Connect with Us

Trajneri dhe lojtari më i mirë i vitit, UEFA zbulon kandidatët

Sport

Trajneri dhe lojtari më i mirë i vitit, UEFA zbulon kandidatët

Publikuar

-

UEFA ka publikuar kandidatët finalë për çmimet e sezonit 2019-2020 në kompeticionet e klubeve.

Kapiteni i kampionëve të Europës (Bajern) Manuel Nojer, sulmuesi Robert Levandovski dhe mesfushori i Mançester Sitit Kevin De Brujn do të konkurojnë për “Çmimin e lojtarit më të mirë të UEFA-s”, për sezonin që lamë pas.
Ndërkohë, që vlerësimi për “Trajnerin më të mirë të UEFA-s” do të shkojë në Gjermani teksa konkurojnmë 3 trajnerë nga i njëjti vend: Jurgen Klop (Liverpul), Hans Diter-Flik (Bajern Mynih) dhe tekniku i Lajpcigut Jurgen Nagelsman.

Ceremonia do të mbahet në 1 tetor, kur do të hidhet dhe shorti për ndarjen e grupeve të Ligës së Kampioneve.

Asnjë lojtar nga nënkampionët e Europës PSG-ja apo dhe Lioni që shkoi deri në gjysmëfinale të kompeticionit nuk është vlerësuar për çmimin final. Pritet që të dyja çmimet të fitohen nga Bajerni i Mynihut pas një sezoni fantastik të realizuar duke fituar “tripletën” për herën e dytë në historinë e tij.

Për herë të parë që prej vitit 2010, dy superyjet e futbollit Kristiano Ronaldo dhe Lionel Mesi nuk nominohen për këtë çmim.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Seria A

Statistikat perfekte të Marash Kumbullës ndaj Milanit

Publikuar

-

Nga

Marash Kumbulla është futbollisti më i mirë shqiptar i momentit. Pasi i dha fitoren Romës të enjten e kaluar në Ligën e Europës, futbollisti 20-vjeçar i dha një pikë të vyer verdhekuqve në “San Siro” përballë Milanit, i cili ishte vetëm 6 minuta larg fitores.

Edhe pse e pati të vështirë të përballej me sulmin elitar të “Djallit”, djaloshi kuqezi tregoi maturi, vendosmëri dhe përkushtim maksimal ndaj ekipit të Stefano Piolit, i cili mbetet akoma i pampushtur prej 22 ndeshjesh radhazi.

Për paraqitjen e sotme në fushë ndaj kryesueve të kampionatit italian, Kumbulla u vlerësua nga “Sofa Score” me notën 7.2, ku rritja në vlerësim erdhi pas golit shpëtues për Romën në minutën e 84-rt.

Megjithatë, ndaj Milanit, Kumbulla u paraqit në mënyrë dinjitoze. Ai kreu 4 spastrime të topit nga zona, fitoi 4 nga 5 duelet në fushë dhe 2 nga 4 në ajër. Nga ana tjetër, mbrotjësi shqiptar kreu 1 ndërhyrje të saktë ndaj rivalit, ndërsa realizoi saktë 84% të pasimeve.
Kumbulla u tregua i kujdesshëm në fushë ndaj kundërshtarit duke shkaktuar vetëm një faull.

Brenda pak ditëve, Marash Kumbulla është kthyer në figurën më të preferuar të Romës.

Statistikat e Kumbullës sipas “Sofa Score”

LEXO TE PLOTE

Seria A

Kumbulla sërish hero, Roma i merr një pikë Milanit

Publikuar

-

Nga

Milan dhe Roma kanë ndarë pikët në kryendeshjen e xhiros së pestë në Serie A. Ndeshja në ‘San Siro’ përfundoi me rezultat të barabartë 3:3.

Vendasit ishin tre herë në epërsi dhe po aq herë barazuan mysafirët.

Zlatan Ibrahimovic (2’ 79’) dhe Saelemaekers (47’) realizuan për vendasit, kurse për romakët shënoi Edin Dzeko (14’), Veretout (71’) dhe Marash Kumbulla (84’), që doli të ishte vendimtar në këtë sfidë.

Milan mbetet në vendin e parë me 13 pikë, kurse Roma me tetë pikë renditen në vendin e nëntë.

LEXO TE PLOTE

Seria A

Fantastik Marash Kumbulla, i shënon dhe Milanit

Publikuar

-

Nga

Luhet pjesa e dytë e takimit Milan-Roma.  Pjesa e parë e supersfidës u mbyll 1-1. Takimi prodhoi raste të shumta shënimi, ku Kjaer goditi shtyllën, kurse Çalhanoglu u frenua dy herë nga portieri i verdhekuqve Mirante.

Aktualisht ndeshja eshte ne barazim 3-3 dhe ka shenuar golin e barazimit Marash Kumbulla.

LIVE| MILAN – ROMA 3-3
Ibrahimoviç 3′ , 80′ (p) Saelmakers 47’/ Xheko 14′, Vertu 71′ , Kumbulla 

LEXO TE PLOTE