Shkëndija e Tetovës për të “ndezur” Dritën, ekipet shqiptare kërkojnë mrekullinë

-

Sot, do të luhen dy ndeshje të rëndësishme për turin e tretë kualifikues të Europa League. Ndërsa Shqipëria i ka sytë nga sfida e javës së ardhshme të Tiranës në Zvicër ndaj Young Boys, Shkëndija e Tetovës dhe Drita e Kosovës, janë dy ekipet e tjera shqiptare që luajnë sot takimet e “jetës”.

E para e nis Shkëndija e Tetovës, që në orën 20:00 do të luajë ndeshjen e luksit kundër gjigantit anglez të Tottenham. Ky takim do të zhvillohet në stadiumin “Todor Proeski” të Shkupit. Në letër, kuqezinjtë e Ernest Gjokës janë jofavoritë, mirëpo në sfida teke luhet gjithçka për gjithçka.

Pas Shkëndijës kuqezi, do të zbresë në fushë kampionia e Kosovës. Në orën 20:30, Drita do të përballet me Legian e Varshavës në transfertë. Edhe për ekipin e drejtuar nga Nuhiu gjithçka është e vështirë, megjithatë verdiktin final do ta vendosë fusha e blertë.

Video/ Liverpuli triumfon me përmbysje në kampionat

-

Liverpul vuan por ia del në fund të marrë tre pikë në fushën e saj teksa ka mposhtur në shtëpi Shefilld Junajtid me rezultatin 2-1. Të kuqtë e panë veten në disavantazh për shkak të një penalltie të shkaktuar nga ana e Fabinjos, të cilën e përktheu në gol Berge në minutën e 13.

Megjithatë, katër minuta para fundit të pjesës së parë, Liverpuli gjeti rrugën e rrjetës me anë të Firminjos. Ndërkohë, në pjesën e dytë, Liverpuli këmbënguli për golin e fitores të cilin e gjeti fillimisht me Salah, por që u anulua për pozicion të parregullt.

Gjithsesi, më pas Diego Jota realizoi në mënyrë të rregullt, teksa ky realizim rezultoi vendimtar duke qenë se të besuarit e Klop në fund morën tre pikët. Pas këtij suksesi, Liverpuli është në vendin e dytë me pikë të barabarta, 13, me Evertonin që ka një ndeshje më pak.

La pa ndjenja kundërshtarin, Khabib njofton tërheqjen nga UFC

-

Khabib Nurmagomedov është treguar i pamëshirshëm edhe një herë tjetër.

Në duelin e sontëm kundër Justin Gaethje, Khabib Nurmagomedov ka shënuar fitoren e 29-të në karrierën e tij, për rekordin 29-0.

Këtë gjë luftëtari rus e arriti duke bërë një mbërthim spektakolar, të cilit nuk i rezistoi dot Gaethje, duke humbur ndjenjat për disa momente.

Pas ndeshjes, përkundër se në formën më të mirë të mundshme, Khabib ka njoftuar se do të pensionohet nga UFC.

Këtë gjë a i bënë pas kërkesës së nënës së tij. Kështu, Khabib mbyll karrierën e MMA me rekord 29:0.

Video/ Lacio fiton pa Strakoshën, Muriqi luan 30 minuta

-

Lacio është rikthyer te suksesi në mbrëmjen e sotme teksa ka mposhtur në shtëpi me rezultatin 2-1, Bolonjën. Bardhekaltërit ishin pa Strakoshën sot mes dy shtyllave me vendin e shqiptarit që e kishte marrë Pepe Reina. Sa i përket sfidës, ajo u zhbllokua në pjesën e dytë, aty ku u realizuan të tre golat.

Ishte Luis Alberto që shënoi në minutën e 54, ndërsa për të dyfishuar shifrat mendoi i përhershmi Cciro Imobile.

Bolonja shënoi vetëm ne minutën e 91 me anë të De Silvestri, ndërkohë që në këtë sfidë pati vend edhe për Vedat Muriqin i cili luajti nga minuta e 64. Pas këtij suksesi, Lacio renditet në vendin e 10 me shtatë pikë të grumbulluara.