Connect with Us

WOW- Super jahti i projektuar në formën e një mjellme

Teknologji

WOW- Super jahti i projektuar në formën e një mjellme

Publikuar

-

Në kohët e fundit, ne kemi hasur në disa superjahte, por askush nuk i afrohet aq shumë teknologjisë së bashku me natyrën. Një megajaht në formë mjellme është një përgjigje për të parë madhështinë metalike që rrëshqas në ujërat natyralë siç bën një mjellmë e bukur në natyrë.

Pierpaolo Lazzarini i studios së dizajnit Lazzarini tejkalon vetë kuptimin e inovacionit dhe imagjinatës duke bashkuar të dy pa probleme në formën e këtij mega jaht në formë mjellme të kompletuar me një kokë të ndashme. Jaht i gjatë 137 metra i quajtur ‘avanguardia’ ndahet në 5 kuverta dhe mund zërë deri në 60 pasagjerë. Me një hapje prej 450 metrash, dhe duke mbajtur linja rrjedhëse dhe kthesa delikate që të kujtojnë një mjellmë të jetës reale, avanguardia vjen me një kokë që vepron si një tru për të manovruar erën.

LEXO EDHE:  Adrola Dushi publikoi foto me Capital T/ Komentuesi e kritikon: Ke një çun, turp t’kesh

Ky element i ndashëm gjithashtu dyfishohet si një kryqëzor i veçantë 50 metrash që mund të çojë paralajmërime të kërkuara gjatë ditës. Kjo kokë ose qendër kontrolli është e bashkangjitur në një “qafë” fleksibël që përdor një pikëmbështetje për t’i dhënë asaj një gamë të plotë të lëvizjes. Sapo anija të jetë në spirancë, qafa ul kokën në ujë ku shkëputet për lundrim të pavarur.

Krijuesi Lazzarini imagjinon anijen e pajisur me dy motorë anësorë plotësisht elektrikë të kombinuar me një motor qendror MTU Rolls-Royce që do të shtyjë megajahtin në një shpejtësi maksimale të lundrimit me rreth 18 nyje./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Risia e Apple për këtë vit/ iPhone 12, smartphone i parë me rrjetin 5G

Publikuar

-

Nga

Risia e Apple për këtë vit/ iPhone 12, smartphone i parë me rrjetin 5G

Apple ka konfirmuar se celularët e saj,  iPhone 12 do të jenë të parët që do të punojnë në rrjete më të shpejta, 5G. Kompania gjithashtu ka zgjeruar gamën për të përfshirë një model të ri “Mini” që ka një ekran më të vogël 5.4 in. Firma amerikane pësoi një rënie më të gjerë të industrisë duke rritur shitjet e saj të telefonit gjatë vitit të kaluar.

Por disa ekspertë thonë se tiparet e reja i japin Apple mundësinë e saj më të mirë për rritje që nga viti 2014, kur riorganizoi linjën e saj me iPhone 6. “5G do të sjellë një nivel të ri të performancës për shkarkime dhe ngarkime, transmetim video me cilësi më të lartë, lojëra më të shpejta, ndërveprim në kohë reale dhe shumë më tepër”, tha shefi ekzekutiv Tim Cook . Këtë herë ka pasur edhe një rifreskim kozmetik, me anët e pajisjeve që bëhen më të mprehta dhe më të sheshta.

LEXO EDHE:  Përtej vajzës seksi në ekran/ Eva Murati lumturon fansat, gjesti i saj duhet të jetë shembull për "vip-at" e tjerëModelet më të larta të iPhone 12 Pro kanë ekrane më të mëdha se më parë dhe një sensor të ri për të ndihmuar në fotografinë me dritë të ulët. Sidoqoftë, për herë të parë asnjë nga pajisjet nuk do të shoqërohet me kufje ose me një karikues. Apple tha se masa ishte për të ndihmuar në zvogëlimin e ndikimit të saj në mjedis.

