Connect with Us

NASA shpalos planin për rikthimin në Hënë

Life Style

NASA shpalos planin për rikthimin në Hënë

Publikuar

-

NASA shpalos planin për rikthimin në Hënë

Agjencia amerikane e Hapësirës (NASA) shpalosi zyrtarisht planin e saj për t’u kthyer në Hënë në vitin 2024.

Në kuadër të programit të quajtur Artemis, i cili do të kushtojë rreth 28 miliardë dollarë, NASA do të dërgojë në sipërfaqen hënore një burrë dhe një grua.

Do të jetë ky aterimi i parë i njerëzve atje qysh në vitin 1972.

Megjithatë, afati kohor i agjencisë do të varet edhe nga Kongresi amerikan, që pritet të lëshojë rreth 3.2 miliardë dollarë për ndërtimin e një sistemi të zbarkimit.

Astronautët do të udhëtojnë me një kapsulë të ngjashme me Apollon e vitit 1972, por që quhet Orion dhe që do të niset nga një raketë e fuqishme e quajtur SLS.

“Shuma prej 28 miliardë dollarësh përfaqëson kostot e katër vjetëve të ardhshëm në programin Artemis: financimin e SLS-së, financimin e Orionit, sistemin e aterimit të njerëzve dhe natyrisht kostumet hapësinore”, tha administratori i NASA-s, Jim Bridenstine.

LEXO EDHE:  Rikthimi e bëri efektin! Një javë pas koncertit, Elvanës i ndodh çudia me Instagramin!

“Kërkesa për buxhet që kemi përpara Dhomës së Përfaqësuesve dhe Senatit të SHBA-së tani është 3.2 miliardë dollarë për vitin 2021. Është shumë e rëndësishme që t’i sigurojmë ato 3.2 miliardë dollarë”, tha Bridenstine.

Ai po ashtu tha se shpreson që ekipi që do të shkojë në Hënë, do të zgjidhet së paku dy vjet përpara misionit.

Programi Artemis do të jetë misioni i parë që dërgon astronautë në sipërfaqen hënore qëkur Apollo 17 e ka bërë një gjë të tillë, rreth 48 vjet më parë./REL

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Horoskopi

Horoskopi i ditës, 27 tetor 2020

Publikuar

-

Nga

Horoskopi i ditës, 27 tetor 2020

Dashi
Kuadri yjor duket i mirë, prandaj përpiquni të përfitoni për të rikuperuar diçka nga ajo që keni humbur. Nuk ju mungojnë idetë, por duhet t’i formuloni më mirë që të kuptohen nga ta që i dëgjojnë.

Demi
Me pak më shumë gadishmëri dhe dëshirë për të bërë mund ta ktheni “fatin” në favorin tuaj edhe në një ditë si kjo, ku yjet i keni kundër. Ju këshillohet kujdes dhe qetësi në raportet me eprorët.

Binjakët
Ndoshta sot do të jetë momenti i përshtatshëm, duke pasur parasysh edhe kuadrin yjor, për të bërë atë që prej shumë kohësh vetëm sa e mendoni.Ndoshta mund të jetë fjala për një ndryshim esencial.

Gaforrja
Parashikohet një ditë e mirë në shumë aspekte, por në mënyrë të veçantë jeni të favorizuar në raportet ndërpersonale, pasi keni mbështetjen e Afërditës. Kujdes, Hëna sot ju bën shumë të ndjeshëm.

Luani
Edhe pse kuadri yjor është përgjithësisht i qetë, jeni ju ata që nuk dini të ruani qetësinë në momentet kur aq shumë keni nevojë për të. Një rol negativ ndoshta luan gjendja juaj financiare aspak e mirë.

Virgjëresha
Me gjithë vështirësitë në të cilat ndodheni, optimizmi juaj proverbial është një garanci për t’ia dalë mbanë pa shumë probleme. Nuk është çudi që një kundërshtar i juaji t’ju bëjë një propozim interesant.

Peshorja
Pritet një ditë e mirë në përgjithësi dhe për ata që merren me biznes në veçanti, pasi në këtë aspekt do të keni të gjithë mbështetjen e Mërkurit në shenjë. Luhatjet në humor shkaktohen nga Hëna e pastabilizuar.

LEXO EDHE:  Stuhia misterioze që ndryshon ngjyrën në Jupiter/ NASA publikon foton e pabesueshme

LEXO EDHE:  Gjenden 10 planetë të rinj si toka !

