Connect with Us

Goja e thatë dhe uria e vazhdueshme/ 12 shenjat që tregojnë se ju po hani shumë sheqerna

Life Style

Goja e thatë dhe uria e vazhdueshme/ 12 shenjat që tregojnë se ju po hani shumë sheqerna

Publikuar

-

Goja e thatë dhe uria e vazhdueshme/ 12 shenjat që tregojnë se ju po hani shumë sheqerna

Shumica e njerëzve mendojnë se vetëm diabetikët kanë nivele të larta të sheqerit në gjak. Megjithatë kjo nuk është kështu. Çdo person mund të vuajë nga kjo dhe mund të mos vërejë dëmin që po u bëhet nervave, enëve të gjakut dhe organeve.

Uria e vazhdueshme

Sheqeri i lartë i gjakut parandalon hyrjen e glukozës në qeliza. Si rezultat, trupi nuk merr energji dhe kërkon ushqim përsëri dhe përsëri : është një rreth i mbrapshtë.

Lodhje e shtuar

Në një nivel të lartë të sheqerit në gjak, trupi nuk është në gjendje të ruajë dhe thith glukozën siç duhet. Energjia përdoret në mënyrë joefikase dhe qelizat e trupit nuk marrin karburantin që u nevojitet. E gjithë kjo çon në faktin se një person shpesh ndihet i lodhur pa ndonjë arsye.

Urinim i shpeshtë

Nëse sheqeri në gjak është shumë i lartë, veshkat nuk mund të rithithin lëngun. Prandaj, trupi, duke u përpjekur të barazojë përqendrimin e glukozës në gjak dhe në qeliza, shpërndan gjakun me lëng brenda qelizave, duke sjellë kështu përqendrimin e glukozës në normale . Kjo rezulton në urinim të shpeshtë.

Gojë e thatë, etje e tepruar

Goja e thatë dhe etja e fortë janë përgjigje ndaj humbjes së rëndë të lëngjeve. Hipotalamusi, i cili vlerëson nivelin e dehidrimit dhe shkakton etje, dërgon një sinjal përkatës në tru. Sigurisht, nuk mund të refuzoni të pini, por është më mirë nëse zgjidhni ujë ose çaj pa sheqer.

Humbje peshe

Me një nivel të lartë glukoze, ju mund të humbni peshë brenda një periudhe të shkurtër kohe, edhe nëse vaktet janë të shpeshta dhe përmbajnë shumë kalori. Ka disa arsye për këtë:Humbja e lëngjeve për shkak të urinimit të shpeshtë çon në një nivel të ulët lëngu në të gjithë trupin, dhe kjo sjell humbje peshe.Nëse niveli i insulinës është i pamjaftueshëm për metabolizmin e glukozës, trupi do të kalojë në djegien e dhjamit.Një sasi e madhe e urinës në një nivel të lartë të glukozës bën që trupi të shpenzojë më shumë kalori. Në këtë mënyrë, trupi përpiqet të “hedh” glukozën e tepërt.

Sëmundjet infektive

Infeksionet e traktit urinar (UTI) dhe infeksionet e majave mund të ndodhin si tek burrat ashtu edhe tek gratë. Megjithatë, shumë më shpesh ato gjenden tek gratë me nivele të larta sheqeri dhe diabet. Një sasi e madhe sheqeri krijon një mjedis të favorshëm për riprodhimin e majave dhe baktereve.

Lëkurë të thatë

Lëkura e thatë mund të jetë e lidhur me nivele të larta të sheqerit në gjak për arsye të ndryshme: Urinimi i tepërt dehidraton trupin në një masë të tillë që lëkura fillon të thahet.Problemet e lëkurës së këmbëve janë një shenjë e aterosklerozës – forcim dhe ngushtim i arterieve dhe një ulje shoqëruese e qarkullimit të gjakut – një sëmundje që ndodh shpesh tek diabetikët.Nervat e dëmtuara mund të prishin funksionimin normal të gjëndrave të djersës dhe ato ndikojnë në ekuilibrin e lëkurës dhe ujit.

LEXO EDHE:  Rita e teproi

Përqendrim i vështirë

Nivelet e larta të sheqerit parandalojnë hyrjen e glukozës në qelizat e trurit, kështu që truri përjeton vështirësi në marrjen e energjisë. Kjo ndikon negativisht në shpejtësinë e të menduarit dhe të vendimmarrjes.

