Connect with Us

Shtimi i rasteve të reja me Covid/ A do të ketë një “mbyllje” të dytë në Evropë?

Bota

Shtimi i rasteve të reja me Covid/ A do të ketë një “mbyllje” të dytë në Evropë?

Publikuar

-

Shumë evropianë po vuajnë ende pasojat e mbylljes së parë. Ndërsa tani po flitet për një Lockdown të dytë. Si të evitohet kjo?
“Katastrofale”, “e tmerrshme”, “e papërballueshme”. Këto janë vetëm disa nga fjalët e krerëve të vendeve të Bashkimit Evropian, për pasojat e mundshme të një mbyllje të dytë (Lockdown), si pasojë e shtimit të infektimeve me virusin Corona. Për t’u përballur më mirë me virusin Corona, në pranverë e gjithë Evropa ishte mbyllur. Situata gjatë muajve të verës ishte më e relaksuar dhe jeta është normalizuar pothuajse gjithandej. Por prej javësh po shtohet sërish numri i infektimeve në të gjitha vendet.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) pohon se në Evropë çdo ditë kemi nga 40.000 – 50.000 raste të reja infektimesh. Kjo nuk ka të bëjë vetëm me rritjen e testimeve në të gjitha vendet. “Shifrat në shtator duhet të shërbejnë si sinjal alarmi për të gjithë ne”, tha drejtori i OBSH për Evropë, Hans Kluge. Numri i infektimeve ndërkohë ka kaluar shifrat edhe nga piku i infektimeve në fazën e parë në pranverë të këtij viti.

Kufizimet rajonale

Me rritjen e shifrave të infektimeve po shtohen edhe shqetësimet për një Lockdown të dytë. Pasojat më të rënda ekonomike nga mbyllja në pranverë kanë përjetuar Spanja dhe Franca, e pikërisht në këto vende po shtohet më së shumti numri i infektimeve së fundi. Franca megjithatë do të evitojë futjen e masave kufizuese në gjithë vendin, aq sa është e mundur. Autoritetet kanë vendosur që të fusin masa kufizuese në qytetet e prekura: Paris, Marseille, Bordeaux, Nizza dhe Toulouse. Atje ndalohet tubimi i shumë njerëzve me një vend, janë futur masa kufizuese në bare dhe ndalohen vizitat në orarë të caktuara në shtëpitë e të moshuarve. Në Paris dhe rajone të tjera duhet të barten parimisht maskat me të dalur nga shtëpia.
Këtë të hënë do të futen masa kufizuese më të rrepta edhe në Madrid të Spanjës. Në gjashtë pjesë të qytetit dhe shtatë komuna njerëzit mund të dalin nga shtëpia vetëm për nevojat më të rëndësishme – shkuarje në punë, vizitë te mjeku, shkuarje në shkolla apo në rast termini tek autoritetet juridike. Masa të ngjashme kufizuese do të futen edhe në pjesë të tjera të vendit, si në Mallorca për shembull.

Të prekura janë të gjiha rajonet ku numri i infektimeve është më i madh se 1000 në 100.000, në një periudhë kohore prej 14 ditësh. Sa për krahasim, në Gjermani aktualisht ka mesatarisht rreth 13 persona të infektuar në 100.000 brenda një jave. Ndërsa masat futen nëse në një vend ka më shumë se 50 në 100.000, në një periudhë kohore njëjavore.
“Një Lockdown të plotë duan ta evitojnë të gjithë, sepse kjo do të kishte pasoja katastrofale për ekonominë tonë”, thonë krerët e Madridit. “Shpresojmë se me futjen e rregullave në rajone të caktuara do të këndellemi më shpejt dhe gjendja do të përmirësohet.”

LEXO EDHE:  “Gripi apo koronavirusi”/ Epidemiologu: Kujdes në nëntor dhe dhjetor!

Pasojat e një mbyllje tjetër do të jenë tepër të rënda jo vetëm për vendet jugore të Evropës. Edhe Gjermania ka frikë se një Lockdown tjetër do të shkaktonte një valë të tërë falimentimesh. “Një e pesta e sipërmarrjeve është e rrezikuar nga falimentimi”, thotë kryetari i organizatës së sipërmarrjeve të mesme Mario Ohoven. Një mbyllje e re do të shënonte fundin e shumë sipërmarrjeve të mesme.

Numri i infektimeve po rritet edhe në Gjermani, por aktualisht nuk duket në horizont një Lockdown në të gjithë vendin. “Tani në vjeshtë të gjithë duhet të tregojmë – përgjegjësi, përgjegjësi, përgjegjësi”, tha ministri i Shëndetësisë Jens Spahn në fillimt të shtatorit. “Nëse tregojmë përgjegjësi, atëherë nuk kemi nevojë të flasim për Lockdown.” Por tek shpërthimet lokale duhet të jemi konseguent.
As Ministria e Financave nuk llogarit me një mbyllje të dytë. Në projektbuxhetin për vitin 2021 parashikohet marrja e borxheve në vlerë prej 96 miliardë Euro për luftimin e krizës së Coronës. Por në asnjë plan të autoriteteve nuk flitet për një Lockdown të dytë në Gjermani. Në Ministri thonë se ata nuk planifikojnë me një gjë të tillë.

Britania e Madhe përgatitet për një Lockdown të dytë

Ndryshe qëndron puna në Britani të Madhe. Ministri i Shëndetësisë Matt Hancock i tha BBC-së para pak ditësh: “Ne duam të evitojmë një Lockdown komplet, por jemi të përgatitur edhe për këtë skenar.” Mbretëria e Bashkuar është me 42.000 të vdekur nga Covid-19, vendi më i prekur në Evropë.
Prej ditësh numri i infektimeve po shtohet atje. Edhe numri i pacientëve në spitale po rritet. Ndaj para një jave në spitale janë futur masa të rrepta kufizuese. Edhe këtu, sikur në mbarë Evropën, autoritetet po përpiqen që me krizën të përballen vetëm me kufizime në rajone të caktuara. Masa kufizuese janë futur në Birmingham, Glasgow dhe disa rajone të tjera.

Shkencëtarët rekomandojnë Lockdown dyjavor

Studiuesit e njohur britanikë nga “Scientific Advisory Group for Emergencies” i kanë rekomanduar qeverisë britanike një Lockdown dyjavor në kohën e pushimeve të vjeshtës, në tetor. “Shkollat duhet të mbyllen një javë, e nëse shtohet edhe një javë tjetër, kjo do të kishte vetëm pasoja të kufizuara në shkollim”, thotë një studiues për “Finanical Times”.
Një Lockdown tjetër askush nuk e do në Evropë. Autoritetet rekomandojnë një vetdisiplinë të qytetarëve. “Kombi gjendet para një kthese, zgjedhja është e jona”, tha ministri i Shëndetësisë Hancock, për televizionin Sky News, të dielën. “Qytetarët mund të zgjedhin: t’i respektojnë rregullat…ose do të ketë masa të tjera.”/DW

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

BE-ja sanksionon dy rusë për sulmin kibernetik ndaj Bundestagut

Publikuar

-

Nga

BE-ja sanksionon dy rusë për sulmin kibernetik ndaj Bundestagut

Bashkimi Evropian ka vendosur sanksione ndaj kreut të agjencisë së inteligjencës ushtarake ruse, GRU dhe ndaj një zyrtari të kësaj agjencie, për përfshirjen e tyre në sulmin kibernetik të vitit 2015, ndaj Dhomës së Ulët të Parlamentit të Gjermanisë.

Në gazetën zyrtare të BE-së u publikuan të enjten emrat e personave dhe entiteteve që janë sanksionuar nga blloku dhe u tha se ata “janë përgjegjës për përfshirjen” në sulmin kibernetik ndaj sistemit të informacionit të Bundestagut. Ky sulm u tha se ka ndodhur në prill dhe maj të vitit 2015.

Gjatë sulmit, sistemet operative kishin dalë jashtë funksionit për disa ditë dhe një “sasi e konsiderueshme” e të dhënave ishin vjedhur, teksa emailet e disa anëtarëve të parlamentit – përfshirë edhe atë të kancelares Angela Merkel- ishin “prekur” nga ky sulm tha Këshilli i BE-së.

Entiteti, të cilit i janë ngrirë asestet, është njësi brenda agjencisë GRU, zyrtarët e së cilës kanë marrë pjesë në sulmin kibernetik ndaj Bundestagut, tha BE-ja.

