Connect with Us

Tërmeti në Elbasan/ Ministria e Mbrojtjes jep detajet zyrtare

Aktualitet

Tërmeti në Elbasan/ Ministria e Mbrojtjes jep detajet zyrtare

Publikuar

-

Rikthehen lëkundjet e tërmetit/ Ja ku ishte epiqendra

Ministria e Mbrojtjes ka dhënë informacion zyrtar në lidhje me tërmetin me magnitudë 4.5 ballë, të shkallës Rihter, i cili godi vendin tonë pas mesnatës së mbrëmshme.

Sipas Ministrisë së Mbrojtjes, fatmirësisht nuk raportohet për të lënduar apo dëme material të shkaktuara nga tërmeti.

Lëkundjet sizmike u shënuan në orën 01:25 ndërsa epiqendra ishte 27 kilometra nga Elbasani. Vetëm 3 minuta para tij, në 01:22 pati lëkundje sizmike me magnitudë 3.1 të shkallës Rihter.

Mësohet se lëkundjet janë ndier në Elbasan, Lushnje, Tiranë e Fier.

LEXO EDHE:  Cakaj takon Dendias/ Mirënjohje për mbështetjen e pakursyer të Greqisë pas tërmetit

“Sipas informacioneve paraprake, me datë 24.09.2020 ora 01:25:10 IGJEUM ka regjistruar një lëkundje tërmeti me magnitudë 4.5 ballë me thellësi 20 km në veriperëndim të qytetit Cerrik. Nga komunikimi me Policinë e Shtetit dhe me Mbrojtjen Civile në Prefekturën Elbasan, nuk raportohen dëme apo probleme te ndryshme”, njofton Ministria e Mbrojtjes.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Meta kujton Ibrahim Rugovën/ Angazhimi i tij për lirinë dhe stabilitetin mbeten shembuj frymëzimi

Publikuar

-

Nga

‘Çuçi ministër i Brendshëm’/ Meta: Jam njohur nga mediat

Presidenti Ilir Meta ka kujtuar përvjetorin e ndarjes nga jeta të ish-Presidentit të Kosovës, Ibrahim Rugova.

Sipas Metës, angazhimi i Rugovës për zgjimin kombëtar, vizionin e Kosovës për paqe e liri mbeten shembuj të patundur frymëzimi. Meta thekson se ëndrra e Presidentit Rugova vazhdon

“Vizioni im është, që të kemi një Kosovë të pavarur, demokratike, me një shoqëri politikisht tolerante dhe me një ekonomi solide, e integruar në BE dhe NATO, si dhe të vazhdojmë marrëdhëniet tona të mira me SHBA.” – IBRAHIM RUGOVA
Angazhimi i Tij jetësor për zgjimin kombëtar, vizioni euroatlantik për Kosovën Republikë, për paqen, lirinë, stabilitetin, demokracinë dhe bashkëjetesën në rajon, mbeten shembuj të patundur frymëzimi për t’i shërbyer me përkushtim, dinjitet dhe krenari çështjes shqiptare. Ëndrra e Presidentit Rugova vazhdon”, shkruan Meta në një postim në rrjetet sociale./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Nafta falas/ Rama njofton fermerët: Aplikoni!

Publikuar

-

Nga

Rama prezanton Çuçin si ministër të Brendshëm/ Reagon ashpër për protestat

Kryeministri Edi Rama mëngjesin e sotëm ka dhënë lajmin për të gjithë fermerët.

Përmes një video të postuar në Facebook, Rama bën me dije se tashmë fermerët përmes aplikimit në e-Albania kanë mundësi që të marrin falas sasinë e naftës që deri më dje e paguanin si akcizë.

“MIRËMËNGJES
dhe me respektin më të madh për të gjithë ata që punojnë tokën, e me nxitjen që të aplikojnë në e-Albania për të marrë falas sasinë e naftës që deri dje e paguanin si akcizë, taksë qarkullimi e taksë mjedisi brenda çmimit të tregut, ju uroj të gjithëve një ditë të mbarë”, shkruan Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Eurostat: Mars-tetor 2020, rreth 300 mijë vdekje më shumë në BE nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Pandemia e Covid-19 e ka rritur vdekshmërinë në 27 vendet anëtare të BE-së me ritme dyshifrore gjatë periudhës mars -tetor 2020 ne krahasim me mesataren e se njëjtës periudhë në vitet 2016-2019, raportoi sot Eurostat.

