Connect with Us

Publikonin lajme rreth zgjedhjeve presidenciale amerikane/ Facebook bllokon llogaritë e rreme nga Kina

Teknologji

Publikonin lajme rreth zgjedhjeve presidenciale amerikane/ Facebook bllokon llogaritë e rreme nga Kina

Publikuar

-

Publikonin lajme rreth zgjedhjeve presidenciale amerikane/ Facebook bllokon llogaritë e rreme nga Kina

Facebook ka mbyllur mbi 150 llogari të rreme që drejtoheshin nga Kina, duke përfshirë llogaritë që postojnë në lidhje me zgjedhjet presidenciale të nëntorit në SHBA.

“Ne kemi hequr 155 llogari, njëmbëdhjetë faqe, nëntë grupe dhe gjashtë llogari në Instagram për shkeljen e politikës sonë kundër ndërhyrjeve të huaja ose qeveritare e cila është e koordinuar sjellje jo-autentike në emër të një entiteti të huaj ose qeveritar,” tha Facebook në një deklaratë.

“Ky aktivitet filloi në Kinë dhe u përqëndrua kryesisht në Filipinet dhe Azinë Juglindore më gjerë, dhe gjithashtu në Shtetet e Bashkuara.”

Llogaritë “postuan përmbajtje si në mbështetje dhe kundër të kandidatëve për president Pete Buttigieg, Joe Biden dhe Donald Trump”, shkroi Nathaniel Gleicher, shefi i politikës së sigurisë në Facebook, në një postim në faqen e internetit të kompanisë.

Sipas një raporti nga CNN, Facebook tha që shkalla e operacionit ishte e vogël, por është hera e parë që kompania bën detaje publike në lidhje me një operacion të gjetur se drejtohej nga Kina që kishte postuar në lidhje me zgjedhjet në SHBA.

LEXO EDHE:  Facebook, Twitter dhe Tik Tok japin njoftimin/ Çdo mesazh që uron vdekjen e presidentit do të hiqet

Facebook nuk tha nëse llogaritë ishin të lidhura me qeverinë kineze, vetëm se llogaritë drejtoheshin nga provinca Fujian e Kinës. Kompania vuri në dukje, megjithatë, se llogaritë kishin postuar në lidhje me “interesat e Pekinit në Detin e Kinës Jugore”.

Gleicher theksoi se shumica e aktivitetit u përqëndrua në Azinë Juglindore dhe vetëm një sasi shumë e vogël e aktivitetit u përqendrua në zgjedhjet e vitit 2020.

Në fillim të këtij muaji, Facebook njoftoi se kishte marrë një këshillë nga Byroja Federale e Hetimit (FBI) që e çoi atë të ekspozonte një lajm të rremë të lajmeve në të majtë që postonte rreth zgjedhjeve të vitit 2020 që Facebook përcaktoi se ishte i lidhur me njerëzit e përfshirë në një grup roli rus./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Largimi drastik i përdoruesve nga aplikacioni/ WhatsApp shtyn afatin e azhurnimit

Publikuar

-

Nga

Largimi drastik i përdoruesve nga aplikacioni/ WhatsApp shtyn afatin e azhurnimit

WhatsApp ka zgjatur afatin e azhurnimit për dy miliardë përdoruesit e saj, deri në momentin që ata të pranojnë kushtet e reja të aplikacionit ose do të ndërpresin shërbimin.

Data fillestare e ndërprerjes ishte 8 shkurt, por përdoruesit tani kanë kohë deri më 15 maj për të marrë masa. Firma u kritikua për dërgimin e njoftimit, i cili dukej se sugjeronte ndryshime në të dhënat që do të ndante me kompaninë e saj mëmë Facebook.

Ajo tha se kishte pasur “konfuzion” në lidhje me mesazhin e saj. Që kur njoftimet dolën në të gjithë platformën e saj, miliona njerëz në të gjithë botën kanë shkarkuar aplikacione alternative të mesazheve të koduara të tilla si Signal dhe Telegram.

Në një postim në blog, WhatsApp tha se mesazhet personale ishin gjithmonë të koduara dhe do të mbesin private. Ai shtoi se praktika e tij e ndarjes së disa të dhënave të përdoruesve me Facebook nuk ishte e re dhe nuk do të zgjerohej.

LEXO EDHE:  Nga Andi BUSHATI/ Rama nuk lufton për kufij, por për like në Facebook

LEXO EDHE:  Doni të zbuloni se cilat aplikacione ju ndjekin në Facebook?

“Përditësimi përfshin opsione të reja që njerëzit do të duhet t’i dërgojnë një biznesi në WhatsApp dhe siguron transparencë të mëtejshme në lidhje me mënyrën se si ne mbledhim dhe përdorim të dhëna”, u thë në postimin e tyre.

Në një postim të mëparshëm të FAQ, WhatsApp shpjegoi se të dhënat që tashmë ndan me kompanitë e tjera të Facebook përfshijnë:

-numrin e telefonit dhe informacionin tjetër të dhënë gjatë regjistrimit (siç është emri)

-informacion në lidhje me telefonin tuaj, duke përfshirë markën, modelin dhe kompaninë e lëvizshme

-adresa juaj IP, e cila tregon vendndodhjen e lidhjes suaj të internetit

-çdo pagesë dhe transaksion financiar i bërë përmes WhatsApp

Megjithatë kjo nuk zbatohet në Evropë dhe Britaninë e Madhe, ku ekzistojnë ligje të ndryshme të privatësisë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Ndryshimet e WhatsApp/ Platforma e mesazheve të “Sinjalit” ndalon së punuari ndërsa shkarkimet rriten

Publikuar

-

Nga

Ndryshimet e WhatsApp/ Platforma e mesazheve të “Sinjalit” ndalon së punuari ndërsa shkarkimet rriten

Platforma e mesazheve Signal tha të premten se po përjetonte “vështirësi teknike” ndërsa punoi për të akomoduar miliona përdorues të rinj.

Disa përdorues raportuan se mesazhet dështuan të dërgojnë në aplikacionet për celularë dhe desktop për disa orë.

Kompania ka parë një rritje të madhe interesi që kur rivali i saj WhatsApp zbuloi kushtet e reja të privatësisë javën e kaluar.

Në Twitter, Signal tha se kishte shtuar servera “me një ritëm rekord” dhe po punonte për të rivendosur shërbimin.

“Miliona e miliona përdorues të rinj po dërgojnë një mesazh që privatësia ka rëndësi”, tha ajo në një postim Twitter.

LEXO EDHE:  Imazhet e “fuqishme” që tregojnë se si ndryshoi bota në vitin 2020

LEXO EDHE:  Vlonjati shpërthen ndaj Ramës/ Mu thaftë dora që ta dhashë votën

Si Signal ashtu edhe Telegram, një tjetër aplikacion falas për përdorim i mesazheve të koduara, kanë përfituar nga pakënaqësia e shkaktuar nga termat dhe kushtet e azhurnuara të WhatsApp.

WhatsApp u tha dy miliardë përdoruesve të saj se ata duhet ta lejojnë atë të ndajë të dhëna me kompaninë e saj mëmë Facebook nëse ata dëshirojnë të vazhdojnë t’i përdorin ato./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Wikipedia vendos rregulla të reja për të luftuar “sjelljen toksike”

Publikuar

-

Nga

Wikipedia vendos rregulla të reja për të luftuar “sjelljen toksike”

Wikipedia po mendon të krijojë një kod të ri sjelljeje për të luftuar atë që firma e quan “sjellje toksike” nga disa vullnetarë. Fondacioni Wikimedia, organizata që drejton faqen, votoi për masat e reja që do të finalizohen deri në fund të vitit. Wikipedia është shkruar dhe azhurnuar nga vullnetarët. Të shumtë janë ata që janë ankuar për abuzime dhe ngacmime nga redaktorët e tjerë, veçanërisht gratë dhe anëtarët e komunitetit LGBTQ.

Bordi i administrimit të Wikimedia tha se mbajtja e civilitetit ishte një vlerë thelbësore.

“Ne duhet të punojmë së bashku për të krijuar një kulturë të sigurt, gjithëpërfshirëse, ku të gjithë ndihen të mirëpritur, që kontributet e tyre të vlerësohen dhe se perspektiva e tyre ka rëndësi”, tha Katherine Maher, zyrtari kryesor ekzekutiv i Fondacionit Wikimedia.

“Qëllimi ynë është e gjithë njohuria e botës dhe ky është një hap thelbësor në udhëtimin tonë.”

Çfarë do të përfshijnë rregullat e reja?

Kodi detyrues i fondacionit për anëtarët do të përfshijë ndalimin ose kufizimin e aksesit nëse vullnetarët shkelin kushtet. Do të ketë një proces rishikimi për vendimet nëse vullnetarët mendojnë se nevojitet më shumë kontekst.

LEXO EDHE:  Imazhet e “fuqishme” që tregojnë se si ndryshoi bota në vitin 2020

LEXO EDHE:  Kërkohet një burrë të më lë me barrë

Wikipedia është bërë një nga burimet më të besuara të internetit për informacion, por ankesat në lidhje me pabarazitë gjinore dhe ngacmimet kanë pllakosur platformën për gati një dekadë.

Një studim nga Universiteti i Uashingtonit mbi hendekun gjinor në redaktorët e Wikipedia zbuloi se shumë redaktore femra dhe LGBTQ kishin frikë për sigurinë e tyre. Disa redaktore femra u thanë studiuesve se puna e tyre ishte kontestuar nga redaktorët meshkuj ose se ata morën reagime negative nga një redaktor mashkull.

Një artikull i New York Times nga 2019 theksoi gjithashtu shqetësimet që kanë disa redaktorë transgjinorë për vullnetarizmin në faqe. Madje një redaktor i tha gazetës se ata morën kërcënime me vdekje./ CNA.al

LEXO TE PLOTE