Connect with Us

Google Maps bën ndryshimin/ Vendos një shtresë të koduar me ngjyra për të nxjerrë në pah numrin e rasteve me Covid-19

Teknologji

Google Maps bën ndryshimin/ Vendos një shtresë të koduar me ngjyra për të nxjerrë në pah numrin e rasteve me Covid-19

Publikuar

-

Google Maps po shton një pikë të re që u jep përdoruesve informacion të ri mbi shpërthimet e koronavirusit në një rajon të zgjedhur.Karakteristika e re vjen në hapat e azhurnimeve të tjera të lidhura me koronavirusin në Maps, duke përfshirë informacione për mbipopullimin, alarme të tranzitit COVID-19 dhe kufizimet e udhëtimit. Përdoruesit prekin butonin ‘shtresat’ në këndin e djathtë të hartës dhe klikojnë në ‘COVID-19 info’ Do të shfaqet një mesatare shtatë-ditore e infeksioneve të reja për 100,000 njerëz, ashtu si dhe një etiketë që tregon nëse rastet po rriten apo ulen.

Kodimi i ngjyrave në harta tregon dendësinë e rasteve të reja: Gri nuk tregon raste në një rajon të caktuar, me të verdhë që përfaqëson 1-10 raste, portokalli 10-20, portokalli të errët 20-30 raste, të kuqe 30-40 raste dhe të kuqe të errët që tregon më shumë se 40 raste për 100,000 banorë.Shtresa COVID fillon të përhapet në të gjithë botën këtë javë në Android dhe iOS. Të dhënat e tendencave janë të dukshme në nivelin e vendit për të gjitha 220 vendet dhe territoret që Google Maps mbështet, tha kompania, së bashku me të dhënat e shtetit, qarkut dhe nivelit të qytetit ku ato janë në dispozicion.

Google thotë se shifrat vijnë nga burime të shumta – përfshirë Johns Hopkins, Wikipedia dhe New York Times – që nga ana tjetër po tërheqin të dhëna nga qendrat mjekësore, qeveritë shtetërore dhe lokale dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë. ‘Shumë nga këto burime tashmë furnizojnë informacionin e çështjes COVID në Kërkim dhe ne tani po i zgjerojmë këto të dhëna në Google Maps,’ tha menaxheri i produktit Google Maps Sujoy Banerjee në një postim  në blog të Mërkurën.

‘Shpresa jonë është që këto karakteristika të Hartave Google t’ju ndihmojnë të arrini atje ku duhet të jeni sa më të sigurt dhe me efikasitet.’ Në qershor, Google Maps filloi të përfshijë detaje në lidhje me rrugët e transportit publik që ndikohen nga pandemia.Ai gjithashtu shtoi alarme ngarje për të njoftuar shoferët për pikat e kontrollit COVID-19 dhe kufizimet përgjatë rrugës së tyre, përfshirë edhe kur kalojnë kufijtë ndërkombëtarë.

LEXO EDHE:  Habit Brataj/ “Tamponi del negativ edhe kur je i prekur me Covid-19”

Google Maps tani gjithashtu përfshin lehtësi shëndetësore pranë përdoruesve që mbështesin testimin COVID-19, me një alarm që i kujton përdoruesit të verifikojnë përshtatshmërinë dhe udhëzimet e objektit për të shmangur largimin ‘ose shkaktimin e ngarkesës shtesë në sistemin lokal të kujdesit shëndetësor.’ Në disa rajone, përdoruesit mund të shohin gjithashtu se cilat restorante ofrojnë dhe kryejnë ofrimin.Këtë muaj Google bashkëpunoi me Apple në softuerin e gjurmimit të kontakteve duke përdorur Bluetooth për të njoftuar njerëzit nëse ata kanë qenë në afërsi me dikë të diagnostikuar me COVID-19. Përdoruesit mund të vendosin nëse duan të deklarojnë se kanë provuar pozitivisht, gjithashtu, duke përdorur një PIN unik për të mbajtur identitetin e tyre anonim.   Google Maps trajtoi një tjetër krizë kombëtare këtë verë kur shtoi një hartë kufiri të zjarrit që ofron përshkrimin në kohë reale të një ndezjeje që një udhëtar mund të hasë, me udhëzime për lajmet aktuale dhe informacione të dobishme nga autoritetet lokale./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Çfarë është “smartphone pinky” dhe si ta trajtoni atë

Publikuar

-

Nga

Çfarë është “smartphone pinky” dhe si ta trajtoni atë

Nëse jeni pak i fiksuar pas telefonit tuaj, a keni ndaluar ndonjëherë të mendoni për dëmin që mund t’ju shkaktojë dhe ne nuk po flasim për sytë tuaj.

Disa përdorues të mediave sociale kohët e fundit kanë pohuar se mënyra se si ata mbajnë telefonin e tyre ka shkaktuar një deformim. Njerëzit e quajtur ‘smartphone pinky’ janë të bindur se kanë një deformim në gishtin e tyre të vogël nga mënyra se si mbajnë telefonin e tyre.

Një person i shqetësuar shkoi në Twitter , duke ndarë një çast të dorës së tyre, duke shkruar: “Unë kam një dëmtim të vërtetë # iPhone. Gishti im është përkulur dhe nuk do të drejtohet. Duhet të ndryshoj mënyrën e mbajtjes së telefonit tim“. Videoja u bë virale, me shumë njerëz që thoshin se edhe ata e kishin këtë – por a është smartphone smartphone pink? Ne i kërkuam një eksperti shëndetësor të ndajë mendimet e tyre.

