Connect with Us

E thonë studiuesit/ Mburojat plastike të fytyrës nuk funksionojnë dhe lejojnë që 100% e pikave të përhapen

Shëndeti

E thonë studiuesit/ Mburojat plastike të fytyrës nuk funksionojnë dhe lejojnë që 100% e pikave të përhapen

Publikuar

-

Shumë profesionistë kanë marrë mburoja për fytyrën mes pandemisë së koronavirusit . Por një studim i ri ka paralajmëruar se këto mburoja plastike nuk funksionojnë dhe në fakt mund të lejojnë që pikat e koronavirusit në ajër të shpëtojnë.

Studiuesit nga Riken Center në Japoni, kanë kryer një simulim duke përdorur Fugaku – super kompjuterin më të shpejtë në botë.

Simulimi zbuloi se pothuajse 100% e pikave të ajrit me madhësi më pak se 5 mikrometra shpëtuan përmes vizorit plastik, ndërsa 50% e pikave më të mëdha gjetën rrugën e tyre në ajër.Duke folur për The Guardian , Makoto Tsubokura, udhëheqës i ekipit, tha: “Duke gjykuar nga rezultatet e simulimit, për fat të keq efektiviteti i mbrojtësve të fytyrës në parandalimin e përhapjes së pikave nga goja e një personi të infektuar është i kufizuar në krahasim me maskat.

“Kjo është veçanërisht e vërtetë për pikat e vogla me më pak se 20 mikrometra. Në të njëjtën kohë, ajo në një farë mënyre funksionon për pikat më të mëdha se 50 mikrometra. ”Studiuesit sugjerojnë që njerëzit që këshillohen të mos mbajnë maska ​​për fytyrën mund të mbajnë mburoja të fytyrës, por vetëm jashtë, ose në zona të brendshme të ajrosura mirë.

LEXO EDHE:  Mbi 4 mijë të infektuar me Covid-19/ Ja sa raste janë konfirmuar në 24 orët e fundit

Në Angli, aktualisht nuk ka udhëzime specifike nëse mund të vishni një mburojë plastike në vend të një maske. Sidoqoftë, në Skoci, lejohet përdorimi i mburojave të fytyrës në vend të maskave të fytyrës./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Skënder Brataj këshillon qytetarët/ Kur duhen përdorur medikamentet

Publikuar

-

Nga

Skënder Brataj këshillon qytetarët/ Kur duhen përdorur medikamentet

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, ka folur për pandeminë e Covid-19, ku në Shqipëri gjatë javës së fundit ka pasur një rritje të numrit të të infektuarve. Gjatë një interviste me gazetaren, Ilva Tare, në Euronews Albania, z. Brataj tha se janë shtuar telefonatat e qytetarëve, të cilët vijojnë të kërkojnë ndihmë për shkak të infektimeve me coronavirus.

“Gjendja është e ngarkuar. Por, për fatin e mirë kemi rritje të numrit të thirrjeve, por jo në ato shifra si dikur. Në ditën e sotme kemi pasur 2000 thirrje. Kjo tregon atë se çfarë ndodhi para katër javësh me hapjen e shkollave dhe këto janë faktorë, që çojnë në shtim të infeksioneve. Në këtë moment akoma virozat e stinës nuk janë shfaqur, janë këto ftohjet e fytit, por dominon gjendja e Covid-19”, u shpreh doktori.

I pyetur se a rrezikon Shqipëria të shkojë drejt një rimbyllje për shkak të shtimit të rasteve me Covid-19, doktor Brataj tha se për këtë ndikojnë shumë faktorë, por paraprakisht e përjashtoi një skenar të tillë.

“Në këtë moment jo, por nëse rritjet e rasteve vijonë do të këtë shtrëngim masash. Ne duhet të insistojmë në respektimin e masave që janë vënë. Plani i ezurimit të burimeve njerëzore dhe shtretërve, janë indikatorë që çojnë drejt kësaj mase”, tha ai.

LEXO EDHE:  Debati mbi testet për Covid-19/ Komiteti Teknik i Ekspertëve sqaron qytetarët

LEXO EDHE:  “Infermierja me Covid-19 refuzoi izolimin”/ Pipero tregon si u infektuan pacientët dhe stafi mjekësor

Kreu i Urgjencës Kombëtare u shpreh se qytetarët nuk duhet të përdorin medikamente mjekësore që në javën e parë të infektimit.

“Të gjithë anti-viralet nuk kanë luajtur rol të rëndësishëm. Nuk ka protokoll të mirëfilltë në të gjithë botën, ka klasë medikamentesh të klasifikuar sipas stadit dhe fazës së sëmundjes. Në javën e parë, pacienti ka temperaturë, ka dhimbje kockash, humbje shijesh, por në këtë periudhë nuk ka pse t’i marrë medikamentet. Ajo që duhet bërë është kontrolli në javën e dytë. Analizat duhen bërë në javën e dytë. Mjekët sigurisht që ua kërkojnë. Në Shqipëri nuk po bëhet asnjë terapi ndryshe nga ajo që po bëjnë vendet e tjera”, tha ai.

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Mjekët infektohen me Covid/ Mbyllen tre reparte në Spitalin e Matit

Publikuar

-

Nga

Mjekët infektohen me Covid/ Mbyllen tre reparte në Spitalin e Matit

Covid-19 vijon të prekë bluzat e bardha.

Kështu mësohet se tre reaporte në Spitalin e Matit janë mbyllur për shkak se tre mjekë kanë rezultuar të infektuara me Covid-19.

Kjo ka bërë që të paralizohen të paktën tre reparte të shërbimit parësor shëndetësor në këtë spital, ai i kirurgjisë, i ORL-së dhe i Pediatrisë.

LEXO EDHE:  20 mijë të rinj dolën të papunë nga pandemia në tremujorin e dytë, 61% e totalit

Shifra aktuale e qytetarëve të prekur nga koronavirusi në bashkinë Mat ka shkuar në 11./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

“Mezi po pres të vijë koronavirusi në Shqipëri”!/ Infektohet me Covid Areti Beruka

Publikuar

-

Nga

“Mezi po pres të vijë koronavirusi në Shqipëri”!/ Infektohet me Covid Areti Beruka

Kryeinspektorja për shëndetin në Tiranë, Areti Beruka, është infektuar me koronavirus.

Mësohet se ajo ka rezultuar pozitive nga tamponi që ka bërë duke u karantinuar në shtëpi.

Ajo u përfol shumë nga mediat për deklaratat e saj, ku në fillim të pandemisë do të shprehej: “Ndoshta me profesionin por edhe me karakterin. Por ta them personale, jo profesionale mezi e pres rastin e parë në fakt, unë si mjek”./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE