Connect with Us

Tërmeti i shkatërroi shtëpinë/ Banorja nga Tirana: Erdhi dimri, s’kam ku rri me kalamajtë

Politikë

Tërmeti i shkatërroi shtëpinë/ Banorja nga Tirana: Erdhi dimri, s’kam ku rri me kalamajtë

Publikuar

-

Disa familje në Njësinë numër 4 në Tiranë mbetën të dëmtuar nga tërmeti i 21 shtatorit.

Valbona Rama, banore në këtë njësi tregon se akoma nuk e di se çfarë do të bëhet me shtëpinë e saj.

Në bisedën që pati me zëdhënësen e Partisë Demokratike, Ina K. Zhupa, ajo thotë se pas disa kërkesave në Bashkinë e Tiranës, ekspertët e kanë vlerësuar të pabanueshme shtëpinë e saj, por që deri më tani nuk ka shkuar njeri për t’i thënë se çfarë do bëhet më tej.

Ajo gjithashtu shprehet se në shtëpi po qëndrojnë me frikë duke qene ̈se nuk kanë ku të shkojnë, pasi shteti nuk u ka dhënë as bonus qeraje.
Valbona Rama: Jam Valbona Rama. Jam ankuar për shtëpi te Bashkia, kanë ardhur nja dy-tre herë ato edhe e kanë parë, kanë thënë që do ta rregullojmë, më thanë që do të japim dhe bonus, nuk më kanë dhënë as ndihma, asnjë gjë s’po bëhet.
Ina Zhupa: Ju kanë ardhur ekspertë?
Valbona Rama: Kanë ardhur, ata të Bashkisë kanë ardhur.
Ina Zhupa: Kur erdhën, çfarë ju thanë? Është e banueshme?
Valbona Rama: Është e pabanueshme tha shtëpia, nuk banohet këtu tha, do t’ju ndihmojmë edhe juve tha dhe asnjë gjë s’po na japin. Të paktën të vijnë ta rregullojnë vetë. Nuk dua as lekë, asnjë gjë se këtu nuk jetohet. Po të kisha unë para, unë e rregulloja vetë, nuk prisja ata të vinin, po unë kam hall se do fillojnë shirat tashi, se erdhi dimri edhe do pikojë gjithë shtëpia edhe ku do rri me gjithë kalamajtë, nuk e di.
Ina Zhupa: Ju jetoni këtu?
Valbona Rama: Këtu, ja te kjo shtëpia e kalbur që është nga tërmeti. Kam një vit. Që në shtator është bërë kjo punë. Dokumentat i kam. I kanë bërë me fotografi e me të gjitha dhe kur vjen puna asnjë gjë s’po bëjnë. Unë dua që nga Bashkia, qeveria të më vijë të më rregullojë shtëpinë. Asnjë gjë tjetër nuk dua, se po jetoj si mos më keq!

LEXO EDHE:  Foto/ Shtëpia e Kylie Jenner e mbuluar nga luksi

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Me çharter në Abu Dabi për një video propagandë/ Basha: Rama po sillet si Lukashenko

Publikuar

-

Nga

Me çharter në Abu Dhabi për një video propagandë/ Basha: Rama po sillet si Lukashenko

Kreu i PD-së, Lulzim Basha tha se Rama po sillet si Lukashenko, duke fshehur pandeminë.

Sipas Bashës, ndërkohë që  vendi është jashtë kontrollit, Rama merr çharter për në Abu Dabi për një video propagandë, tha ai në Syri.tv.

‘Situata jashtë kontrollit. Para disa ditësh mohoi vatrat e infeksionit në shkolla. Nesër shpalli mbylljen e shkollave.

LEXO EDHE:  Vesa Luma në shtëpinë e Noizyt, bën realitet ëndrrën e reperit

LEXO EDHE:  Tani mund të flini në krevatin e Pamela Anderson për vetëm 40 mijë dollarë në muaj

Në kulmin e krizës shëndetësore, merr një charter me çmim deri 200 mijë euro për të bërë një video propagandistike.

VKM për rimbursimin kërkon që të ketë dalë përgjigja e tamponit pozitiv, që vonon 1 deri 2 javë.

Nëse do t’i mashtrosh shqiptarët, behu si Lukashenko, mos bëj testime dhe fshih pandeminë.’/CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Opozita ofroi ndihmë gjatë tërmetit”/ Oketa: Më është refuzuar në mënyrë fyese

Publikuar

-

Nga

“Real Story” është hapur diskutimi mbi propozimet e opozitës për të ndihmuar qeverinë gjatë tërmetit në 26 nëntor.

Anëtari i Këshillit Kombëtar të PD, Gazment Oketa tha se ka pasur një propozim për ndihmë nga ana e opozitës por përgjigja e kryeministrit ka qenë falso dhe fyese.

“Përgjigjja e kryeministrit ka qene shumë falso ndaj propozimeve. Opozita bëri propozimet e saj, kryeministrit edhe nëse nuk i pëlqente duhet të jepte një përgjigje më zyrtare. Ajo që nuk pëlqente Rama ishte propozimi i opozitës për të hequr fonde nga PPP-të. Qeveria nuk duhet të tallet me propozimet e opozitës, dhe të mos thotë pas një viti që nuk ka pasur fare. Më është refuzuar në mënyrë shumë fyese”, tha Oketa.

LEXO EDHE:  I dënuar me 4 vite burg për kultivim droge/ Ekstradohet nga Greqia 29-vjeçari shqiptar

LEXO EDHE:  Grabitje në mes të Fierit/ Maskat marrin para e bizhuteri

Ndërkohë në mbrojtje të qeverisë, deputetja Ekonomi pranoi se ka pasur propozime por në atë kohë ka qenë e pamundur menaxhimi i stafit të shqiptarëve me skuadrat e huaja./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Basha justifikohet për vilat/ Kam hyrë i pasur në politikë!

Publikuar

-

Nga

Basha justifikohet për vilat/ Kam hyrë i pasur në politikë

Kreu i PD-së, Lulzim Basha ka mohuar sonte në “Syri Tv” vilat që posedon, ndonëse CNA.al, i ka publikuar vazhdimisht me fakte dhe prova.

Përballë gazetarëve, Basha u pyet, si qëndron e vëerteta e tre vilave? Por Basha u justifikua duke thënë se ka hyrë i pasur në poltikë dhe çdo pasuri e tij është e deklaruar.

“Jo nuk kam tre, kam katër, pesë, gjashtë!  Nga dita që kam hyrë në politikë, çdo pronë e imja është transparente. Çdo qindarkë e imja është e deklaruar. Kundërshtarët e kanë përdorur me cinizmë dhe ligësi.

Unë nuk kam hyrë si njeri i varfër në politikë, ama edhe ato që posedoj i kam vënë në mënyrë transparente, me dokumente të institucioneve ndërkombëtare ku kam punuar dhe të vendeve ku ka punuar ime shoqe.

Me këto i kemi lejuar vetes një stil jete shumë të mirë. E gjithë pjesa tjetër janë gënjeshtra të pastra, haptas fare.

Nuk kam asnjë vilë nga ato që thonë. Janë të gjitha genjeshtra.

Aty ku jetoj jam me qira, dhe kontratën e qiras e ka Edi Rama tek Tatimet, por nuk preferon ta bëjë publike.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE