Connect with Us

“Mos kërko shpëtim tek unë”/ Mitro Çela rrëfen bisedën e padëgjuar me Sabri Godon

Satire Politike

“Mos kërko shpëtim tek unë”/ Mitro Çela rrëfen bisedën e padëgjuar me Sabri Godon

Publikuar

-

“Mos kërko shpëtim tek unë”/ Mitro Çela rrëfen bisedën e padëgjuar me Sabri Godon

SABRI GODO

BEHAR 2009.Për të “vrarë” vapën dhe urinë, përfundova te “Strofka e Ariut”. Në sallë kishte zënë vend Sabri Godo. Ka shumë “sebepe” në jetë për të lidhur miqësi. Mua me Godon na ka “ngjizur” një frazë…

Rreth viteve ’80 punoja në gazetën “ZP”. Zanati ma donte të dilja me shërbim. Me hir: për të grumbulluar fakte. Me pahir: pa bërë 10-15 ditë shërbim jashtë Tiranës, nuk mund të firmosje në të flamosurën bordero. Shërbimi i radhës: Skrapari.

Në kthim, mora autobusin. Në Lushnjë hipa në tren. Përfundova ballë për ballë me Sabri Godon. Kur treni mori rrugë, Sabriu më zgjati një qese letre të mbushur me mandarina. I thashë:

-Ç’e deshe!

Zgjata dorën. Mora mandarinën. E qërova dhe e hëngra gjithë lezet! Kur përfundova, Sabriu ma zgjati përsëri qesen. Thashë:

LEXO EDHE:  Rrëfimi shokues i gruas/Burri më detyronte të merrja drogë, 14 vite e varur

-Ç’e deshe!

Zgjata dorën. Rrëmbeva një kokërr. I njëjti rit nga shkrimtari dhe unë u përsërit, derisa qeska u boshatis. Pasi e hodhi qeskën në koshin e plehrave, më thotë:

-Mandarinat i bleva edhe shtrenjtë, edhe me mik. I pëlqen zonja! I bëra “rrush e kumbulla” sepse më pëlqeu riti:” Ç’e deshe?” Ku e ke praktikuar?

-E kam huazuar nga beratasit, kur ndenja tre vjet për të bërë stazhin e partisë…

Përzura kujtimet. U ktheva në realitet. Më thotë Godo:

-T’i lexoj haberet. Disa më duken të korkolepsura. Nuk i kuptoj. Më lodhin. Pse kështu Mitro?

-Mos kërko shpëtim tek unë. Disa gjëra nuk i kuptoj as vetë?!

Qeshi.

-Ke të drejtë. Fajin e ka koha ku jetojmë. E kokolepsur politika. Mish-mash biznesi. Anapulla shtypi… E do një këshillë? Shkruaj për të shkuarën. Kujtimet të dalin më sakllam…

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Satire Politike

Zbulohet marrëveshja e Berti Qerosit me Monën

Publikuar

-

Nga

Të gjithë kanë ngelur paksa të habitur, por ai e meriton. Aftësitë e tij intelektuale, kapacitetet e fuqishme qytetare si dhe menaxhimet e veçanta që i bën fushatave elektorale, mënyra e tij brilane në komunikim me publikun janë ato që e çuan kaq lart.

Ai është Berti Qerosi i cili tashmë i kthyer në një menaxher të fuqishëm elektoral të LSI, zbulohet të ketë pasur edhe një marrëveshje direkte me Monën.

Asgjë për tu çuditur, askush për tu habitur! Berti ka bërë një marrëveshje drejtpërdrejt me Monën, ai ka pranuar që Endriti të jetë kandidat i LSI në Korçë. Ai do ta mbështesë dhe do t’i vendosë të gjitha kapacitetet e tij të fuqishme në dispozicion, por nga ana tjetër ka kërkuar edhe diçka për vete.

Nuk mund të ndodhte që Berti të shkontë në një rrugë pa krye. E ardhmja e tij duket të jetë e ndritur dhe nuk mjafton vetëm Endriti të bëhet një copë deputet, ai do më shumë. Megjithëse ishte propozuar që të ishte vetë kandidat ai refuzoi denjësisht këtë propozim, por çuditërisht paska qenë më i zgjuar sesa e mendonim. Berti i ka kërkuar diçka Monikës dhe mesa duket ajo e ka negociuar edhe me Lulin dhe të gjitha palët tashmë janë dakord.

Në marrëveshjen Mona-Berti Qerosi ka një pikë e cila është se ky i fundit do të jetë jo vetëm strategu elektoral i zgjedhjeve të 25 prillit në Korçë, por edhe kandidati i ardhshëm për bashkinë e Korçës.

LEXO EDHE:  I MARRË PËR SELFIJE…./Nga Mitro Çela

LEXO EDHE:  Rrëfehet 22 vjeçarja: I dashuri nuk më kënaq me seks dhe e tradhtova me një tjetër që më çmendi, por tani...

Pra, Endriti shkon deputet, Berti merr bashkinë. Kjo është një zgjidhje e pranuar nga palët. Tani ngelet për tu parë çfarë do të ndodhë më 25 prill dhe çfare do të ndodhë në zgjedhjet e ardhshme lokale për të cilat mund të ndodhë që presidenti Ilir Meta të vërë kusht kokën e Bertit. Nëqoftëse ai nuk fiton, mund të mos i shpallë fare ato zgjedhje.