LEXO EDHE:  Foto-E akuzon për trafik droge/ Basha filmohet nën shoqërinë e Edmond Begos

“Tim Cook [ka] skenën e caktuar për një lëshim të produktit me super cikël 5G,” komentoi Dan Ives, një analist në wedbush Securities. Ai shtoi se rreth 40% e 950 milion iPhone në përdorim nuk ishin azhurnuar në të paktën tre vjet e gjysmë, duke paraqitur një mundësi “një herë në një dekadë”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Apple iPhone 12/ Përparësia e çipave, i bën telefonat më “inteligjentë”

Publikuar

-

Nga

Apple iPhone 12/ Përparësia e çipave, i bën telefonat më “inteligjentë”

Pasi Apple të prezatojë iPhonët e rinj, duhet të dini se ata kanë bërë një marrëveshje dhe se ata janë celularët e parë në botë që mundësohen nga një lloj I ri çipi.

Kjo, do t’i lejojë përdoruesit të bëjnë gjëra të tilla si të modifikojnë video 4K, të realizojnë foto me rezolucion të lartë dhe të luajnë video lojëra me grafikë më shumë pa probleme se sa ishte e mundur më parë, ndërsa përdorin më pak bateri.

“Procesi pesë nanometër” i përfshirë i referohet faktit se transistorët e çipit janë zvogëluar, çelësat e vegjël të ndezjes tani janë vetëm rreth 25 atome të gjera, duke lejuar që të paketohen miliarda më shumë.

Çfarë saktësisht i referohet 5nm?Një nanometër është një e miliardta e metrit. Kjo është afërsisht shpejtësia që flokët e njeriut rriten çdo sekondë. Transistorët mateshin në terma të gjerësisë së një pjese të njohur si “porta” e tyre. Por rreth një dekadë më parë, një ndryshim në mënyrën e dizajnimit të tyre nënkuptonte që referenca e nanometrit të ndalonte së lidhuri me një gjeometri të vetme.

LEXO EDHE:  Përtej vajzës seksi në ekran/ Eva Murati lumturon fansat, gjesti i saj duhet të jetë shembull për “vip-at” e tjerë

LEXO EDHE:  Foto-E akuzon për trafik droge/ Basha filmohet nën shoqërinë e Edmond Begos

Sot referenca prej 5 nanometër është pak më shumë se një term marketingu dhe dy fonderi që përdorin të njëjtin emërim mund të ofrojnë tranzistorë me performancë të ndryshme.

Sidoqoftë, për të ndihmuar të imagjinohet se sa të vegjël janë transistorët e rinj të Apple, ka rreth 171 milion të paraqitura në çdo milimetër katror./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Facebook Messenger vjen me një surprizë për Halloween

Publikuar

-

Nga

Facebook Messenger vjen me një surprizë për Halloween

Facebook kohët e fundit njoftoi se këtë vit do të shtojë një koleksion të veprave të reja të artit dhe përvojave të AR në Messenger. Shumica e përmbajtjes së re me temë Halloween është tashmë e disponueshme në të dy platformat Android dhe iOS, por këtu ka diçka interesante.Për herë të parë, Facebook po sjell ‘Haunted House’ në Messenger.

Duke shfaqur vepra arti dhe efekte speciale të bëra ekskluzivisht për Messenger, ‘haunted house’ e Facebook mund të vizitohet çdo javë gjatë gjithë muajit tetor nga përdoruesit e Messenger, të cilët do të jenë në gjendje të rrinë në një dhomë me tema të ndryshme për Halloween të Dr. Madhous. Për më tepër, Facebook shtoi një paketë të re filtrash për Halloween që i lejon njerëzit të ndajnë gjithë gëzimin e Halloween në biseda me miqtë dhe familjet e tyre.Në thelb, përdoruesit e Messenger dhe ata që përdorin thirrje video do të jenë në gjendje të “vishen” si ‘Frankenstein’ ose ‘Nusja e Frankenstein’ duke përdorur filtra AR. Vepra e re artistike e Halloween do të dalë në treg gjatë gjithë tetorit, prandaj sigurohuni që të kontrolloni rregullisht./ CNA.al

LEXO TE PLOTE