Dy zyrtarët që janë sanksionuar, do t’iu ngrihen asetet dhe nuk do të mund të udhëtojnë në BE. Njëri nga është thënë se është Dmitry Badin, të cilin BE-ja e përshkruan si pjesë të ekipit që ka kryer sulmin kibernetik.

BE-ja po ashtu ka sanksionuar Igor Kostyukov, duke thënë se ai, si kreu i GRU-së, është përgjegjës për sulmet kibernetike që ka kryer një njësit i agjencisë që ai udhëheqë.

LEXO EDHE:  Video-Saimir Kodra habit me deklaratën/ “Koronavirusin e kam kaluar që në janar”

LEXO EDHE:  Rama kërkon të asgjesojë opozitën/ Nishani thirrje Europës

Blloku evropian tha se kjo njësi e GRU-së po ashtu ka marrë pjesë në tentimin për të hakuar rrjetin e Wi-Fi në Organizatën për Parandalimin e Armëve Kimike në prill të vitit 2018.

Kostyukov edhe më herët është sanksionuar nga BE-ja për shkak të rolit të tij në helmimin e ish-agjentit rus, Sergei Skripal dhe vajzës së tij, Yulia me agjentin nervor Noviçok më 2018 në Britani.

Prokurorët në Gjermani, ndërkaq, kanë lëshuar një urdhër-arrest për Badin, i cili kërkohet edhe nga autoritetet amerikane, pasi dyshohet se bën pjesë në grupin e hakerëve, të njohur me emrin Fancy Bear.

Rusia ka hedhur poshtë akuzat e BE-së dhe Gjermanisë se qëndron prapa sulmeve kibernetike ndaj Parlamentit gjerman./rel

LEXO TE PLOTE

Bota

Agjensitë amerikane të zbulimit/ Irani dhe Rusia sulmojnë sërish zgjedhjet amerikane

Publikuar

-

Nga

Agjensitë amerikane të zbulimit/ Irani dhe Rusia sulmojnë sërish zgjedhjet amerikane

Agjencitë amerikane të zbulimit kanë akuzuar Iranin dhe Rusinë se u përpoqën të përdorin të dhënat e regjistrit të votuesve në “përpjekje të dëshpëruara” për të mbjellë kaos dhe konfuzion në prag të zgjedhjeve presidenciale të 3 nëntorit në Shtetet e Bashkuara.

Drejtori i Zbulimit Kombëtar, John Ratcliffe, e bëri njoftimin gjatë një konference për shtyp të mërkurën, që synonte të ofronte garanci për amerikanët dhe zotimin se çdo vend që kapej duke ndërhyrë në zgjedhjet amerikane do të kishte “kosto dhe pasoja”.

“Konfirmuam se disa të dhëna të regjistrit të votuesve janë marrë nga Irani si dhe nga Rusia”, tha ai, duke shtuar se të dyja vendet “kanë ndërmarrë veprime konkrete për të influencuar opinionin publik në lidhje me zgjedhjet tona”.

Zoti Ratcliffe nuk tha se si po e përdor Rusia informacionin e vjedhur, por fajësoi aktorët kibernetikë iranianë si përgjegjës për një furi aktiviteti gjatë 24 orëve të fundit, dhe tha se një pjesë e këtij aktiviteti dukej se ishte projektuar për të dëmtuar Presidentin Donald Trump.

“E kemi parë tashmë Iranin të dërgojë email-e të kamufluara që synojnë frikësimin e votuesve, ngjalljen e trazirave sociale dhe dëmtimin e Presidentit Trump”, tha ai.

Studiuesit që gjurmuan email-et, të cilat dukeshin sikur ishin dërguar nga grupi i së djathtës së skajshme “Proud Boys” që ka dalë në mbështetje të presidentit, thanë se u ishin dërguar votuesve në të paktën katër shtete amerikane, si Arizona, Alaska, Pensilvania dhe Florida.

Votuesve, përgjithësisht të regjistruar si demokratë, u thuhej se “Do të votoni për Trump-in në Ditën e Zgjedhjeve, përndryshe nuk do t’iu ndahemi”.

Përfaqësuesit e “Proud Boys” mohuan të kenë qenë përfshirë.

