Connect with Us

Si t’i kundërvihemi Partisë Komuniste Kineze

Blog

Si t’i kundërvihemi Partisë Komuniste Kineze

Publikuar

-

Nga HR.Mcmaster “National Interest”

* Partia Komuniste Kineze e sheh lirinë e shprehjes si një dobësi, që duhet shtypur brenda Kinës, dhe duhet shfrytëzuar jashtë vendit. Por shkëmbimi i lirë i informacionit dhe ideve, mund të jetë përparësia më e madhe konkurruese e shoqërive tona.

Ne duhet të mbrohemi ndaj agjencive kineze që koordinojnë operacionet e ndikimit jashtë vendit – si Ministria e Sigurimit të Shtetit, Departamenti i Punës i Frontit të Bashkuar dhe Shoqata Kineze e Studentëve dhe Studiuesve.

Por ne duhet gjithashtu të përpiqemi të maksimizojmë ndërveprimet dhe përvojat pozitive me popullin kinez. Ata që vizitojnë dhe bashkëveprojnë me shtetasit e vendeve të lira, kanë më shumë gjasa të kthehen në Kinë, dhe të vënë në pikëpyetje politikat e partisë komuniste, sidomos ato që mbysin lirinë e shprehjes.

Kështu njerëzit që drejtojnë shkëmbimet akademike, apo që janë përgjegjës për përvojat e studentëve kinezë, duhet të garantojnë që këta studentë të gëzojnë të njëjtën liri të mendimit dhe shprehjes si studentët e tjerë.

Kjo nënkupton miratimin e një qëndrimi të “tolerancës zero” për agjentët e Partisë Komuniste Kineze, që i monitorojnë dhe frikësojnë studentët dhe familjet e tyre në shtëpi. Studentët e huaj në universitetet jashtë vendit, pavarësisht nga vendi i tyre i origjinës, duhet të vlerësojnë historinë dhe formën e qeverisjes së vendit pritës.

Kur universitetet dhe organet e tjera pritëse, mbrojnë liritë që këta studentë duhet të gëzojnë, kjo shërben për t’iu kundërvënë propagandës dhe censurës së cilës i nënshtrohen studentët në vendin e tyre të lindjes. Dhe ndoshta më e rëndësishmja:studentët kinezë dhe të tjerë të huaj, duhet të integrohen plotësisht në trupat studentore të universiteteve tona, për t’u siguruar që ata të kenë përvojën më pozitive akademike dhe shoqërore.

Mbrojtja e aftësisë së studentëve për t’u shprehur lirshëm, duhet të shtrihet në komunitetet e emigrantëve. SHBA-ja dhe kombet e tjera të lira, duhet t’i shohin si një forcë bashkësitë e tyre të studentëve të huaj. Nëse mbrohen nga ndërhyrjet dhe spiunazhi i Partisë Komuniste Kineze, kinezët janë të aftë të gjykojnë vetë aktivitetet e partisë.

Ndërsa kjo e fundit bëhet më agresive në kontrollin e popullsisë kineze, për të ruajtur monopolin e pushtetit, emigrantët kinezë mund të vlerësojnë më tej përfitimet e jetesës në shoqëri që e lejojnë lirinë e shprehjes. Për shembull, duhet që shoqëritë e lira dhe të hapura, jo vetëm të ndalojnë hyrjen e kinezëve që bëjnë propagandë anti-perëndimore në emër të partisë, por edhe të krijojnë ambiente të sigurta për mërgimtarët kinezë që vënë në dyshim politikat dhe veprimet e PKK-së.

Liria e shprehjes dhe ajo e shtypit, luajnë një rol kryesor në promovimin e qeverisjes së mirë, për të distancuar vendet nga marrëveshjet e këqija nën logon e projektit “Një Brez, një Rrugë”. Uganda ofron një shembull pozitiv, se si kombinimi i zbatimit të ligjit dhe gazetarisë investigative, kundërshtuan sjelljen grabitqare ekonomike të Kinës në avantazhin e SHBA-së.

LEXO EDHE:  Çfarë do të ndodhte me botën e sotme, nëse nuk do të funksiononte sistemi GPS?

Në vitin 2015, qeveria e Ugandës ra dakord të marrë hua 1.9 miliardë dollarë nga një bankë kineze për të ndërtuar 2 diga. Një hetim në vitin 2018, zbuloi ndërtimet jo cilësore në digat e papërfunduara, dhe po atë vit, një gjykatë e Nju Jorkut dënoi një përfaqësues të kompanisë kineze për korruptimin e zyrtarëve afrikanë.