Sëmundjet infektive

Infeksionet e traktit urinar (UTI) dhe infeksionet e majave mund të ndodhin si tek burrat ashtu edhe tek gratë. Megjithatë, shumë më shpesh ato gjenden tek gratë me nivele të larta sheqeri dhe diabet. Një sasi e madhe sheqeri krijon një mjedis të favorshëm për riprodhimin e majave dhe baktereve.

Lëkurë të thatë

Lëkura e thatë mund të jetë e lidhur me nivele të larta të sheqerit në gjak për arsye të ndryshme: Urinimi i tepërt dehidraton trupin në një masë të tillë që lëkura fillon të thahet.Problemet e lëkurës së këmbëve janë një shenjë e aterosklerozës – forcim dhe ngushtim i arterieve dhe një ulje shoqëruese e qarkullimit të gjakut – një sëmundje që ndodh shpesh tek diabetikët.Nervat e dëmtuara mund të prishin funksionimin normal të gjëndrave të djersës dhe ato ndikojnë në ekuilibrin e lëkurës dhe ujit.

Përqendrimi i vështirë

Nivelet e larta të sheqerit parandalojnë hyrjen e glukozës në qelizat e trurit, kështu që truri përjeton vështirësi në marrjen e energjisë. Kjo ndikon negativisht në shpejtësinë e të menduarit dhe të vendimmarrjes.

Shikim i turbullt

Vizioni i turbullt është gjithashtu rezultat i një efekti dehidratues për shkak të sheqerit në gjak – ndikon gjithashtu në qelizat e syrit. Si rezultat, ato deformohen dhe syri humbet aftësinë e tij për t’u përqëndruar siç duhet.

Shërimi i ngadaltë i plagëve dhe prerjeve

Kjo ndodh për shkak të dëmtimit të enëve të gjakut si rezultat i niveleve të larta të sheqerit. Kjo çon në një përkeqësim të qarkullimit të gjakut, veçanërisht në gjymtyrë, dhe ushqim të pamjaftueshëm të indeve.

Impotencë

Vështirësitë në mbajtjen e ereksionit mund të ndodhin edhe në sfondin e glukozës së lartë të gjakut. Një mbledhje e shëndetshme kërkon nerva të shëndetshme, rrjedhje të mirë të gjakut dhe ekuilibrin e duhur të hormoneve. Megjithatë, një tepricë sheqeri në gjak mund të ndikojë negativisht në secilin prej këtyre sistemeve.

Nervozizmi

Sipas hulumtimit , njerëzit me sheqer të lartë janë më të shqetësuar, nervozë dhe kanë tendencë për depresion .Truri varet nga një furnizim i barabartë i glukozës, dhe kërcimet e mprehta të nivelit të tij ndikojnë negativisht në punën e tij. Si rezultat, humori ynë papritmas përkeqësohet.Sheqeri gjithashtu ndikon në thithjen e një lënde tjetër ushqyese përgjegjëse për gjendjen shpirtërore: kromit. Ky mineral është i nevojshëm për të ruajtur një nivel të qëndrueshëm të sheqerit në gjak sepse insulina, e cila pastron glukozën nga gjaku, nuk mund të funksionojë si duhet pa të./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Horoskopi

Fytyra e bukur nuk është shumë e rëndësishme për ta/ Shenjat e horoskopit që dashurohen pas karakterit

Publikuar

-

Nga

Fytyra e bukur nuk është shumë e rëndësishme për ta/ Shenjat e horoskopit që dashurohen pas karakterit

Binjakët

Binjakët nuk do të bien kokë e këmbë në dashuri me ju thjesht se keni një fytyrë të bukur. Për këtë shenjë të qeverisjes së Mërkurit, komunikimi është jetik. Ata kanë cilësi të lindur në flirtim dhe janë njerëz që datojnë me mentalitetin se ka shumë peshq në oqean. Ata nuk dashurohen lehtë, megjithatë, kur e bëjnë këtë, zakonisht është me dikë që ata e gjykojnë tërheqës. Ata janë vazhdimisht kureshtarë dhe plotësisht të zënë me diskutime dhe debate intensive. Në rast se ata gjejnë dikë që mund t’i mbajë ata me gisht në gishtërinjtë e tyre, ata do të jenë pa dyshim.