Megjithëse mandati i Ilirit mbaron para zgjedhjeve lokale, mund të kemi një dekret të parakohshëm. Gjithësesi e rëndësishme është që Berti vazhdon të jetë fuqishëm në betejën e tij elektorale si strategu i LSI dhe si njeriu që do të sigurojë të ardhme të ndritur për këtë forcë politike, për qytetarët e Korçës, për rajonin e Korçës, por edhe më gjerë, në Kostur në apo Strugë, Ohër dhe Follorinë.

E ardhmja e Berti qerosit duket të jetë ajo e një gjiganti të vërtetë politik. Një njeriu i cili ndryshe nga të tjerët di të menaxhojë fort energjitë e tij të brendshme duke i lidhur ato me interesat e qytetarëve dhe t’i përkthejë në zhvillim për rajonin. Berti ne jemi me ty, fitore!/CNA.al

LRI në festë për Berti Qerosin/ Mona drejt Korçës

Monika Kryemadhi krenare për Berti Qerosin!

Një mandat për Berti Qerosin në Korçë

LEXO TE PLOTE

Satire Politike

Nga Taulant Dedja/ Qendra Botërore e Amerikanologjisë

Publikuar

-

Nga

Nga Taulant Dedja/ Qendra Botërore e Amerikanologjisë

Së shpejti në Tiranë do krijohet një institut i ri kërkimor dhe studimor me financime nga shumë burime pas një përzgjedhjeje me aplikim. Instituti do quhet Qendra Botërore e Amerikanologjisë.

Shqipëria u përzgjodh si vendi me përqindje më të lartë amerikanologësh për frymë popullsie. Deri tani janë paraqitur dy kandidatura për postin e drejtorit, avokati me reputacion të pakontestueshëm Spartak Ngjelson dhe nje ish-deputet i afirmuar si ekspert i teorive konspiracioniste.

I pakonfirmuar ende është lajmi nëse për këtë post do të konkurojë apo jo edhe Ministri i Diasporës, Pandeli Majko, i cili është në pritje të rezultatit të 25 Prillit për të vendosur ç’do bëjë me karrierën e tij.

Godina ku mund të vendoset Qendra Botërore e Amerikanologjisë përflitet që do të jetë ose Piramida ose Vila 31 në Bllok. Nga projektet e para që do financohen janë studimet “Origjina shqiptare e disa presidentëve të SHBA”, “Manuali i veprimit dhe sjelljes së ambasadorit të SHBA sipas eksperiencës shqiptare”, “Paralele dhe kundërshti mes marrëdhënieve amerikano-ruso-kineze dhe atyre shqiptaro-ruso-kineze nën optikën e Rendit të Ri Botëror”, “Ku ngjasojnë Barack Obama me Erion Veliajn dhe ku ndryshojnë George Soros, Bill Gates dhe Samir Mane” si dhe “SHBA dhe Turqia, Shqipëria në mes”. Do ketë gjithashtu programe Master Shkencor në Amerikanologji dhe PhD në Amerikanologji. Qendra Botërore e Amerikanologjisë do ndajë çdo vit çmimin “Amerikanologu i vitit”, një herë në dhjetë vjet “Amerikanologu i Dekadës” dhe një herë në njëqind vjet “Amerikanologu i Shekullit”.

LEXO TE PLOTE

Satire Politike

LRI në festë për Berti Qerosin/ Mona drejt Korçës

Publikuar

-

Nga

Dalja e Berti Qerosit si një nga personalitet kryesore të LSI në fushatën e Endrit Brahimllarit në Korçë ka ngjallur ilaritet dhe është pritur me dashuri nga të rinjtë e LRI.

Pas zgjedhjes si kryetar të një ish drejtori që Mona e zgjodhi pa mbaruar shkollën, tashmë prurja e Berti Qerosit, është një fitore e dytë për LSI, kjo për vetë faktin se strukturat e LRI janë entuziazmuar nga kjo prurje e re elektorale e cila do sjellë avantazhe organizative.

Të rinjtë e LRi të frymëzuar nga puna e Qerosit, vlerat e tij intelektuale, si dhe vendosja në dispozicion e lokalit për të ngrenë e pirë bashkë me shumë drejtues policië, sjell një tjetër veçanti të këtij personaliteti.

Mësohet se shumë shpejt në Korçë pritet të zbarkojë edhe vetë Mona e cila do ketë një takim ‘kokë më kokë’ me Berti Qerosin për të diskutuar në lidhje me strategjinë elektorale të LSI dhe LRI jo vetëm në Korçë por edhe më gjerë.

Pritet që diskutimet të përfshijnë edhe katet paleje, vilat e ndërtuara me djersë, dhe kontributet e shkëlqesisë të tij Qerosit në institucione diplomatike.

LEXO EDHE:  Mitro Çela tregon historinë e “frikshme”/ Ja çfarë më ndodhi te Liqeni Artificial

LEXO EDHE:  U prek nga koronavirusi/ Rrëfimi i 28-vjeçarit shqiptar në SHBA

Mona nga ana e saj do vlerësojë kontributin e Qerosit në jetën kulturore dhe akademike të Korçës, gjithashtu ajo pritet të akordojë një dekoratë të veçantë që Ilir Meta ja u jep zakonisht intelektualëve të kalibrit Qerosi.

Informacionet e mëtejshme për fushatën e kandidatit të Qerosit dhe rezultatet e shkëlqyera të tij në vazhdim, do raportohen pas përfundimit të takimit me Monën.

Pritet që afër lokalit ku do mbahet takimi të ketë edhe ambulance dhe shëebim emergjence shëndetësor pasi pritet që Mona të ketë arritmi pas takimit./CNA.al

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: