Connect with Us

Koalicionet parazgjedhore/ Bylykbashi: “Dajaku i ndërkombëtarëve”, detyroi Ramën të tërhiqej

Politikë

Koalicionet parazgjedhore/ Bylykbashi: “Dajaku i ndërkombëtarëve”, detyroi Ramën të tërhiqej

Publikuar

-

Akuzat e PD për manipulimin e listave/ Paralajmëron Bylykbashi: Do ketë kallëzime

Oerd Bylykbashi, anëtar i Partisë Demokratike në Këshillin Politik thotë se, pasi ndërkombëtarët nuk e lejuan kryeministrin, Edi Rama që të ndalonte koalicionet me Kushtetutë, tani kërkon të ndryshojë formulën se si koalicionet funksionojnë.

Gjatë intervistës në ‘Ilva Now’, z. Bylykbashi deklaroi se ndryshimet kushtetuese nuk ndalojnë koalicionet dhe është e përcaktuar qartë se partitë propozojnë kandidatë për deputetë dhe jo koalicione siç po kërkon Partia Socialiste që të veprohet.

“PS hoqi nga ndryshimet kushtetuese frazën ku thuhej ‘ndalohen koalicionet zgjedhore’, nën presionin e faktorit ndërkombëtar. Pasi u tërhoq, tani flet për ndryshimin e modelit të koalicioneve”, tha z. Bylykbashi.

Sipas tij lejimi i formimit të koalicioneve parazgjedhore nuk është rekomanduar asnjëherë nga ODIHR që të hiqet si praktikë. “Nuk ka një rekomandim të vetëm të ODIHR që godet këtë pjesë”, tha ai.

Bylykbashi shtoi më tej se, Rama nuk i ndalon dot koalicionet dhe ndaj po përpiqet që të ndryshojë formulën.

“Neni i Kushtetutës nuk përcakton se si formohen koalicionet. Koalicionit i është hequr e drejta për të propozuar kandidatë. Sot e kësaj dite, partitë e koalicionit janë ato që propozojnë kandidatë, nuk e bën koalicioni. Ata (PS) thonë se koalicioni bën propozimin e kandidatëve por këtë gjë Kushtetuta nuk e lejon”, tha më tej ish-deputeti i PD.

LEXO EDHE:  Ironia e Ramës/ Basha kritika të ashpra: Shqipëria e fundit në çdo fushë

“Duke qenë i qartë nën dajakun e ndërkombëtarëve, se koalicionet nuk i heq dot, tani po kërkon që të ndryshojë rregullat. Por rregullat nuk ndryshohen dot më pak se një vit para zgjedhjeve”, tha z. Bylykbashi.

Ai shtoi se PD do të pranojë çdo gjë që imponohet nga ndryshimet kushtetuese, duke përmendur fakti ne caktimit të një pragu kombëtar, që në zgjedhjet e kaluara nuk ka qenë.

“Tani Kushtetuta parashikon prag kombëtar, ky është një fakt, nuk e vëmë në diskutim”, tha z. Bylykbashi.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Hajdari ‘shkund’ Kuvendin/ Qytetarët e Elbasanit i njohin me emër e mbiemër grupet kriminale

Publikuar

-

Nga

Çfarë vlere kanë ligjet që firmosim!/ Rudina Hajdari ‘shkund’ Kuvendin: Si ka mundësi që nuk dini asgjë!

Deputjetja Rudina Hajdari ka ngritur tonet gjatë fjalës së saj në Kuvendin për krimin dhe varfërinë që ka ‘mbërthyer’ vendin.

Hajdari tha se në Elbasan nuk ka banorë që të mos dijë me saktësi, aktivitetet e katër bandave, por kryeministri, policia, prokuroria nuk dinë asgjë, duke hedhur akuza për bashkëpunimin, shtet-mafia.

