Connect with Us

Aplikacioni kundër Covid-19 edhe për moshat mbi 16 vjeç

Teknologji

Aplikacioni kundër Covid-19 edhe për moshat mbi 16 vjeç

Publikuar

-

Njerëzit që jetojnë në Angli dhe Uells po nxiten të shkarkojnë aplikacionin zyrtar të qeverisë për gjurmimin e kontakteve pas lëshimit të tij zyrtar.NHS Covid-19 udhëzon përdoruesit të vetë-izolohen për 14 ditë nëse zbulon se ata ishin afër dikujt që ka virusin.Ai gjithashtu ka një skaner të check-in për të njoftuar pronarët nëse një vend që ata kanë vizituar zbulohet se është një zonë e nxehtë.

Kushdo nga mosha 16 vjeç e lart po kërkohet të instalojë aplikacionin në smartphone-in e tij.Sekretari i Shëndetësisë Matt Hancock tha se aplikacioni “na ndihmon të gjejmë më shumë njerëz që janë në rrezik të kenë virusin” që gjurmuesit e kontaktit njerëzor nuk janë në gjendje të gjejnë.

“Kushdo që shkarkon aplikacionin do të ndihmojë në mbrojtjen e vetvetes, duke ndihmuar në mbrojtjen e të dashurve të tyre, duke ndihmuar në mbrojtjen e komunitetit të tyre sepse sa më shumë njerëz që e shkarkojnë atë, aq më efektiv do të jetë,” i tha ai programit Today të BBC Radio 4.

Ai shtoi se saktësia e tij po përmirësohej vazhdimisht.Z. Hancock tha se përdoruesit të cilët vetë-izoluan do të kishin të drejtën për të njëjtën mbështetje nga punëdhënësi i tyre që do të merrnin nëse do të ishin jashtë punës për shkak të sëmundjes. Vendimi për të lejuar që 16 vjeç e lart të shkarkojnë aplikacionin është një ndryshim nga provat, të cilat ishin të kufizuara në moshën mbi 18 vjeç.

Masa pasqyron një dëshirë të shefave të shëndetësisë që softueri të përdoret nga sa më shumë studentë në kolegje dhe universitete të arsimit të mëtejshëm.Kufiri i moshës është në përputhje me aplikacionin Protect Scotland për gjurmimin e kontakteve. Dhe shefat e shëndetit që qëndrojnë pas StopCOVID NI të Irlandës Veriore kanë thënë se ata synojnë të lançojnë një version të ri që pranon nën 18 vjeç më vonë këtë muaj.

LEXO EDHE:  Aplikacioni i ri/ Të verbrit mund të “shikojnë” filma

Nisja vjen ndërsa Britania e Madhe raportoi 6,178 raste të koronavirusit të Mërkurën , 1,252 më shumë se e marta dhe 37 vdekje. Qeveria fillimisht kishte ndërmend të lëshonte aplikacionin muaj më parë. Por problemet me dizajnin fillestar dhe shtimin e veçorive shtesë nënkuptonin që ajo ishte gati vetëm për provën e tij publike përfundimtare në gusht.

Një ekspert i teknologjisë i cili ka ndjekur iniciativën pranoi që ekipi i përfshirë kishte punuar shumë për të adresuar shqetësimet në lidhje me privatësinë dhe transparencën, por tha se problemet më të gjera ende mund të kufizonin ndikimin e saj.

“Jo vetëm që aplikacioni është vonë për t’u lansuar, por ai do të pengohet nga vonesat në sistemin e testimit,” i tha Rachel Coldicutt për BBC. “Nëse nuk keni simptoma, a do të bëjë që një njoftim i shtytjes duke thënë se keni qenë pranë dikujt një javë më parë të izoloheni ju dhe familja juaj dhe të kaloni ditë duke goditur rifreskimin në faqen e internetit të testimit, duke u përpjekur të gjeni një test?”Megjithëse aplikacioni lejon përdoruesit të porosisin një provë të koronavirusit dhe të marrin automatikisht rezultatet, qeveria nuk beson se do të komplikojë përpjekjet për të përmbushur kërkesën./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Hakerat rusë synojnë Lojërat Olimpike në Tokyo

Publikuar

-

Nga

Hakerat rusë shënjestruan Lojërat Olimpike të këtij viti në Tokio me qëllim për t’i prishur ato, thanë zyrtarët e MB. Zyra e Jashtme tha se inteligjenca ushtarake ruse GRU kryente “zbulim kibernetik” kundër zyrtarëve dhe organizatave të përfshira.

Sulmet e pretenduara ndodhën përpara se Lojërat të shtyheshin deri në 2021 për shkak të pandemisë së koronavirusit.Megjithatë, zyrtarët nuk specifikuan natyrën ose shkallën e sulmeve kibernetike në detaje.

Në të njëjtën kohë, Departamenti i Drejtësisë i SH.B.A. njoftoi akuza kundër gjashtë oficerëve rusë GRU për sulme të dyshuara kibernetike që shërbejnë “përfitimin strategjik të Rusisë”.Grupi u përpoq të prishë Lojërat Olimpike Dimërore 2018, zgjedhjet presidenciale Franceze 2017 dhe rrjetin e energjisë të Ukrainës, thanë prokurorët e SH.B.A.

Asnjë vend nuk i ka armatosur aftësitë e tij kibernetike aq keqdashëse ose të papërgjegjshme sa Rusia,” tha ndihmësi i Prokurorit të Përgjithshëm John Demers në një konferencë shtypi, duke e quajtur atë “seria më përçarëse dhe shkatërruese e sulmeve kompjuterike që i janë dhënë ndonjëherë një grupi të vetëm”.

LEXO EDHE:  Ndalimi i Tik Tok në SHBA/ Shefi ekzekutiv i aplikacionit zbulon qëllimin e vërtetë të Trump

LEXO EDHE:  “Është si një arush”/ Adoleshentja martohet me shokun e të ëmës 28 vite më të madh

Sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar Dominic Raab tha se sulmet që synonin organizatorët, sponsorët dhe siguruesit e logjistikës të Lojërave Olimpike dhe Paraolimpike të Tokios ishin “cinike dhe të pamatur”. “Ne i dënojmë ata në termat më të fortë të mundshëm,” tha ai.

Mbretëria e Bashkuar do të vazhdojë të punojë me aleatët tanë për të thirrur dhe për të kundërshtuar sulmet kibernetike të ardhshme. Zyrtarët e Zyrës së Jashtme zbuluan gjithashtu detaje të sulmit në Lojërat Olimpike Dimërore 2018 në Pyeongchang, Koreja e Jugut. Me atë rast, operacioni ishte një “flamur i rremë”, një i krijuar për t’u dukur sikur erdhi nga Koreja e Veriut ose Kina“, thanë ata./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Aplikacioni për gjurmimin e kontakteve me Covid që nuk ndan të dhëna me policinë

Publikuar

-

Nga

Aplikacioni për gjurmimin e kontakteve me Covid që nuk ndan të dhëna me policinë

Krijuesit e aplikacionit për gjetjen e kontakteve Covid-19 për Anglinë kanë theksuar se asnjë nga të dhënat që përdor nuk do të ndahen me policinë. Ai pasoi lajmet se detajet e kontaktit të njerëzve të thënë për të vetë-izoluar nga Skema e NHS Test dhe Gjurmimit në Angli do të ndahen me policinë “në bazë të rastit”.

Sidoqoftë, aplikacioni operon i pavarur nga ky sistem. Është shkarkuar më shumë se 14 milion herë që kur nisi në shtator.Lajmet nga NHS Test dhe Gjurmimi të Dielën çuan në përdoruesit e shqetësuar të aplikacioneve që shkonin në mediat sociale për të thënë se do ta fshinin atë për shkak të shqetësimeve të privatësisë.

Departamenti i Shëndetit dhe Kujdesit Social i tha BBC se as policia dhe as qeveria nuk morën ndonjë të dhënë nga aplikacioni.

Në një tweet, nga llogaria zyrtare për aplikacionin NHS Covid-19 tha “Aplikacioni nuk mund të përdoret për të gjetur vendndodhjen tuaj, për zbatimin e ligjit, ose për të monitoruar vetë-izolimin dhe distancimin shoqëror”. Rekomandimet për të vetë-izoluar që vijnë përmes aplikacionit nuk janë të zbatueshme ligjërisht – ndryshe nga një udhëzim me anë të një thirrje telefonike nga NHS Test dhe Gjurmimi.