Më pas, udhëheqësit e Ugandës i kërkuan një konsorciumi amerikan të garonte për një projekt të ri të rafinerisë së naftës, një ofertë të cilin ai e fitoi. Ashtu si me lirinë e shprehjes, PKK e sheh tolerancën ndaj diversitetit si një kërcënim. Edhe në këtë fushë Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera mund të bëjnë shumë.

Megjithëse disa mund ta shohin emigracionin e madh nga një shtet autoritar si një rrezik, unë besoj se Shtetet e Bashkuara dhe shoqëritë e tjera të lira dhe të hapura, duhet t’u japin më shumë vizave dhe nënshtetësi qytetarëve kinezë, sidomos atyre që janë shtypur nga regjimi. Emigrantët që kanë përjetuar një sistem autoritar, janë shpesh më të përkushtuar dhe më vlerësues ndaj parimeve, institucioneve dhe proceseve demokratike. Ndërkohë, ata japin kontribute të jashtëzakonshme në ekonominë tonë.

Nëse PKK-ja e intensifikon dhunën në Hong Kong dhe gjetkë siç bëri në Xinjiang, apo të përfshihet në masakra të ngjashme me atë të Sheshit Tiananmen, SHBA-ja dhe kombet e tjera duhet t’u japin viza dhe statusin e refugjatit atyre që janë në gjendje t’i shpëtojnë shtypjes.

Pas Masakrës së Tiananmenit, presidenti Xhorxh H.W.Bush firmosi ​​një urdhër ekzekutiv, që u dha të drejtën studentëve kinezë në Shtetet e Bashkuara të qëndrojnë dhe të punojnë këtu. Në dekadën që pasoi, më shumë se treçereku i tyre qëndruan pas diplomimit.

Shumë nga ata që morën nënshtetësinë amerikane, ishin në ballë të inovacionit teknologjik në “Silicon Valley”. Vetë diaspora kineze, mund të sigurojë përmes lidhjeve të saj familjare, një kundërvënie të madhe ndaj propagandës dhe dezinformimit të Partisë Komuniste Kineze.

Shënim: HR.Mcmaster, është gjeneral-lejtnant i pensionuar i ushtrisë amerikane, dhe ish-këshilltar për sigurinë kombëtare i presidentit Trump. Artikulli, është një fragment nga libri i tij “Fushëbetejat:Lufta për të mbrojtur botën e lirë”./ Përshtatur nga CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Blog

Presidencialet amerikane/ Mijëra fletë votimi të hedhura me postë, mund të shpallen të pavlefshme

Publikuar

-

Nga

Presidencialet amerikane/ Mijëra fletë votimi të hedhura me postë, mund të shpallen të pavlefshme

Nga Michael Herron&Daniel A. Smith “The Conversation”

* Dhjetëra miliona amerikanë kanë votuar tashmë me postë për zgjedhjet presidenciale të këtij viti, të kushtëzuar për të votuar në këtë në këtë mënyrë edhe nga pandemia e Covid-19.

Por fletëvotimet më postë nuk pranohen automatikisht, si ato të hedhura në mënyrë tradicionale në kutinë e votimit, ato mund të refuzohen nëse kanë probleme më firmën në zarfin e tyre. Nëse votuesit janë të pakujdesshëm- pra nëse ata korrigjojnë gabimin që kanë bërë më firmën e tyre – këto fletëvotimit do të refuzohen dhe nuk do të numërohen.

Falë raportimit të vazhdueshëm të pjesëmarrjes së votuesve në dy shtete përcaktuese në këto zgjedhje, Florida dhe Karolina e Veriut, ne mund të identifikojmë numrin e fletëve të votimit me postë që janë të rrezikuara të refuzohen. Deri më tani, mund të themi se ka mijëra fletëvotime të shënuara për refuzim në këto dy shtete.

Përveç kësaj, pakicat racore dhe demokratët kanë disproporcionalisht më shumë të ngjarë të kenë hedhur vota me postë në këto zgjedhje dhe që përballen me refuzimin e tyre. Ndërsa këto fletëvotimit kanë defekte në firmën e tyre, ato nuk janë refuzuar ende zyrtarisht.