Çfarë vlere kanë këto ligje kur shteti është shkrirë me krimin e  organizuar! Vij pas disa javësh nga Elbasani ku shikoj se çdo qytetar në atë vend i di me emra e mbiemra grupet kriminale.

Nuk ka banor që nuk di se ku janë me vendndodhje, magazina, me detaje aktivitetet e 4 bandave që sot sundojnë Elbasanin. Të gjithë banorët kanë dijeni për aktivitetet kriminale. Si ka mundësi që ministri i Brendshëm nuk thotë asgjë, si ka mundësi që km dhe kryeprokurori nuk thotë asgjë mbi këto organizata kriminale.

Si ka mundësi që ky shtet është gati ti marrë fshatarët nga qerret, t’i nxjerrë, t’i vërë taksa, t’i gjobisë dhe kur nuk paguajnë energjinë elektrike, ky është i njëjti shtet që vret të rinjtë nëpër lagje.

Si ka mundësi që e njëjta qeveri nuk arrin dot të luftojë krimin e organizuar. Si mundësi që i njëjti shtet i çon taksidarët biznesit të vogël, duke iu vënë gjoba, godet padrejtësisht ata që punojnë në mënyrë të ndershme dhe e ka të pamundur të luftojë kriminalitetin.

LEXO EDHE:  “Shpërthen” Rama në Dibër/  Shënjestron Bashën

LEXO EDHE:  Foto/ Rama mbledh deputetët në ish vilën e Enverit

Ikni në tregun e Elbasanit dhe flisni me tregtarët dhe do ju thonë që s’kanë marrë asnjë ndihmë gjatë pandemisë.

Ligje e letra pa fund. Ikni në fshtrat e Elbasanit e flisni me banorët të cilët edhe vajin e ullirit e mbajnë në shtëpi se nuk ka treg ta shesin.

Kriza është ulur këmbëkryq në familjet e tyre. Dilni nga ato vila lukzoze që keni, vijoi më tej Hajdari./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Balla “kritikon” qytetarët/ Nëse e ndërton shtëpinë pranë tij, pronari Lumë mund ta marrë

Publikuar

-

Nga

Kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla ka folur nga foltorja e Kuvendit lidhur me përmbytjet që kanë “pushtuar” vendin gjatë ditëve të fundit për shka të reshjeve të dendura të shiut.

Balla u shpreh se ndihet krenar për mënyrën sesi qeveria ka investuar për të penguar përmbytjet. Sipas Ballës, niveli i përmbytjeve është shumë i ulët krahasuar me sasinë e mëdha të reshjeve të rëna. Gjatë fjalës së tij ai kishte një kritike për qytetarët teksa u shpreh se nëse ndërtojnë pranë lumenjve, atëherë rreziku është më i madh për t’ia marrë shtëpinë lumi.

“Niveli i përmbytjeve është shumë i ulët, pavarësisht nivelit të reshjeve shumë më të mëdha. Jemi krenar që kemi arritur të investojmë aty ku duhet. Ne kemi ditur të investojmë. Por nëse ti vendos të ndërtosh shtëpinë pranë bregut të lumit, atëherë pronari lumë mund të vendosë ta marrë shtëpinë para,” u shpreh Balla./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Zgjedhjet duhet të ishin mbajtur me kohë”/Meta del me thirrjen e fortë

Publikuar

-

Nga

Projekti Orikum-Vlorë/ Meta i përgjigjet Denajt

Presidenti Ilir Meta ka deklaruar pak minuta më parë se zgjedhjet duhet të ishin mbajtur me kohë.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Meta bën thirrje për një përmbysje demokratike më 25 prill. “Zgjedhjet duhet të ishin mbajtur me kohë. PËRMBYSJE DEMOKRATIKE më 25 PRILL 2021”, shkruan Meta.

Ndërkohë kujtojmë se kanë mbetur më pak se tre muaj nga zgjedhjet. Nga ana tjetër partitë politike kanë ndezur motorrët e fushatës elektorale./CNA.al

LEXO TE PLOTE