Connect with Us

Kalon 200,000 numri i viktimave nga koronavirusi në SHBA

Bota

Kalon 200,000 numri i viktimave nga koronavirusi në SHBA

Publikuar

-

Kalon 200,000 numri i viktimave nga koronavirusi në SHBA

Numri i viktimave nga koronavirusi në Shtetet e Bashkuara ka kaluar 200,000, bëjnë të ditur të dhënat e Universitetit Johns Hopkins.

Sipas tyre, mbi 6.8 milionë njerëz në SHBA janë diagnostikuar tashmë me sëmundjen që e shkakton koronavirusi, COVID-19.

Në muajin mars, presidenti i SHBA-së, Donald Trump, ka thënë se nëse numri i viktimave është midis 100,000 dhe 200,000, vendi do të ketë bërë “një punë të mirë”.

Universiteti Johns Hopkins raportoi të martën për 200,005 viktima në SHBA.

Ky institucion ka mbledhur të dhëna për koronavirusin në të gjithë botën, prejse ka shpërthyer për herë të parë në qytetin Vuhan të Kinës, në fund të vitit 2019.

Rasti i parë me koronavirus në SHBA është konfirmuar në janar.

Organizata Botërore e Shëndetësisë e ka shpallur pandemi sëmundjen COVID-19 në mes të marsit.

LEXO EDHE:  Infektimi i Veliajt me Covid/ Ironia e Ndocajt: Propagandë e radhës, virusi atij nuk i afrohet

Administrata e presidentit Trump është kritikuar vazhdimisht për trajtimin e pandemisë.

“Për shkak të gënjeshtrave dhe paaftësisë së Donald Trumpit në gjashtë muajt e fundit, ne kemi parë ndër humbjet më të mëdha të jetëve në SHBA”, tha të hënën kandidati demokrat për president të SHBA-së, Joe Biden.

Por, në të njëjtën ditë, Trump tha se ai dhe administrata e tij kanë bërë “një punë fenomenale” dhe i dha vetes një “A +” për trajtimin e pandemisë.

Sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins, koronavirusi ka prekur mbi 31 milionë njerëz në të gjithë botën.

Prej tyre, mbi 966 mijë kanë humbur jetën dhe mbi 21 milionë janë shëruar./rel

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Rëndohet bilanci nga tërmeti/ Shkon në 37 numri i viktimave, mbi 820 të plagosur

Publikuar

-

Nga

Rëndohet bilanci nga tërmeti/ Shkon në 37 numri i viktimave, mbi 820 të plagosur

Vijojnë pa ndalim operacionet e kërkim-shpëtimit në Izmir të Turqisë ku shpresohet se ende nën rrënojat e ndërtesave ka persona të mbijetuar.

Sipas të dhënave të fundit, të paktën 37 persona kanë humbur jetën deri më tani nga tërmeti që tronditi Turqinë dhe Greqinë, ku 35 viktima janë shënuar në Izmir dhe dy në ishullin Samos.

Ndërkohë raportohet se numri i të plagosurve ka shkuar mbi 820 persona, shkruan euronews. Operacionet e shpëtimit vijojnë të jenë delikate pasi qyteti i Izmirit është ende duke përjetuar pasgoditjet e tërmetit fatal.

LEXO EDHE:  Bie “teoria” e normalitetit/ Drejtori i OBSH nuk jep shpresë për rikthim te gjendja e zakonshme

LEXO EDHE:  Infektimi i Veliajt me Covid/ Ironia e Ndocajt: Propagandë e radhës, virusi atij nuk i afrohet

Gjatë natës kërkimet vijuan në 20 ndërtesat e shkatërruara, operacionet përfunduan në 8 ndërtesa ndërsa vijojnë kërkimet në 9 vendndodhje të tjera.

LEXO TE PLOTE

Bota

Tërmeti shkatërrues në Turqi/ Zv.drejtori i Gjysmë Hënës së Kuqe zbulon gjendjen në Izmir: Ka rreth 30 persona nën rrënoja

Publikuar

-

Nga

Tërmeti shkatërrues në Turqi/ Zv.drejtori i Gjysmë Hënës së Kuqe zbulon gjendjen në Izmir: Ka rreth 30 persona nën rrënoja

Zëvendësdrejtori i Gjysmë Hënës së Kuqe Turke Ibrahim Ozer konfirmoi për Euronews Albania se tashmë operacionet e kërkim-shpëtimit që nuk kanë ndalur as natën, janë përqendruar në rrënojat e 8 ndërtesave.