Akrepi
Pasionantë, por edhe shumë polemikë ju bën Marsi agresiv në shenjë, prandaj kini kujdes sepse sot mund të grindeni edhe me njërëzit që vlerësoni më shumë. Të kontrolloni shpenzimet nuk do të thotë të jeni kopracë.

Shigjetari
Qielli juaj sot mund të errësohet disi, për shkak të hijës së rëndë të Jupiterit, që gjithsesi nuk do të ketë ndonjë rol edhe aq negativ. Madje në planin sentimental mund të sjellë të papritura të këndëshme.

Bricjapi
Për shkak të një Hëne aspak “miqësore” sot pika juaj e dobët do të jenë raportet ndërpersonale, ku do ta keni vështirë të arrini një marrëveshje. Megjithatë, në planin profesional jeni në një pozitë që jua kanë zili.

Ujori
Dyshja Mars-Afërditë sot do të jetë një binom që ju “imunizon” nga efektet negative të një Saturni më acaraues së kurrë. Parashikohet një ditë mjaft pozitive, si në planin ekonomik, ashtu edhe në atë afektiv.

Peshqit
Pas një periudhe çorientimi e konfuzioni duket se gjërat kanë percipituar në nivelin që mund të dalloni rrugën e drejtimin që duhet të merrni tani e tutje. Afërdita po ndikon pozitivisht në aspektin moral dhe për erosin.

LEXO TE PLOTE

Showbizz

FOTO-Nuk iu del inati/ Dafina dhe Tayna vijojnë me thumbimet ndaj njëra-tjetrës

Publikuar

-

Nga

FOTO-Nuk iu del inati/ Dafina dhe Tayna vijojnë me thumbimet ndaj njëra-tjetrës

Dy këngëtaret e hitit, “Bye Bye”, Tayna dhe Dafina Zeqiri i kanë dhënë fund miqësisë së tyre dhe e gjitha kjo u kuptua nga disset dhe thumbed që këngëtaret bënë për njëra-tjetrën në rrjetet sociale.

Pasi reperja Tayna i drejtoi një “diss” gjatë emisionit të Meriton Mjekqit, Dafina ka reaguar në rrjetet sociale pas potimeve thumbuese të Taynës.

Njerëzit që të kanë bërë keq do të mendojnë gjithmonë se postimet tuaja janë për ta!”, shkruhet në postimin e saj.

Vetëm pak minuta pas këtij statusi ka reaguar Dafina ku duket se i është kundërpërgjigjur reperes, ku ka publikuar foton e Stan, protagonist në videoklipin e Eminem.

LEXO EDHE:  Shkencëtarët bëjnë zbulimin e jashtëzakonshëm teksa kërkojnë për jetë në Mars

LEXO EDHE:  Fjalimi i Netanjahut në Kongres, shtohen bojkotistët

Në këngë, Stan i shkruan reperit se e ka idhull, por pasi ky i fundit nuk i kthen përgjigje, ai humb jetën në aksident me makinë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Moderatori i njohur infektohet me Covid-19/ Tregon për gjendjen e tij shëndetësore

Publikuar

-

Nga

Moderatori i njohur infektohet me Covid-19/ Tregon për gjendjen e tij shëndetësore

Moderatori i njohur italian, Gerry Scotti, ka rezultuar pozitiv me Covid-19. Moderatori e ka bërë të ditur vetë lajmin në rrjetet sociale. Ai ka treguar se ndodhet i izoluar në shtëpi ku dhe po merr kujdesin e duhur.

Moderatori është shprehur se gjendja e tij është e mirë dhe i falenderon të gjithë për mbështetjen që i kanë dhënë në këtë periudhë të vështirë për të.

LEXO EDHE:  Stuhia misterioze që ndryshon ngjyrën në Jupiter/ NASA publikon foton e pabesueshme

LEXO EDHE:  Fjalimi i Netanjahut në Kongres, shtohen bojkotistët

“Doja të isha ai që do të ta tregoja. Jam infektuar me Covid-19. Jam në shtëpi, nën mbikëqyrje mjekësore. Faleminderit të gjithëve për afeksionin dhe interesin”- ka shkruar ai./ CNA.al

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Gerry Scotti (@gerryscotti) on

LEXO TE PLOTE