Connect with Us

Elon Musk: Tesla më e lirë gati për tre vjet

Teknologji

Elon Musk: Tesla më e lirë gati për tre vjet

Publikuar

-

Elon Musk: Tesla më e lirë gati për tre vjet

Themeluesi i Tesla, Elon Musk, ka se thotë se do t’i bëjë bateritë Tesla më të lira dhe më të fuqishme.Në një prezantim të drejtpërdrejtë që Z. Musk e etiketoi ‘Dita e Baterisë’ ai gjithashtu tregoi mundësinë e një Tesla plotësisht autonome prej 25,000 dollarësh (19,600 £) “në rreth tre vjet kohë”. “Kjo ka qenë gjithmonë ëndrra jonë për të bërë një makinë elektrike të përballueshme,” tha ai.Por lajmi nuk i entuziazmoi investitorët dhe 50 miliardë dollarë u shuan nga vlera e saj në tregun e aksioneve.

Njoftimi kryesor ishte qelizat e reja më të mëdha cilindrike të Tesla-s. Është pohuar se bateritë e reja do të sigurojnë pesë herë më shumë energji, gjashtë herë më shumë energji dhe 16% diapazon më të madh drejtimi.Por teknologjia e njoftuar ka të ngjarë të marrë vite për t’u zbatuar.

Qasja e Tesla përfshin integrimin e baterisë në mënyrë që ajo të jetë pjesë e strukturës së automjetit, duke zvogëluar kështu peshën efektive të baterisë. Fjalimi u zhvillua para 240 aksionerëve – secili ulur në një Tesla Model 3.Thelbësore për Teslas më të lira janë risitë në mënyrën se si kompania harton bateritë duke përmirësuar rrënjësisht efikasitetin e tyre.Prof Stanley Whitingham, i cili u dha çmimin Nobel në Kimi vitin e kaluar për punën e tij në bateritë e jonit litium, i tha BBC se “trajtimi i të gjitha mundësive është me rrezik të lartë, por një shpagim i lartë”.

“Shumë prej nesh kanë sugjeruar që hapat e njëjtë janë të nevojshëm, por Tesla ka investime dhe vullnet për ta realizuar atë. Nuk jam i sigurt se dikush tjetër është i gatshëm ta bëjë këtë,” tha ai.Z. Musk gjithashtu njoftoi se si dhe blerja e baterive nga Panasonic dhe LG Chem – Tesla vetë do të fillojë t’i prodhojë ato.Në prill të vitit të kaluar, vetë Musk zbuloi probleme me burimin e baterive Panasonic të përdorura në Modelin 3 Tesla.Një ekspert tha që shkallëzimi do të ishte “sfidues”.

LEXO EDHE:  Elon Musk hedh një hap tjetër drejt inteligjencës artificiale/ Demostron pajisjen që po testohet te derrat

“Edhe me prodhuesit e makinave me të vërtetë me përvojë, ne priremi të shohim një shkallë shumë të lartë të mbetjeve të prodhimit në dy vitet e para,” tha Casper Rawles, shefi i vlerësimeve të çmimeve në Benchmark Mineral Intelligence.

Rawles gjithashtu paralajmëroi se aq shumë përmbajtje e baterisë janë metale të shtrenjta – “Ju vetëm mund të ulni koston deri në një pikë”.Katër tremujorë radhazi të rritjes kanë ndihmuar që çmimi i aksioneve të Tesla të rritet dhe tani është kompania më e vlefshme e makinave në botë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Twitter pezullon llogaritë false të mbështetësve të Trump

Publikuar

-

Nga

Twitter pezullon llogaritë false të mbështetësve të Trump

Twitter ka pezulluar një numër llogarish të rreme që pretendojnë të jenë në pronësi të mbështetësve zezakë të Presidentit të SHBA Donald Trump. Gjiganti i mediave sociale tha se llogaritë thyen rregullat e saj për postën e pavlefshme dhe manipulimin e platformës.

Twitter nuk ka specifikuar numrin e llogarive të pezulluara deri më tani ose burimin e tyre.Ai tha se po vazhdonte të hetonte aktivitetin dhe mund të pezullojë llogari shtesë nëse u zbulua se shkelnin politikat e saj.Darren Linvill, një studiues i dezinformimit të mediave sociale në Universitetin Clemson, gjeti shumë llogari të tilla, të cilat kishin gjeneruar rreth 265,000 retëeets ose përmendje në Twitter.

