Connect with Us

Ekspertët e medias: Pse Shqipërisë nuk i duhet paketa e censurës

Lajme

Ekspertët e medias: Pse Shqipërisë nuk i duhet paketa e censurës

Publikuar

-

Ekspertët e medias: Pse Shqipërisë nuk i duhet paketa e censurës

Në një intervistë me gazetaren Ilva Tare në studion e “Ilva Now” Jonila Godole dhe Plator Nesturi diskutuan rreth ligjit të medias dhe paketën antishpifje.

Sipas Jonila Godole, drejtore ekzekutive e Institutit për Demokraci, Media dhe Kulturë, ndërmarrja e maxhorancës socialiste në një kohë kur gjithë institucionet ndërkombëtare e kanë kundërshtuar këtë paketë dhe i kanë tërhequr veshin qeverisë do të ishte arrogante por mbi të gjitha do të kishte një kosto.

“Do ishte një risk shumë i madh nëse qeveria socialiste do të provokonte me një ligj duke sfiduar Bashkimin Europian dhe të gjithë bashkëpunëtorët e tij që kanë qenë kundër këtij ligji”,- tha Godole.

Ndërkaq Plator Nesturi, analist, tha për “Ilva Now” se kjo “tërheqje” e qeverisë nga vënia në zbatim e ligjit mund të konsiderohet një taktikë para zgjedhjeve duke qenë se nuk i intereson të ketë konflikte aq më tepër me median duke marrë parasysh ndikim e saj në fushatën elektorale.

Në fjalën e saj Jonila Godole sqaroi se rregullimi i medias bëhet nga vetë aktorët e medias e nuk duhet bërë në asnjë mënyrë nga politika duke qenë se ka gjëra më të rëndësishme që duhet të konsiderohen nga politika dhe rregullimin e medias duhet t’ia lërë vetë kësaj të fundit në dorë, duke theksuar se nëse media se bën dot këtë gjë mund të merren masa në kodin penal.

Godole solli dhe një herë në vëmendje izolimin e popullit shqiptar dhe nevojën e tij për tu shprehur duke e konsideruar median një valvul nga ku populli mund të nxjerrë dufin e kësisoj nuk  nuk duhet të censurohet në asnjë mënyrë.

LEXO EDHE:  Shqipëria e pushtuar nga flakët/ Shikoni imazhin e hartës në serverin NASA

Ajo nënvizoi se me këtë ligj AMA do të kthehet në një institucion censurues duke shtuar këtu dhe faktin që AMA konkretisht nuk i ka kapacitetet për  ta bërë këtë gjë por as nuk ka se pse ta bëjë.

Godole doli në rezultatin se qeveria mund të dojë thjeshtë të “trembë” median në një farë forme, pra ajo do të tërhiqet nga ligji por në të njëjtën kohë do të ketë arritur ta japë efektin e dëshiruar te media.

Në një lidhje të drejtpërdrejtë ishte dhe Koloreto Cukali, Kryetari i Këshillit Shqiptar të Medias i cili u shpreh tërësisht kundër këtij ligji.

“Negociata me këtë ligj nuk ka. Unë kam informacion se përfaqësuesve të qeverisë dhe parlamentit u është bërë shumë e qartë se ka vende të Komunitetit Europian që e kanë një nga kërkesat, një nga kushtet këtë ligj. Kalimi i këtij ligji automatikisht e lë Shqipërinë pa hapje negociatash”,- tha Cukali.

Ai shtoi se në dijeninë e tij është një draft i cili mbahet i fshehur dhe është i konsultuar me Këshillin e Europës gjithashtu specifikoi se OSBE nuk është përfshirë në shqyrtimin e këtij drafti.

Kryetari i Këshillit Shqiptar të Medias tha gjithashtu se ky ligj i heq të drejtën Gjykatës.

“Qëllimi i ligjit të parë, atë që kemi parë e jo draftin që nuk e dimë ç’është, ishte ky, që AMA merr vendim të ekzekutueshëm menjëherë dhe ti shkon në Gjykatë pas dy vjetësh por ty ndërkohë të kanë penalizuar dhe gjoba të është vjelur brenda tre ditësh nga përmbarimi”,- përfundoi ai.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Psikologia: Ndryshimi i orës shkakton depresion dhe stres

Publikuar

-

Nga

Psikologia: Ndryshimi i orës shkakton depresion dhe stres

Psikologia e njohur, Eralba Zeneli, tregoi sot efektet negative që shkakton ndryshimi i orës.

