku me endodermën e rrënjës e cila vepron si një pengesë gjysmë depërtueshme: të dy elementët reagojnë ndaj një situate të rrezikshme duke penguar rritjen e rrënjëve të bimës në mjedise armiqësore./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

FOTOT-Arkeologët zbulojnë “shenjat e shtrigave” nën rrënojat e një kishe mesjetare

Publikuar

-

Nga

FOTOT-Arkeologët zbulojnë “shenjat e shtrigave” nën rrënojat e një kishe mesjetare

Arkeologët po hetojnë shenjat e ‘shtrigave’ të gjetura të gdhendura në rrënojat e një kishe mesjetare që qëndronte në Angli 700 vjet më parë. Struktura e thërrmuar u zbulua në Stoke Mandeville gjatë një projekti ndërtimi për një hekurudhë që do të shtrihet në të gjithë vendin.Studiuesit me HSR, kompania e përfshirë në projekt, zbuluan gdhendje në gurë të ndryshëm të asaj që dikur ishte Shën Mëria, të cilat kanë një vrimë qendrore të shpuar me linja të gdhendura prej saj që formojnë një rreth.Historianët thonë se shenjat u përdorën ‘për të larguar shpirtrat e këqij duke i futur në një vijë apo labirint të pafund’.

Shenjat e shtrigave, ose shenjat ‘apotropaike’, janë nga fjala greke apotrepein, ‘për t’u larguar’ dhe janë për të mbrojtur banorët nga shpirtrat e këqij.Kisha e Shën Mërisë u ndërtua rreth vitit 1070, pas pushtimit Norman, dhe ekspertët besojnë se ishte kisha e parë private që i përkiste zotit të feudali në atë kohë.Në vitet 1340, struktura u zgjerua në një vend adhurimi për të gjithë fshatin.Ajo u braktis në shekullin e 19-të dhe u dënua në shekullin e 20-të, duke lënë pas disa rrënoja dhe gurë të vjetër të varreve për t’i parë nga publiku. Vendi është në mes të projektit hekurudhor dhe arkeologët HS2 po e pastronin atë kur ata u përplasën me mbishkrime antike.

Michael Court, Arkeolog kryesor në HS2 Ltd tha: ‘Puna e arkeologjisë që po ndërmerret si pjesë e projektit HS2 po na lejon të zbulojmë vitet e trashëgimisë dhe historinë britanike dhe ta ndajmë atë me botën.”Zbulime të tilla si këto shënime të pazakonta kanë hapur diskutime për qëllimin dhe përdorimin e tyre, duke ofruar një pasqyrë interesante për të kaluarën.’

LEXO EDHE:  Plagoset rëndë në Theth turisti polak/ Kërkohet ndihma nga ajri

LEXO EDHE:  'Ishulli i Parajsës' me thesare botanike/ Ky është vendi më diversitetin më të madh të bimëve

Shenja të tilla janë parë në kisha të tjera, por në vend që të ofronin mbrojtje ato u përdorën si shirita dielli.Gdhendjet e quajtura ‘rrotulla gërvishtëse’ zakonisht vendoseshin afër derës jugore të kishës – një zonë për të kapur sa më mirë rrezet.Sidoqoftë, pozicioni i shenjave në Shën Marinë nuk përputhet me idenë dhe lë mundësinë që ato të përdoren për mbrojtje.Këto të ashtuquajtura shenja shtrigash janë gjetur jo vetëm në kisha, por të gdhendura në shtëpi, hambare dhe shpella.Shenjat zakonisht shkruheshin në gurë ose punime druri afër pikave të hyrjes së një ndërtese – veçanërisht hyrjet e derës, dritaret dhe zjarrit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Nga ndërtesat e mbuluara nga mjegulla tek ajsbergët/ Pamje mahnitëse të shkrepura nga lartësitë

Publikuar

-

Nga

Nga ndërtesat e mbuluara nga mjegulla tek ajsbergët/ Pamje mahnitëse të shkrepura nga lartësitë

Në konkursin Aerial Photography Awards, u ftuan fotografë nga e gjithë bota për të paraqitur fotot e tyre të shkrepura nga lart.

Në këtë konkurs morën pjesë rreth 65 vende që dorëzuan 106 fotografi të cilat pasqyrojnë pamje mahnitëse nga lartësia.

Fituesi i çmimit të madh ishte Belgjika, fotografi Sebastien Nagy, i cili u shpall Fotografi Aerial i Vitit 2020.

Pasi mori çmimin ai u shpreh: “Të them të drejtën, unë kurrë nuk kisha marrë pjesë në një konkurs më parë, por kisha dëgjuar të flitej në një mënyrë shumë pozitive për këtë konkurs, kështu që mora pjesë në garë. Nuk mendoja se do të fitoja dhe kjo ishte kryesisht për argëtim. Kështu që u befasova shumë kur dëgjova lajmin e mirë. Ishte pak e vështirë të besohej në fillim pasi ishte Grand-Pri, por unë ndjeva një gëzim dhe krenari të madhe.

LEXO EDHE:  ‘Ishulli i Parajsës’ me thesare botanike/ Ky është vendi më diversitetin më të madh të bimëve

LEXO EDHE:  'Ishulli i Parajsës' me thesare botanike/ Ky është vendi më diversitetin më të madh të bimëve

Për më tepër shihni fotot në galerinë e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Pyje magjike me mjegull, liqene magjepsëse dhe goditje të rrufeve/ Pamje nga natyra që të lënë pa frymë

Publikuar

-

Nga

Pyje magjike me mjegull, liqene magjepsëse dhe goditje të rrufeve/ Pamje nga natyra që të lënë pa frymë

Shkëlqimi i peizazheve rurale dhe urbane të Britanisë është kapur në një mënyrë që të lë pa frymë për herë të 13-të – nga kandidatët e përzgjedhur dhe fitues në konkursin të 13-të.

Çdo herë, pa dështuar, imazhet fituese dhe të zgjedhura nga fotografët amatorë dhe profesionistë më të talentuar të kombit të lënë pa frymë.

Ky libër është shoqëruesi i përsosur për të gjithë entuziastët e fotografisë.

LEXO EDHE:  ‘Ishulli i Parajsës’ me thesare botanike/ Ky është vendi më diversitetin më të madh të bimëve

LEXO EDHE:  Babai kërkon ndihmë për vajzën e paralizuar/ 6 muaj sorollatje për paketën higjeno-sanitare

Më poshtë ne paraqesim mbi 20 foto  nga imazhet e përfshira në edicionin e vitit 2020, me skena që përfshijnë pyje magjike të mjegullta, liqene magjepsëse dhe valë spektakolare./ CNA.al

LEXO TE PLOTE