Krahas email-eve, zoti Ratcliffe tha se Irani ishte gjithashtu përgjegjës për shpërndarjen e një videoje që nënkuptonte se disa votuesve mund t’u jepen fletëvotime të manipuluara.

“Kjo video, dhe çdo pretendim për fletëvotime të tilla të manipuluara, nuk janë të vërteta”, tha ai.

Zyrtari më i lartë i zbulimit amerikan tha se megjithë përpjekjet iraniane dhe ruse për të dëmtuar besimin e votuesve, “sistemet tona zgjedhore janë të forta”.

Drejtori i FBI-së, Christopher Wray, i cili tha muajin e kaluar se nuk kishte shenja sulmesh ndaj sistemeve të regjistrimit të votuesve, gjithashtu theksoi se sistemi zgjedhor amerikan mbetet i sigurtë.

“Duhet të keni besim se vota juaj ka rëndësi”, tha zoti Wray. “Nuk do ta ulim vigjilencën”.

Më parë, zyrtarët nuk patën ngritur shqetësime për sulme të mundshme ndaj sistemeve të regjistrimit të votuesve.

Muajin e kaluar, një raport në gazetën ruse Kommersant ngjalli shqetësime se listat e votuesve në shtetin amerikan Miçigan ishin sulmuar, por kjo mundësi u përjashtua me shpejtësi nga zyrtarët e atij shteti.

Zyrtarë të tjerë zgjedhorë u kanë bërë gjithashtu thirrje votuesve t’u ruhen njoftimeve të tilla.

“Listat e regjistrimit të votuesve janë informacion publik, të disponueshme për t’u marrë kundrejt një pagese, ose falas nga shtetet përkatëse”, i tha Zërit të Amerikës një zëdhënës i Shoqatës Kombëtare të Drejtuesve Zgjedhorë.

Nuk është gjithashtu befasuese që Irani dhe Rusia sulmuan votuesit amerikanë vetëm më pak se dy javë nga zgjedhjet.

Një zyrtar i lartë i kundërzbulimit amerikan, William Evanina, paralajmëroi në gusht se të dyja këto vende, së bashku me Kinën, po ndërhynin në mënyrë aktive në zgjedhje, duke shpresuar të ndikojnë tek rezultati.

LEXO EDHE:  Pushimet verore në kohën e koronavirusit/ Presidentja e KE: Do gjejmë “zgjidhje të zgjuara”

LEXO EDHE:  Video-Saimir Kodra habit me deklaratën/ "Koronavirusin e kam kaluar që në janar"

Teherani, tha zoti Evanina në atë kohë, po përpiqej të dëmtonte shanset e Presidentit Trump për rizgjedhje, duke iu frikësuar se fitorja “do të rezultojë në një vazhdimësi të presionit amerikan ndaj Iranit, në kuadrin e përpjekjeve për të shkaktuar ndryshimin e sistemit”.

Rusia në anën tjetër, “po përdor një sërë masash kryesisht për të denigruar ish-Nënpresidentin Joe Biden”, tha ai, duke shtuar se “disa aktorë të lidhur me Kremlinin, gjithashtu po përpiqen të promovojnë kandidaturën e Presidentit Trump”.

Megjithatë, më herët këtë muaj zoti Evanina i tha televizionit Hearst se të treja vendet – Irani, Rusia dhe Kina – po sulmonin në mënyrë aktive serverat e fushatave Trump dhe Biden.

Megjithatë, disa ekspertë të sigurisë kibernetike thonë se ky operacion influencimi më i fundit i Iranit, duke shfrytëzuar email-et e manipuluara dhe videot, duket se tregon që Teherani po bëhet më ambicioz.

“Incidenti shënon një zhvendosje thelbësore në botëkuptimin tonë të gatishmërisë së Iranit për të ndërhyrë në procesin demokratik”, tha në një deklaratë dërguar Zërit të Amerikës, John Hultquist, drejtor për analizën në Mandiant Threat Intelligence.

“Ndërsa shumë prej operacioneve të tyre janë fokusuar në nxitjen e propagandës në funksion të interesave të Iranit, ky incident duket se është orientuar qartazi për të dëmtuar besimin e votuesve”, tha ai.