Ai tha se çdo banesë në Izmir po monitorohet, ndërsa njerëzve me shtëpi të dëmtuara pjesërisht u është këshilluar të mos kthehen ne banesat e tyre.  Euonews Albania sjell intervistën e plotë që gazetarja Bruna Çifligu zhvilloi me zëvendësdrejtorin e Gjysmë Hënës së Kuqe, Ibrahim Ozer.

Pyetje: Z. Ozer një ditë pas tërmetit që goditi Izmirin, si është situata ata?

Ibrahim Ozer: Le ta fillojmë me një përshkrim të përgjithshëm të situatës: pas tërmetit, deri më tani 25 persona kanë humbur jetën në Izmir dhe më shumë se 800 të tjerë kanë mbetur të plagosur, dhjetëra prej tyre janë nxjerrë nga rrënojat nga ekipet e shpëtimit. Pra tani janë 17 ndërtesa, disa prej tyre të shkatërruara plotësisht, disa janë të dëmtuara pjesërisht, por që përbejnë rrezik. Tetë nga këto ndërtesa u shembën plotësisht, dhe ekipet e shpëtimit po punojnë në rrënojat e këtyre 8 ndërtesave për të shpëtuar personat e mbetur nën këto rrënoja. Pra kjo është situata aktuale në Izmir.

Pyetje: Operacionet e kërkim-shpëtimit kanë vijuar gjatë gjithë natës?  Sa njerëz janë nxjerrë të gjallë nga rrënojat dhe sa të tjerë mendohet se janë nën rrënoja?

Ibrahim Ozer: Operacionet e Shpëtimit janë të vazhdueshme dhe nuk ndalojnë, njësoj si shërbimet e Gjysme Hënës së Kuqe Turke, ku ne sigurojmë ushqime, strehim dhe shërbime sociale për njerëzit e prekur nga tërmeti. Është një operacion që vazhdon tashmë prej 24 orësh, ku ekipe të emergjencave civile edhe nga autoritetet e shtetit turk punojnë shumë pa u ndalur duke u munduar të shpëtojnë njerëz nga rrënojat. Për sa i përket numrave, nuk kemi ende një informacion të saktë të personave që kanë mbetur të bllokuar nën rrënoja, por mund të them se një prej ndërtesave që u shemben plotësisht, ndërtesë 8-katëshe, ka rreth 30 persona nën rrënoja. Ekipet e shpëtimit, po mundohen t’i nxjerrin nga rrënojat, por në ndërtesat e tjera nuk kemi informacion për numrin e viktimave apo të bllokuarve nën rrënojat e ndërtesave të tjera.

LEXO EDHE:  Infektimi i Veliajt me Covid/ Ironia e Ndocajt: Propagandë e radhës, virusi atij nuk i afrohet

LEXO EDHE:  SHBA sjell autoblinda në Shqipëri/Çfarë po ndodh?!

Pyetje: Ekziston rreziku që ndërtesa të tjera që janë dëmtuar nga tërmeti të shemben?

Ibrahim Ozer: Po. Ekziston mundësia. Kur tërmeti ndodh, ndërtesat më të dobëta, dhe terreni më i paqëndrueshëm bën që këto struktura të shemben. Me pas është një fazë e  dytë, e cila është ajo e pas-goditjeve, e cila sjell dëmtime të mëtejshme në strukturat që kane pësuar dëme nga goditja fillestare. Prandaj, strukturat e qeverisë turke po punojnë në analizimin dhe vlerësimin e këtyre objekteve, dhe sipas analizës së tyre, ka tri nivele vlerësimi: ajo e dëmtimit të larte, mesatar dhe të vogël. Në varësi të këtyre dëmtimeve, njerëzve u këshillohet të mos rikthehen në banesat e tyre, përveç godinave që nuk kanë marrë asnjë lloj dëmtimi dhe struktura është e pa prekur, dhe njerëzit do të njoftohen që mund te kthehen në mënyrë të sigurt në shtëpitë e tyre. Por deri me tani, çdo banesë në qytetin e Izmirit po monitorohet. Faleminderit shumë dhe faleminderit popullit shqiptar që na gjendet pranë në këto momente./Euronews

LEXO TE PLOTE

Bota

Kush mund të jetë fituesi i zgjedhjeve, Trump apo Biden?

Publikuar

-

Nga

Kush mund të jetë fituesi i zgjedhjeve, Trump apo Biden?

Ndërsa kanë mbetur pak ditë nga zgjedhjet presidenciale të 3 nëntorit, kandidati demokrat për Shtëpinë e Bardhë Joe Biden duket se ka një epërsi të ngushtë përballë Presidentit Trump, tregojnë anketat në shkallë kombëtare. Materiali në vazhdim i hedh një vështrim zhvillimeve më të fundit nga fushatat e të dy kandidatëve, ndërsa miliona amerikanë kanë votuar tashmë.

Sipas të dhënave të së premtes, më shumë se 82 milionë amerikanë kanë votuar deri tani me postë, fizikisht në qendra votimi apo mënyra të tjera. Mindora Maddox është një prej tyre.

“Njerëzit më thoshin shko dhe voto më herët. Kështu mu mbush mendja dhe votova”, thotë ajo.

Kandidati demokrat Joe Biden është përpjekur t’i përkufizojë zgjedhjet si referendum ndaj mënyrës se si Presidenti Trump iu përgjigj pandemisë.

“Nuk po kandidoj me premtimin e rremë se do të jem në gjendje t’i jap fund pandemisë thjesht duke shtypur butonin. Por ajo që mund t’ju premtoj është kjo: Që ditën e parë do të fillojmë të bëjmë gjërat e duhura.”

Presidenti Trump po bën fushatë me premtimet për mirëqënie, duke theksuar të dhënat e fundit ekonomike.

“I patë shifrat, 33.1 për qind rritje e Prodhimit të Brendshëm Bruto. Më e madhja në historinë e vendit, afro tre fish, duke e sjellë PBB në 3.5 për qind, në nivelet para pandemisë”.

Ndërsa protestat kundër dhunës policore vazhdojnë të trondisin vendin, demokrati Biden fajëson presidentin për nxitje të ndasive racore.

Nga ana tjetër, Presidenti Trump thotë se vetëm ai mund ta vendosë rendin dhe ligjin, duke akuzuar kundërshtarin e tij Joe Biden se po mbështet anarkistët dhe se ka një axhendë socialiste, për të cilën thotë se do të shkatërrojë Shtetet e Bashkuara. Whit Ayres është analist republikan me firmën hulumtuese “North Star Opinion Research”.

LEXO EDHE:  Merkel pas samitti tё G7/SHBA nuk ёshtё mё partner i besueshёm

LEXO EDHE:  Ambasadori i SHBA-ve, Lu: Do arrestohen dhe përballen me drejtësinë, gjyqtarë dhe politikanë

“Argumenti përmbyllës i zotit Biden është pikërisht i njëjti argument që ka dhënë që në fillim se është koha për të bashkuar vendin dhe për një fillim të ri. Argumenti përmbyllës i fushatës së zotit Trump duket se është se Joe Bideni dhe demokratët do të shkatërrojnë jetën e amerikanëve. Mesazh që vështirë të ngjisë tek njerëzit”.

Sipas anketave kombëtare të premten, ish-Nënpresidenti Biden mban ka një epërsi prej 7 për qind ndaj zotit Trump. Por zgjedhjet amerikane nuk përcaktohen nga vota popullore, por nga vota elektorale e secilit shtet. Ky është një sistem sipas të cilit fituesi i merr të gjitha në të 50 shtetet, përveç shteteve Mein (Maine) dhe Nebraska. Një kandidati i duhen minimalisht 270 vota elektorale nga 538 gjithësej për të fituar zgjedhjet.

Zoti Trump shpreson të përsërisë fitoren e vitit 2016, duke siguruar votat e kolegjit elektroral në shtetet kritike për rezultatin, ku sondazhet tregojnë një epërsi të vogël të zotit Biden. Robert Griffin është me grupin hulumtues “Democracy Fund Voter Study Group”.

“Trump nuk po humbet aq keq në disa prej shteteve të lëkundura se sa në shkallë kombëtare. Por pyetja qendron nëse prirja kombëtare do të jetë më e thellë se sa tek shtetet e lëkundura vendimtare, që të ketë vërtet një ndryshim”.

Por cilat shtete duhet të fitojë zoti Trump për të mbajtur Shtëpinë e Bardhë ? Analistja republikane Manda Iovino me “WPA Intelligence” ofron opinion e saj.

“Pensilvania dhe Florida janë shtete të rëndësishme. Nëse presidenti nuk paraqitet mirë atje, ose humbet Floridën, atëherë vështirë të shohësh një prirje të qartë fitoreje për të”.

Zoti Trump do të zhvillojë katër tubime në Pensilvani gjatë fundjavës ndërsa rivali i tij Biden do të zhvillojnë tubime në këtë shtet të hënën./voa

LEXO TE PLOTE