LEXO EDHE:  Pasojat e pandemisë/ Si ndikon tek shëndeti i grave dhe fëmijëve

LEXO EDHE:  E thonë studiuesit/ Mburojat plastike të fytyrës nuk funksionojnë dhe lejojnë që 100% e pikave të përhapen

Farmacistja e LloydsPharmacy, Pareena Patel tha për MirrorOnline: “Ndërsa nuk ka ende prova klinike që sugjerojnë se telefonat inteligjentë mund të dëmtojnë gishtat tanë specifikisht, as nuk është kjo një gjendje apo term zyrtar mjekësor, ka arsye për të besuar se përdorimi i tepërt i telefonit mund të ndikojë në funksionin tonë muskulor dhe mund të dëmtoni nyjet tona veçanërisht në zonën e gishtit të madh dhe të kyçit.”

Pareena vazhdoi duke sugjeruar disa mënyra për të lehtësuar dhimbjen në dorën tuaj dhe për të zvogëluar rrezikun që telefoni juaj të shkaktojë dhimbje ose lëndime:

1-Ushtrime të lehta me gishtat

2-Teknika Alexander

3-Fikeni./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

iPhone 12 shkakton konfuzion në aplikacionin NHS Covid-19

Publikuar

-

Nga

iPhone 12 shkakton konfuzion në aplikacionin NHS Covid-19

Disa përdorues të celularëve iPhone 12 dhe iPhone 12 Pro kanë raportuar se u është treguar një mesazh gabimi kur përpiqen të përdorin aplikacionin NHS Covid-19. Pajisjet e Apple të cilat u nxorren ne shitje të Premten në fakt mund të drejtojnë softuerin e Anglisë dhe Uellsit për gjetjen e kontakteve.Por çështja lind nëse aplikacionet transferohen nga një iPhone i vjetër përmes një transferimi të të dhënave iCloud Backup, gjë që është praktikë e zakonshme.Kjo lehtë mund të adresohet duke bërë një ndryshim brenda menusë së Cilësimeve.

Përdoruesit duhet:

1-Zgjidhni listën e Njoftimeve

2-Më pas prekni Njoftimet e Ekspozimit

3-Atëherë aktivizoni opsionin Lejo njoftimet

Kur përdoruesit instalojnë aplikacionin nga e para, atyre u kërkohet të japin lejen e kërkuar.Por në atë që duket të jetë një mbikëqyrje, kur Apple transferon aplikacione, telefoni nuk u kërkon pronarëve të lejojnë lejen dhe nuk është e qartë se duhet të bëhet.Si rezultat, aplikacioni nuk mund të mundësojë funksionimin e përputhjes të bazuar në Bluetooth, për të cilin duhet të funksionojë.Kërkesa është krijuar për të mbrojtur privatësinë e përdoruesit.Sidoqoftë, alarmi i treguar nga aplikacioni sugjeroi se faktorë të tjerë mund të jenë në lojë.Dhe për të ngatërruar çështjet më tej, kur u pyet për këtë çështje, llogaria zyrtare e aplikacionit në Twitter u përgjigj duke theksuar se iPhone 12 nuk ishte midis pajisjeve të kontrolluara për pajtueshmëri me softuerin.

LEXO EDHE:  Habit Brataj/ “Tamponi del negativ edhe kur je i prekur me Covid-19”

LEXO EDHE:  Basha bën thirrjen urgjente/ Të veprohet pa asnjë vonesë, pasojat do jenë të rënda

Disa përdorues e kishin kapërcyer problemin duke fshirë aplikacionin dhe më pas duke e shkarkuar përsëri nga App Store, gjë që shkaktoi kërkesën për lejen e njoftimit të ekspozimit.Sidoqoftë, kjo teknikë rezulton që të gjitha informacionet e ruajtura më parë nga aplikacioni në telefon të fshihen , përfshirë vendet ku përdoruesi ishte regjistruar.

Rreth 18 milion njerëz kanë instaluar aplikacionin NHS Covid-19 deri më tani. Përveç gjurmimit të kontaktit, përdoret gjithashtu për të regjistruar vizitat në restorante dhe ambiente të tjera të kohës së lirë, si dhe për të kontrolluar simptomat dhe për të porositur një test koronavirus.BBC zbuloi javën e kaluar se Huawei po punon gjithashtu me zyrtarët e NHS Test dhe Gjurmës për të provuar që aplikacioni të punojë në disa nga telefonët e tij më të rinj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Sensorët inteligjentë mund të “gjurmojnë” distancimin social në zyrë

Publikuar

-

Nga

Sensorët inteligjentë mund të "gjurmojnë" distancimin social në zyrë

Nëse bizneset duan të rikthejnë punëtorët në zyrë, gjetja e mënyrave për të ruajtur distancën sociale duhet të jetë thelbësore. Një kompani izraelite mendon se mund të ndihmojë, duke përdorur sensorë inteligjentë të montuar në tavanet e vendit të punës.

PointGrab zhvilloi teknologjinë e saj para pandemisë për të ndihmuar menaxherët e hapësirës së punës të zgjedhin mënyrën se si punonjësit përdorin hapësirën e zyrës. Rreth madhësisë së një alarmi tymi, sensorët mund të regjistrojnë numrin e saktë dhe vendndodhjen e njerëzve në ndërtesa, përfshirë zyrat, hotelet dhe restorantet.

Një nga klientët e parë të kompanisë ishte Deloitte, i cilidis instaloi sistemin në zyrën e saj kryesore në Londër vitin e kaluar. Sensorët e PointGrab ishin të lidhur me ekranet në ndërtesë për të treguar disponueshmërinë e tryezave dhe zonave të përbashkëta në kohë reale. Drejtori i Përgjithshëm i PointGrab Doron Shachar thotë se ishte një nga risitë që ndihmuan Deloitte të vendoste 30% më shumë njerëz në 3% më pak hapësirë ./ CNA.al

LEXO TE PLOTE