Jo të gjitha shtetet kanë të njëjtat kritere për votimin nëpërmes postës. Por fletët e votimit, përballen zakonisht me refuzimin nga autoritetet nëse mungon firma e votuesit. Një burim tjetër për refuzimin është një nënshkrim i papërshtatshëm. Kjo ndodh kur një zyrtar i zgjedhjeve arrin në përfundimin se firma i një zgjedhësi në zarf nuk përputhet me nënshkrimin e tij në dosjen brenda.

Disa shtete, si Karolina e Veriut , kërkojnë edhe firmën e dëshmitarëve në zarfet ku janë futur votat, dhe mungesa e një nënshkrimi të tillë cilësohet si një gabim. Në Florida, 3.210,873 votues kishin votuar me postë deri më 22 tetor, dhe prej 15.003 fletëvotime përballen me rrezikun e refuzimit, çka korrespondon me një normë të mundshme të refuzimit të votave prej 0.47 për qind.

Kjo normë nuk është një vlerësim përfundimtar, pasion bazohet në numërimet e marra nga të dhënat zyrtare të gjithë shtetit. Dhe këto mijëra fletëvotimi, aktualisht me një status paqartë mund të bëjnë diferencën. Kujtoni pak zgjedhjet e mesit të mandatit të vitit 2018.

Në garën e tij të suksesshme për në Senat, republikani Rik Skot mundi demokratin në detyrë Bill Nelson me vetëm 10.033 vota. Mbi 2 milion floridianë nuk i kanë kthyer ende fletëvotimet që u dërguan atyre zyrtarët e zgjedhjeve të qarkut, ndaj numri i fletëve të votimit me postë që mund të refuzohen në Florida mund të rritet përtej shifrës 15.000.

LEXO EDHE:  Pse Amerika e ka humbur interesin ndaj Evropës?

LEXO EDHE:  Putin në pushtet deri në 2036-ën/ Shenjë stanjacioni dhe jo force

Në Karolinën e Veriut, një përqindje edhe më e madhe e fletëve të votimit përballen me rrezikun e refuzimit nga autoritetet zgjedhore. Në këtë shtet, 8.228 nga 701.425 fletë votimi i përkasin kësaj kategorie, duke dhënë një normë të mundshme refuzimi prej 1.2 për qind. Ashtu si në Florida, zgjedhjet në Karolinën e Veriut mund të jenë jashtëzakonisht të ngushta midis 2 garuesve. Në garën për guvernator në këtë shtet në vitin 2016, vetëm 10.277 nga afërsisht 4.6 milion vota ndanë fituesin demokrat Roi Kuper, nga republikani Pat Mekrori. Numri i fletëve të votimit të rrezikuara në Karolinën e Veriut – 8.228 deri tani – mbetet më i vogël sesa kjo diferencë, por mund të rritet pasi të dorëzohen më shumë fletëvotime.

Rreziqet e refuzimit të votave të hedhura me postë, nuk janë përhapur në mënyrë të njëtrajtshme, dhe fletët e votimit të refuzuara nuk janë politikisht neutrale. Nga të dhënat tona në Florida dhe Karolinën e Veriut,votuesit demokratë kanë përqindje më të madhe refuzimi sesa ata republikanë.

Përveç kësaj, demokratët kanë shprehur një gatishmëri më të madhe për të votuar me postë sesa republikanët, edhe pse kjo prirje mund të jetë duke ndryshuar. Të dhënat zyrtare të zgjedhjeve në Florida dhe Karolinën e Veriut, zbulojnë gjithashtu një model të qartë racor midis fletëve të votimit me postë që përballen me rrezikun e refuzimit: Zgjedhësit zezakë dhe ata hispanikë kanë më shumë gjasa që të votojnë me gabime përmes postës se sa votuesit e bardhë.

Si në Florida ashtu edhe në Karolinën e Veriut, votuesit që i kanë dorëzuar fletët e votimit me postë me defekte në nënshkrim, mund t’i korrigjojnë ende ato. Votuesit e Floridas kanë mundësinë t’i rregullojnë fletëvotimet e tyre postare deri të enjten e 5 nëntorit. Kjo gjë mund të bëhet përmes betimit .

