Connect with Us

Paralajmëron Aleksandër Arvizu/ Nëse Trump merr një mandat të dytë, SHBA do dalë nga NATO

Politikë

Paralajmëron Aleksandër Arvizu/ Nëse Trump merr një mandat të dytë, SHBA do dalë nga NATO

Publikuar

-

Paralajmëron Aleksandër Arvizu/ Nëse Trump merr një mandate të dytë, SHBA do dalë nga NATO

Ish-ambasadori amerikan, Aleksandër Arvizu, ka bërë një parajmërim të fortë, teksa po fliste lidhur me drejtimin e SHBA-ve nga Doland Trump.

Arvizu tha se nëse Trump do të merrte një mandate të dytë, SHBA do të ndryshonte shumë.

Madje, ish-ambasadori paralajmëroi në Syri Tv, se SHBA nuk do jetë më në NATO në fund të 8 viteve të Trump si president.

“Trump do të ndryshonte mënyrën se si Amerika e shikon veten e vet dhe mënyrën se si bota e shikon SHBA. Disa njerëz do të thonë se kjo ka ndodhur, dhe ndoshta ka ndodhur, por ashtu siç e dimë, mandati presidencial është 4 vite dhe është e mundur që të bëjmë disa rregullime pas 4 vitesh.

LEXO EDHE:  Modeli italian për listat/ Bylykbashi “dhëmbë për dhëmbë” me Gjiknurin

Por nëse Trump do të drejtojë për 4 vite, do e ndryshojë Amerikën në mënyrë dramatike. Për shembull, në rastin e Shqipërisë dhe të Europës, shumë prej miqve të mi besojnë se ndoshta SHBA nuk do jetë më në NATO në fund të 8 viteve të Trump si president.

Mendoj se kjo është shumë e mundshme të ndodhë. Mendoj se do të ishte një botë shumë e ndryshme,” tha Arvizu./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Të gjitha “fitoret” e Lulzim Bashës me Edi Ramën

Publikuar

-

Nga

Kryetari i Republikës së re, Lulzim Basha duket se kësaj radhe “ka përveshur mënget” mirë, për të siguruar fitoren e radhës, përballë kreut të Rilindjes, Edi Rama.

Vetë Lulzim Basha është shprehur se “Kemi pasur një përballje në 2011, e kam mundur dhe prap do ta mund”.

Por, nuk është kjo e vetmja “fitore” që Lulzim Basha ka me Edi Ramën.

Në zgjedhjet e vitit 2005, atëherë kur po promovohej si risi në politikë, ai “fitoi” ndaj Arben Ahmetajt në Tiranë, në njësinë nr.7, e njohur si e majtë në trend votash.

Në zgjedhjet e vitit 2009 “fitoi” me sistemin e ri pa përballje direkte, në listën e Elbasanit.

Dhe do vinte përballja me Edi Ramën në vitin 2011 për zgjedhje lokale, duke qenë kandidat për Tiranën.

Janë këto zgjedhje që kanë hyrë në historinë e politikës shqiptare si të zhvatura ashiqare, ku pas një fitoreje të ngushtë të Ramës me 10 vota, KQZ-ja e drejtuar nga Arben Ristani që pak më vonë do bëhej nr. 2 i PD-së (ç’zhvillim fantastik!), shpalli rinumërimin e një pjesë kutish, ku siç pritej, fitues rezultoi Basha.

Më tej, e “mundi” Edi Ramën sërish në vitin 2013, kur Lulzim Basha drejtonte fushatën në Tiranë, dhe PD siguroi rezultatin më të dobët historik që nga viti 91.

E “mundi” edhe në 2015, kur mori vetëm 14 bashki.

Dhe kulmi i “fitoreve” ishte në 2017, kur mori gjysmen e qeverisë dhe 15 mandate me pak se në vitin 2013.

LEXO EDHE:  Gjermania, me Francёn pёr BE, me SHBA pёr armёt atomike?

LEXO EDHE:  Si do të votojnë shqiptarët e Amerikës?

Pasi futi demokratët në çadër, i gënjeu ata dhe bëri marrëveshje me kryeministrin Edi Rama dhe pas çadrës hyri në zgjedhje, Lulzim Basha siguroi një super “fitore”, me 230 mijë më pak se në 2013-ën.

E mundi edhe në zgjedhjet vendore të 30 qershorit 2019, duke mos hyre fare në zgjedhje.

Këto fitoret e Lulit të lëne pa fjalë./ CNA.al


LEXO TE PLOTE

Politikë

Procesi farsë/ Kush janë 160 emrat që “fsheh” PD?

Publikuar

-

Nga

Procesi farse/ Kush janë 160 emrat që “fsheh” PD?

Pasditen e djeshme, Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazmend Bardhi ka publikuar dy lista.

Njëra listë ka 27 emrat që janë kualifikuar, si kandidatë të PD-së, për zgjedhjet e ardhshme parlamentare. Ndërsa lista tjetër, janë 11 emra, për të cilët thonë se u “është shtyrë kualifikimi”.

Por çfarë ndodhi?

Në fillim kanë qënë 3600 emra të propozuar nga demokratët, u lanë rreth 500 dhe më pas ngelen 496.

Ç’ka do të thotë se pas votimit në strukturat e partisë u votuan 496 emra.

Më pas u hoqën 170 emra, dhe iu dorëzuan kryesisë së PD-së, 326 emra.

Por, dje u publikuan 27 emra të cilët janë kualifikuar dhe 11 të tjerë që nuk janë kualifikuar.

Janë hequr 170 emra. Ndërkohë janë publikuar vetëm 11.

Kush janë 160 emrat e tjerë që janë hequr dhe pse janë hequr?

Nga 3600 u hoqën 3100 dhe u tha se këta që janë hequr do jenë administrate e nesërme e PD-së.

Tani po hiqen edhe 160 të tjerë dhe prap thonë “do jenë administrate e nesërme e PD-së”.

Tani çfarë duan t’iu tregojnë shqiptarëve? Që PD kur të vijë në pushtet do heqë 5 mijë vetë nga puna dhe do vendosë 5 mijë te saj?

Ku është transparenca? Pse nuk publikohet lista, kush janë njerëzit që janë skualifikuar dhe pse janë skualifikuar? Mbi cilat kritere?

Cilët janë emrat e plotë të listës me 326 persona?

Dje u publikuan 27 të kaluar dhe 11 të hequr. Po, 160 të tjerë të hequr ku janë?

Demokratët duan transparencë sepse janë thirur në process votimi, në proces propozimi.

LEXO EDHE:  52% e amerikanëve, pro futjes së ushtrisë në protesta të dhunshme

LEXO EDHE:  Modeli italian për listat/ Bylykbashi “dhëmbë për dhëmbë” me Gjiknurin

Dhe në fund duket se gjithçka paska qënë tallje dhe emrat po hiqen e po vihen sipas qejfit, pa pasur kritere, pa pasur asnjë vlerësim.

Sepse lista e djeshme, pavarësisht se mund të ketë emra të cilët mund të mos kenë pëlqyeshmërinë për qëllime të caktuara apo nga individë të caktuar, por atje brenda ka emra me kontribute.

Si mund t’i heqësh emrat sipas qejfit?

I merr i fut në garë, heq ca, publikon disa nga këta që ke hequr. Të tjerët nuk i tregon fare.

Pastaj heq 90% të listës. Kualifikon vetëm 10% dhe këta 10% të kualifikuar nuk i publikon asnjërin.

Deri tani nuk është publikuar lista e propozuar nga demokratët.

Këta 27 janë kaluar ndërsa këta 160 që nuk u thonë emrin, të rrinë të presin.

Pse kjo skemë e dyshimtë, e manipuluar, pa themel dhe pa kritere të vërteta besueshmërie dhe vlerash?

Mbi cilat parime janë hequr? Apo mbi cilat parime janë kaluar?

Askush nuk po e thotë më./ CNA.al

Përkufizimi i qartë i Lulzim Bashës/ Çfarë do të ndodhë me kandidatët që u “shtyhet aprovimi”

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Nuk ka virus që e ndalon rininë”/ Paralajmëron Kryemadhi: Do ndryshojë realiteti monstruoz

Publikuar

-

Nga

“Nuk ka virus që e ndalon rininë”/ Paralajmëron Kryemadhi: Do ndryshojë realiteti monstruoz

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi është takuar ditën e sotme me gjimnazistet e LRI-së Tiranë, që votojnë për herë të parë në zgjedhjet e 2021.

Gjatë fjalës së saj, Kryemadhi paralajmëroi se nuk ka virus që e ndalon rininë shqiptare për të ndryshuar këtë realitet monstruoz.

Gjithashtu, ajo tha se LSI është partia e të rinjve dhe tashmë është koha të ndryshojmë këtë realitet të hidhur që ka mbjellë Rilindja në Shqipëri.

Të rinjtë janë shpirti dhe drita e syve të familjeve tona. Dëgjoj me vëmendje dhe me pjesën më të madhe të tyre jemi takuar. Pyetja që bëjmë herë pas here është; sa nga ju duan që të ikin në Shqipëri? Mungesa e arsimit cilësor, e perspektives, e një page të mirë paguar, e shumë gjerave të tjera që ka sot nevojë një njeri, jo vetëm shkollën, janë arsyet. A ka zgjidhje kjo situatë?

LSI është partia e të rinjve, iu ka dhënë dorën të rinjve, që janë sot krenaria e kësaj partie dhe fuqia e saj. S’i përdorim të rinjtë si dekor, të bëhesh sot pjesë e vendimmarrjes, do të thotë të kesh vizion.  Sot këtu nga korpusi i Universitetit të Tiranës, në sheshin Nënë Tereza, ku me bekimin e saj, të urojë të rinjtë, familjet tuaja, që të ndriçojë mendjen dhe zemrat, që të ndërtoni familjet në Shqipëri.

LSI do të jetë foltorja juaj për të marrë vendimet tuaja. Me djem dhe vajza si ju që ëndërrojnë të jenë evropiane në vlera dhe standard jetese, në cilësinë e mënyrës së jetesës, për të krijuar më shumë.

Evropa nuk është kulla që zaptohen dhe pastrojnë paratë e drogës në Shqipëri. Por është arsim cilësor, shëndet dhe kujdes i politikës për qytetarët e saj. Kjo është e vetmja mënyrë për të ndryshuar këtë realitet të hidhur. S’ka virus që e ndalon rininë shqiptarë për të ndaluar këtë realitet monstruoz”.-tha Kryemadhi.

LEXO TE PLOTE