LEXO EDHE:  Makina e re e Tesla do të jetë makina më e shpejtë e prodhuar ndonjëherë

LEXO EDHE:  Parashikimet më të çuditshme për vitin 2020

Disa nga llogaritë përdorën foto të burrave të zinj që ishin shfaqur në artikuj të lajmeve. Disa kishin dhjetëra mijëra ndjekës.Z. Linvill i tha agjencisë së lajmeve Reuters se shumica e llogarive u krijuan në 2017, por ishin bërë më aktive në dy muajt e fundit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Risia e Apple për këtë vit/ iPhone 12, smartphone i parë me rrjetin 5G

Publikuar

-

Nga

Risia e Apple për këtë vit/ iPhone 12, smartphone i parë me rrjetin 5G

Apple ka konfirmuar se celularët e saj,  iPhone 12 do të jenë të parët që do të punojnë në rrjete më të shpejta, 5G. Kompania gjithashtu ka zgjeruar gamën për të përfshirë një model të ri “Mini” që ka një ekran më të vogël 5.4 in. Firma amerikane pësoi një rënie më të gjerë të industrisë duke rritur shitjet e saj të telefonit gjatë vitit të kaluar.

Por disa ekspertë thonë se tiparet e reja i japin Apple mundësinë e saj më të mirë për rritje që nga viti 2014, kur riorganizoi linjën e saj me iPhone 6. “5G do të sjellë një nivel të ri të performancës për shkarkime dhe ngarkime, transmetim video me cilësi më të lartë, lojëra më të shpejta, ndërveprim në kohë reale dhe shumë më tepër”, tha shefi ekzekutiv Tim Cook . Këtë herë ka pasur edhe një rifreskim kozmetik, me anët e pajisjeve që bëhen më të mprehta dhe më të sheshta.

LEXO EDHE:  Aplikacionet që 'hedhin në tokë' baterinë e një smartfoniModelet më të larta të iPhone 12 Pro kanë ekrane më të mëdha se më parë dhe një sensor të ri për të ndihmuar në fotografinë me dritë të ulët. Sidoqoftë, për herë të parë asnjë nga pajisjet nuk do të shoqërohet me kufje ose me një karikues. Apple tha se masa ishte për të ndihmuar në zvogëlimin e ndikimit të saj në mjedis.

LEXO EDHE:  Aplikacionet që ‘hedhin në tokë’ baterinë e një smartfoni

“Tim Cook [ka] skenën e caktuar për një lëshim të produktit me super cikël 5G,” komentoi Dan Ives, një analist në wedbush Securities. Ai shtoi se rreth 40% e 950 milion iPhone në përdorim nuk ishin azhurnuar në të paktën tre vjet e gjysmë, duke paraqitur një mundësi “një herë në një dekadë”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Apple iPhone 12/ Përparësia e çipave, i bën telefonat më “inteligjentë”

Publikuar

-

Nga

Apple iPhone 12/ Përparësia e çipave, i bën telefonat më “inteligjentë”

Pasi Apple të prezatojë iPhonët e rinj, duhet të dini se ata kanë bërë një marrëveshje dhe se ata janë celularët e parë në botë që mundësohen nga një lloj I ri çipi.

Kjo, do t’i lejojë përdoruesit të bëjnë gjëra të tilla si të modifikojnë video 4K, të realizojnë foto me rezolucion të lartë dhe të luajnë video lojëra me grafikë më shumë pa probleme se sa ishte e mundur më parë, ndërsa përdorin më pak bateri.

“Procesi pesë nanometër” i përfshirë i referohet faktit se transistorët e çipit janë zvogëluar, çelësat e vegjël të ndezjes tani janë vetëm rreth 25 atome të gjera, duke lejuar që të paketohen miliarda më shumë.

Çfarë saktësisht i referohet 5nm?Një nanometër është një e miliardta e metrit. Kjo është afërsisht shpejtësia që flokët e njeriut rriten çdo sekondë. Transistorët mateshin në terma të gjerësisë së një pjese të njohur si “porta” e tyre. Por rreth një dekadë më parë, një ndryshim në mënyrën e dizajnimit të tyre nënkuptonte që referenca e nanometrit të ndalonte së lidhuri me një gjeometri të vetme.

LEXO EDHE:  Bateria e Samsung Galaxy S7 mund të zgjasë një javë

LEXO EDHE:  Aplikacionet që 'hedhin në tokë' baterinë e një smartfoni

Sot referenca prej 5 nanometër është pak më shumë se një term marketingu dhe dy fonderi që përdorin të njëjtin emërim mund të ofrojnë tranzistorë me performancë të ndryshme.

Sidoqoftë, për të ndihmuar të imagjinohet se sa të vegjël janë transistorët e rinj të Apple, ka rreth 171 milion të paraqitura në çdo milimetër katror./ CNA.al

LEXO TE PLOTE