Por jo të gjitha shtetet i informojnë votuesit mbi defektet në votat që ata kanë hedhur. Shtete si Mein dhe Nju Hempshajër, nuk kanë ligje që u japin mundësi votuesve të korrigjojnë mangësitë në fletëvotimet e tyre. Duke pasur parasysh rritjen e fletëvotimeve me postë në këto zgjedhje, ka të ngjarë të ketë jo pak konfuzion lidhur me fletët e votimit të refuzuara./ Përshtatur nga CNA.al

LEXO TE PLOTE

Blog

Pse Trump fitoi në vitin 2016, dhe pse do fitojë sërish këtë vit

Publikuar

-

Nga

Pse Trump fitoi në vitin 2016, dhe pse do fitojë sërish këtë vit

Nga Christian Whiton “National Interest”

* Në vitin 2016, kur Donald Trump u zgjodh president, shumica e atyre që bëjnë parashikime në politikë, gabuan me kandidaturën e tij. Ata po gabojnë sërish këtë vit. Sigurisht, media dhe elita politike në Uashington, kanë jetuar gjithmonë në një lloj flluske.

Por braktisja që media kryesore i ka bërë parimit të paanshmërisë, duke e mbështetur hapur Xho Bajdenin, dhe në heshtje përpjekjet e kompanive të mëdha teknologjisë për të censuruar Trumpin, janë që të gjitha një kulmim i sjelljes së saj të keqe.

Dy pasoja të kësaj sjelljeje të keqe, po sjellin dështimin e tyre në të kuptuarit e bazës elektorale të presidentit. Energjia rreth Trumpit është e pagabueshme. Ajo është e dukshme në tubimet e tij, në dominimin që ai u bën gazetarëve arrogantë, dhe nga fitorja e tij e fundit në debatin presidencial.

Dhe në dallim nga shumica e presidentëve që plaken dukshëm kur janë në detyrë, ai nuk ka humbur asnjë lloj energjie në 4 vite të konfliktit politik të vazhdueshëm, duke mbetur një luftëtar i paepur. Kjo bie në kontrast me fushatën e Bajdenit, që mezi po i përballon këto zgjedhje.

Daljet publike të Bajdenit janë të pakta. Kandidati demokrat, bën shumë ditë pushim. Mungesa e tij në publik, dhe koha e kaluar në “bodrum”, është një shenjë dobësie, dhe madje edhe burracakërie, saktësisht e kundërta e asaj që prej publiku nga një komandant i përgjithshëm i forcave të armatosura.

Pasoja tjetër e lavdërimit të Bajdenit nga media kryesore, është se ai nuk është gati për t’u dhënë përgjigje pikëpyetjeve të shumta rreth tij. Zërat rreth lidhjeve të të birit, Hanter Bajden, me bizneset e dyshimta në Kinë dhe Ukrainë, kanë ekzistuar prej vitesh.

Refuzimi i medias tradicionale për t’u marrë seriozisht me to, e vuri seriozisht Bajdenin në siklet ne fillim të këtij muaji. Pavarësisht përpjekjeve më të mira të mediave kryesore, dhe atyre të teknologjisë së madhe për t’i fshehur këto histori nga publiku, ato tani janë të ekspozuara ndaj votuesve.

Pastaj janë politikat e neveritshme të kandidatit demokrat. Në debatin e së enjtes së kaluar, Bajden u zotua të ndalojë përfundimisht përdorimin  e karburanteve fosile në SHBA, dhe të përsërisë angazhimin themelor të epokës Obama-Bajden, që bëri që qeveria të humbte 500 milion dollarë të taksapaguesve, vetëm për investime në “energjinë e pastër”, solindra.

LEXO EDHE:  A mund të vrasë koronavirusi 50 milionë njerëz në mbarë botën?

LEXO EDHE:  SHBA në luftën me vetveten, një lajm i mirë për armiqtë e saj

Një sakrificë kaq e madhe ndaj “fesë” së re laike të alarmizmit të ndryshimit të klimës, jo vetëm që do të rrisë çmimin e gjithçkaje, përfshirë atë të energjisë elektrike, ushqimeve, infrastrukturës dhe strehimit; por do të devijojë burimet financiare nga aktivitetet që e përmirësojnë realisht mjedisin.

Bajden do të ndryshonte politikat e Trumpit, që përfshijnë ashpërsimin e toneve ndaj Kinës dhe Iranit, bisedimet me Korenë e Veriut dhe Rusinë, dhe refuzimin për të nisur luftëra të reja në Lindjen e Mesme. Nën Bajdenin, institucioni i sigurisë kombëtare që tani vajton për fundin e afërt të luftës 19-vjeçare të Amerikës në Afganistan, do të ketë edhe një herë një president luftarak.

