Connect with Us

“Do t’iu hedh trutë në erë”/ Zbardhen detaje të reja nga tmerri në Elbasan

Kronika

“Do t’iu hedh trutë në erë”/ Zbardhen detaje të reja nga tmerri në Elbasan

Publikuar

-

Detaje të reja kanë dalë nga momentet e fundit përpara ekzekutimit të Lefter Zhidrut ditën e djeshme në Elbasan.

Sipas informacioneve 71-vjeçari Zhidru nuk dorëzohej se mendonte se kishte vrarë dy kalimtarët të cilët në fakt mbetën të plagosur.

“Siç vrava ata do iu hedh trutë në erë dhe ju”, mësohet tu ketë thënë forcave speciale i moshuari.

Zhidru ka kërkuar të flasë fillimisht me djalin.

Sipas Abc News, i është mundësuar biseda me të birin në Greqi, por ai nuk i është bindur lutjes së tij për tu dorëzuar.

Më pas ka folur edhe me dy miqtë e tij më të afërt në Elbasan, të cilët kanë insistuar që 71-vjeçari të dorëzohet, dhe kanë kërkuar të ngjiten në banesën e tij, por Zhidru është treguar agresiv.

LEXO EDHE:  Detaje tronditëse nga vrasja në Shkodër/ 55-vjeçari u gjet i pajetë në mes të rrugës

“Mos hajdeni se ju hedh edhe juve trutë në erë”, u ka thënë ai.

Lefter Zhidru u vra pasditen e djeshme nga forcat “RENEA”,  në lagjen “11 nëntori”, në afërsi të Kthesës së Sarës, në Elbasan, pas 5 orësh negociata.

I moshuari dhunoi ish-bashkëshorten dhe vajzën e tij 13-vjeçare, mori armën dhe shkaktoi terror në qytet duke plagosur dy qytetarë që po kalonin rastësisht poshtë banesës së tij.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Rama vë në “njësh-kollonë” ministrat për të mbrojtur Bolinon/ Artan Hoxha bën reagimin e fortë

Publikuar

-

Nga

Rama vë në “njësh-kollonë” ministrat për të mbrojtur Bolinon/ Artan Hoxha bën reagimin e fortë

Gazetari Artan Hoxha ka bërë një reagim lidhur me sulmet e presidencës ndaj botuesit të njohur Carlo Bolino dhe medias së tij pasi publikoi skandalin me dhënien nënshtetësive.

Hoxha shkruan  se s’kishte ndodhur më parë një gjë e tillë, që ministrat e Ramës, të vendosen, jo në rresht për një e as për dy, por në “njësh-kollonë” për të mbrojtur Bolinon.

Ai shton se do të ishte më e drejtë dhe më e ndershme që në raste të tilla të merret në mbrojtje gazetari që kreu investigimin për nënshtetësitë e dhëna nga Meta”, dhe jo pronari i medias.

“E kam pare qeverine Rama, ne rresht per nje, ne rresht per dy apo dhe ne rresht per tre.

Por nuk e kisha pare ne keto 7 vite, asnjehere ne NJESH-KOLLONE, ne mbrojtje te pronarit te nje media.

Identike si qeveria Berisha, pas vrasjeve ne bulevardin “Deshmoret e Kombit” te 4 protestuesve pas ngjarjeve te 21 janarit 2011…

Nuk besoj se eshte e favorshme per nje media, kushdo qofte ajo, kur gjithe qeveria, nga kryeministri, zedhenesi i tij, apo ministrat me radhe, vihen ne njesh-kolone per ta mbrojtur, pavarsisht se nga vjen kercenimi…

LEXO EDHE:  Sherr në një prej lagjeve kryesore/ Një i ri përfundon me urgjencë në spital

LEXO EDHE:  U helmuan nga ushqimi/ Dasmorët përfundojnë në spital

Ne fakt, mendova se do ishte me e drejte, me e ndershme dhe me etike, te mbrohej gazetari dhe kolegu Adriatik Doçi, i cili ka publikuar investigimin per dekretet e shtetesive, te dhena nga presidenti Meta.