Megjithëse shërbimet amerikane të zbulimit konkluduan se Irani, së bashku me Rusinë dhe Kinën, u përpoqën të ndërhyjnë në zgjedhjet amerikane në vitin 2018-të, aktiviteti i mëparshëm kibernetik i Iranit ishte fokusuar përgjithësisht në sulmet që bllokojnë shërbimet online, duke bllokuar qasjen tek faqet në internet nëpërmjet një numri të mbingarkuar kërkesash, si dhe përpjekjet për të shpërfytyruar faqet e internetit dhe për të vjedhur të dhënat personale.

Sidoqoftë, pas njofitmit të së mërkurës, disa ligjvënës duket se sugjeruan që operacionet iraniane të influencimit tregojnë se Teherani po kopjon skenarët rusë, të cilët janë të projektuar për të ngjallur kryesisht kaos dhe mosbesim.

“Rusia dhe Irani duan që pala humbëse të refuzojë rezultatin e zgjedhjeve për të dëmtuar legjitimitetin e fituesit dhe për të ngjallur një krizë kushtetuese”, shkruajti në Twitter gjatë orëve të vona të së mërkurës kryetari në detyrë i Komisionit të Zbulimit të Senatit, Senatori republikan Marco Rubio.

Më herët të mërkurën, zoti Rubio dhe Nënkryetari i Komisionit të Zbulimit, Mark Warner, u bëri thirrje votuesve që mos të lejojnë që këto sulme ndaj zgjedhjeve të shkaktojnë humbjen e besimit në infrastrukturën zgjedhore të vendit.

“Ata mund të përpiqen t’i sulmojnë këto sisteme, apo thjesht të lënë përshtypjen se i kanë modifikuar apo manipuluar këto sisteme, në mënyrë që të dëmtojnë kredibilitetin e tyre dhe besimin që kemi tek to”, thanë senatorët në një deklaratë të përbashkët.

“I bëjmë thirrje çdo amerikani, përfshirë punonjësve të mediave, që të jenë të kujdesshëm kur u besojnë apo shpërndajnë pretendime sensacionale dhe të paverifikuara në lidhje me votat dhe procesin e votimit”, thanë ata./voa

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Rekord infektimesh/ Mbyllet sërish Greqia. Ja oraret kur ndalohet lëvizja

Publikuar

-

Nga

Rekord infektimesh/ Mbyllet sërish Greqia. Ja oraret kur ndalohet lëvizja

Rritja e numrit të të infektuarve me koronavirus në Greqi, ka bërë që shteti fqinj të shkojë drejt izolimit sërish.

Kryeministri Kyriakos Mitsotakis njoftoi ndalimin e lëvizjeve me makinë nga ora 00:30 deri në 05:00 të mëngjesit në zonat e cilësuara si “të kuqe” apo “të verdha” në raport me numrin e rasteve me koronavirus.

Masa e re do të aplikohet duke filluar nga dita e shtunë.

“Së pari, në zonat ku ka një rritje të madhe të rasteve në nivelet 3 dhe 4, pra të konsideruara si “të verdha” apo “të kuqe” do të ketë një ndalim të lëvizjes me makinë nga ora 00:30 deri në 05:00. Sigurisht do të lejohen të lëvizin ata që shkojnë në punë apo kanë urgjenca“, tha Mitsotakis.

Gjithashtu, Mitsotakis njoftoi se maskat do të jenë të detyrueshme në ambiente të brendshme dhe në rrugë për çdo qytetar të Greqisë.

LEXO EDHE:  Koronavirusi!/ Çfarë duhet të dini për analizat e kontrollit?

LEXO EDHE:  Protesta kundër masave të Coronës në Gjermani, sinjal për radikalizim?

“Maska do të bëhet e detyrueshme kudo. Jo vetëm në ambiente të brendshme, por edhe në rrugë. Sepse virusi gëlon kudo, duke mos pritur hyrjen apo daljen nga një restorant. Virusi nuk të pret të të hajë tek dera, nëse do të më lejohej të flisja me zhargonin e të rinjve“, shtoi kreu i qeverisë greke.

Greqia shënoi sot 882 raste të reja me koronavirus gjatë ditës së sotme, ndërsa humbën jetën 15 persona. /CNA.al

LEXO TE PLOTE