Zeneli tha se shumë njerëz kanë probleme depresioni për shkak të ndryshimit të orës.

“Unë e kam shumë problem, nuk është zgjimi për ma por është pakësimi i ditës. E lidh pak a shumë me atë që mund të themi depresion sezonal. Ne këtë javë kemi dhe javën e shëndetit mendor dhe ndaj është bërë në këtë kohë, pasi ndryshon ora. Shumë kanë këtë problemin tim, se kur errësohet në 4 e gjysmë… Unë e lidh shumë me gëzimin, më ikën një pjesë gëzimin, pasi s’ka më diell”, u shpreh ajo në emisionin “Rudina”.

Sipas saj, ndryshimi i orës shkakton edhe më shumë stres dhe përtaci te qytetarët.

LEXO EDHE:  DASH rendit Shqipërinë vend të sigurt në rrjetet e komunikimit /Balluku: Vlerësim për punën tonë

LEXO EDHE:  Zeri Amerikës: Shqipëri 2018, viti i protestave

“Sipas orës tonë të brendshme biologjike që kemi, mund të sjellë depresion sezonal, mund të sjell përtaci, stres më shumë. Edhe për orën pranverore, ndodh e njëjta gjë, por kemi stinën e pranverës në mëngjes, ne kur zgjohemi në mëngjes dhe shohim akoma natë humbet një pjesë të energjisë”, theksoi psikologia./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

“Nuk isha ministër atë ditë/ Arben Ahmetaj sqaron aksidentin me Mirel Mërtirin

Publikuar

-

Nga

Bilanci i rindërtimit/ Ahmetaj: Brenda vitit shumë banorë do futen në banesa të reja

Debate të ashpra ka pasur sot në “Opinion” mes ministrit për Rindërtimin, Arben Ahmetaj dhe panelit të gazetarëve, për çështjen e inceneratorit të Elbasanit.

Gazetarët kanë pyetur Ahmetajn pse ndodhej në një makinë me Mirel Mërtirin, ditën kur janë përfshirë në një aksident rrugor.

“Kur fasim për një aksident duhet të kemi kujdes sepse mbi të gjitha duhet t’i referohemi të dhënave zyrtare. Unë mund të udhetoj të ha, të pi me shuëm biznesmenë. Personi që përmendni nuk është kontraktor dhe unë nuk bëj procedurë. Për më tepër nuk kam qenë ministër kur jam aksidentuar”, u shpreh Ahmetaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Zhdukja e Remzi Hoxhës/ Djali: Mungon vullneti i institucioneve për të vënë drejtësi

Publikuar

-

Nga

Zhdukja e Remzi Hoxhës/ Djali: Mungon vullneti i institucioneve për të vënë drejtësi

Djali i Remzi Hoxhës, Ardian Hoxha, duke folur për zhdukjen e Remzi Hoxhës, deklaroi se rasti i babait të tij nuk është i komplikuar, por i thjeshtë.

Ardian Hoxha i ftuar në emisionin “Real Story” theksoi se për të zbardhur këtë ngjarje, mungon vullneti politik dhe institucional.

“Rasti i babait tim nuk është i komplikuar aspak, por i thjeshtë, por mungon vullneti politik dhe vullneti i institucioneve të drejtësisë që të merren siç duhet me këtë rast. Ne që kur ka ndodhur ngjarja, e kemi ditur si familje historinë. Nëntë persona e kanë marrë, sikur janë nga Kontrolli i Shtetit, kanë thënë se e po e marrin për verifikim personi, ia kanë vënë prangat dhe e kanë marrë.Rasti u denoncua në Komisariatin numër 3. Babanë tim e ka marrë SHIK-u. Që ditët e para ne kishim tre emra, Bashkim Gazidede, Arben Sefgjini, Ilir Kumbaro. Janë munduar ta fshehin trupin e babait tim dhe kanë përdorur çdo mekanizëm, sepse kanë pasur nën kontroll edhe Prokurorinë, edhe gjykatat”, tha djali i Remzi Hoxhës, Ardian Hoxha./CNA.al

LEXO TE PLOTE