Gaforret

Gaforret njihen për simpatinë, empatinë dhe instinktin e ngushtë psikik. Ata i ndiejnë gjërat intensivisht, kështu që si një masë mbrojtëse, ata zakonisht janë të ngadaltë për t’u hapur ndaj njerëzve të tjerë. Sidoqoftë, kur ta bëjnë këtë, është zakonisht me dikë se kujt mund t’i hapen. Meqenëse Kanceri është shenja e ushqimit dhe kujdesit, ata duan të ngushëllojnë, rregullojnë ose kurojnë të tjerët dhe në përgjithësi do të strukturojnë marrëdhënie pasionale përmes kësaj. Promovoni ujësjellësit pasi Kankarët e duan një histori të mirë tragjike po aq sa çdo prodhues të televizionit realitet. Significantshtë e rëndësishme për ta që të ndiejnë një lidhje emocionale të fortë dhe të fortë me dikë fillimisht, ose përndryshe ata nuk do të ndjehen sikur marrëdhënia ia vlen të kërkohet.

LEXO EDHE:  Këngëtarja shqiptare një mesazh për meshkujt/”Duhani ju bën impotent”

LEXO EDHE:  Këngëtarja shqiptare një mesazh për meshkujt/”Duhani ju bën impotent”

Peshqit

Peshqit është një sentimental aktual dhe i destinuar të pranojë që ju mund të gjeni vërtet lumturinë tuaj ndonjëherë në TV realitet. Në rast se ata ishin një kandidat në Love Is Blind, ata do të ishin të parët që do të provojnë ndjenja pasionante për të dhe do të kishin zero dyshime për t’u lidhur pas disa ditësh. Me planetin e tyre qeverisës Neptun, ky peshk ka të bëjë me ëndrrat dhe halucinacionet. Një Peshq mund të koordinojë me dikë në një aplikacion takimesh dhe të mendojë se ata e kanë takuar adhurimin për jetën e tyre pas shkëmbimit të disa mesazheve. Ashtu si Kanceri, Peshqit janë po aq emocionues dhe instiktivë. Kjo shenjë uji do të shikojë në përgjithësi tërheqjen fizike si një dhuratë për çdo lidhje qiellore të vendosur./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Vit i trishtë për Travoltën/ Pas bashkëshortes, humb një tjetër person të shtrenjtë

Publikuar

-

Nga

Vit i trishtë për Travoltën/ Pas bashkëshortes, humb një tjetër person të shtrenjtë

Aktori i famshëm John Travolta ka humbur një tjetër persona të shtrenjtë të familjes. Pas humbjes së bashkëshortes, bëhet e ditur se nipi i tij , Sam Travolta është ndarë nga jeta.

Sam Travolta, i cili ishte djali i vëllait të madh të John, ishte skenarist, ndërsa arsyeja e vdekjes së tij mbetet ende e panjohur.

Kanë kaluar vetëm tre muaj që kur bashkëshortja e tij humbi betejën me kancerin dhe u nda nga jeta, tashmë Travolta po përjeton një tjetër humbje të madhe./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nuk e paskemi ditur/ A duhet larë orizi para se të gatuhet?

Publikuar

-

Nga

Nuk e paskemi ditur/ A duhet larë orizi para se të gatuhet?

Larja e orizit para gatimit shërben për të përftuar një ushqim më të tretshëm dhe të dobishëm për ata që vuajnë nga gastriti ose probleme gastroesophageal, veçanërisht kur orizi shoqërohet me një kurs të dytë. Për shembull, kur hani oriz të kombinuar me një pjatë të dytë me mish, krijohet një aciditet i fortë në stomak i nevojshëm për tretjen, përgjegjës për shfaqjen e refluksit. Prandaj orizi duhet të lahet për të hequr niseshtenë që mbulon drithërat. Duke përdorur këtë metodë, ju do të merrni një oriz më të butë, të lehtë dhe më të tretshëm, perfekt për përgatitjen e sallatave, enëve të ftohta ose orientale.

LEXO EDHE:  Ja çfarë heqin meshkujt që të jenë perfekt në shtrat

LEXO EDHE:  Rita e teproi

A duhet larë orizi gjithmonë?

Nëse nuk ka kushte të veçanta, të tilla si gastriti ose refluksi, ky veprim nuk është gjithmonë i nevojshëm, veçanërisht kur doni të përgatitni një oriz me një qëndrueshmëri më të butë, duke eleminuar pjesën më të madhe të niseshtesë, nuk ken ipse ta bëni këtë. Në vend të kësaj, është gjithmonë e nevojshme të lani orizin për të përgatitur receta tipike tradicionale si sushi, basmati, pilaf. Gjithashtu është e nevojshme të lani orizin kur dëshironi të përgatisni sallatat karakteristike të verës./ CNA.al

LEXO TE PLOTE