Gjatë marsit 2020, numri i vdekjeve për shkak të Covid-19 filloi të rritet me shpejtësi në disa vende evropiane. Në disa pjesë të Europës, si në Itali, Spanjë vdekjet ishin jashtëzakonisht të larta, krahasuar me vdekshmërinë mesatare të viteve të mëparshme. Për të dhënë një panoramë më të qartë të ndikimit të pandemisë në mortalitet, Eurostat nisi të raportojë shtesën e vdekjeve bruto në vitin 2020 në raport me vitet paraardhëse.

Nga të dhënat rezultoi se, rreth 297 500 vdekje të tjera ndodhën në BE gjatë periudhës maj-tetor krahasuar me të njëjtën periudhë në 2016 – 2019.

Shtesa bruto e vdekshmërisë ishte e lartë në prill 2020, me një rritje prej 25% krahasuar me mesataren e të njëjtit muaj mbi 2016 – 2019.

Gjatë muajve shtesa e vdekjeve disi dhe nisi përsëri në gusht – shtator, me valën tjetër të pandemisë. Vdekjet shtesë u rrit me 8% në shtator dhe me 17% në tetor mbi mesataren. Treguesi u rrit më tej në nëntor 2020 në të gjitha shtetet anëtare të BE-së me të dhënat në dispozicion.

Megjithëse shtesa e mortalitetit u vu re gjatë gjithë vitit, në të gjithë Evropën, kulmi dhe intensiteti i shpërthimit ishte i ndryshëm në të gjithë vendet.

Duke iu përgjigjur kërkesës në rritje për të dhëna në kohë mbi krizën aktuale shëndetësore pas shpërthimit të COVID-19, treguesi i ‘vdekshmërisë shtesë’ shprehet si përqindje e vdekjeve shtesë krahasuar me periudhën fillestare. Sa më e lartë të jetë vlera, aq më shumë vdekje shtesë kanë ndodhur krahasuar me mesataren para vitit 2020.

Sipas Eurostat gjatë fazës së parë të pandemisë në muajin mars Spanja dhe Italia kishin normat më të larta të mortalitetit prej pandemisë, ku norma e vdekshmërisë bruto u rrit me 40%, ndërsa në prill u përfshinë edhe disa rajone të Francës, sidomos në Veri. Më pas gjatë verës nga qershori në shtator, norma e vdekshmërisë ishte 10-20 për qind me rritje sipas vendeve. Me valën e dytë të pandemisë vdekshmëria u rrit me 40% në disa vende të Europës Lindore dhe 0-30 % në vendet e tjera.

LEXO EDHE:  Buxheti i Bashkisë së Tiranës për vitin 2020/ Zero lekë për të dëmtuarit nga tërmeti

LEXO EDHE:  Elvis Naçi në tryezë me Ramën/ “Të çohet në vend amaneti i jetimëve”

Shqipëria, rritje 25.7% për 9 mujorin

Edhe Shqipëria ka shënuar një rritje të lartë të vdekshmërisë. Gjatë 9 -mujorit 2020, janar-shtator, në Shqipëri, sipas të dhënave të INSTAT, u shënuan gjithsej në vend 6,294 vdekje, me një rritje prej 25.7% në të njëjtën periudhë të një viti më parë, ose 1,288 vdekje më shumë, duke arritur nivelin më të lartë rekord të dekadës së fundit.

Në krahasim me mesataren historike të pesë viteve të fundit (periudhës 2015-2019) prej 5,005 personash po të tremujorit të tretë ka një rritje 26% mbi mesataren historike 5-vjeçare (1,289 persona më shumë).

Historikisht, të dhënat tregojnë se periudha kur ka më shumë humbje jete është tremujori i parë, ku për shkak të motit të ftohtë bie imuniteti kryesisht i të moshuarve. Në tremujorin e dytë e të tretë. numri i vdekjeve bie dhe në tetor-dhjetor, kur fillon e ftohet moti, rritet sërish, por duke mbetur nën nivelin e janar-marsit.

Por, rritja e vdekjeve në tremujorin e tretë të këtij viti ishte aq e fortë, sa jo vetëm ktheu tendencën rënëse të 6 -mujorit, por bëri që 2020-a të jetë viti me vdekjet më të larta të paktën që nga 2011-a, kur raportohen të dhënat, duke ia kaluar 2015-s, që e mbante rekordin deri tani./Monitor

LEXO TE PLOTE