LEXO EDHE:  WhatsApp vjen në ndihmë të bizneseve

LEXO EDHE:  Dëbimi i mësuesit turk/ Fëmijët kërkojnë babain e tyre

Aplikacioni është ndërtuar në mënyrë që jo vetëm të anonizohen të gjitha të dhënat që mbledh, por ai gjithashtu ekziston vetëm në aparate individualë.

“Nga vetë dizajni i saj, të dhënat e aplikacionit nuk mund të ndahen, ato mbahen në vend,” komentoi Prof Alan Woodward, një shkencëtar kompjuteri nga Universiteti i Surrey. “Edhe nëse policia do ta kapte atë, e gjitha është anonimuar kështu që nuk do të thotë asgjë për ta.”/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Space X i Elon Musk lëshon një grup satelitësh Starlink në hapësirë

Publikuar

-

Nga

Space X i Elon Musk lëshon një grup satelitësh Starlink në hapësirë

SpaceX ka lëshuar me sukses grupin e fundit të satelitëve të saj Starlink . Drejtori i Përgjithshëm i SpaceX, Elon Musk, tha se firma do të dërgojë dhjetëra mijëra satelitë Starlink në orbitën me tokë të ulët gjatë viteve të ardhshme, duke krijuar një rrjet të aftë të ndriçojë më shumë se 99 përqind të botës së banuar.

Me performancën që tejkalon shumë atë të internetit tradicional satelitor dhe një rrjet global të pakufizuar nga kufizimet e infrastrukturës tokësore, Starlink do të ofrojë internet me shpejtësi të lartë me shpejtësi të lartë në vendet ku hyrja ka qenë jo e besueshme, e shtrenjtë ose plotësisht e padisponueshme“, thuhet në faqen e internetit të firmës. Rrjeti tashmë është i drejtpërdrejtë në zonat e Kanadasë dhe veriut të SHBA, ku një numër i kufizuar i përdoruesve e kanë provuar atë.

Përgjigjet e emergjencave në shtetin e Uashingtonit krijuan një pikë të nxehtë WiFi falas duke përdorur rrjetin Starlink për banorët e Malden, i cili u shkatërrua kryesisht nga zjarret në shtator.Një fis i largët amerikan vendas ka përdorur gjithashtu Starlink për të mësuar në distancë dhe takime telehealth gjatë pandemisë së koronavirusit.

Në fillim të këtij muaji, CEO i SpaceX, Elon Musk tha se një beta më e gjerë publike do të ishte e mundur pas lëshimeve në Tetor.

Sapo këto satelitë të arrijnë pozicionin e tyre të synuar, ne do të jemi në gjendje të hapim një beta publike mjaft të gjerë në SH.B.A. veriore dhe shpresojmë në jug të Kanadasë,” shkroi ai në Tëitter . “Vendet e tjera duhet të ndjekin sa më shpejt që të marrim miratimin rregullator.” Mundësia që mijëra satelitë Starlink të hyjnë në orbitën me tokë të ulët ka nxitur paralajmërime nga disa astronomë, të cilët pretendojnë se prania e tyre mund të pengojë vëzhgimet dhe madje të ngadalësojë progresin shkencor.

LEXO EDHE:  Twitter sfidon Microsoft/ I interesuar për të blerë Tik Tok

LEXO EDHE:  Ndalimi i Tik Tok në SHBA/ Shefi ekzekutiv i aplikacionit zbulon qëllimin e vërtetë të Trump

SpaceX aktualisht po punon me vëzhgues dhe organizata astronomike për të gjetur mënyra për të minimizuar ndikimin e satelitëve. Zgjidhjet e mundshme përfshijnë pikturimin e bazës së satelitëve në të zezë dhe animin e paneleve diellore për të zvogëluar pasqyrimin e diellit.

Në gusht, qindra astronomë vunë emrat e tyre pas një raporti nga punëtoria Satelitët 1 (Satcon1) që tha se “asnjë kombinim i zbutjeve nuk mund të shmangë plotësisht ndikimet e shtigjeve satelitore në programet shkencore të brezit të ardhshëm“./ CNA.al

LEXO TE PLOTE