Ndërkohë, Bajden e ka bërë të qartë se do të fuqizojë ata që duket se e përçmojnë vendin tonë, dhe që besojnë gabimisht se SHBA-ja është raciste. Ai do të zëvendësojë atë që ka mbetur nga meritokracia amerikane dhe ëndrra e Martin Luter Kingut, me një shoqëri të rregulluar politikisht, dhe të bazuar në ankesat dhe faktorët e lindur, sikurse është raca.

I tillë është nënkuptimi i gënjeshtrës së tij më të madhe për vitin 2020:që Amerika vuan nga një “racizëm institucional”. Ky pohim, së bashku me gatishmërinë e Bajdenit për ta mbyllur ekonominë tonë, dhe për t’i urdhëruar amerikanët të qëndrojnë në shtëpi për të luftuar koronavirusin, mund të dëshmohen si gabimet më fatale në fushatës e tij.

Shumë njerëz janë kundër mbylljes, për shkak të pasojave të rënda ekonomike dhe në shëndetin mendor që sjell ajo. Por një pjesë e shoqërisë jo vetëm që kundërshton, por është e tërbuar nga inati. Këta amerikanë janë me të drejtë të tmerruar, që na thuhet duke shkelur të drejtat tona kushtetuese, të rrimë mbyllur në shtëpi, të mos shkojmë në kishë, apo të mos protestojmë paqësisht në rrugë.

Ata janë të neveritur që politikanët e të dyja partive bënë shumë pak, kur turmat rrëzuan përmendoret, të cilat na mësojnë historinë e jashtëzakonshme të kombit tonë. Në realitet, vetëm një pakicë votuesish, duan të shohin edhe për 4 vitet e ardhshme vazhdimin e revolucionit kulturor të majtë të vitit 2020. Trump ka erën pas shpinës së tij, dhe ka shumë shanse të marrë më 3 nëntor një mandat të dytë./ Përshtatur nga CNA.al

LEXO TE PLOTE

Blog

Koha për doktorin! Dimri i gjatë që e pret Evropën

Publikuar

-

Nga

Bloomberg

Spitalet e Evropës përsëri po shkojnë përtej limiteve, ndërsa kontinenti po bëhet epiqendra e rikthimit të virusit të frikshëm.

Por gjatë kësaj përballje të fundit, frika më e madhe nuk është mungesa e respiratorëve apo pajisjeve mbrojtëse në spitale, por një mungesë potencialisht më e rëndë: personeli i trajnuar mjekësor. Ndërsa problemi shfaqet më i mprehtë në vendet më të goditura si Republika Çeke dhe Belgjika, madje edhe në ato që mendohet se po e trajtojnë më mirë krizën, si Gjermania, shqetësimi po rritet për atë, nëse mjekët do të jenë përsëri në gjendje të përballojnë infeksionet në rritje eksponenciale.

Më shumë se 5 milion Evropianë janë infektuar dhe mbi 200,000 kanë vdekur. Gjermania dhe Republika Çeke shënuan një numër rekord të rasteve të reja të enjten, një ditë pasi Italia pati gjithashtu numrin më të madh në një ditë të vetme, që nga fillimi i pandemisë. Spanja u bë shteti i parë i Evropës Perëndimore që arriti në 1 milion infeksione.

Në Pragë, ushtria po krijon një spital fushor. Në Belgjikë, qendra e shumë institucioneve kryesore të Evropës, autoritetet po mendojnë të rekrutojnë stafe restorantesh që kanë ngelur pa punë, pensionistë dhe madje edhe refugjatë, për të plotësuar boshllëqet e personelit. Po duket gjithnjë e më e vështirë për vendet në të gjithë bllokun, që të frenohen dhe të mos vendosin izolime të reja.

LEXO EDHE:  Si ka evoluar njeriu, dhe fakte të tjera interesante reth evolucionit

LEXO EDHE:  Pse Amerika e ka humbur interesin ndaj Evropës?

Situata nuk është aq e rëndë kudo. Mbretëria e Bashkuar ka të ashtuquajturit spitale bilbilë, të projektuar për të përballuar një rritje të beftë të pacientëve me Covid-19, por atyre nuk iu desh të përballen me numrat e parashikuar gjatë valës së kaluar. Shanset që një i sëmurë rëndë të mbijetojë të paktën 28 ditë janë rritur deri 72% për ata që janë shtruar që nga shtatori, krahasuar me 61% që ishin më parë, sipas një raporti të Qendrës Kërkimore mbi Kujdesin Intensiv.

Por, e sigurtë është që Evropën e pret një dimër i gjatë. / Bota.al

LEXO TE PLOTE