Mesa duket “Ata lart” mendojne, se “fjala e lire” mbrohet më shume, kur merr ne mbrojtje pronarin, qe eshte qytetar dhe ka pasaporte te nje vendi te BE-se, jo gazetarin qe ka bere shkrimin dhe ka vetem pasaporte shqiptare…

Sulmet, kercenimet, shantazhet apo presionet ndaj nje gazetari, nje media, pronarit te saj apo familjes se tij, jane padyshim nje akt i denueshem qe cenon rende lirine e medias dhe e mbeshtet kushdo nga ne…

Por kur disa gazetare, disa media, disa pronare mediash, here i merr ne mbrojtje Kryeministri dhe qeveria, apo here i merr ne mbrojtje presidenti dhe opozita, liria e medias ne kete vend, eshte seriozisht e kercenuar…”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

Asnjë tolerim për mosmbajtjen e maskave/ Policia bën “namin” me gjoba

Publikuar

-

Nga

Asnjë tolerim për mosmbajtjen e maskave/ Policia bën “namin” me gjoba

Në të gjithë vendin, strukturat e Policisë së Shtetit vijojnë kontrollet për monitorimin e zbatimit të masave anticovid.

Gjatë kontrolleve janë evidentuar dhe ndëshkuar me masën administrative me vlerë 3.000 lekë, 523 qytetarë që nuk i kishin vendosur maskat mbrojtëse.

Gjithashtu, nga ana e shërbimeve të Policisë Rrugore në të gjithë vendin janë konstatuar dhe ndëshkuar me masë administrative 3.000 lekë, 121 pasagjerë që janë konstatuar pa maska në automjete private (pa lidhje familjare me drejtuesin e mjetit) dhe pasagjerë pa maska mbrojtëse në mjetet e transportit publik.

Gjithashtu, gjatë kontrolleve janë shoqëruar në ambientet e Policisë në të gjithë vendin, 9 shtetas që nuk kanë pranuar t’i tregojnë punonjësve të Policisë dokumentin e identifikimit apo nuk e kanë pasur atë me vete, të cilët pasi kanë paraqitur dokumentin e identifikimit, janë ndëshkuar me masën administrative 3.000 lekë dhe më pas janë lënë të lirë.

LEXO EDHE:  Detaje tronditëse nga vrasja në Shkodër/ 55-vjeçari u gjet i pajetë në mes të rrugës

LEXO EDHE:  Sherr në një lokal në Elbasan/ Dy të lënduar

Policia e Shtetit falënderon qytetarët që respektojnë këtë masë mbrojtëse dhe apelon që të gjithë të vendosin maskat mbrojtëse, pronarët e lokaleve të respektojë protokollet e sigurisë dhe të mos kundërshtojnë urdhrin e punonjësve të Policisë, pasi Policia e Shtetit është në shërbim të qytetarëve, për të mbrojtur jetën dhe shëndetin e tyre, ndaj dhe është i rëndësishëm zbatimi i kësaj mase mbrojtëse sepse parandalon infektimin me COVID-19./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Lëvizte me armë zjarri me vete/ Arrestohet 22-vjeçari në Vlorë

Publikuar

-

Nga

Shërbimet e Komisariatit Vlorë dhe ato të Stacionit Policor Selenicë, në bashkëpunim me forcën e posaçme “Shqiponjat”, në bazë të informacioneve të marra në rruge operative se në fshatin Kotë, Selenicë, një shtetas po lëvizte me armë zjarri me vete, kanë ushtruar kontrolle në territorin e këtij fshati, ku kanë konstatuar shtetasin R. M., 22 vjeç, i cili po lëvizte me armë zjarri me vete.

22-vjeçari, sapo ka parë shërbimet e Policisë, ka fshehur armën dhe është larguar me shpejtësi, por është kapur falë reagimit në kohë e me profesionalizëm nga shërbimet e Policisë. Në përfundim të veprimeve, shërbimet e Policisë kanë arrestuar në flagrancë shtetasin R. M., 22 vjeç, banues në Selenicë, për veprën penale “Armëmbajtja pa leje”.

Në cilësinë e provës materiale u sekuestrua arma e zjarrit pushkë. Strukturat hetimore të DVP Vlorë, nën drejtimin e Prokurorisë, vijojnë punën intensive për zbardhjen e qëllimit që kishte personi që qarkullonte me armë zjarri me vete./CNA.al

LEXO TE PLOTE